Začátek výroby obří lodi BFR je o krok blíže

Elon Musk zveřejnil fotku obřího výrobního nástroje, který bude sloužit k formování uhlíkového kompozitu během výroby trupu kosmické lodi systému BFR. Průměr by měl být 9 metrů – pro představu velikosti dobře poslouží přistavená Tesla Model 3, která na fotce působí jako angličák.

Nástroj pro výrobu BFR (Foto: Elon Musk)

Podobný nástroj na výrobu kompozitových struktur můžete vidět v akci na tomto videu z výroby trupu Boeingu 787:

Spekuluje se, že nástroj pro BFR se nachází v losangeleském přístavu pod stanem o rozloze 1858 metrů čtverečních, který tam SpaceX v prosinci 2017 vztyčilo. Pozor, jedná se o jiný prostor než nedávno pronajaté pozemky, kde SpaceX plánuje BFR vyrábět (ale je to jen o kousek vedle). Je možné, že tento stan poslouží jako dočasné skladiště techniky do doby, než ji SpaceX bude moci přesunout do vybudované továrny na nových pozemcích. Uživatel D_Dom na fóru NASA Spaceflight na fotce zachytil stan během stavby:

Konstrukce stanu v přístavu San Pedro (Foto: D_Dom / NSF)

Existence tohoto nástroje je důkazem, že SpaceX to s BFR myslí vážně a základní design už je hotový. Elon Musk i Gwynne Shotwell, dva nejvýše postavení lidé ve SpaceX, nedávno prohlásili, že loď BFR začne provádět první zkušební skoky už někdy během roku 2019 a dosáhne orbity možná už v roce 2020. Pronájem pozemků a výroba či nákup nástrojů potřebných pro konstrukci prvních prototypů BFR značí, že SpaceX je na dobré cestě.

Parametry kosmické lodi systému BFR

Uspořádání nádrží v lodi BFR

Nezapomínejme také na to, že toto není první komponent marsovské rakety, na kterém SpaceX pracuje. Už několik let probíhá vývoj metanového motoru Raptor a dále je potřeba zmínit obří kompozitovou nádrž na okysličovadlo, kterou SpaceX vyrobilo už v roce 2016 pro tehdy plánovanou raketu ITS. Nádrž byla nakonec roztrhána při jednom z testů, ale SpaceX jistě získalo spoustu cenných dat a zkušeností, které mohou aplikovat při vývoji a výrobě o něco menších nádrží pro BFR.

Kompozitová nádrž pro ITS (Foto: SpaceX)

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře