SpaceX chce koncem roku vyrábět jednu Starship týdně, rychlost vývoje je neuvěřitelná

Testovací nádrž Starship SN2 před tlakovou zkouškou s vodou v březnu 2020 (Foto: bocachicagal / NASA Spaceflight)

Pouhý týden po nezdařeném testu prototypu Starship SN1 už SpaceX provádí zkoušky nové testovací nádrže SN2, která má být opět o něco lepší. Už s ním dokonce byla provedena první tlakovací zkouška s vodou. Taková rychlost je v kosmickém průmyslu bezprecedentní a dobře ilustruje zcela odlišný přístup SpaceX k vývoji.

Eric Berger, redaktor magazínu Ars Technica, nedávno navštívil areál SpaceX v texaské Boca Chica, kde společnost 24 hodin denně vyvíjí a vyrábí komponenty pro kosmickou loď Starship. Berger dostal přístup do rozličných výrobních hal a také vyzpovídal Elona Muska. Vznikla tak úžasná reportáž o tom, že Musk neusiluje jen o vyrobení jednoho exempláře Starship, nýbrž chce navrhnout raketu, továrnu a výrobní procesy tak, aby bylo možné levně vyrábět stovky či tisíce lodí Starship a nosičů Super Heavy. Musk dále mluvil o problémech prototypů Mk1 a SN1, neduzích prvních Raptorů a plánovaných testovacích letech Starship. Doporučuji přečíst celou reportáž, ale pro neangličtináře jsem přeložil ty nejzajímavější úseky.

Přeložené úseky mohou být zkráceny či jinak redakčně upraveny.

Potřebujeme více pracovníků

Reportáž začíná popisem porady, kterou svolal Elon Musk v neděli 23. února v jednu hodinu ráno (!). Začátkem února totiž SpaceX v Boca Chica uspořádalo náborovou akci, během kterého najalo několik tuctů nových pracovníků. Muskovi ale stále přišlo, že práce v Boca Chica neodsýpá. Chtěl vědět, proč výroba Starship neprobíhá 24 hodin denně. Proč se neustále nesvařují ocelové plechy a nevytvářejí se z nich nádrže, z kterých by mohla být složena další raketa?

Inženýři a technici mu vysvětlili, že je potřeba více pracovníků, aby bylo možné přiřadit lidi k rozličným stanovištím, a ti se tak mohli specializovat na daný úkon. Musk odpověděl: „OK, není problém. Můžete najmout víc lidí, ale mějte na paměti, že za ně budete ručit. Nevoďte sem vašeho příbuzného, který má problém udržet si zaměstnání. Riskujete vlastní reputaci.“ Ke zvýšení počtu pracovníků mělo dojít okamžitě. Společnost ve výsledku během dvou dnů přidala 252 nových pracovníků, převážně místních. Začali pracovat už následující den. Před rokem tu přitom pracovalo jen asi 12 lidí.

Selhání prototypu SN1

Starship SN1 před testováním v únoru 2020 (Foto: bocachicagal / NASA Spaceflight)

Redaktor Eric Berger do Boca Chica dorazil den poté, co na rampě vybuchl prototyp Starship SN1, takže byl svědkem dění, které následovalo. SN1 nikdy neměl letět. Plán byl takový, že pokud prototyp přežije tlakovací test, bude na něj nainstalován motor Raptor a provede se statický zážeh. Pokud by vše proběhlo v pořádku, Musk by možná dal svolení k instalaci a testovacímu zážehu dalších dvou Raptorů, ale spíš asi ne. Inženýry sice mrzelo, že SN1 selhal, ale zároveň věděli, že SN2 bude brzy hotový.

K výbuchu SN1 došlo v pátek 28. února a v neděli Musk uspořádal poradu v nedaleké budově STARGATE, která patří University of Texas Rio Grande Valley. Před rokem zde SpaceX pronajímalo jen pár místností, zatímco dnes společnost obsadila v podstatě celou budovu. V konferenční místnosti pak Musk se svým týmem probíral nehodu SN1 a následně o tom Bergerovi vyprávěl:

Selhal takzvaný tahový puk, což je obrácený kužel, ke kterému jsou připojeny tři atmosférické Raptory. Je to hrozně hloupě navržené. Je to nejhloupější věc na celé raketě, protože to má vysokou hmotnost a je to drahé a nespolehlivé.

„Puk“ na testovací nádrži SN2 (Foto: Nomadd / NASA Spaceflight)

SN1 v podstatě selhal kvůli špatnému svaru. Muska to štvalo, protože o problémech téhle konkrétní části Starship slyšel ještě před pátečním testem. Vysvětlil:

Vzkázali jsme týmu, že puk byl špatně navržený, špatně vyrobený a špatně zkontrolovaný. Sešel jsem se s týmem kontroly kvality a zeptal se, jestli podle nich byl ten puk dobrý. Oni řekli, že ne a že o tom prý řekli jednomu z inženýrů, ale ten s tím nic neudělal. Tak jsem řekl, ať příště napíšou přímo mně. Teď už chápou, že když mi napíšou a já to riziko odsouhlasím, tak je to v pořádku. Ale pokud si myslí, že ten svar není dobrý, neřeknou mi o tom a pak jim to bouchne na rampě, tak to není v pořádku.

Málokdo si totiž uvědomuje, že Musk je ve SpaceX hlavní inženýr. Není to ale jen nějaký symbolický titul. Nedávno například prohlásil, že 90 % svého času ve SpaceX věnuje inženýrství (v Tesle jen 60 %). Téměř každé technické rozhodnutí ohledně raket se tak k němu dříve či později dostane. Obzvlášť ta obtížná rozhodnutí.

Výroba Starship jako na běžícím pásu

Elon Musk od prosince strávil v Boca Chica velkou část svého času, a to i během Vánoc, kdy dohlížel na výrobu komponentů pro SN1. Nechce tu ale vyrobit jen jednu Starship, usiluje o vytvoření výrobní linky, což je podle něj o 1000 % obtížnější. Musk si problémy s výrobou zažil v Tesle, která měla v letech 2017 a 2018 potíže s rozjetím masové výroby Modelu 3. Nyní Tesla vyrábí 10 000 kusů týdně. Něčeho podobného chce Musk dosáhnout v Boca Chica. Cílem je prý vyrábět jednu Starship týdně už koncem tohoto roku a časem dosáhnout kadence jedné vyrobené Starship každých 72 hodin.

Z toho důvodu SpaceX v Boca Chica v posledních měsících velmi rychle rozšiřuje své zázemí. Společnost postavila dva větrolamy, které slouží jako vertikální montážní haly pro spojování částí Starship. Jen během posledních šesti týdnů SpaceX v Boca Chica postavilo také dva stany o velikosti fotbalového hřiště a připravuje další. Stany jsou rozlehlé, ale pro potřeby SpaceX nejsou dost vysoké, a tak stojí na řadě tradičních lodních kontejnerů. Časem v nich chce firma vyřezat okna a z kontejnerů tak udělat kanceláře. Třetí stan bude stát dokonce na dvou řadách kontejnerů.

Areál SpaceX v Boca Chica s popisky budov (Zdroj: Eric Berger)

Musk chce, aby výroba nepřerušovaně plynula z jednoho stanoviště do dalšího. Starship se vyrábí z „barelů“, což jsou prstence vysoké 2 metry s průměrem 9 metrů. Vyrábějí se tak, že se rozvine plech z nerezové oceli typu 301, uřízne se a v daném místě se svaří. Výsledný barel má hmotnost 1600 kg a trup každé Starship tvoří 17 barelů. Na vrch pak patří ještě aerodynamická špička. SpaceX za posledních 11 měsíců vyrobilo 50 barelů, ale proces se zrychluje. Společnost nyní vyrábí dva barely denně a cílem je vyrábět čtyři denně.

Výroba ocelových prstenců v Boca Chica (Foto: bocachicagal / NASA Spaceflight)

První stan je plný vrchlíků pro nádrže SN2 a SN3. Výroba jednoho takového „víka“ pro metanovou nebo kyslíkovou nádrž momentálně trvá asi týden (1–2 dny trvá příprava ocelových plechů, 4 dny trvá svařování a další 1–2 dny kontrola rentgenem a opravy). To je ale pro Muska moc pomalé, a tak vyzval tým k tomu, aby vymyslel rychlejší výrobní proces a zlepšil kvalitu svařování. Tým momentálně dokončuje speciální nástroj pro svařování vrchlíků, který by mohl být potenciálním řešením. Prototyp tohoto zařízení se nachází ve druhém stanu. Jiní inženýři zase vytvořili vlastní stroj na rentgenovaní svarů. Zařízení má zkrátit proces kontroly svarů z jednoho dne na pár hodin.

Komponenty pro Starship SN1 a SN2 v Boca Chica (Foto: Elon Musk)

Tohle všechno se děje neskutečně rychle. Zmíněné stroje před čtyřmi týdny existovaly jen v myslích inženýrů a stany, ve kterých stojí, byly vztyčeny teprve před třemi týdny.

Cílem SpaceX je vyrábět jednu Starship týdně už tento rok s cenou dosahující možná jen 5 milionů dolarů. To je bezprecedentní a sám Elon Musk souhlasí, že to je poněkud šílené.

Tradiční modely kosmického průmyslu nelze aplikovat na to, co tu děláme. Snažíme se vyrobit obří flotilu, abychom mohli kolonizovat Mars. Myslím, že potřebujeme zhruba 1000 lodí, přičemž každá z nich musí mít nosnost Saturnu V a být kompletně znovupoužitelná.

Výroba úplně prvního prototypu Starship (Mk1) zabrala 8 měsíců, ale výroba letošního prototypu SN1 už zabrala jen měsíc. Musk se vyjádřil k selhání prototypu Mk1:

U Mk1 byl problém v tom, že jsem neměl čas dohlížet na jeho výrobu, protože jsem měl ještě hodně starostí s Teslou. Teď už je na tom Tesla dobře, a tak můžu trávit hodně času v Boca Chica. Mk1 neselhal kvůli tomu, že praskl při nízkém tlaku, ale protože jsme selhali ve vytvoření výrobní linky.

Nyní se v Boca Chica začíná tato výrobní linka rýsovat. Komponenty lépe plynou mezi jednotlivými stanovišti a díky aktuálnímu přílivu nových pracovníků může SpaceX vyrábět jednu raketu za druhou.

Aby zaměstnanci nevyhořeli, Musk si vzal ponaučení z Tesly. V Boca Chica je 4směnný provoz. Zaměstnanci pracují vždy 12 hodin po dobu 3 dnů, pak mají 4 dny volno, poté zase 4 dny pracují a následují 3 dny volna. SpaceX jim zároveň každé 3–4 hodiny poskytuje teplé jídlo zdarma.

Testovací lety a Super Heavy

Společnost chce během jara provést kriticky důležitý testovací let, při kterém Starship vzletí do výšky 20 kilometrů a bezpečně se vrátí zpět na Zemi. Musk doufá, že do konce tohoto roku společnost stihne provést také první let na oběžnou dráhu. Mohl by proběhnout s prototypem SN5 nebo SN6, ale sám pořádně neví.

Pro orbitální let ale bude potřeba také masivní nosná raketa Super Heavy s až 37 motory Raptor, ta se však ještě nezačala vyrábět. Musk si však nedělá obavy:

Nádrže pro loď Starship už vyrábíme. Super Heavy je jen delší nádrž s více motory a bez tepelného štítu. Bude přistávat stejně jako Falcon 9. Vyroben bude za použití stejných vrchlíků a barelů jako kosmická loď. Jediným velkým rozdílem je nejspodnější část nádrže, která bude přenášet tah z motorů. Jelikož těch motorů bude třeba 31 nebo dokonce 37, tahle část nádrže bude unikátní, ale zbytek rakety je stejný jako loď Starship.

Neoficiální představa přistávajícího Super Heavy (Autor: Sam Taylor)

Nejobtížnější částí jakékoli rakety je motor. V případě Starship a Super Heavy to je metanový motor Raptor, k jehož vývoji se Musk také vyjádřil:

Teď vyrábíme Raptor číslo 23 nebo 24. Je lehčí, levnější a v téměř všech ohledech lepší než první verze Raptoru, která stála za prd a vybuchovala. Celkem nám vybuchlo asi šest nebo sedm Raptorů, už to ani nepočítám.

Pointa je v tom, že SpaceX se s každou další verzí Raptoru i Starship postupně zlepšuje. Musk k tomu řekl: „Vysoká výrobní kadence řeší spoustu neduhů. Rychlá výroba znamená vysokou míru úprav, takže každý další vyrobený kus představuje pokrok.“

Zdroj: Ars Technica

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

243
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Ales
Host
Ales

Sice se dalo cekat ze jim nejaky raptor bouchne. Myslim ze to je prvne co o tom nekdo ze SX mluvi.

Ted se tedy ptam nevite nekdo o videu kde bouchne raptor?

A dekuji za super clanek 🙂

Vladimír Todt
Host
Vladimír Todt

Na ja. Během ořistávání Shopperu jim taky Raptor kapánek bouchnul, takže spadnul z několika metrů na beton a zaryl se deformačními plechy do betonu až ho prorazil. Pak snaživec, který přelezl plot nafotil zespodu pěkně ohořelý spodek Shopperu. Měli relativně štěstí.
Zatím tam moc lidí nemají. EM plán je kolem 3000 lidí. Auta už teď ale nemají málem kde parkovat. :O

Rosetau
Host
Rosetau

Nepište prosím nepravdy. Během přistávání Starhoperu neměl Raptor žádné problémy. Už to tady bylo několikrát rozebíráno. Nezřítil se z několika metru ale přistával nakřivo tak se jedna noha, ktera se dotkla země jako první zaryla do betonu a během přistání Raptor spálil většinu kabeláže pro senzory.

Silhan.J
Host
Silhan.J

To že tady Svědci Muskovi odmítají připustit jakékoliv klopýtnutí na straně Spx ještě neznamená, že žádný problém nenastal. Přistáni odnesli všechny nohy a zůstaly pěkně zabořené v betonu. Raptor měl taky problémy. Jinak by asi požár neuflamboval kompozitní nádrže a veškerou kabeláž.

Vladimír Todt
Host
Vladimír Todt

1. Nebyla zabořena 1 noha – prohlédněte si fotky z té doby – nepravda? Přistání nebylo ideální, odhaduji to na již příliš velkou ztrátu tahu, když v prostoru kolem motoru byl požár a tedy bylo potřeba jeho činnost snížit/ukončit, ciz níže..
2. Vznik požáru byl vidět už při přistávání z více pohledů, kdy obláček plamene prošlehával spodem na sever a opálil tak plechy na noze na oné straně – nepravda?.
3. Změna barvy plamene už nasvědčovala problémům spolu s prošlehem těsně předtím – nepravda?. Sám EM poznamenal, že jim vybuchlo už několik motorů, tedy Raptor má stále mouchy – nepravda?.
4. Po přistání odlétla ze spodu od betonu odražená COPV, zbylé byly při demontáži zachyceny poškozené ohněm – tohle je nepravda? Pak jsou videa lidí z B. Chica toto zachytávající podvrh.
5. Asi jste neviděl fotografie (asi už jsou smazané) člověka, který jim přelezl plot do areálu (poté ho zatkla policie), kde je vidět pěkně ohořelý spodek Shopperu + zbylé součástky černé od kouře nebo ožehlé přímým plamenem nepravda? Ohněm poškozené věci pozná už malé dítě..
6. Raptor byl demontován po optickou ochranou plachtou, aby nebylo vidět co s ním bylo – toto bylo normálně na fórech diskutováno později jako fakt – zakrytí optickou clonou byla nepravda? Montáž zakrytí plachtou nevyžadovala, demontáž ji tudíž také nepotřebovala a žádný velký vítr nebyl. mtor byl ihned zabalen a odvezen – není foto jak Raptor vypadal po testu..

Rosetau:
Neignorujte prosím holá fakta. Asi nepracujete v technologické firmě, jinak takový optimismus neumím vysvětlit. Zde je na místě pragmatismus, nikoliv zaslepené fanouškovství, jde o hodně.
Proto např. nehody nevyšetřují lidé s danou věcí emočně spojení, ale nezávislí danou událostí nezasažení lidé. Zde je to podobné – pozorovat fakta, nic víc.
Vím jaké to je, když část lidí v technologii propadne fanouškovskému groupthingu, a pak je tomu jaksi jinak,
V praxi novinky a vylepšování v technologii zavádím. A nějaký ten milión to taky stojí. Tedy nejsem někdo od stolu, kdo jen kritizuje a nového neudělal v praxi nic.

Samuel
Host
Samuel

Toto je len pravda a fakty, som fanúšik SpaceX no toto sa ignorovať nedá. Faktom je že Hopper mal nejaký nešpecifikovaný problém s Raptorom. Samotná zmena farby spalín sa dá ešte vysvetliť prachom no že sa vypol skôr, opálil káble a tvrdým dopadom sa utrhla COPV je fakt. Toto nevidieť musí byť človek technicky slepý.

To nemení nič na tom že som osobne vo vývoji Starship optimistický, ako som mnohokrát spomínal vidíme len povrch. Z bežnej praxe viene že podobný vývoj je zdĺhavý, opatrný, drahý a pomalý preto chápem pesimizmus typu “nepoletí to ani za rok”. SpaceX je v tomto iná (aspoň tak súdim podľa toho čo vidíme), ukáže čas kto má pravdu teraz len sledujme a dúmajme prečo tak a prečo nie inak. Diskusie typu “hihi, poletí/nepoletí vtedy a vtedy” nemajú zmysel. Kritizovať vývoj Starship zmysel nemá (podľa mňa), ako som spomínal už niekde, vidíme len výsledky čo za nini stálo nevieme a tom sa dá len špekulovať. Je to rovnaké ako kritizovať dieťa za to že sa učí a konalo na základe svojho úsudku lebo nemá vzor. Ukážte mi že obdobný systém už niekto s takými paranetremi, rovnako vstupnými ako výstupnými parametrami, tvoril a vytvoril a teda vzor. SpaceX sa z existujúcich vzorov pre nádrže ako strela Atlas definitívne učí no je toho menej ako napríklad pri vývoji Falconu 9, AlLi rakety sú opakovane zvládaná te technológia, narozdiel od ocele. Nejaké info existuje no je ho málo a ULA SpaceX nikdy nepredá Know-How na Centaur. Použitie hrubšieho materiálu je dané najmä veľkosťou a pomerom hmotnosti k objemu.

Invc
Host
Invc

To přistání starhopperu bych raději nechal…

Jedna věc je vidět příznaky a druhá správně odvodit příčiny.

Změna barvy spalin i to tvrdší přistání má přinejmenším ještě jiná vysvětlení, než je závada.

Samuel
Host
Samuel

Áno má a preto musíme zvažovať všetky, neupierať sa na jedno a ostatné ignorovať.

Tom
Host
Tom

Musk si konečně plní sen. Má peníze i další prostředky na výrobu rakety schopné dosáhnout Marsu.

Greba
Host
Greba

Bude zajímavé sledovat kam to vše povede. Zatím pochybnosti o tom, že toto je správný postup: pokus-omyl-zlepšení-pokus….
Kosmická loď, speciálně této velikosti, je velmi komplikované zařízení. Pokud to srovnáme s přístupem a časem pro vývoj a zkoušky Dragon 2, tak mě to prostě nesedí…

Vladimír Todt
Host
Vladimír Todt

Mají zatím výhodu, že přešli na nerez ocel. Kdyby to bylo z kompozitů, tak by kadence produkce prototypů byla nižší. U EM po zkušenostech co kam dotlačil je těžké říct, že to je k ničemu apod. Uvidí se. I kdyby jedna SS stála ne 5, ale 30 mil. USD (zhruba desetina ceny Airbusu A 380) a ve všem ostatním splnila deklarované, tak by to otřáslo celým odvětvím.
Ale Číňani se už také snaží. Pro CZ 6 mají už docela přesně okopírované přistávací nohy dle F9. 😀

Venca P.
Host
Venca P.

Ano máte pravdu, nerez ocel se dá na rozdíl od kompozitů odvézt do šrotu:) Žádná raketa / kosmická loď, která má být spolehlivá nebo nespolehlivá, ale alespoň schopna vzlétnout, o rozměrech srovnatelných se starship nemůže stát 30 mil. USD. Viděl bych to tak o 2 řády více:)

Invc
Host
Invc

Starhopper je rozměrově srovnatelný.. byl “alespoň schopen vzlétnout” a stál rozhodně méně než 3 000 000 000 USD…

Silhan.J
Host
Silhan.J

Jenže starhopper se dá těžko považovat za raketu. Tím ale neříkám že souhlasím s vencou

Venca P.
Host
Venca P.

Když dáte raketový motor na parní mlátičku, tak to také poletí. Ale s raketou schopnou bezpečně vynášet náklad do vesmíru to nebude mít nic společného.

J R
Host
J R

Tento postup SpaceX uplatňuje od samého začátku a zatím vždy vedl ke zdárnému konci. Nevím, proč by tomu teď mělo být jinak. Hlavní rozdíl je v tom, ze že tentokrát je to víc vidět. Nechte je pracovat, radujte se z toho, že to můžete takto pozorovat a soudy vynášejte až budou na orbitě nebo v bankrotu.

Venca P.
Host
Venca P.

Nemáte pravdu. Pokud jde o současné nosiče a Dragony, které platí NASA, tak když šlo vážně do tuhého, naběhli do SpaceX technici NASA a problém vyřešily.

Invc
Host
Invc

a to bylo kdy přesně?

(Kdy to ty tvrdé chlapy z NASA vyřešily?)

Venca P.
Host
Venca P.

Po opakovaných průserech s výbuchy Falcon 1, tuším r. 2008.

Jiří Hadač
Přispěvatel

On Falcon 1 v roce 2008 vybuchl? Co já vím, jediné, co se podobalo výbuchu, byl požár motoru v roce 2006, při prvním startu. V roce 2008 bylo jediné, zbytkový tah motoru prvního stupně způsobil náraz do stupně druhého. Výbuch bych tomu fakt neříkal. A poprosím, pokud tvrdíš něco, nemáš na podporu nějaké odkazy, zdroje?

Invc
Host
Invc

No ovšem, že mě to nenapadlo… po třech nehodách F1 … tam naskotačila NASA a opravila jim to.
Jen by mě zajímalo, proč potom, co jim to NASA opravila, žádný Falcon 1 pro NASA (ani jinou vládní agenturu) už nestartoval? To jim to tam zašli opravit z dobroty srdca, aby nezkrachovali?

(Ty dva úspěšné starty F1 byly – interní start s maketou, a druhý byl pro ATSB – což jsou Malaysijci )

B.Borůvka
Host
B.Borůvka

NASA na Dragony poze přispívá,a to méně než firmě Boeing.Jen mi uniklo kdy šlo do tuhého,kdy tam ti tchnici z NASA naběhli a jakýé problémy vyřesily?To nemíním nijak sarkasticky jen bych to rád věděl

Kamil
Host
Kamil

Já chci na Boca Chica. Tam se rodí legenda, jako Peenemunde, Bajkonur nebo Canaveral. Můj vysokoškolský titul sice stačí maximálně na to, abych tam myl záchodky, ale chci být při tom. Jako ti chlapíci v TV, co po 60 letech vzpomínají, že byli na Bajkonuru, když letěl Gagarin, sice jen odhrabovali sníh, ale byli tam.

gendibal
Host
gendibal

Tak tohle je nejúžasnější příspěvek, jaký jsem četl.
A jinak taky moc děkuji za článek.

J R
Host
J R

Možná ne nejúžasnější, ale rozhodně skvěle vystihuje pocity mnohých z nás.

Ricardo
Host
Ricardo

A co mají v USA a my tady v ČR nemáme? Tady nelze koupit nerez plechy? Neumíme svařovat? Jo vlastně odvaha začít něco dělat tady není, ikdyby to bylo jen kopírování Muska jako to dělá čína. Když němec v automobilovém průmyslu nebo premiér slovák čechům neřekne co mají dělat, tak oni sami neví co dělat a co si počít, fňuk fňuk. Chudáčci malinkatí nesamostatní a nesvéprávní. První republika byla jeden z největších vývozců zbrojní techniky s několika leteckými továrnami (což tenkrát byl ekvivalent kosmickému průmyslu) a kam jsme se to dostali teď…

Čína postavila v roce 2017 celých 6100 km dálnic, v přepočtu na počet obyvatel ČR by to bylo 47km. Číňan by D1 postavil fungl novou za 5 let, my ji rekonstruujeme 30 let a furt není hotovo. Za 30 let by číňani na našem místě postavili 1400km dálnic. Buď máte výsledky nebo výmluvy. Na koho se budete vymlouvat teď?

Martin B
Host
Martin B

D1 se rekonstruuje 30 let? Kde jste na to přišel?

PetrK
Host
PetrK

S přimhouřením oka lze říct, že jedna rekonstrukce plynule navazuje na druhou. Osobně si nepamatuji dobu, kdy by se na D1 něco nerekonstruovalo 🙂
Na druhou stranu jsem si nevšiml, že by to lidem u voleb nějak vadilo … 🙁

BBM
Host
BBM

Taky je to za plného provozu. Jiná věc by byla zavřít D1 na 2 roky a opravit ji celou, ale to by byl teprve mazec 🙂

Ricardo
Host
Ricardo

A kolik km se u nás postaví nových dálnic? 5 km? Čína na 10 milionů obyvatel staví těch 47 km každý rok, chlapci to je 10x víc než my. Vždyť je to ostuda že se čeká 30 let na dostavbu dálnice Hradec – Mohelnice aby se odlehčilo D1.

Každý kdo se pohybuje v normálním byznisu ví, že podepsaná smlouva se musí splnit, jak časově tak kvalitativně, ikdyby dodavatel měl na projektu prodělat nebo zkrachovat. Nezájem. Je zajímavé že u státních zakázek se běžně navyšuje cena za chodu (rozkrádají se miliardy) což u soukromých firem je naprosto nemyslitelné (což u státního nevadí, ovcím se buď zvednou daně nebo bude větší schodek rozpočtu což je odložení problému do budoucna).

Průměrná mzda v Pekingu je 81.000,-Kč měsíčně. Ještě si někdo myslí že nám těžce neujíždí vlak?
https://www.averagesalarysurvey.com/beijing-china

A to nejsem žádný obhájce komunistických bolševiků, ale pokud ČR je násobně horší než oni, tak je něco velmi špatně ve státě dánském. To že Musk musel utéct ze zkorumpované JAR do USA není náhoda a je to i důvod proč v ČR a JAR nikdy podobné progresivní firmy nevzniknou.

hotovson
Host
hotovson

proklikni si sam

https://www.rsd.cz/wps/portal/web/mapa-projektu

letos bude zprovozneno 58,1 km dalnic, pristi rok 42,6 km

vzhledem k delce pripravy stavby cca 13 let je to maly zazrak, kdyz v roce 2010 se naprosto vsechna priprava zcela zastavila

B.Boruvka
Host
B.Boruvka

Jen bych podotknul ze prumerny najem za 1+1 v Pekingu je 50 000 Kc. a ceny za potraviny a vse otatni urcite nebudou nizzsi nez v evrope takze ujizdejiciho vlaku bych se nebal…

PetrK
Host
PetrK

Konkrétně Číňan v Polsku chtěl stavět dálnici oněch pět let a po pár měsících zdrhnul …

B.Borůvka
Host
B.Borůvka

Pane Ricardo,myslím že byste měl mluvyt za sebe a na úplně jiném vebu

hansnasa
Host
hansnasa

Super článek, který se čte jako scifi román.S takovou se možná dožiji dnů, kdy lidé budou cestovat napříč sluneční soustavou. A vidíte pánové od Boeingu,jde to.

Venca P.
Host
Venca P.

Ano rodí se tam legenda… Legenda o tom jak jeden chlápek tahal za nos stovky naivních investorů a milióny technicky negramotných fanoušků:)))

Jan M.
Host
Jan M.

Mohu se zeptat na vaše vzdělání, že tu tvrdíte, že Muskovi věří jen technicky negramotní lidé? 🙂

PetrK
Host
PetrK

Já se budu opakovat s citací “Já bych to nekrmil” …

Invc
Host
Invc

Asi mám pravdu 😉

BBM
Host
BBM

Ano, Muskovi věří tak strašně technicky negramotní lidé jako jsou absolventi MIT, pro které je nejpřitažlivější zaměstnavatel.

Venca P.
Host
Venca P.

A to jste vzal prosím kde, že pro absolventy MIT je nejpřitažlivější zaměstnavatel? Pokud máte pravdu je vidět, že víra v mesiáše je v USA opravdu silná:))

Martin B
Host
Martin B

https://www.cnbc.com/2019/06/06/the-10-most-attractive-employers-for-engineering-students.html

Někde jsem to viděl i konkretně pro MIT, ale nechce se mi to hledat.

A nemusíte mít víru. Stačí vidět výsledky.

Venca P.
Host
Venca P.

Jaké má spaceX výsledky? Vypustili několik raket s hermetizovanou plechovkou k ISS. Úspěšnost těch raket není nijak oslňující. Lépe to umí:
ESA: ATV
Japonci: HTV
Rusové: Progress, Sojuz
Northrop Grumman: Cygnus

Uvidíme, kdy bude SpaceX schopna bezpečně poslat lidi do vesmíru. Potom lze tvrdit, že přeběhla konkurenci. Ale úplně bych se nedivil tomu, kdyby jí Boing nakonec předběhl a nebo kdyby ještě další 3 roky museli vozit lidi na ISS Sojuzy.

Invc
Host
Invc

Potom co i NASA sama v pátek označila, že Starliner OFT byl “high visibility close call”… se dá samozřejmě očekávat, že Starliner poletí s posádkou příští týden.

/sarcasm

Martin B
Host
Martin B

Jaké má SpaceX výsledky? Já doufám, že ta otázka nebyla myšlena vážně. A pokud ano, tak se zajeďte zeptat Rogozina.

gendibal
Host
gendibal

Jo, a všichni ti technici, konstruktéři a vývojáři u SpaceX jsou taky negramotní a nejspíš zrovna slezli se stromu, že to tomu jihoafrickému hochštaplerovi žerou, že?

Venca P.
Host
Venca P.

A jak víte, že mu to zaměstnanci žerou? SpaceX dělá věci, které mají smysl a jsou realistické, tj. Dragon + Falcony. Nicméně vypustit do vesmíru raketu k ISS, která má na sobě plechovku s nákladem, kterou musí posádka ISS zachytit ručně robotickou paží, umí dnes leckdo (HTV, ATV, Cygnus, Dragon). Vypustit plechovku, která se spojí automaticky, umí dosud spolehlivě jenom Rusko (Progress, Sojuz). CD se spojil zatím jen jednou… Osobně jsem dost zvědav, jak to bude vypadat v letošním a příštím roce. Vybavení CD ve mě budí dost pochybností – ovládání pomocí dotykových panelů, prakticky žádná pořádná HW tlačítka, panely nejsou pořádně zabudované a není tam řešena jejich ochrana proti náhodnému dotyku či úderu. Fotky z kabiny na mě působí dojmem líbivé ale nefunkční filmové kulisy. Jak mají vyřešenou podporu života na CD? Co skafandry?
Pokud si pamatuji, tak některou starship měla pro SpaceX montovat firma přes vodojemy. Kolik lidí se spaceX se opravdu na starship podílí? To co si myslí zaměstnanci zjistíte leda tak, že byste jich pár vzal na pivo na důvěrný pokec:)))

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

Firma na vodojemy pomohla vyrobit prototyp na vyzkoušení řidících systémů a Raptoru. To se jim podařilo a teď když mají ověřenou funkčnost tak se zabývají stavbou samotné lodi. Tedy tak aby byla lehká a levná. U prvního testu na váze a teplotní odolnosti nezáleželo protože poskočil jen pár desítek metrů.

Rosetau
Host
Rosetau

To jsou kecy.

Jozef
Host
Jozef

Len pre upresnenie:
ATV sa spájalo automaticky
Čínania automaticky spájajú tiež…

B.Borůvka
Host
B.Borůvka

On si to tahání za nos ale sám platí-To je ale hlupák že?

Jiří Hadač
Přispěvatel

Tvůj příspěvek mi připomněl jedno video. A ano, je fakt k věci. Je to to video, které připravil tým landeru Beresheet před startem své mise. Ten pocit, když vidíš, jak se rodí legendy.

Stračena
Host
Stračena

Ahoj, přesně stejnej pocit mám i já, dělat něco co má smysl, budu ti máchat hadru na utření prkénka na těch záchodcích 🙂

Josef
Host
Josef

Elon Musk vždycky překvapí a překoná veškeré odhady. Loni jsem odhadoval, že by za rok mohla SpaceX zvládnout vyrábět jednu Starship za měsíc. A i to se mi zdálo hrozně rychlé tempo. No a oni mají v plánu stavět jednu Starship každý týden :).

Tady se ukazuje obrovská výhoda sériové výroby. Podobně už začínají uvažovat výrobci jaderných elektráren. Pokud začnou vyrábět stovky malých a hlavně stejných modulárních reaktorů, které se na místo provozu dovezou v kontejnerech a složí dohromady podobně jako kostičky lega, dají se srazit náklady klidně na 10 % unikátně projektovaných a na místě zdlouhavě stavěných monolitů.

MilAN
Host
MilAN

Tak ono není ani tak problém postavit linku na produkci 100 raket/ rok, ono nejdřív bude potřeba mít vůbec ten výrobek a potom bude potřeba mít zákazníka, který to potřebuje a hlavně zaplatí.
ale on to hlavně potřebuje E.M. pro vynesení Starlinků a pak se možná při dalším vývoji dočkáme, že – pokud by platily ty uváděné ceny – nevyplatí se to komplikovat se znovupoužitím, protože to to celé výrazně prodraží a hlavně neúnosně protáhne vývoj. A čas není !

PetrK
Host
PetrK

Když to nebude znovupoužitelné, tak se to z Marsu nedostane zpět …

MilAN
Host
MilAN

Za kolik roků to poletí na Mars a jak se to bude bez paliva vracet ? Pohádce o Marsu budu věřit za dost roků až se vyřeší dalších 95% ostatních důležitějších věcí, než vyrobit skruže na SS, Teď je ale potřeba tam rychle dostat Starlinky , jediný možná zdroj peněz

Martin B
Host
Martin B

Proč by se měly bez paliva vracet. Minimálně z počátku tam budou Starshipy zůstávat, než na Marsu vznikne nějaká infrastruktura pro výrobu metanu. Ta znovupoužitelnost je důležitá kvůli:
1) Drahým SuperHeavy s 30 motory
2) Nákladním lodím určeným pro vynášení nákladů na orbitu/ISS. Už jenom kvůli Starlinkům.
3) Tankerům pro čerpání paliva před odletem.
4) Starship stejně musí umět měkce přistát už jenom kvůli přistání na Marsu.

BBM
Host
BBM

Ta cena $5M za Starship je neskutečná. SuperHeavy může stát klidně 10x tolik kvůli všem těm motorům, ale zase jich nebudou potřebovat tak moc. Tohle změní kosmonautiku tak jako Ford T změnil automobilismus.

Venca P.
Host
Venca P.

Ano máte pravdu. Ta cena je opravdu neskutečná. Za ty peníze nekoupíte na celou starship ani všechny ty nerezové plechy:))

Invc
Host
Invc

5 000 000 USD? bratru nějakých 100 000 000 Kč ?

To by byla pěkná hromádka plechu.

Venca P.
Host
Venca P.

Starship má mít hmotnost 120 tun. Nevím v jakých cenách se v USD pohybuje cena nerez oceli ANSI 301, ze které má být údajně starship vyráběná. Pro výrobu něčeho takového, jako vesmírná raketa / loď nebudete kupovat ocel jen tak někde, ale od výrobce s příslušnými atesty. U nás se tyhle oceli pohybují u tenkých plechů bez atestu kolem 100Kč/kg ~ 4USD. Tedy řekněme, že pokud by to celé bylo jen z nerezu (není) pak materiál pořídíte snad do 500 tis. USD. Ale co výroba, všechny příslušné defektoskopické zkoušky atd.? Musíte rozpočítat náklady na vývoj …
Takže ano svitky plechů seženete možná za 10% oné ceny, ale funkční a bezpečnou loď slibovaných rozměrů za tyhle prachy nepostavíte ani náhodou. To je prostě pitomost….
Z jiného, ale trochu ze stejného soudku … proč stojí Tesla model 3 v USA 48tis USD, když plechy stojí tak 1tis USD…

BBM
Host
BBM

Předpověď číslo 268 co všechno SpaceX nedokáže. Hned za přistávání a opakované používají Falconu 9.

Invc
Host
Invc

nezamlouvej to… pár řádků výše si psal, že by za to nekoupili ani ty plechy…

hansnasa
Host
hansnasa

Pomalu ale jistě chytám alergii na trola jménem Venca P. brrrr

Venca P.
Host
Venca P.

Starship nebude nikdy fungovat. Vše co kolem tohoto projektu provádí SpaceX je špatně. Nemůže z toho vzniknout funkční raketa / kosmická loď ani za 50 let. Koncept je tak z 50. let tj. je dávno překonaný. Vývoj metodou pokus / omyl je na úrovni mateřské školky. Takhle se prostě vývoj v 21. století nedělá a má to své důvody. Je to jen nafouknutá bublina, která má udržet SpaceX ještě nějakou dobu při životě. Všem Muskovým firmám dochází finance a on si jen potřebuje udržet zájem investorů a médií. Dávám mu rok, maximálně dva:))

Rosetau
Host
Rosetau

Takových jako vy už tu bylo a všichni nakonec plakali. A víte o tom, že se nemá lhát? SpaceX nemá s financemi problém obzvlášt se Starlinkem , kde má tolik investoru, že si muže vybírat. Co se týče Tesly tak ta má momentálně k dispozici největší kapitál od svého založení kolem 5 miliard USD a chystá se vydat akcie za dalších 2 miliard USD.

MilAN
Host
MilAN

A všichni, kteří věří nadpisu článku, by se tu měli zvěčnit .A za 9 měsíců si o tom můžeme zase povyprávět. 🙂

Martin B
Host
Martin B

Čemu na tom nechcete věřit? Musk nemá křišťálovou kouli. Ten nadpis článku prostě značí cíl jejich snažení. Když to nebude za 9 měsíců, tak to bude o rok později. Důležité je že se o to snaží.

Venca P.
Host
Venca P.

Byl jste někdy u vývoje čehokoliv? Alespoň kapesní kalkulačky? Nebyl, jinak byste tohle nepsal. Pominu-li fakt, že koncepce starshipu je více jak padesát let překonaná, dosud nebyl postaven ani funkční vzorek, technologický prototyp, letový prototyp… “Vývoj” vypadá tak, že se svařuje jeden vodojem za druhým, který se následně vždy nechá vybuchnout a tvrdí se, že je to ona fantastická hi-tech kosmická raketa / loď. Možná to nakonec poletí i tím správným směrem a ne na všechny strany najednou, ale to by letěla i parní mlátička, když na ní dáte dostatečně silný raketový motor.
Chválit někoho za takovýto způsob vývoje je jako chválit idiota, který mlátí hlavou o betonovou zeď. Sice jí nikdy neprorazí, ale aspoň se snaží, že? :))

jregent
Host
jregent

Vy jste byl u vyvoje ceho?

Venca P.
Host
Venca P.

Spousty věcí. Ale co je tomuhle “nejblíž”, tak u vývoje prvního požárního robota ve střední Evropě:))

PetrK
Host
PetrK

V jaké roli ?

hotovson
Host
hotovson

nejspis zakladal cvicne pozary…

jregent
Host
jregent

🙂

B.Boruvka
Host
B.Boruvka

Spousty?-Staci jedna 😉

BBM
Host
BBM

Tedy kromě toho že posledních 10 let pracuju jako vývojář pro zahraniční společnost, tak nikde 😀 A ten zbytek raději ani nebudu komentovat 🙂

gendibal
Host
gendibal

“Pominu-li fakt, že koncepce starshipu je více jak padesát let překonaná”
Můžu se zeptat na jméno té 50 let staré rakety/lodi typu Starship, která byla mezitím překonaná?

Venca P.
Host
Venca P.

Takovéhle rakety byly vidět leda tak ve sci-fi románech. Koukněte na Pacnerovi kosmonautické knížky z minulého století nebo staré Letectví a kosmonautika. Řekl bych, že už v 60. letech inženýři a dobří filmaři věděli, že tudy cesta nevede. Koukněte na cestování do vesmíru jak to natočil Kubrick ve Vesmírné odysee.
NASA si to na raketoplánu důkladně vyzkoušela. Znovupoužitelnost stojí ohromné peníze a dokonce víc, než pro každý start vyrobit novou jednoúčelovou loď. Třeba někdo časem vymyslí znovupoužitelné návratové těleso geniálního tvaru a konstrukce, které nebude potřebovat tisíce hodin kontrol a oprav před dalším letem. Ale jsem si naprosto jist, že Elonova plechovka to vážně nebude.
Bavíme se zatím pouze o nerezové plechovce co se párkrát nafoukla a pokaždé praskla. Nejen, že se zatím nepokusila o návrat, ale ani nevzlétla jako raketa ….

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

Hele ty chytráku, proč se vlastně všechny letadla nedělaj na jedno použití? Podle tvé logiky by to bylo daleko levnější a rychlejší na výrobu!

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Asi proto, že letadlo není raketa.

Venca P.
Host
Venca P.

Jojo je to zajímavý problém… Proč se jízdní kola nedělají na jedno použití a nebo auta? Proč se ale naopak na jedno použití dělá většina obalů třeba potravin? Proč se dosud v naprosté většině případů dělali rakety na jedno použití?
Jestli to nebude protože ekonomika (viz. ekonomický průser se znovupoužitelným raketoplánem)?

endemit
Host
endemit

Ale vždyť Spcex tak funguje od svého vzniku a daří se jí.

3,14ranha
Host
3,14ranha

Podařilo se jí radikálně vylepšit “sojuz” a naučit se přistávat (s pomocí počítačů a senzorů 21. století) s prvním stupněm.

Starship je něco TROOCHU jiného. Jako projekt Saturn V a raketoplánu dohromady ! A ještě to má být levné (konstruktéři a strojaři jistě znají poučku že ze tří věcí: rychle, levně, kvalitně si můžete vždy vybrat jen dvě a tu třetí šidíte !)

Invc
Host
Invc

Ad “podařilo radikálně vylepšit sojuz” … ehm… a co bys čekal jiného? Rozmezí mezi “vyškrábu se z gravitační studny” a “už nemůžu raději se rychle vrátím + lithobraking” je pro Zemi a chemické motory velmi malé, a moc na výběr nemáš. Terror raketové směrnice, tě v podstatě nutí stavět “sojuzy” – teda pokud sojuzem nazýváš pár tlakových bandasek na palivo a okysličovadlo spojených ekvivalentem ropovodu Družba s raketovými motory. SSTO nebo ekvivalenty Skylonu – se nepoužívají ne proto, že bychom je nedokázali postavit, ale jednoduše proto, že vícestupňová raketa je blíže limitu chemických paliv než ta ostatní řešení.

A v tomto směru ani Starship nemůže být nic jiného…

Na něco radikálně odlišného od Sojuzu – by bylo zapotřebí vyměnit chemické motory za něco jiného… a nebo vysvětlit Zemi, že je moc tlustá a měla by tak 20% shodit…

3,14ranha
Host
3,14ranha

Já to myslel mnohem víc konkrétně!

Falcon 9 je kerolox, otevřený cyklus, více menších motorů (= výhoda sériové výroby). Teoreticky je to 60 let starý, dokonale spolehlivý systém, který lidstvo použilo určitě víc než tisíckrát.

Starship má být:
– z “tenké” nerezi (u prvního stupně se to nepoužilo 50 let !)
– uzavřený cyklus Methalox (nikdy nevyzkoušeno ve vesmíru)
– druhý stupeň je defacto raketoplán (lidstvo dostalo do vesmíru zatím jen tři a ten poslední je tajný vojenský trpaslík bez posádky)
– má umět tankovat na orbitě (pro Mars nutné v řádu stovek tun – zatímco ULA experimentuje s desítkami kg a rusové umí “dokonce” stovky kg na své části ISS).

Já fandím pokroku, ale pochybnosti a nedůvěra jsou zcela legitimní. Musk je velmi schopný, ale tento projekt je fakt hodně velké sousto.

Venca P.
Host
Venca P.

Problém je v tom, že informaci o tom, že investoři se ke SpaceX hrnou jako diví, máte zase jen od SpaceX. SpaceX tvrdí, že má mraky investorů, ze kterých si může vybírat a nyní potřebuje jenom 250mil USD….
To, že se někdo chystá vydávat další akcie znamená, že mu nevychází hospodaření a potřebuje do podnikání nalít další kapitál. Někdy ho potřebuje pro rozjezd většího bussinesu, ale někdy jako v tomto případě, pro alespoň nějaké přežití….

PetrK
Host
PetrK

Dana Tenzler ?

Igor Skrutek
Host
Igor Skrutek

Super informácie. 🙂

Majo
Host
Majo

Naozaj skvelé informácie.A je zaujímavé,že vždy sa nájdu nejakí ”jednoduchší” hejteri.Tých nikdy nepochopím,no vždy sa nájdu.Elon Musk aspoň niečo robí a je to vidieť,narozdiel od ostatných.Nič nieje dokonalé.Len vy by ste chceli všetko za mesiac.NASA prečo tak nemaká a len kecá?Aha,áno,sú platení z daňových poplatníkov,teda nemôžu vyskakovať a len prežívať a už nikdy nebudú na úrovni apolla.Ostatné štáty sú pozadu alebo sú pomalý.Ten Musk za ten krátky čas čo tam je,aspoň niečo zmenil a maká ďalej.Je vidno,že vie čo chce,vie ako na to a ide si za tým.Je aj bussinisman,lebo bez prachov to nejde.Tie jeho dátumy sú samozrejme len jeho odhady,že by to tak chcel ale samozrejme sa to posúva.By som Vás chcel vidieť ako by ste to manažovali.SLS alebo New Glenn mal už tiež letieť.Vďaka aspoň za neho,že sa máme na čo pozerať.A vám čo sa nepáči choďte mu poradiť vy odborníci alebo si choďte čitať rozprávky ďalej…Sú to vaše prachy?Asi ťažko,si môže robiť ,čo chce.Nikto na vás není zvedavý a zaujímavý tiež nie ste.Ale škoda reči.Hlupáčikovia sa vždy nájdu.(nemôžem tu nadávať,lebo potom sú tí moderátori moc aktívny)

MilAN
Host
MilAN

Pane “kolego”, urážet druhé vám jde výborně. Snad jste alespoň sám se sebou spokojen, co jste už sám dokázal. I na vás platí vaše poslední věta,

Majo
Host
Majo

Ja som so sebou veľmi spokojný,to sa nebojte a urážať áno ale právom,lebo asi ani vy nieste slepý alebo sprostý.Alebo aspoň väčšina ľudí tu.Ak si myslíte čosi iní,tak ste odborník ako môj pes….Dovi dopo….

Jiří Lacina
Host
Jiří Lacina

Majo v pohodě. Ať si psi štěkají karavana jde stále dál. Až budeme za 30 let oba na Marsu a s námi 100 000 dalších kolonizátorů, budou si dotyční vymýšlet že tam nejsme, že to je pouhý mediální podvrh. Na skutečnosti že tam budeme ale nic nezmění!

Radim Slovák
Host
Radim Slovák

Ač by bych chtěl skoro i souhlasit (vnitřně bych si přál co nejrychlejší rozvoj), tak prostě nemůžu, jelikož NASA jako provozovatel a objednavatel všech těch misí Voyagerů, Huebbelů, Vikingů, marsovských vozítek, atd. atd….prostě vědecký přínos vzešlý z této agentury je přímo nedozírný a to o kolik se za vynaložené peníze dalo udělat víc je sice k diskuzi, ale jen teoretické, protože srovnání prostě neexistuje a ani dlouhou dobu existovat nebude.

Martin B
Host
Martin B

Nasa by měla dělat tu vědu a posunovat hranice techniky tam, kde se to soukromému sektoru nevyplatí, případně vytvářet pobídky pro soukromníky. Doufám, že do tohohle okamžiku jsme se už dostali.

Venca P.
Host
Venca P.

Vašemu komentáři nerozumím. Proč by vládní agentura pro výzkum, měla za peníze daňových poplatníků, připravovat podmínky pro soukromý bussiness? Tak máme snad volný trh ne? Pokud je tam potenciál, tak se najede nějaký soukromý investor co do toho půjde i bez nějakých pobídek.

BBM
Host
BBM

Například protože to pro ni bude násobně finančně výhodnější než podobné věci zajišťovat vlastními silami. Bez programu NASA pro komerční dopravu nákladu a posádky na ISS a s tím spojené investice by dneska neexistovala SpaceX a NASA by platila za dopravu od Rusů a ULA násobek dnešní ceny.

Venca P.
Host
Venca P.

No možná to byla původní myšlenka stran NASA. Ovšem ukazuje se, že cena za dopravu astronautů Crew Dragonem nakonec nebude reálně o mnoho nižší než cena 80mil. USD za sedadlo co chtějí Rusové v Sojuzu. Ovšem je zde také strategické hledisko. Takže i když to bude nakonec 3x tolik, NASA to nakonec bude muset zaplatit. Pokud jde o dopravu nákladu, chtělo by to dát dohromady srovnání všech náklaďáků co jezdí na ISS: Progress, Cygnus, HTV, ATV, Dragon 1 a 2.

Invc
Host
Invc

Máš pravdu… úspora 25M USD za sedadlo, nestojí za řeč…

Venca P.
Host
Venca P.

Jak vypadá kontrakt mezi SpaceX a NASA dnes? A jak bude vypadat v následujících letech, tj. SpaceX a Boing si budou moci diktovat podmínky? Proč by lítali za 55mil. USD, když jim nic nebude bránit říct si o víc jak Rusové, třeba i 120 mil. USD?

Zatím k žádné skutečné úspoře nedošlo. Crew Dragon dosud neletěl na ISS. SpaceX nemá ani funkční skafandry. V čem tam ti astronauti budou? V tričku a trenýrkách? Sojuz je dooooost nepohodlný, starý, ale úžasně spolehlivý. CD má dost potenciálních problémů, třeba díky SuperDraco motorům nebo spíš kvůli methylhydrazinu. Stačí prudší dosednutí a z úspěšné mise se stane ohnivá koule spojená s kremací posádky.

Martin B
Host
Martin B

K reálné úspoře došlo minimálně za vynášení nákladů.
https://www.theverge.com/2017/11/10/16623752/nasa-commercial-cargo-crew-spacex-orbital-atk-boeing-orion
A je to hodně s podivem že nedošlo k úspoře za vynášení astronautů, když ještě nezačli létat. 🙂

Jo a skafandry už má SpaceX certifikované nějaký ten pátek.

akuhtr
Host
akuhtr

Takže se má na všechny inovace vykašlat, když nenesou ovoce před svím uvedením do praxe?

Josef
Host
Josef

Mám dotaz na autora Petra Melechina. V článku píšete, že stany stojí na kontejnerech. Na žádné fotce jsem ale toto nenašel. Našel jsem jen kontejnery, které jsou rozestavěny kolem areálu (stanů) a slouží jako větrolamy. Kvůli tomu, že v Boca Chica hrozně fouká. Na některých místech jsou i dva kontejnery na sobě. Tj. něco jako hradba z kontejnerů.

jregent
Host
jregent

napr zde na Teslaraticomment image

Zdá se, že SpaceX téměř zcela upustil od konkrétního základu nového stanu, místo toho se rozhodl pro řady ocelových přepravních kontejnerů, které pravděpodobně přidají trochu výšky za cenu strukturální stability.

“SpaceX appears to have almost entirely foregone a concrete foundation for the new tent, instead opting for lines of steel shipping containers that likely add a bit of height at the cost of structural stability.”

Invc
Host
Invc

concrete neni v tomto případě “konkrétní”, ale “betonový”

Josef
Host
Josef

Díky!

Samuel
Host
Samuel

Od betónu ale totálne neupustili, pod kontajnermi je 15-20 cm hrubá betónová a riadne vystužená platňa.

Dr.Valve
Host
Dr.Valve

ďakujem za článok, je dobre keď to bude Elon sekať na páse ako Baťa cvičky 😀 aby to stihol kým ten virus nezmutuje a nebude mať kto letieť na mars..asi aj preto tak ponáhľa :/ tento rok začal veľmi zle a katastrofami..

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Jen mi uniká jak to s tou produkcí 1 ks Starshipu týdně koncem tohoto roku a v budoucnu co 72 hod. Musk myslel – to jen plechařina nebo kompletně celý Starship včetně otestování?
A co s nimi bude začátkem příštího roku dělat? Starship bez SuperHeavy je k ničemu, pokud nebude provozovat pravidelné lety pro kolonizaci Marsu a to tak brzo nebude. Pokud bude mít taky rychlou obnovitelnost rakety tak mu bude stačit pro Starllink jen několik málo SH/SS.

Vladimír Todt
Host
Vladimír Todt

Třeba to s tou rychlo dopravou po Zemi myslí fakt vážně. Ale to říkal, že asi na to SS modifikují, aby nepotřebovala na většinu vzdáleností SH.
Reálně vezmeme v úvahu EM konstantu – ke konci roku bude reálná kadence 1 SS/měsíc, z toho 4 – 5 budou už ve šrotu. A to bude 6. EM říkal, že počítá, že na orbitu se dostane 5 – 6. Možná další. jsem tedy optimista, tipoval jsem 4. – 5.

Richard Dědič
Host
Richard Dědič

Co s takovým množstvím bude dělat? No, pokud chcete každých pár let (startovací okno) poslat k Marsu aspoň 100 lodí, tak prostě musíte vyrábět aspoň jednu týdně. 🙂 To vyplývá z Muskova odhadu, že na kolonizaci Marsu bude potřeba řádově 1000 lodí.

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Upozorňuji, že řekl, že bude koncem t.r. vyrábět jednu týdně, nejdřív plánuje vyslat první dvě nákladní lodi k Marsu nejdřív v r. 2022, to je min. za dva roky. To je bude ty roky skladovat, než dojde k té kolonizaci?

Invc
Host
Invc

1) Něco určitě rozbijou, něco budou testovací, které nebudou úplně optimální, takže je brzo vyřadí.
2) Něco zase rozeberou, aby viděli, jak to snáší lety a návraty (opotřebení atd).
3) Kapacita 50 starship ročně – se musí podělit i o SH, které jsou větší a zpozdí to možná trochu více…
4) Ono se to rozdělí mezi různé verze, které jsou mezi sebou nezaměnitelné – takže on to zas takový přetlak nebude (nákladní, tankery, osobní …a jejich další subvarianty).
5) Z počátku rozhodně nebudou lítat na otočku – a kontroly zaberou nějakou dobu, takže pro odletové tankování k Měsíci / Marsu bude potřeba těch tankerů najedou více (nebude se čekat, až to jeden otočí 6x, ale prostě jich poletí v krátkém sledu více) … a ono se to nasčítá velmi rychle.

Josef
Host
Josef

Psal jsem to tu už loni. Pokud bude mít SpaceX vyrobených několik desítek lodí Starship určených k letům na Mars, bude ideální, aby je parkoval a skladoval na oběžné dráze Země. Kolem Země může obíhat klidně flotila několika stovek lodí. V některých mohou být zásoby, v jiných palivo nebo třeba stroje určených pro práci na Marsu. Jednou za dva roky se tato flotila sebere a odletí k Marsu. Spolu s ní ze Země odstartuje i několik lodí Starship s lidskou posádkou.

Pokud se Elonovi podaří ještě letos provést se Starshipem první orbitální lety, myslím, že první nákladní flotila poletí na Mars už v roce 2022. Dvě tři lodě.. Čistě na vyzkoušení technologií. Metodou pokus omyl. SpaceX tím nic neztratí, spíš získá. No a v roce 2024 poletí k Marsu už větší flotila. Nákladní Starship mezitím zvládne dopravit i zásoby na Měsíc.

MilAN
Host
MilAN

Jen taková drobná otázka: jak se dá dlouhodobě při maximálním tlaku 6 barů udržet v kapalném stavu metan a kyslík ?

Invc
Host
Invc

1) Stejně musíš natankovat na oběžné dráze… napřímo to nejde.
2) Pokud jde o ten tlak … tlak není problém. Problém je teplota… a s teplem se tam nahoře dá zacházet řekněme předvidatelněji.

MilAN
Host
MilAN

Jak tam udržím kryogenní palivo dlouhodobě skladované, bez jakékoliv izolace v přímém styku s obalem.. Jakou manipulací ?

Martin B
Host
Martin B

Ono nemusí být skladované zase tak dlouhodobě. Jak Invc píše, tak ta loď se na oběžnou dráhu stejně dostane poloprázdná a před otevřením okna dotankuje. A po odletu zase bude poloprázdná.

Invc
Host
Invc

A ten obal vezme teplo odkud? Jseš ve vesmíru … vakuum je skvělá izolace … a pak už se potřebuješ jen podívat na teplo přijaté zářením… a tam jsou 2 triky: stín a odrazivost.

Chceš nějaké parametry? Podívej se třeba na James Webb Space Telescope a jeho deštník.Pasivní chlazení (tj. stín a pasivní vyzařování tepla) mu zajistí teplotu kolem 40K (- 233)…

MilAN
Host
MilAN

SS nemá žádný chladič ani žádné stínění před pláštěm. Analogie s JWST moc nesedí. Samozřejmě, povrch může být leštěný, může odrazit nějakých 80-84% záření, může se to celé natočit vůči Slunci minimální plochou, ale bez nějaké izolace a dalších aktivních prvků to asi nebude tak jednoduché. Nějaké teplo navíc vznikne provozem a pohlcením záření , dopadajícího na sluneční články, které budou muset také být natočeny ke Slunci. v téhle podobě SS to nevidím jako použitelné

Invc
Host
Invc

Achjo …
1) JWST sem zmiňoval, aby sis uvědomil v jakých číslech se dokáže pohybovat “pasivní” chlazení.. tam nahoře (tj. prostý stín) a vyzáření vnitřního tepla ven.

2) Podívej se na rendery … solární panely plánovali jako vějíř vzadu … skoro jako by chtěli, aby ta loď byla během letu namířena ke slunci drdelí … to je ale náhodička (on to má i své opodstatnění i kvůli stínění posádky). Přenos z externě umístěných solárních panelů máš minimální….

3) Jaký provoz ? Když to má parkovat…

4) Zapomínáš na skupenské teplo – toho tepla je zapotřebí sakra hodně.

5) Zapomínáš na to, že zářením přijímáš teplo jen na plochu vystavenou záření, ale teplo vyzařuješ celou plochou.

6) Zapomínáš, že ve stínu teplo jenom vyzařuješ, ale nepřijímáš…

7) Popravdě … podívej se na demonstrace F9/FH pro USAF – zaměřené z velké části na to, aby ukázali, že NEZAMRZNOU !

A jako bonus … máme tady za barákem zásobárnu technických plynů … včetně sedmikubíkového zásobníku s kapalným dusíkem …doplňuje se jednou za 2 měsíce. Chceš se přijít podívat?

MilAN
Host
MilAN

Pokud někdo uvede svůj příspěvek jako ty, je jasné, , že toho druhého považuje předem za blba.
Ty body zahajující textem : zapomínáš …si můžeš odpustit, vím o co jde.
Emisivita leštěného nerezu je “0,0. nic” – no moc toho nevyzáří
Příklad se zásobníkem kapalného dusíku se ti velmi” povedl ” – je to dvouplášťová nádoba s provozním tlakem 20-40bar. . Až to takhle bude mít SS, tak bych sem ten příspěvek nepsal. Ale ani jedno z toho SS nemá, a nemá ani chladič.
A ten příklad s F9 je také dobrý. Jasně ukazuje, že vyzařování tepla je malé a nedochází tedy k ochlazení paliva .
SS nemá nic z toho , co JWST, ani nic z toho, co má stacionární zásobník kapalného dusíku.
Ale myslím, že nás tyhle drobnosti nemusí zatím vzrušovat.Od výroby tlakové nádoby k meziplanetárnímu raketoplánu je ještě daleko 🙂

Invc
Host
Invc

šiš, člověk si povzdechne, a už za tím musí být myšlenka… to je jak v Duně 🙂 Prostě některé části debat a některé argumenty považuju za únavné… třeba tady ta část o zásobníku na LN2…

Ano – na zemi používáme dvouplášťové nádoby, protože jinak nezajistíš, aby samotnou nádrž obklopovalo vakuum…ve vesmíru je trochu zbytečné mít druhou vrstvu, která je tam jen kvůli tomu vakuu….

Pokud jde o ten provozní tlak: vzhledem k tomu, že většinu LN2 tady je na “koupání”, tak používaj nízkotlaký zásobník (0,35 MPa – 3,5 bar), max je pro tenhle někde kolem 0,8. Odpar by měl být pod 0,5% denně (alespoň podle zadávačky, na realitu bych se musel zeptat)…

Ale to je vcelku jedno. Můžem se hádat ještě dlouho, ale nějak do toho nedokážu dát srdce – pro dlouhodobé orbitální parkování nevidím rozumný důvod (spíš jen samé nevýhody). Realizovatelné to je, ale nemá to smysl.

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

To je tam pošle prázdné a po několika letech se zprovozní na zmáčknutí knoflíku?

Invc
Host
Invc

Pro dlouhodobé vyčkávání na oběžné dráze není žádný důvod…. Ne, že by to nešlo – ale není moc důvod to dělat.

(Musely by už čekat naložené – a stejně by k nim muselo startovat cca 6 tankerů – takže sedmý start samotné lodi není žádná “úspora”).

Josef
Host
Josef

Nn. Pošle je tam i se zásobami a s minimem paliva. Jídlo v zimě a tmě vydrží několik let, stroje také. Takhle pak mohou létat kolem Země klidně i několik měsíců. Těsně před startovacím oknem přilétnou ze Země tankery s palivem, lodě dotankují a všechny se postupně vydají na cestu k Marsu. Ideální startovací okno k Marsu trvá jen pár týdnů, pokud k němu má letět několik desítek až stovek lodí, je dobré připravit vše v klidu na oběžné dráze Země. Cca 400 až 500 km nad Zemí, kde nebudou brzděny zemskou atmosférou. Starty přímo ze Země na Mars jsou při velkém počtu lodí nereálné. Kosmodrom by musel být obrovský, větší než běžné mezinárodní letiště. Všude desítky obřích hangárů a desítky “zaparkovaných lodí”, což nedává ekonomický smysl. Na oběžné dráze Země je přitom z našeho pohledu nekonečno prostoru.

3,14ranha
Host
3,14ranha

“Starty přímo ze Země na Mars jsou při velkém počtu lodí nereálné”

Vy chápete že pár desítek startů lodí ze Země je za hranou, ale zároveň plánujete startovat stovky tankovacích misí ? Trochu vám ty počty nevychází ! (Starship má kapacitu, a potřebuje k marsu, přes tisíc tun paliva ! Ale jeden tanker doveze 100 tun na LEO a ještě o mnoho méně na vyšší dráhy (kde by lodím zbylo víc paliva po odletu ze zemské gravitace).

To se ani nebavíme o fyzické kapacitě dopravit/vyrobit takové množství paliva pro desítky startů na kosmodrom. Bavíme o statisících tun kapalného kyslíku a metanu ! To už jsou skoro čísla celoroční spotřeby malého státu !

Invc
Host
Invc

Zas nepřeháněj… s tou spotřebou a pozemním transportem. Stačí se podívat na některá reálná čísla:

“Statisíce tun kapalného metanu” … 100 000 tun metanu, ti vystačí na cca 50 startů systému SS+SH.
Roční spotřeba ČR je zhruba 5 500 000 tun. A USA zrovna s metanem nemá problém – s ohledem na to, jaké má zdroje břidlicového plynu a jak zuřivě je tlačí do světa.

Dopravit takové množství paliva… není problém – dělá se to vcelku běžně, dá se vcelku dobře skladovat a transportovat na velké vzdálenosti autem/vlakem/ lodí i potrubím (navíc z potrubí se dá snadno akumulovat). Podchladit ho můžeš na poslední chvíli před tankováním. (Pro srovnání – nord stream 1 má přenosovou kapacitu zhruba 35 000 000 tun / ročně, nord stream 2 má mít to samé … ).

3,14ranha
Host
3,14ranha

Fajn čísla máme stejná, opravdu by šlo o statisíce tun. (vašich 50 startů připraví k odletu na mars asi 2, maximálně 4 starshipy).

Plynu těží v USA dost (bez levného plynu by Musk o metalox pohonu ani nikdy neuvažoval), s dopravou čistého metanu po souši je to trochu horší (asi by byla nutná rafinérie – čištění a podchlazení z obyč zemního plynu přímo u kosmodromu). A mnohem horší to bude s kapalným kyslíkem (tam je přítomnost OBŘÍ rafinérie na LOX u kosmodromu jediná reálná možnost).

Kdyby ta produkce šla rozložit do celého roku (resp. dvou roků čekání na startovací okno k marsu) a skladovat asi by to nebyl takový problém. Jenže pro stovky startů tankovacích misí potřebujete tu produkci časově zahustit a tam už narážíte na limity produkčních zařízení (ono to taky znamená že ta “rafinérie” na metan a kyslík se bude 2 roky v podstatě flákat – to je ekonomická sebevražda !).
V současnosti největší zásobníky na floridském kosmodromu mají kapacitu na 2-3 starty SLS (takže asi 1-2 starshipy). A protože to vozí cisternami po zemi tak příprava trvá až několik týdnů !

PS: stavba “refinérie” ať už na LOX, nebo kapalný metan trvá od objednání cca 5 let.

Martin B
Host
Martin B

Podle Muska je zapotřebí 5-7 tankovacích startů na jeden let k Marsu. Tedy 50 startů by vystačilo na 8-10 letů k Marsu.
Postavit rafíïnérii možná trvá 5 let, ale jak dlouho trvá postavit pár obřích zásobníků na plyn v Boca Chica?
A ta příprava na let určitě půjde připravit průběžně během těch 26 měsíců. A každé 2 roky vyrazí 100 lodí k Marsu.

3,14ranha
Host
3,14ranha

Beru to od vás jako doznání že vám nedochází měřítko takového projektu.

(v Boca Chica jsou podle všeho zásobníky na jeden start + rezerva na odpar a zkušební zážeh a jejich naplnění auto-cisternami zabere řadu dní až týdnů).

2 roky vám nikdo palivo na oběžné dráze schovávat nebude – určitě ne v pasažérské lodi. Potřeboval byste depot* a půlku paliva byste i tak poztrácel odparem za ty dlouhé měsíce.

*depot o kapacitě tisíců tun paliva, maličkost 😀

Martin B
Host
Martin B

To je úplně jedno kolik je tam teď zásobníků. Já se ptám co brání postavit tam třeba 20 dalších pokud to bude zapotřebí. Což nebude, protože doprava na oběžnou dráhu bude průběžná.

Proč by to palivo nemělo vydržet 2 roky na oběžné dráze? Kam se asi podle vás to palivo asi tak z uzavřené nádrže odpaří? Přece jenom metan není vodík a ikdyby průběžně docházelo k malým úníkům skrze stěny nádrže, tak se dají průběžně doplňovat.

A nebudu s vám diskutovat zda je možné uchránit loď před ohříváním, protože to už tu řešíte s někým jiným.

3,14ranha
Host
3,14ranha

Teď jsem si všiml toho čísla 100 lodí k Marsu. Prozraďte mi sladké tajemství kde si mohu objednat dodavatele několika milionů tun kapalného kyslíku ročně ?

U Metanu by to zase takový problém nebyl, pokud máte v prasátku víc než miliardu dolarů, pět let času na stavbu aparatury a nevadí vám že budete mít spotřebu plynu jak malý stát (ČR má roční spotřebu zemního plynu cca 5 milionů tun).

😀

Invc
Host
Invc

Nedramatizuj…

*Obří* rafinerie na LOX? Obří rafinerie na lox produkuje nějakých 860 000 Nm3/hod.

Doporučuji tvé pozornosti nabídku Linde… hledej třeba LOX80 – abys viděl, jak takové zařízení vypadá pro relativně běžné použití (bezproblémů ti dodají větší – řekni číslo, jaké si předstvuješ v produkci).

A dál už to raději nechám…

3,14ranha
Host
3,14ranha

Nic nedramatizuji.

Tisíc a více metrických TUN denně umí jenom ty nejvýkonnější instalace na světě. Takové se neskládají modulárně, ale staví se “na klíč” (u takové kapacity, u investice desítek, pokud ne stovek milionů dolarů se vyplatí udělat kompletní projekt).

A pro účely kosmonautiky ještě musíte připočítat cenu a údržbu zásobníků (nejde o kontinuální spotřebu).

3,14ranha
Host
3,14ranha

Takhle to nefunguje. Trošku zagůglujte jak je to s kryopalivem ve vesmíru obtížné. Momentálně je nejzkušenější firmou ULA (dělají různé experimenty se zbytky paliva v horním stupni po vynesení primárního nákladu). Ostatně jejich horní stupeň je už teď objektivně nejpokročilejší na světě.

SpaceX zatím ani nezačala (to by se pochlubili) a přitom chtějí manipulovat a uchovávat stovky tun. Na to budou třeba roky zkušeností.

PetrK
Host
PetrK

link – bod 7

3,14ranha
Host
3,14ranha

Opravte mě, ale tam šlo jen o plus minus doložení schopnosti restartovat stupeň – životnost řádově v minutách až hodinách. To umí všechny lepší horní stupně už desítky let.

My potřebujeme dny až měsíce, zajistit zdroj palubní elektřiny, aktivní ovládání tlaku a ideálně aktivní chladič (ULA vtipně experimentuje s “obyčejným” zážehovým motorem spalujícím odpary).
A pak ještě to přečerpávání…

Venca P.
Host
Venca P.

Jen mi prosím vysvětlete proč bude někdo kolonizovat Mars pomocí desítek lodí Starship? Co nám to v té tržní ekonomice přinese? Kdo to zaplatí? Jsou tam nějaké zázračné suroviny, které na Zemi nemáme? Co ekologie? Co udělá start takového ohromného množství raket třeba s ozonovou vrstvou?

Rosetau
Host
Rosetau

Kdyby jste o SpaceX něco věděl což nevíte tak by jste se tak blbě neptal.

petr
Host
petr

Muska v případě Marsu zisk zrovna nezajímá. Jde mu o dlouhodobý cíl, který se zhodnotí až daleko po jeho smrti.
Souhlasím, že start 100 lodí v krátkém sledu by radost ozonové vrstvě neudělal. Takže 100 lodí během jednoho měsíce určitě nevypustí. Také je otázka jestli budou muset vozit palivo jen ze země nebo jestli část nepůjde dopravovat z měsíce.

Rosetau
Host
Rosetau

Ani jedno ani druhé. SpaceX dlouhodobě pracuje na mobilní automatické továrně na výrobu kyslíku a metanu z ledu a oxidu uhličitého. SpaceX uvedlo, že vývoj už je v docela pokročilém stadiu. Je to klíčová část celého systému

Eugene Neils
Host
Eugene Neils

Krásná česká diskuze k americkému snu. Závist, plivání, nepřejícnost, výsměch…
Závidím všem trollům a hejtrům v komentech tu vaši starostlivost o prachy E. Muska.
Z vašich kapes to neleze a z našeho státního rozpočtu taky ne.
Já jsem rád, že někdo utápí svoje prachy v něčem tak zajímavém jako je dobývání “vesmíru” (ikdyž zatím jen v rámci sluneční soustavy) a potom si dokonce o tom mohu přečíst výživné a informačně sdílné články či zhlédnout video, přímý přenos…

3,14ranha
Host
3,14ranha

Mě tenhle pseudonáboženský kult vadí jako upřímnému fanouškovi kosmonautiky. Protože zatímco Falcon byla raketa co nejvíc jednoduchá a spolehlivá, tak starship je spíš vzdálený sen, pokud ne přímo podvod.

Kosmonautika cynicky řečeno běžným lidem nezlevní chleba (to že díky tomu funguje GPS a televize oni neví), takže pokud by se starship prokázal jako klamání diváků tak to taky může ohrozit kosmonautiku jako celek !!!

A to by mě hodně naštvalo…

Venca P.
Host
Venca P.

Podle mě je starship v jen PR. V horším to může myslet Musk vážně, což by svědčilo spíše o faktu, že je zralý pro Chocholouška:)

Ovšem když se podívám pro inspiraci na Muskovo video ohledně skafandrů pro Crew Dragon a na jejich fotografie, tak sázím na to PR. To co je vydáváno za skafandry není ještě ani jejich prototyp. Je to filmová rekvizita. Kdo se byl někdy podívat na skutečný skafandr na nějaké výstavě či v muzeu, je mu jasné, že ta věc musí vypadat jinak. Dle Muska byly navrhovány lidmi z Hollywoodu. Je na nich vidět řada detailů, ze kterých jednoznačně vyplývá, že jsou to jen slušivé oblečky. Stačí se podívat na “vestu”, na “holínky” a “rukavice”. Jak je to utěsněné? Existuje nějaká fotka, kde je to natlakované? A co ta přilba, proč mají “astronauti” většinou zvednuté hledí? No protože při spuštěném stačí jednou vydechnout a bude pěkně zamlžená:)) A kde je nějaký konektor pro připojení podpory života? Co chlazení / ohřívání skafandru tj. spodní obleček?
Ale podstatné je, že se v tom chlapíci ukázali, a že je to stejně líbivé jako obleček Ironmana….

Takže jsem zvědav jestli Crew Dragon vůbec letos poletí s posádkou. Vývoj skafandru je záležitost na roky či desetiletí a ty poslední, koho bych do toho nechal mluvit, pokud to budu myslet seriózně, budou chlapci z Hollywoodu….

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

Mě by zajímalo proč na tom lidi vidí PR nebo pseudonáboženský kult? Protože někdo něco dělá s plným nasazením a vypadá to neprofesionálně? Protože často mění plány? Protože to podle plánu často nevyjde a musí se hledat jiný? Dobře, chápu že to někomu může připadat divný protože je zvyklý mít život nalajnovaný od 1. dne a vše jede dle jasně daného řádu a jakákoliv odchylka se trestá. Ano, pokud chcete nudný život a nemáte žádné ambice tak tento přístup přežívání bezpochyby funguje a je do jisté míry předvídatelný. Ale pokud chcete něco víc, chcete hledat nové cesty a dosáhnout nečeho co zatím nikdo před váma nepřipravil, tak musíte jít do rizika a být flexibilní, musíte se rozhodovat podle aktuálních dat a mít otevřenou mysl, že tento váš dosavadní přístup nemusí být ten nejefektivnější.

Musk má výsledky, má prachy, na vše si přišel díky tvrdé práci od té doby co přijel do Kanady na studia prakticky s holým zadkem a jedním batůžkem. Jenže on nezačal mít bláznivé nápady až teď se Starship, on už je měl a realizoval na konci 90. let kdy s bratrem programovali svoje první SW projekty za miliony dolarů v malé kanceláři, kde když jeden spal tak ten druhý půl dne pracoval. A evidentně úspěšně protože se dostal až sem s Teslou, SpaceX a dalšíma firmama které vyzývají staré a zaběhlé firmy na trhu.

Venca P.
Host
Venca P.

Ano legenda o človíčku, který přišel do Kanady s baťůžkem je fajn:) Je to ten krásný americký sen. Je zajímavé, že tahle legenda je rozšířená o všech úspěšných lidech kolem technologií v USA. A teď ještě tu o červené karkulce prosím pěkně:)
Jaké má Musk výsledky? Čím je reálně tak výjimečný pokud jde o SpaceX? Materiál na oběžnou dráhu se dopravuje už pár desítek let. Natlakovanou plechovku dovede k ISS dopravit dneska leckdo….
Počkejme si jestli opravdu někdy pošle do vesmíru lidskou posádku v Crew Dragonu, která to přežije. To pak můžeme považovat za úspěch. Pravda už to dokázala i Čína a za chvilku podle všeho i Indie, ale úspěch to bude. To, že jde o soukromou společnost nehraje roli, jde prostě o jiný model financování, než používají jiní. Pořád by se bez peněz od státní agentury NASA neodlepili ani od země.
Musk prachy NEMÁ!!! Má je NASA a mají je soukromí investoři. Vy ani já nevíme, kolik % SpaceX opravdu Muskovi patří. Dle všeho SpaceX nyní potřebuje pro další přežití sehnat dalších 250mil. USD. Uvidíme jak se to všechno vůbec vyvine v letošním roce. Optimismus a víra nestačí…

chello
Host
chello

Musk vlastní 22% akcií Tesla z celkové hodnoty 160 miliard dolarů a 54% SpaceX z celkové hodnoty 36 miliard USD. Opravdu si myslíte, že Musk je někdo kdo nemá peníze ?

Venca P.
Host
Venca P.

Ale to, že vlastníte akcie, přece vůbec neznamená, že máte peníze! Vy potřebujete mít volné peníze, abyste mohl financovat provoz nějaké společnosti.

chello
Host
chello

Venca P. takže myslíte, že pilotovaná mise v Crew Dragonu na květen-červen, která se zřejmě protáhne na dlouhodobou misi a oni nemají hotové skafandry ? Zřejmě kosmonautiku dlouho nesledujete, tak prosím si o daném tématu nejdříve něco přečtěte nežli budete soudit.

Venca P.
Host
Venca P.

Jestli pilotovaná mise s lidskou posádkou Crew Dragon opravdu proběhne květen – červen tohoto roku tj. 2020 se skafandry SpaceX, které známe z fotografií a videí, tak se veřejně zavazuji, že sním svůj klobouk:)))

PS: Kosmonautiku sleduji od 80. let. A Vy?

gendibal
Host
gendibal

Já od roku 1968, a na to sežrání klobouku se opravdu těším. Kde račte bydlet, abych věděl, jak daleko to budu mít z Prahy?

akuhtr
Host
akuhtr

Na téhle fotce vidím připojení systému podpory života na pravé noze dále tam vidím 3 kusy a předpokládám že na nácvik se budou používat skutečné exempláře. Dále, co si představuješ pod pojmem natlakované? budou mít normální tlak, nebo mírně nižší. Tedy v atmosféře takhle vypadá natlakovaný skafandr…

Venca P.
Host
Venca P.

Díky za link.
Takže na pravé noze vede do skafandru jedna hadička. Nevykoukal jste toho náhodou někde víc? Protože ta jedna hadička by znamenala, že je do skafandru možné zřejmě pouze přivádět vzduch, ale upouští se to někde jinde. Nějakým ventilem přímo na skafandru? Co třeba monitorování životních funkcí? Jsou součástí skafandru ony sexy síťované podvlíkačky s chlazením a vytápěním či nikoliv? Apollo používalo kyslíkovou atmosféru s tlakem cca. 0,33bar. Jak je to u SpaceX? Co možnost vyměšování? Jsou součástí skafandru plíny nebo to budou muset astronauti dělat rovnou do skafandru či si užít dobro klystýru? Nenašel jsem nikde jak se to obléká. Některé fotky ukazují zip na zádech, jako má potápěčský neoprén. Dosud na skafandrech do vesmíru myslím nikdo nepoužíval zipy. Přestože se dají sehnat “vzduchotěsné” zipy do potápěčských obleků, nevím jak je to s jejich skutečnou těsností při vnitřním přetlaku 0,33 – 1 bar.

Silhan.J
Host
Silhan.J

Proboha proč se nepodíváš na internet místo toho abys sem naházel hromadu otázek? Očividně si pleteš IVA a EVA skafandry a vývoj dragonu taky nesleduješ. Zip na zádech Spx nikdy nepoužívalo. “Dosud na skafandrech do vesmíru myslím nikdo nepoužíval zipy” tak to si opravdu jenom myslíš. Zipy se používají už od programu Mercury.

Venca P.
Host
Venca P.

Dohledám a přidám link, někde jsem fotku se zipem na zádech viděl. Není zip jako zip. Jde o to, zda ten zip je funkční ve smyslu zadržení tlaku. Sokol zip má, ale tlak drží vnitřní “zašněrovaný” pytel. Jak to přesně bylo u programu Mercury nevím, na skafandrech jsou, ale byly tam zipy opravdu funkční a vzduchotěsné?

akuhtr
Host
akuhtr

Vidím 1 hadičku, ale to do čeho vede je o dost širší. Tedy konektor by se tam vešel i na monitorování životních funkci, pokud by se to neřešilo bezdrátově, případně něco jiného, ale to nevím. Diskutujeme tu něco co bylo aktuální před rokem a stihl jsem vše pozapomínat… Takže mohu poradit jediné. Najděte si to, vzhledem k tomu že zpochybňujete existenci něčeho co má za chvíli letět a nasa v tom problém nevidí, nemyslím že bych měl povinnost za vás dělat domácí úkoly.

B.Boruvka
Host
B.Boruvka

Pratele navrhuji oznacit uzivatele Venca.P za trola a ignorovat jeho mnohdy zcestne prispevky s cilem vyprovokovat zbytecnou hadku.
Nejsme tu na Novinkach ze ne?

B.Boruvka
Host
B.Boruvka

Vite ono nam to chleba nezlevni to je pravda -Ale ani nam to z krajice neukroji

Zdeněk
Host
Zdeněk

Co s přepravní kapacitou SS? Taková přepravní kapacita na Mars se bude kupříkladu velmi hodit prospektorům. Geologický průzkum musejí v konečné fázi provádět lidé, ne automaty. Bude potřeba přepravit kompletní prvovýrobu pro získání CH4 a kyslíku z ledových depozitů Marsu. Potom bude potřeba pro ekonomickou soběstačnost kolonie přepravit razící štíty a hutní výrobu a energetické zdroje. A pro soukromé investory bude následně Mars výchozí základnou k surovinám v asteroidech. Pro takové kosmické podnikání bude finančních zdrojů až až. A to vše bez přepravní kapacity nelze ani uvažovat. EM se dívá dál do budoucnosti než se na první pohled zdá.
Pokud se týká kritiky způsobu vývoje SS : zde je vidět naprosté nepochopení projektu, patrně neznalost a jistá míra sníženého odborného rozhledu. SX si stanovilo za cíl rychlé vyrobení opakovaně použitelného tlakového tělesa s nízkou hmotností, které zde ještě nebylo a nejsou s ním tedy zažité metodické konstrukční postupy jako s nějakou hasičskou stříkačkou. Pokud tedy chce SX s vývojem pokračovat rychle, nemůže zcela uplatnit výhody souběžného inženýringu. Prostě proto, protože by to byl ztracený čas. SX je ve stejném stavu, v jakém byla výroba za II. světové války, kdy se muselo postupovat rychle. Zde je potom paradoxně nejúčinnější rychlé prototypování – přesně tak jak SX nyní postupuje. Ostatně do podobného konstrukčního presu se dostala i příprava projektu Apola. Postupovalo se prakticky stejně. Prototypovalo se a výsledek se dostavil. Tady se výsledek také nakonec dostaví. Zdá se, že vůle EM a investorů nepoleví. V sázce je Terra Australis za naší oběžnou dráhou a její obrovské surovinové zdroje i nový životní prostor. A to je ta výzva…

Venca P.
Host
Venca P.

No obávám se, že Vy naprosto nechápete jak se dělá smysluplný vývoj. II. sv. válku sem netahejte. Doufám, že SX není ve světové válce:) Význam rapid prototyping zcela určitě nechápete:) U Apola se opravdu nepostupovalo tak zběsile a neodborně jako předvádí SX u starship. Prototypy mohou být různé: aerodynamický, technologický atd… Ale označovat za prototyp špatně svařený vodojem, na který chce nějaký šílenec nalepit raketový motor, je velmi úsměvné.
Inženýrské postupy, které se v letectví a kosmonautice vytvářejí přes 100 let mají smysl. Naši dědové nebyli idioti. Kolem starship lze ovšem vidět naprostou ignoranci oněch 100 let. Co třeba napřed vyprodukovat zmenšený prototyp 1:10 a zjistit co všechno je potřeba udělat jinak?:))

Martin B
Host
Martin B

Zmenšený prototyp čeho? SpaceX měla zmenšený prototyp Raptoru, ale není vůbec žádný důvod dělat zmenšený model Starshipu, protože to jsou defakto hlavně nádrže z nerez plechu a tam není co testovat. Tam musíte vyvinout právě způsob výroby těch velkých nádrží.

jregent
Host
jregent

Presne, pri malem modelu by nedostati validni data z tohoto vcerejsiho testu asymetrickeho tahu
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=89&t=3143&start=10#p107559

Venca P.
Host
Venca P.

Co to tady plácáte? Takže v letectví jsou všichni idioti, když dělají modely letadýlek a cpou to do větrného tunelu? ESA byla také děsně hloupá, že se tak dlouho plácali s Hermesem a dělali modýlky a aerodynamické prototypy? Říká Vám něco teorie podobnosti? Říká Vám něco FEM modelování? Letadlo je přece taky jenom natlakovaná roura, která má na sobě jenom křídla a motory. Proč to ti idioti u Aerbusu a nebo Boeingu pokaždé tak dlouho testují? Navíc ve Starshipu má být jen stovečka lidí, že?:))

Martin B
Host
Martin B

Chápete vůbec PROČ se ty zmenšené modely vyrábí? Je to kvůli snížení nákladů v rámci vývoje. Pro SpaceX nemá smysl vyrábět menší model protože na tom nic neušetří. Je velký rozdíl mezi raketou a letadlem. Raketa je prostě obří nádrž s motory vespod a na výrobě menší nádrže krom pár tun plechu nic neušetří. Motory jsou designované pro plnohodnotnou velikost a nikdo nebude vyvíjet druhou plnohodnotnou verzi motoru jenom aby ušetřili pár tun plechu.

Venca P.
Host
Venca P.

Starship ale není raketa, je to kosmická loď, kterou bude vynášet raketa Super Heavy. Tvrdíte, že raketa, která létá rychlostí v řádu km/s je prd proti letadlu, které zvládne tak 950km/h? Co síly a vibrace při startu, co přetížení při letu? Co radiační ochrana. Zřejmě si vůbec si neumíte představit komplexnost něčeho takového jako jsou rakety a kosmické lodě a nebo proudová letadla. Na zmenšený model (technologický, aerodynamický prototyp?) ani nepotřebujete motor. Potřebujete validovat výpočty z FEM modelu se skutečností a pak s nimi dál pomocí teorie podobnosti pracovat. Takovou krávu, jako nyní SpaceX staví, ani pořádně neotestujete. Celé je to daleko větší diletanství, než jaké předvedl Boeing s MAXem. Boeing si totiž mohl myslet, že po těch desetiletí vývoje letadel už ví, co si může dovolit ojebat.

Nemyslím si, že by byli ve SpaceX úplní idioti a tedy se kloním k tomu, že vše kolem Starship je jenom PR. Nikdo nebyl schopen ani platit lety raketoplánu, natož lety takovéto daleko větší krávy:)))

Samo
Host
Samo

Starship a Superheavy určite majú určite miniatúrne modely pre tunelové testy. Haloo, ste vôbec príčetný že si myslíte že model nedali do tunelu na aerodynamický test? Vidieť sme ho zatiaľ len nevideli no to neznamená že neexistuje tak isto s istotou spravili FEA/FEM analýzy a dokonca asi neuveríte ale aj dynamika tekutín sa dá simulovať v počítači.

3,14ranha
Host
3,14ranha

Tohle ale netvrdí kritik Venca, to tvrdí fanoušek Martin B.

Druhá věc je , že to celé za pochodu předělávají takovým tempem (dalším kandidátem na změnu evidentně bude ten “puk” na spodku lodě co má přenášet síly z motorů, co tak naštval Elona) že pokud už zkoušky modelů dělali tak už je možná dávno hodili do koše.

Problém je v tom, že novináři a “ultras” fanoušci nechápou rozdíl mezi technologických demonstrátorem a prototypem. Technologický demonstrátor zkouší jednu či dvě věci, výrobní technologie a můžou mu různě trčet dráty či hadice.

Zatímco na prototyp (věc co zkouší skutečné funkce výrobku a testuje výrobní tolerance montážní linky) si ještě hodně měsíců (nebo i let) počkáme !

Zdeněk
Host
Zdeněk

Ignoranci je vidět Venco P. tak akorát u vás. Tedy krom jiného. Z vašich příspěvků lze také vypozorovat zjevný dogmatismus a omezenost myšlenkového schématu na pečlivé si opakování toho co už bylo. Ale takhle, milý kolego, seděl by jste ještě v jeskyni a žvýkal kůži. Tak si na kritickou diskusi vypracujte domácí úkol a až budete hotov, pište.

Venca P.
Host
Venca P.

Ano hranice poznání je třeba posouvat dál a dál, stejně jak to udělal už před více jak sto lety náš krajan Franz Reichelt:
https://www.youtube.com/watch?v=FBN3xfGrx_U
Také nebyl zjevně omezován běžným myšlenkovým schématem:)))

Matej
Host
Matej

Pán (troll?) Venca a jemu podobní, prídete mi ako niekto z doby než začali jazdiť vlaky a prvé automobily. Zažitá predstava že rýchlosť nad 25 km/h sa rovná smrti lebo ľudské telo niečo také nedokáže zniesť. Keby ste niekomu v tej dobe povedali že sa ľudia dostanú na mesiac tak vás vysmeju. Povedali by ste to ešte o 200 rokov skôr a možno by ste skončili aj na hranici. A potom horké prebudenie keď to ľudia dokázali. Rovnaké reči boli na spacex v ich začiatkoch, rovnaké sú aj teraz. Len s tým že po nich zostávajú skutočné výsledky, zmenili pohľad na kozmonautiku v priebehu pár rokov. Nevidím žiaden problém pri súčasnom financovaní aby to dokázali. Tvrdenie že to robí len pre boom efekt a investorov je mimo. Ak by to nebolo technický možné a ak by to nebol skutočne jeho sen dosiahnuť tak sa na to vykašle a bude si žiť ten najluxusnejší život ktorý by zo súčasnej podoby spacex mohol mať. Verím že vaše príspevky vám robia príjemne, tak si ďalej žite v podobnom duchu ak vás to robí šťastným. Je sloboda slova, píšte až vám klávesnica začne horiet. Vedzte ale že v očiach druhých ste len za človeka s komplexom…

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

Přesně tak, kdo chce posouvat naše vědění a techniku dopředu hledá způsoby, kdo chce jen kritizovat jak to ostatní dělají blbě a sám ničím společnosti nepřispěl tak hledá důvody že něco nejde. Je to obrovský rozdíl v myšlení a v přístupu ke světu, bohužel někteří stále zůstavají v té druhé kategorii. Já doufám, že ti tvrdí kritici sem přijdou za pár let až se bude na ten Mars létat se znovupoužitelnými raketami, a jim ego nedovolí omluvit se za svoje výroky, tak aspoň se nad sebou zamyslí proč to nakonec šlo i jejich přesvědčení navzdory.

Ales
Host
Ales

Pravda. Dinosauru je i u nas mnoho. Nastesti ty co takhke kecaj tak tim nic nezmuzou a nastesti i nic neovlivni.

Venca P.
Host
Venca P.

Takže ten kdo uplatňuje kritické myšlení a něco o technice ví, je podle Vás troll?

Rosetau
Host
Rosetau

Vy o SpaceX nevite vubec nic. On by vam to Dušan Majer z kosmonautixu vysvětlil.

Venca P.
Host
Venca P.

Nepochybuji o tom, že by mi každý fanda či člen sekty E. Muska vysvětlil spoustu věcí:) Teď zkusme skočit od fantasmagorie jménem Starship zpátky na zem.

Co Crew Dragon? Má tam SpaceX už vyřešen systém podpory života? Víte něco o certifikacích stran NASA v této věci? A jak to vypadá se skafandry pro posádku? To co zatím představili, jsou slušivé oblečky z Hollywoodu do filmu o Predátorovi, ale něco takového nikdo nemůže myslet vážně, pro skutečný let do vesmíru. Nemá to nic z toho co se od skafandru očekává, např. schopnost udržet vnitřní přetlak. A to máme pouze skafandr. Ten je potřeba na něco připojit uvnitř lodi. Není to úplná sranda a zatím se s tímhle dovedla popasovat NASA, Rusové a Číňani. Nikdo jiný….

A co ty nalepené dotykové tablety, které mají údajně sloužit pro ovládání lodi? To taky nemůže myslet nikdo vážně. Jak chcete mačkat něco na dotykáči v rukavicích (ještě k tomu nafouknutých) při přetížení X G?

Silhan.J
Host
Silhan.J

Ty “oblečky z Hollywoodu” jsou dávno certifikované. A nafouknuté budou jen v případě úniku vzduchu z kabiny. Rukavice, se kterými lze ovládat dotykové displeje nejsou žádná novinka. Přetlak pochopitelně udrží. A nic jiného u nich není potřeba. On je trochu rozdíl mezi EVA a IVA skafandry. Podpora života stejně jako další systémy na lodi jsou dávno prověřené. Už stačí jenom dořešit papírování z testů padáků a úniku za letu.

Venca P.
Host
Venca P.

Můžete dát prosím nějaký odkaz na to, že životní podpora a skafandry jsou certifikované? A tím nemyslím odkaz na to jak to Musk někde tvrdí.

Prosím pěkně podívejte se pořádně na fotky skafandrů. Nemají žádný vstup ani výstup pro životní podporu. Podívejte se na to jak mají neutěsněné rukavice a gumáčky….

Silhan.J
Host
Silhan.J

To jsi tak neuvěřitelně líný, že ani nemůžeš použít google?
na pravé noze vidíš přípojku k systémům lodi:
https://pbs.twimg.com/media/EBd9fNNWkAEXcjM?format=jpg&name=4096×4096
Přípojka v dragonu:
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=38484.0;attach=1505654;image
test natlakovaných skafandrů:
https://pbs.twimg.com/media/EOqon41X0AE-ASn?format=jpg&name=4096×4096
tady máš ještě rozhovor s astronauty a záběry z výcviku:
https://www.youtube.com/watch?v=TJFlVsDjt_U&feature=youtu.be

Venca P.
Host
Venca P.

Díky. Holt zázraky možné jsou. Jak ty kozačky utěsnili? A na Vašem odkazu jsou ty oblečky poněkud jiné, než dříve uváděné. Na videu z výcviku je vidět, že se rukavice staly integrální součástí skafandru a jsou na zip. Je možné zip utěsnit dokonale a nebo skafandr pořád upouští určité množství vzduchu?

https://www.businessinsider.com/nasa-astronaut-suni-williams-on-spacex-boeing-spacesuits-2018-6

Venca P.
Host
Venca P.

A také na té tlakové zkoušce není oddělena “vesta” od rukávů jako dříve.

Silhan.J
Host
Silhan.J

Skafandr byl vždy z jednoho kusu. A vzduchotěsné zipy jsou běžné už od začátku kosmonautiky.

Venca P.
Host
Venca P.

Skafandry obecně nebyly z jednoho kusu. To se týká víceméně ruské školy. Některé EVA jsou rozděleny v pase. Pokud jde o SpaceX, koukněte se na fotografie z r. 2018. Rukavice se zjevně na ruce natahují a vesta byla na horním dílu navléknuta.

Víte kolik je funkčních vzduchotěsných zipů třeba na ruském Sokolu? Ani jeden:))
https://www.youtube.com/watch?v=R2MJD60he8g

Silhan.J
Host
Silhan.J

Bavíme se tu o skafandru Spx a ten byl od začátku z jednoho kusu. Je zvláštní že někdo, kdo byl u “vývoje prvního požárního robota ve střední Evropě” není stále schopný pochopit rozdíl mezi EVA a IVA. Jestli máte fotku kde jsou rukavice oddělené a natahují se tak mějte trochu slušnosti a dejte sem odkaz. Já se teď dívám na fotky z roku 2016 a 2017 a tam je očividně skafandr za jednoho kusu.

https://www.trbimg.com/img-59b8133b/turbine/la-1505235768-joq1azcqm0-snap-image

comment image

Venca P.
Host
Venca P.

Zde vypadají rukavice navlékací:
https://www.businessinsider.com/nasa-astronaut-suni-williams-on-spacex-boeing-spacesuits-2018-6
ale ve videu vypadají navlékací i s bočním zipem zároveň
https://www.youtube.com/embed/TJFlVsDjt_U?start=183
navíc je tam vidět, že vesta je navlečená na “blůze”…

Jak to tedy je? Existuje video, kde je vidět jak se to vlastně obléká a z čeho se to skládá.

Martin K
Host
Martin K

Je dost možné, že jde o zjednodušený cvičný/demonstrační skafandr. K otestování makety lodi není nezbytně nutný reálný skafandr. Na jednoduché otestování stačí něco, v čem člověk pozná jaké je to nosit a jak se v tom ovládají ty obrazovky. Na to jednoduchý model s natahovacími rukavicemi stačí.

Silhan.J
Host
Silhan.J

Já už opravdu nevím jak ti to líp vysvětlit. Skafandr je z jednoho kusu. Stačí potom nasadit helmu, ale ani ta se nemusí sundávat. Bylo to už několikrát potvrzené. Žádná navlečená vesta tam není. Tak se s tím prostě smiř.
Tady ještě fotka. Podle ní snad dokážeš vydedukovat proč mají rukavice na straně zip.
comment image

Venca P.
Host
Venca P.

Koukněte se na ramena, tam je vidět hrana “vesty”, která se zjevně navléká na “blůzu”. Nikde není vidět žádný zip, nic takového. S ohledem na fakt, že to je přetlakový oblek, nemůže to být pružné, ale tuhé. Nikde jsem nenašel ani fotky ani video jak se něco takového obléká? Tuší to vůbec někdo? A mají tam spodní podvlíkačky s vyhříváním/ chlazením nebo nikoliv? Kudy odchází vydýchaný vzduch a jakou to má těsnost? Jakou v tom budou mít atmosféru (složení) a tlak?
U ruského Sokola je to jasné. Videa na netu jsou. Navíc, tam si vystačí snad s jednou velikostí, velikost se dá elegantním způsobem upravit. Jak je to u SPX, bude každý skafandr na míru?
Nikde jsem nenašel vysvětlení ani těch sexy kozaček. Jak jsou spojené s oblekem a utěsněné? Zip mají po celé vnitřní straně.

Venca P.
Host
Venca P.

Může mi někdo vysvětlit, jak lze obléci skafandr co je z jednoho kusu a bez zipů?

Venca P.
Host
Venca P.

Jo a taky bych poprosil někoho chytřejšího než jsem já vysvětlit, k čemu jsou ve vesmíru dobré holinky až pod kolena? :))

PetrK
Host
PetrK

Mám podobné boty na motorku. Zbytek si zkus domyslet.

Venca P.
Host
Venca P.

Jako aby mohli řezat zatáčky a neodřeli si u toho kotníky?

Jiří Hadač
Přispěvatel

Pokud se ptáš na tyto věci, možná bude nejlepší začít číst pravidelné novinky na téma Crew Dragonu. Cca každý měsíc či dva se snažíme o tom psát. Osobně jsem jich už několik napsal též. Zkus se na ty články prosím podívat. Dělat dvouřádkový výcuc z víc než tuctu článků není tak snadné. Začni třebas tím, že se podívej, v čem prováděli astronauti NASA nácvik nouzového opuštění lodi. Víš, rozdíl mezi skafandrem Boeingu a SpaceX je ten, že ten druhý jsme neviděli zatím natlakovaný. Toť vše a mezitím můžeš přemýšlet, kudy je do toho oblečku připojen vzduch. Všichni jsme nad tím dumali dost dlouho.

gendibal
Host
gendibal

To je pořád dokola jako “pes jitrničku sežral”. Takže ty tisíce lidí, kteří dělají ve SpaceX, o technice nic nevědí a nemají kritické myšlení? Snad abyste se tedy Muskovi namísto těch cvičených šimpanzů přihlásil sám, aby se vývoj pohnul dopředu…

jregent
Host
jregent

K Elonove kulture vyvoje a mistni flamewars 🙂
Skvely prispevek M. Pospisila na
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=51&t=1946&sid=691bcc71789247b4da4fd8ab758ba31d&start=480#p107554

Jan Tichavský
Host
Jan Tichavský

Pro všechny kteří hodnotí Spacex, resp. Elona podle dojmů, smělých plánů, a nikoliv podle dat, doporučuju video s Jimem Kellerem: https://www.youtube.com/watch?v=1CSeY10zbqo , příapdně celý rozhovor: https://www.youtube.com/watch?v=Nb2tebYAaOA Jim srozumitelně vysvětluje jaké to bylo pracovat pro Teslu, resp. pro Elona, jak je potřeba uvažovat od základů, a jak se dají posouvat technologické hranice i když se zdá že už to víc nejde.

Muskům styl vedení stojí na těchto základech: jednak dělat všechno co nejrychleji a tedy pokud možno nejméně složitě a druhak uvažovat opravdu o základních otázkách od fyzikálních principů po ekonomické a časové zhodnocení. K tomu je flexibilní, že se neváhá zbavit neperspektivního řešení a začít znovu, jít na to odjinud. Nikoliv podle dojmů (jako zde v diskuzi) ale podle tvrdých dat a nejnovějších poznatků. Pokud poznatky chybí tak se neobává to vyzkoušet. No a když se zkouší něco nového tak k tomu patří i nezdary. Kdyby se vše dařilo tak se neobjevuje nic nového a málo se inovuje. V novém rozhovoru s armádním generálem, který mimochodem pokládá velmi dobré otázky, je zmíněna rychlost inovací jako klíčový parametr úspěchu: https://youtu.be/E307nHamdY8?t=450

Robert
Host
Robert

Vysoka rychlost inovacii ako kluc k uspechu to je dost vseobecna odpoved, ale zrejme dostatocna pre ucel interwiev. Ano, vacsinou ked firma neinovuje alebo inovuje pomaly tak zhasne reps. ju niekto nahradi, je to vidiet hlavne na firmach, ktore produkuju nove produkty kazdy rok, ako aj tesla auta, kazdy model je niekde inde kvalitou a technologiami. A pri tesle je to este obhajitelne, vymenite auto kazde 2-6rokov ale ci to je aplikovatelne aj na spacex, to je otazka…v urcitej miere asi ano ale chces mat kazdy rok o 50% lepsiu,spolahlivejsiu a vykonnejsiu starship lod? Ved na tie stare by potom nikto “nesadol”. Na toto si treba davat pozor lebo existuje paradox ked vyvijas tak rychlo ze ani nestihas produkt etablovat, jednoducho povedane, ked vyvinies nejaky produkt tak sa este ani nestihne predat(a splatit vyvoj) a ty uz mas jeho dalsiu verziu. + posadit na raketu cloveka je uz obrovske bremeno, ci uz casove alebo hmotne na celu firmu(moze ju to aj polozit) tak sa moze stat extremna rychlost vyvoja osudna spacex. Kazdopadne je to zaujimave sledovat.

Venca P.
Host
Venca P.

Problém je v tom, že pochybné praktiky z vývoje v oblasti IT posledního desetiletí, nelze uplatňovat na jiné oblasti lidské činnosti bez často ohromného rizika. Ono když budete mít bug v aplikaci pro Android a nebo i v OS od MS, tak si můžete dovolit udělat on-line update, až Vám to někdo za měsíc nahlásí. Ovšem u Real Time OS, které se používají u řízení průmyslových procesů s tímto přístupem už asi narazíte. Dost těžko můžete také tento postup aplikovat u HW. Ten online taky neaktualizujete. A tam, kde jde o životy lidí, je tento postup zcela neakceptovatelný. Viz. např. Boeing a MAX….

hotovson
Host
hotovson

nechapu, proc sem tahas Boeing s jeho MAXem, ktery kvuli zisku zcela zanedbal konstrukci letadla, hrube porusil platne predpisy, obesel testovani a vynechal dukladne preskoleni pilotu

o tom, ze to cele bylo postavene na cidle, ktere nebylo zdvojene, ani nemluvim…

Venca P.
Host
Venca P.

Ano, Boeing do MAXu nějakým způsobem respektoval zažité postupy v letectví. V okamžiku, kdy se od nich odchýlil a udělal jen “kosmetickou” SW úpravu, se ukázalo, že je to velký problém.
Do MAXu to fungovalo tak, že se každý nový typ letadla poctivě vyvíjel a zkoušela se každá “pitomost”. Nejen že dělali hromady výpočtů v CATII, ale také spoustu testů v tunelech….

3,14ranha
Host
3,14ranha

Tady se musím Vency zastat. Průšvih s MAXem byl právě o netradičním přístupu k vývoji nového typu. Postupovali přesně podle Muska – iterativně – místo aby kolem nového motoru zkonstruovali a dlouhé roky testovali zcela nový trup, tak v podstatě jen vyměnili motory.

A co se softwaru týče – do té doby byli zákazníci Boeingu zvyklí že pilot je svrchovaný pán. Do té doby mohl pilot vždy autopilota přetlačit. Největší selhání Boeingu bylo v tom, že zaškolení nabízeli na dobrovolné bázi a nezdůraznili dostatečně tuto změnu filosofie pilotáže.
Podobnost s některými kontroverzemi okolo nehod Teslího autopilota je samozřejmě čistě náhodná (pozor, já nevím jestli ty kontroverze jsou pravdivé, nebo jsou to pomluvy – jen popisuji dojem zvenčí).

Samo
Host
Samo

Zasa sa len potvrdzuje to že keď dvaja robia to isté nie je to to isté.

hotovson
Host
hotovson

“tak v podstatě jen vyměnili motory”
kratce – ne

oni je predevsim posunuli a tim zcela porusili podelnou stabilitu
proto take vznikl system MCAS, ktery mel tento “drobny nedostatek” kompenzovat

a protoze byl Boeing hamizny, tak se snazil tento zcela novy prvek zasahujici do rizeni co nejvice skryt, jak pred certifikaci, tak pred samotnymi piloty

hotovson
Host
hotovson

“Postupovali přesně podle Muska – iterativně” – tak to rozhodne neni pravda

postupovali podle strycka Skrblika, chteli mit uspornejsi letadlo diky instalaci uspornejsich motoru, ale uz nechteli investovat cas a penize do vyssiho podvozku (protoze se jim nove motory nevesly pod kridlo)

tak motory predsunuli pred kridlo, cimz z poklidne 737 udelali slovy Bolka Polivky “svinu arabskou”, co se hned vzpina na zadni

zadny pokus omyl, ale promyslene cost cutting, ktere prehnali a FAA byla trestuhodne nedbala

Boeing jednoduse zmikrosovatel, stejne jako pred lety Nokia a kam dneska pomalu ale jiste smeruje Samsung ve sve divizi mobilu

Venca P.
Host
Venca P.

Vy ani nikdo jiný snad kromě lidí ve SPX a NASA neví, kolik “sviní arabských” je ukryto v Dragonu a Falconu … Na to bude potřeba ještě nějaký čas, než se to zjistí. MAXy taky nepadaly hned …

Jirka
Host
Jirka

Jo technologicky chapu, ze se snazi udelat jednoduchy prototyp, na nem overit jen nejake vlastnosti a takhle to postupne lepit jak vlastovci hnizdo…co ale nechapu, je ten spech ? Proc provoz 24/7 , proc hromada provizornich stanu ? V pripade Tesly sice taky postavili provizorni stan kvuli urychleni vyroby, ale v Cine a v Nemecku uz stany nestaveji… A pritom pro SEMI nebo Cybertruck ty postupy a procesy vychytany taky nemaji…
V Hawthorne maji budovu, postupy, procesy – tady postupy , procesy hledaji, budova mozna az nekdy… Spech je mantra. Co by se stalo, kdyby se na Mars letelo o 2, 4, 6 let pozdeji ???? Doted to mohlo cekat desitky let, Musk je relativne mladej , tak by se urcite dockal v produktivnim veku.

jregent
Host
jregent

ad spech: klicove slovo Starlink (> 30 000 satelitu do cca 2025-7)

Jirka
Host
Jirka

Tak to si muzou rvat vlasy z hlavy, mohli mit minimalne o 260 druzic na draze vic (s Heavy by jich podle tahu mohli nejspis vynest i krapatko vic), ale to tehdy potrebovali frajerit s roadsterem….

Jiří Hadač
Host
Jiří Hadač

V soucasnosti by s FH nevynesli o jedinou druzici navic, duvodem je maly kryt. Uz ted je napechovan na max.

Tom
Host
Tom

Právě že mladej už moc není, to bude ten důvod. Věděl jste, kolik mu reálně je při psaní tohoto příspěvku, nebo si myslel, že méně?

Jirka
Host
Jirka

No trochu jsem mu ubral (asi pod dojmem toho, ze v kvetnu bude mit dalsi bejby ;-)), na jednu stranu si rikam, ze za ty svoje prachy by mohl svezi vydrzet jeste dost dlouho, ale pak ctu, jak ma den rozdeleny na petimutove bloky (z nichz 2 venuje snidani a obedu), jak mejluje i kdyz si hraje s kids plus pracovni vikendy, snaha byt v prvni linii a hasit nejvetsi problemy, tak… jsem opravdu ponekud na na rozpacich co vsechno jeste vydrzi…

petr
Host
petr

To může mít spoustu důvodů. Napadá mne, že SS chtějí co nejdříve pro Starlink a jiné ekonomické důvody.
Hlavně si, ale myslím že jde o udržení efektivity a koncentrace. Pokud se každý den něco upraví změní a lidé musí reagovat na to co se stalo v minulých hodinách, zůstávají neustále soustředění, reagují na podněty kolegů které třeba ani nepotkali a vidí jak se věci mění rychle pod rukama. To opravdu funguje a dokonce to ani nevymyslel EM. Podobný frontální vývoj se aplikuje v menším měřítku i jinde a některá pracoviště se snaží ho aplikovat globálně tak, aby vývoj probíhal opravdu 24 hodin denně různě na světě a když přijdete ráno do práce tak máte před sebou něco úplně jiného než jste včera opustil něco co obohatil někdo jiný dalším nápadem. Rychlost a kvalita takového postupu je nesrovnatelná jen není snadné takový projekt uřídit.

Samuel
Host
Samuel

Venca P. je troll. Všetly príspvky sú provokatívne a chýbajú akékoľvek fakty je myslím čas sa rozlúčiť.

Žiak Venca P. zo zadnej lavice
Host
Žiak Venca P. zo zadnej lavice

A to som pred rokom pracoval vo firme, ktorej majiteľ bol na smrť presvedčený o tom, že pristatia falconov su nafilmovane rovnako ako cele Apollo a nechapal ako tomu môžem veriť 😀 (IT firma) ….
Venca P. sa zucastnil toho pokrokoveho vývoja a po roku premýšľania vypustil že “hoši, napíšte to vo fortrane”… potom najali ďalšieho a ten im nainštaloval IDEčko… 😀

Kuba
Host
Kuba

Bohužel mnohem chytřejší a vzdělanější hlavy, než je náš místní Venca se podobně jako on vyjadřovali 10 let zpátky na adresu Falconu 9, který byl tehdy na začátku svého vývoje: “Za 60 mega raketa letět nemůže, to je přece nesmysl, tohle fungovat nebude, tohle se jim rozbije, kdyby šlo na raketě použít takto jednoduché řešení, tak už ho používají všichni, tímhle stylem za rok zbankrotují, je to jenom PR pro Elona”… Dnes jsou tyhle lidi většinou ticho a Falcon 9 je živoucí legenda kosmonautiky, na kterou se bude v budoucnu vzpomínat jako na “otce zakladatele”.

3,14ranha
Host
3,14ranha

Bůh má různou čeládku. Byly tady totiž i jiné hlavy které s vírou pevnou a neotřesitelnou tvrdily že svařování pod širým nebem je to nej pro meziplanetární loď a že vítr, nečistoty a změny teplot svařování vůbec nevadí…

Nebo si můžeme připomenout tu chvilku upřímnosti (bez PR úsměvů) jak se Elon nechal slyšet že: “kdyby tušil jak těžké bude “svařit tři falcony dohromady” tak že by se na Falcon Heavy úplně vys*al.”

Silhan.J
Host
Silhan.J

Pss. Tohle nesmíš připomínat. To se nikdy nestalo. Je to jen kampaň!

Jiří Hadač
Přispěvatel

Kdyby jen to, minimálně jednou nařídil i zrušení, a v té chvíli za ním letěla Gwynne, že už to nejde zrušit 😀

jregent
Host
jregent

jj, pokud si dobře vzpomínám, tak říkala, že letěla přes celou fabriku aby mu to zarazila 🙂

PetrK
Host
PetrK

Natolik legenda, že jsem ho zahlédnul v projekci na koncertě Def Leppard při písničce Rocket 🙂