SpaceX nepolevuje v přípravách na první pilotovanou misi Crew Dragonu k ISS

Pohled do otočného ramene pro nástup posádky do Crew Dragonu (Zdroj: Elon Musk)

I přes nedávnou anomálii a zničení prvního Crew Dragonu, což vedlo k odkladům všech následujících plánů, pokračuje SpaceX v součinnosti s NASA v přípravě astronautů, procedur a systémů, které souvisejí s plánovaným startem první pilotované mise DM-2. Mezi takové činnosti patří např. zkoušky skafandů a předstartovních operací, test únikového systému pro posádku a obslužný personál z věže na rampě LC-39A nebo úkony spojené s návratem astronautů na Zemi a jejich transportem na pevninu.

Vyšetřování události, která vedla ke zničení Crew Dragonu, je téměř u konce. Jak poznamenal Hans Koenigsmann, SpaceX a NASA jsou připraveni celou věc uzavřít do konce srpna a uvedl, že i přes to všechno zůstává optimistický. Úpravy hardwaru, jako je nahrazení nespolehlivých ventilů průtržnými membránami, jsou relativně jednoduché a odhadl, že únikový test Crew Dragonu za letu by mohl proběhnout v říjnu nebo listopadu. Poté by mohl proběhnout i start první pilotované mise DM-2, kdy budou na palubě lodi astronauti Bob Behnken a Doug Hurley. Koenigsmann doufá, že se start stihne ještě letos.

V sídle SpaceX v Hawthorne proběhl nácvik předstartovních operací za účasti astronautů NASA Boba Behnkena a Douga Hurleyho a pozemního týmu pro misi DM-2. To jim umožnilo nanečisto vyzkoušet všechny aktivity, postupy a komunikaci, které budou uskutečněny v den startu. Astronauti podstoupili zkoušky oblékání skafandrů v součinnosti s týmem pozemních operací a inženýry podílejících se na vývoji obleků. Zkouškami prošly také pozemní zajišťovací systémy, sedadla a vybavení pro kontrolu těsnosti skafandrů. S astronauty uvnitř simulátoru Crew Dragonu týmy provedly simulovaný startovní odpočet, včetně několika scénářů úniku posádky. Cvičení bylo jedním z několika, kterého se ve spolupráci se SpaceX astronauti NASA účastnili.

Testem prošel i únikový systém na rampě 39A v Kennedyho vesmírném středisku jako příprava na první pilotovaný let s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici. Systém byl původně vybudován k evakuaci astronautů a pozemního personálu z věže na rampě při startech raketoplánů. Nyní má sloužit ke stejnému účelu při startech Crew Dragonu. Jízda v záchranném koši po laně trvá přibližně 20 sekund a během tohoto času má za úkol dostat astronauty nebo personál do vzdálenosti 366 metrů od rampy. Zde na ně v případě nenadálé události bude čekat obrněné vozidlo, které je dopraví do bunkru. Jak to funguje, ukazuje toto video z roku 2012:

Dne 13. srpna 2019 se astronauti Bob Behnken a Doug Hurley ve spolupráci s týmy NASA a SpaceX podrobili nácviku vyproštění z kabiny Crew Dragonu poté, co se kosmická loď vrátí zpět na Zemi. Cvičení proběhlo v zátoce Trident, která je součástí Port Canaveral a běžně zde kotví armádní plavidla, včetně ponorek. Z toho důvodu jde o uzavřený vojenský prostor. Zátoka však bude využívána NASA při překládání Dragonů na pevninu. Za asistence lodi GO Searcher, kterou SpaceX využívá nejen k nácviku vyzdvižení Crew Dragonu z vody, zde astronauti společně s týmy NASA a SpaceX prošli všechny kroky nezbytné k vyproštění posádky z Dragonu po přistání, přes lékařskou péči, až po jejich bezpečný transport vrtulníkem na pevninu. Stejné postupy budou aplikovány během pilotované mise DM-2.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře