SpaceX stále plánuje poslat turisty kolem Měsíce, ale letos to nebude

Falcon Heavy s Crew Dragonem (Zdroj: SpaceX)

Elon Musk v únoru 2017 oznámil, že SpaceX na konci roku 2018 vyšle dva turisty v Crew Dragonu kolem Měsíce a zpět. Mise by trvala asi týden a Dragon by při ní byl vynesen Falconem Heavy (přečtěte si odpovědi na časté otázky). Přesně o rok později ale Elon Musk řekl, že SpaceX se rozhodlo upustit od snah kvalifikovat Falcon Heavy pro lety s lidskou posádkou, a tím pádem také zrušilo plánovaný oblet Měsíce. Jako důvod uvedl, že vývoj rakety BFR, která v budoucnu nahradí Falcony i Dragony, pokračuje dobře, a tak se chce SpaceX věnovat hlavně BFR. Zároveň ale dodal, že pokud se vývoj BFR protáhne, tak se vrátí k misi kolem Měsíce v Crew Dragonu.

Nyní se ale v článcích na webech CNET a The Observer objevilo následující prohlášení mluvčího SpaceX Jamese Gleesona v reakci na kritický článek Wall Street Journal o zpoždění mise kolem Měsíce:

SpaceX pořád plánuje let soukromých osob kolem Měsíce a zájem projevuje stále více zákazníků. Soukromé pilotované mise včetně obletu Měsíce představují příležitost pro návrat lidí do hlubokého vesmíru a výpravy do koutů Sluneční soustavy vzdálenějších než kdy dříve. To je samozřejmě významným milníkem na cestě za naším vytyčeným cílem rozšířit lidstvo na více planet.

Evidentně tedy došlo ke změně plánů a oblet Měsíce je stále ve hře. Nabízí se vysvětlení, že vývoj BFR bude trvat déle, než se čekalo, a tak se SpaceX vrací ke kvalifikaci Falconu Heavy pro lety s posádkou, přesně jak řekl Musk. Ale to se mně osobně moc nezdá, neboť ještě před 4 měsíci Musk tvrdil, že vývoj BFR pokračuje dobře. To potvrzuje také dění v losangelském přístavu, kde už teď SpaceX připravuje techniku a továrnu pro výrobu BFR.

Oficiální fotka skafandrů pro posádku Crew Dragonu

Je tedy možné, že SpaceX se nakonec rozhodlo usilovat o kvalifikaci Falconu Heavy pro lety z posádkou z nějakého jiného důvodu, který nesouvisí s rychlostí vývoje BFR. Třeba firma došla k závěru, že bude provozovat Falcon Heavy pravděpodobně ještě dlouho po premiéře BFR, a tak má kvalifikace smysl?

Firma neuvedla nový termín obletu Měsíce, ale osobně si myslím, že se jej nedozvíme, dokud neproběhne certifikace Crew Dragonu pro lety astronautů na ISS. Kdyby SpaceX mluvilo o letech pro turisty ještě předtím, než úspěšně vynese astronauty agentury NASA, která částečně zaplatila vývoj Crew Dragonu, nepůsobilo by to dobře. Certifikace této nové kosmické lodi je podmíněna úspěšným provedením dvou demonstračních misí. První z nich snad proběhne ještě letos, ale ta druhá, při které už v lodi poletí i posádka, nejspíše sklouzne do roku 2019. K letu s turisty tedy podle mě dojde nejdříve v druhé polovině roku 2019.

Nabízí se ale ještě jedna možnost. Jelikož totiž prohlášení přímo nezmiňuje Crew Dragon ani nový termín obletu Měsíce, je teoreticky možné, že SpaceX ve skutečnosti plánuje tyto soukromé mise provádět až s BFR, a tím pádem se ohledně plánů na kvalifikaci Falconu Heavy nic nezměnilo. Pro oblet Měsíce by to ale znamenalo značný odklad oproti původnímu termínu – na lety BFR s lidskou posádkou si totiž ještě pěkných pár let počkáme. Výhodou by ale bylo to, že s BFR bude možné na Měsíci i přistát, takže by nemuselo zůstat jen u obletu. 🙂
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

54 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře