Tesla ve třetím kvartálu opět dosáhla rekordní výroby a prodejů

Tesla má za sebou další kvartál a podruhé v řadě se americké automobilce povedlo překonat předchozí rekord v počtu prodejů. Minulý rekord 95 200 prodaných kusů byl toto čtvrtletí překonán o přibližně 2 tisíce vozů, Tesla tak prodala kolem 97 tisíc elektromobilů. Co se týče produkce, tak ta se poslední den v září zastavila přesně na čísle 96 155 vozů, přičemž drtivou většinu výroby představoval Model 3. Jedná se o přibližně 10procentní nárůst výroby všech modelů oproti předchozímu čtvrtletí. Tesla tehdy vyrobila kolem 5500 kusů Modelu 3 týdně, zatímco v tomto čtvrtletí se týdenní výroba vyšplhala na zhruba 6200 kusů. Dobrou zprávou také je, že dále neklesají prodeje Modelu S a Modelu X, s jejichž poptávkou měla Tesla v minulých kvartálech problémy. Tyto dva nejdražší vozy Tesly byly za třetí čtvrtletí doručeny celkem 17 400 zákazníkům, což je přibližně stejné číslo jako minulé čtvrtletí.

Aktuálně prodávané vozy Tesla Model S, 3 a X (Foto: Tesla)

Dobrou zprávou pro Teslu je též to, že téměř všechny Modely 3 byly doručeny zákazníkům, kteří nebyli držitelé rezervací z doby představení tohoto sedanu. Stejně jako ve druhém kvartálu, i toto čtvrtletí tak Tesla dodávala vozy především novým zákazníkům. Automobilka také ve své zprávě uvádí, že obdržela rekordní počet objednávek a do posledního kvartálu tak vstupuje s vyšším počtem zatím nevyřízených objednávek, než kolik jich měla na konci minulého. To se Tesle hodí, jelikož jí k dosažení cíle prodat za rok 2019 alespoň 350 tisíc vozů momentálně chybí téměř 95 tisíc. Je pravděpodobné, že Tesla tento na začátku roku stanovený cíl splní, protože již brzy by měla začít výroba Modelů 3 v čínské továrně Gigafactory 3, celková produkce tak během čtvrtého kvartálu nejspíš ještě naroste a Tesle se povede překonat hranici 100 tisíc prodaných vozů.

Výroba Dodáno
Model S/X 16 318 17 400
Model 3 79 837 79 600
Celkem 96 155 97 000

Třetí kvartál byl také prvním celým čtvrtletím, kdy Tesla nabízela možnost leasingu, k dispozici jsou tak statistiky, jak hodně se tato možnost těší popularitě. Poměrně očekávaně je o leasing zájem u dražších Modelů S a X; z 17 400 prodaných vozů jich bylo celkem 15 % na leasing. Oproti tomu Modelů 3 bylo na leasing dodáno pouze 8 % z celkových 79 600 vozů. Tesla momentálně nabízí leasing pouze v USA a na jedno časové období, a to 36 měsíců.

I přes rekordní výsledky ale akcie Tesly zareagovaly propadem, který byl ještě umocněn poměrně negativní náladou na trhu s cennými papíry. Tesla jednak nenaplnila odhady analytiků z Wall Street, jež předpokládaly dodání téměř 97 500 elektromobilů, mnohem podstatnějším důvodem k propadu ale bylo nenaplnění slov Muska, který pár dní před koncem kvartálu rozeslal zaměstnancům email se slovy, že se Tesla pokouší o překonání stotisícové hranice prodaných vozů. Celkově akcie Tesly po oznámení prodejů za třetí kvartál odepsaly 6 %.

Někdy ke konci října nás čeká oznámení kompletních finančních výsledků automobilky za třetí čtvrtletí tohoto roku. Musk a finanční ředitel Zachary Kirkhorn se dříve nechali slyšet, že by Tesla tento kvartál měla konečně po dvou prodělečných čtvrtletích dosáhnout zisku, očekává se také kladné cash flow.

Zdroj: Tesla

Michal LencMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ricardo

No je to divné, že po oznámení rekordních prodejů akcie klesnou. Ale uvidíme až zveřejní celkovou zprávu i se zisky.

Invc

No nechcu vám tu do toho zase házet vidle…ale earnings calls se dělají PO zavření burzy.

Aftermarket ceny nejsou příliš vypovídající.
BTW teď v premarketu je TSLA 20% up oproti closing ceně…

Počkejte si na otevření trhů (16:00 našeho času)… pak se můžeme bavit o tom, co to udělalo s cenou akcií.

yamato

nie je to divne, popravde je to skor bezne. Burziani maju prislovie “buy the rumors, sell the news” – je bezne ze akcie sa nakupuju na zaklade nejakych ocakavani. Ked sa potom vyhlasia realne vysledky, ktore mozu byt pozitivne, ale napriklad nedosahuju ocakavania (alebo ich dosahuju, ale iba tak tak), tak sa zvykne predavat. Niekto zo sklamania, niekto si proste vybera zisky…