Vyvíjí SpaceX nový typ aerodynamického krytu?

Aerodynamický kryt je dvoudílná ochranná skořápka z hliníku a uhlíkových kompozitů tvořící špičku rakety Falcon 9 a jeho účelem je během startu chránit nesený náklad před akustickými a atmosférickými vlivy. Před pár dny se objevil článek, který obsahoval zajímavou informaci: SpaceX by v těchto dnech mělo začínat s testováním aerodynamického krytu v největší termální vakuové komoře na světě, která je součástí zařízení Space Power Facility agentury NASA v Ohiu. SpaceX tu v minulosti testovala současný typ krytu (viz video níže), ale nabízí se otázka, co testují tentokrát.

Nápovědou je výpis dohod o spolupráci mezi SpaceX a NASA (Space Act Agreements), který dal nedávno dohromady web Parabolic Arc. Ve výpisu se nachází položka “Falcon Version 2.0 Fairing Testing in the Space Power Facility (SPF)”, neboli “testování aerodynamického krytu Falconu verze 2.0 ve Space Power Facility”. SpaceX tedy testuje nějakou vylepšenou verzi aerodynamického krytu označovanou “kryt 2.0”. Na fóru NASA Spaceflight jeden spolehlivý zdroj tvrdí, že “kryt 2.0 bude o něco větší a bude mít trochu jiný tvar”. Otázkou je, co je hlavním důvodem vývoje nového krytu. Napadají mě následující možnosti:

Uzavření satelitů do aerodynamického krytu pro misi Iridium-2 (Foto: Iridium)

  • Kryt bude vyroben z odlišných materiálů kvůli levnější či rychlejší výrobě (v současnosti je výroba drahá a zdlouhavá)
  • Kryt bude větší kvůli nějakému konkrétnímu nákladu (satelity SpaceX? nějaký požadavek od armády? velký náklad pro Falcon Heavy?)
  • Kryt bude lépe uzpůsoben pro jeho opakované použití (SpaceX v současnosti provádí experimenty s přistáváním krytů v moři)
  • Kryt bude využívat odlišný systém oddělení od druhého stupně (současný kryt však používá pneumatický systém, který nikdy neselhal, takže moc nevidím důvod něco měnit)

Která z možností přijde nejpravděpodobnější vám? Bohužel zatím můžeme pouze spekulovat, neboť oficiální informace neexistují a těch neoficiálních moc není. Nevíme třeba, kdy má být kryt poprvé použit při ostré misi, ani jestli nějak souvisí s budoucí verzí Falconu označovanou Block 5 nebo se jedná o samostatné vylepšení stejně jako titanová kormidla, které není provázané s konkrétním Blockem. Doufejme, že se brzy dozvíme něco konkrétnějšího.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře