Rychlozprávy #2: Falcon Heavy v hangáru, velikost zmenšeného ITS, hodnota SpaceX, a další

Vítejte v nové rubrice, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně a nečtete opravdu každé písmenko, mohly vám snadno uniknout. Tato rubrika nahrazuje starší Drobky.

V tomto vydání Rychlozpráv se mimo jiné dozvíte o tržní hodnotě SpaceX, uvidíte několik částí Falconu Heavy hezky pohromadě a zjistíte, jak velká bude zmenšená verze ITS, o které nedávno mluvil Elon Musk.

Falcon Heavy v hangáru

Na Facebooku se nedávno objevily dvě fotky z HIFu u rampy LC-39A, na kterých je vidět centrální stupeň Falconu Heavy a také jeden z bočních stupňů. Na prvním obrázku si můžete všimnout spojovacích mechanismů (obaleny v růžovém materiálu), kterými budou připojeny boční stupně. Není jasné, zda boční stupeň je ten z mise Thaicom-8, nebo ten z CRS-9 (oba by měly být na Canaveralu). Ten druhý jmenovaný však stále ještě čeká cesta do McGregoru na testování.

Elon Musk zároveň na Instagramu oznámil, že první start Falconu Heavy je plánován na listopad. Navíc potvrdil, že při tomto letu budou boční stupně přistávat na pevnině a centrální stupeň na ASDS.

Vykládání nákladu z Dragonu

NASA se nedávno podělila o pěkný GIF zachycující vykládání vědeckého zařízení NICER z trunku Dragonu pomocí robotického ramene Canadarm2 během mise CRS-11:

Tři různé stupně spatřeny při přepravě

Fanoušci SpaceX jsou všude, a tak v posledních týdnech přistihli hned tři různé první stupně během přepravy. První dva jsou určeny pro mise CRS-12 a Formosat-5 a ten třetí nejspíš patří k misi OTV-5, při které bude vynesen experimentální raketoplán X-37B.

Velikost zmenšeného ITS

ITS na Marsu (Autorka: Alexandra Hodgson)

Elon na Twitteru prozradil, že zmenšená verze ITS bude mít průměr 9 metrů (z původních 12 metrů), aby se mohla vyrábět v současné továrně. Mohlo by to znamenat, že první stupeň bude mít místo plánovaných 42 motorů Raptor “jen” zhruba 21 motorů a celková hmotnost rakety se sníží o 50 %.

Musk zároveň potvrdil, že podrobnější informace představí 29. září na konferenci IAC v australském Adelaide.

A když už je řeč o ITS, musím se podělit o tuto skvělou ilustraci od Alexandry Hodgson (vpravo), na které je znázorněna tato kosmická loď na povrchu Marsu (v původně zamýšlené velikosti).

Aktuální hodnota firmy

SpaceX teď v červenci provedlo investiční kolo, při kterém bylo do firmy investováno 351 milionů dolarů. Aktuální hodnota firmy se nyní odhaduje na 21 miliard dolarů a řadí se tak mezi nejhodnotnější soukromé firmy na světě. Po miliardové investici Googlu a Fidelity v lednu 2015 byla hodnota firmy “jen” 12 miliard dolarů.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Celková hmotnost se sníží o 50%, a o kolik se sníží nosnost????

samo

Postranné stupne sú v HIF obidva druhý je ale zle vidieť. http://i.imgur.com/49mah7F.jpg