Tesla znovu překonala očekávání, i přes zavření továren ve druhém kvartálu doručila přes 90 tisíc aut

Závěrem minulého kvartálu byla Tesla nucena kvůli pandemii koronaviru uzavřít své americké továrny a zavést nutná opatření při dodávání vozů zákazníkům. Vlivem toho byla čísla za první čtvrtletí nižší, než mohla být, i tak ale tehdy překonala očekávání analytiků. Došlo každopádně k rozevření pomyslných nůžek mezi počtem vyrobených a prodaných vozů, jelikož zaměstnanci automobilky kvůli zmíněným opatřením nemohli pracovat tak efektivně, jako jindy. Výsledkem toho se tak doručení spousty vozů přesunulo až do druhého kvartálu, od něhož měl Elon Musk dle uniklých emailů zaměstnancům velká očekávání. Se závěrem kvartálu zároveň došlo k avizovanému zdražení balíčku FSD Capability, který momentálně amerického zákazníka vyjde na 8 tisíc dolarů, při objednávce z českého konfigurátoru je nutnost si za „plně autonomní řízení“ připlatit 200 tisíc korun.

Aktuálně prodávané vozy Tesla (Foto: Tesla)

Za druhý kvartál roku 2020 Tesla vyrobila celkem 82 272 vozů, což je přibližně 20% pokles vůči předchozímu čtvrtletí, kdy ale měla Tesla americké továrny otevřené téměř po celou dobu s výjimkou posledního týdnu, zatímco tentokrát byl Fremont uzavřený téměř polovinu kvartálu. Je tak patrné, že velkou část výroby pokrývala Giga Shanghai, která by teď měla mít výrobní kapacitu mezi 3 až 4 tisíci vozy týdně. V porovnání s druhým kvartálem minulého roku pak pokles ve výrobě činí 5 % (tehdy ještě Tesla neměla postavenou továrnu v Číně).

Většinu vyrobených vozů tvoří Modely 3/Y (Tesla bohužel stále zveřejňuje pro tyto dva modely čísla dohromady), dražších vozů Model S a X se vyrobilo pouze 6 326. Je otázka, zda je tomu tak kvůli nízké poptávce po těchto elektromobilech, což je věc, se kterou Tesla bojuje dlouhodobě, či zda je pokles způsobený tím, že se automobilka věnovala obnovení výroby svých více prodávaných vozů.

Výroba Prodeje
Model S/X 6 326 10 600
Model 3/Y 75 946 80 050
Celkem 82 272 90 650

Z hlediska prodejů jde o pátý nejlepší kvartál v historii Tesly, automobilka konkrétně doručila svým zákazníkům 90 650 vozů, přičemž z tabulky výše je vidět, že jde z většiny o Modely 3/Y. Velké množství z aktuálních prodejů pak činí vozy nedodané v prvním kvartálu, konkrétně by mělo jít o přibližně 14 tisíc elektromobilů. Zajímavá je pak skutečnost, že je nezanedbatelné množství Modelů S/X poskytováno v rámci leasingu, konkrétně dle Tesly jde o 14 %, zatímco v případě Modelů 3/Y se jedná pouze o 4 %.

Pokud prodané vozy porovnáme s ostatními kvartály, tak jde meziročně o téměř 5% pokles, v případě minulého kvartálu pak naopak Tesla prodala o přibližně 2 % vozů více. V porovnání s očekáváním analytiků jde pak zcela bezostyšně hovořit o úspěchu, jelikož konsenzus byl 72 tisíc prodaných vozů, tedy prodeje byly výrazně nad očekáváním. Vzhledem k problémům způsobeným koronavirem jde dle mého názoru označit druhý kvartál z hlediska výroby a prodejů za úspěšný.

Vývoj ceny akcií Tesly v posledních 6 měsících (Zdroj: Google)

Tento názor zřejmě sdílí i akciové trhy, během dne po oznámení prodejů se akcie vyšvihly o téměř 8 % a přesáhly hodnotu 1 200 dolarů za kus. Finanční výsledky za druhé čtvrtletí budou pravděpodobně zveřejněny koncem července, jak už to u Tesly bývá zvykem. Na 7. července bylo původně plánováno ještě každoroční setkání akcionářů, to ale bylo odloženo na září z důvodu pandemie koronaviru.

Tip: Grafy prodejů a výroby v předchozích letech najdete na stránce Tesla v grafech.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře