SpaceX se připravuje na zahájení první fáze provozu konstelace Starlink

Přiliv novinek ze strany SpaceX ohledně její satelitní konstelace Starlink vůbec neutichá. První satelity sice stále ještě čekají na start v rámci mise Starlink-1, přesto SpaceX dále pokračuje v následných krocích týkajících se budoucího provozu celé internetové konstelace.

SpaceX si 1. února 2019 u Federálního komunikačního úřadu (FCC) podalo žádost o povolení provozu až milionu pozemních terminálů, jejichž prostřednictvím se budou zákazníci k síti Starlink připojovat. Tato žádost je pro SpaceX velmi důležitá, protože limitujícím faktorem pro satelitní službu Starlink bude jak množství družic na orbitální dráze, tak velké množství pozemních terminálů a bran, aby celý systém mohl fungovat na plný výkon. Žádost byla podaná jménem sesterské společnosti SpaceX Services Inc.

Klíčovým prvkem uživatelského terminálu bude plochá anténa využívající techniky fázového pole (phased array) a bude v pásmu Ku vysílat a přijímat signály satelitů Starlink. Elon Musk v minulosti řekl, že celé zářízení by mělo mít zhruba velikost krabice od pizzy a cena by neměla přesáhnout zhruba 5000 Kč. Možná ale jde spíše o dlouhodobější cíl a v počátečních fázích budou antény dražší, větší nebo nebudou hned využívat fázového pole. Nicméně ve všech případech budou potřebovat výhled na oblohu.

Jak bude probíhat postupné budování satelitní konstelace Starlink (Zdroj: SpaceX)

FCC dosud k této žádosti SpaceX nepřijal žádné rozhodnutí. Žádost se týká provozu konstelace Starlink na celém území USA, a to včetně Aljašky, Havaje, Portorika a Amerických panenských ostrovů. Žádost na provoz 1 milionu pozemních stanic může znít jako obrovské číslo, ale tento počet je pořád ještě nízký například ve srovnání s počtem zákázníků indické televizní společnosti Dish, kterých je více než 10 milionů.

SpaceX tedy pomalu přechází ze stádia vývoje, plánování a zkoušek k výrobě a zahájení vynášení satelitů pro tuto obří konstelaci. Podle webu Teslarati je například jedna z budov SpaceX v Redmondu vyhrazena pro výrobní linku první generace satelitů pro Starlink. V příštích 68 měsících bude SpaceX muset průměrně měsíčně vyrobit a vynést na orbitální dráhu 88 satelitů. Jen tak bude moci splnit podmínku FCC na vynesení poloviny své satelitní konstelace do konce roku 2024. Při odhadované vynášce 20–25 satelitů na jeden start Falconu 9 to dělá celkově 239–298 startů, tedy přibližně 4–5 startů měsíčně. Potom bude muset ale tempo výroby a vynášky ještě zvýšit a to na 166 satelitů měsíčně, jinak nestihne termín konce roku 2027, kdy má být na orbitální dráze všech 11 943 satelitů.

Objevilo se také neoficiální video, které ukazuje, jak by mohlo vypadat pokrytí zemského povrchu po vypuštění prvních 72 satelitů, o kterých jsme nedávno psali. Design satelitů konstelace Starlink bude poté změněn, aby satelity po deorbitaci kompletně shořely v atmosféře Země.

3. dubna 2019 SpaceX požádalo FCC o povolení provozu prvních 6 bran, které budou umístěny na různých místech v USA. Dvě budou ve státě Washington, a to u měst North Bend a Redmond, jedna samozřejmě v Hawthorne v Kalifornii, jedna ve městě Conrad v Montaně, další ve Wisconsinu u města Merrillan a poslední v Pennsylvánii u Greenville. O pět dní později přibyla další žádost o provoz sledovací stanice u města Brewster ve Washingtonu.

Tyto zkušební brány mají pracovat v pásmu Ku a SpaceX je bude používat „pro přesun dat mezi svými satelity první generace a pozemními internetovými výměnnými body“. Uživatel daedalus_j z Redditu tyto antény nafotil nedaleko města North Bend. Jsou umístěny vedle zařízení společnosti Level 3 Communications, která provozuje páteřní síť.

Tohle všechno jsou další signály, že zahájení vynášky a provozu sítě Starlink se nezadržitelně blíží. Mise Starlink-1 s první várkou satelitů by mohla proběhnout už během května.

Jiří Hadač
Latest posts by Jiří Hadač (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře