Let Starship SN11 do 10 km

SN11 je další v řadě prototypů kosmické lodi Starship, která má v budoucnu umožnit levné lety do vesmíru. Předchozí prototyp SN8 v prosinci 2020 provedl testovací let do výšky 12 km, který splnil většinu vytyčených cílů, ale přistání se nakonec nezdařilo. Následující prototyp SN9 vzlétl začátkem února do výšky 10 km, ale také se mu nepodařilo přistát. Prototyp SN10 odstartoval do stejné výšky na začátku března a i když přistál v jednom kuse, pár minut poté explodoval. SpaceX je však zase o kus blíže 100% úspěchu. Nyní je na řadě prototyp Starship SN11 a v tomto článku najdete vždy aktuální informace o průběhu příprav na testovací let.

» Přeskočit na streamy a aktuální informace «

Starship SN11 je nejnovější dokončený prototyp kosmické lodi Starship, který se od svých předchůdců nejspíš liší jen minimálně. Starship má 50 metrů na výšku, 9 metrů v průměru a suchou hmotnost 120 tun či více. Prototyp pohání tři motory Raptor spalující směs metanu a kyslíku. Starship je však jen druhý stupeň větší orbitální rakety, kterou bude tvořit navíc ještě 72 metrů vysoký nosič Super Heavy s až 28 Raptory.

Výroba nádrží prototypu Starship SN11 začala v září 2020 v montážním areálu v Boca Chica v jižním Texasu. Na konci prosinci 2020 byly zkompletovány nádrže a aerodynamická špička k nim byla připojena 7. února 2021. Ocasní řídicí plochy pak byly nainstalovány v polovině února. Po převozu na startovní rampu proběhlo během března pozemní testování, které zahrnovalo tlakové zkoušky s dusíkem a tři statické zážehy motorů Raptor.

Pokud nedojde k závažným komplikacím, Starship SN11 by mohla odstartovat ještě v březnu. SN11 poletí do výšky 10 kilometrů stejně jako předchozí prototypy SN9 a SN10. SpaceX ale podle Elona Muska provedlo na SN11 několik blíže neurčených úprav a zároveň má být opět upravena zážehová sekvence. Přistávací manévr nově bude až do dosednutí prováděn s minimálně dvěma zažehnutými motory a třetí Raptor se zažehne pouze v případě problémů u jednoho z hlavních dvou. Z Muskova tweetu však není jasné, jestli zároveň stále platí, že na začátku se zažehnou všechny tři motory a jeden z nich hned zhasne, aby se zajistilo, že alespoň dva naběhnou správně. To bylo původně plánováno už pro let Starship SN10, ale nakonec to proběhlo jinak. Zároveň zatím nevíme, jestli bude přistávací metanová nádrž na SN11 stále tlakována heliem, což bylo jen dočasné řešení problému po letu SN8, nebo se SpaceX už vrátí k původnímu autogennímu tlakování. SpaceX i fanoušci každopádně budou jistě doufat, že tentokrát se zkušební let obejde bez explozí.

Let Starship SN11 do výšky 10 km proběhl v úterý 30. 3. v 15:00 SELČ. Byl však neúspěšný, jelikož selhal ještě před přistáním. Krátce po opětovném zažehnutí motorů po fázi volného pádu došlo k explozi lodi a na zem dopadly jen trosky. Elon Musk následně prozradil, že jeden z motorů Raptor měl nějaký problém už při letu vzhůru, jelikož nedosáhl plánovaného provozního tlaku v komoře. Zatím není jasné, jestli právě tato závada později vedla k výbuchu před přistáním.

Živé přenosy a webkamery

SpaceX

Kosmonautix.cz

NASA Spaceflight

Everyday Astronaut

Nerdle

Launch Pad

Lab

Sentinel

Sapphire

Predator

SPadre

Aktuální informace

Pozor, pokud se vám nezobrazují nové zprávy automaticky, zkuste manuálně aktualizovat stránku.


Mnohem více informací o Starship, Super Heavy a Raptoru najdete v našem velmi podrobném článku Vše o Starship a dále také v přehledu všech prototypů.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
69 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře