Mr. Steven dostane výrazně větší síť a SpaceX už má slušnou sbírku krytů

Elon Musk na Twitteru prozradil, že loď Mr. Steven, která se už pár měsíců pokouší zachytávat přistávající aerodynamické kryty, bude vybavena 4krát větší sítí. Aktuální fotky z losangeleského přístavu navíc ukazují pořádnou sbírku vylovených krytů, které tu SpaceX v posledních měsících uskladnilo.

Aerodynamický kryt při posledním pokusu o přistání do sítě během mise Iridium-6/GRACE-FO minul loď o “pouhých” 50 metrů, což je oproti předchozím pokusům výrazné zlepšení. Větší síť by pak mohla šanci úspěšného zachycení ještě o něco zvýšit. Není jasné, jestli bude síť 2x delší a 2x širší, nebo bude protažena spíše do délky, ale výsledek bude na pohled jistě zajímavý.

Jednalo by se o již třetí síť, kterou bude Mr. Steven vybaven. Při prvních dvou misích disponoval tenkou šedou sítí a na začátku května dostal do vínku viditelně bytelnější žlutou síť.

Nevíme však, kdy přesně bude mít nová síť premiéru. K příštímu pokusu o zachycení krytu do sítě dojde nejdříve v druhé polovině července při misi Iridium-7, což je sice docela dlouhá doba, ale jelikož bude potřeba předělat uchycení sítě na lodi, během této mise se jí asi ještě nedočkáme. Na letošní podzim a zimu je však plánována spousta misí startujících z Kalifornie, kde Mr. Steven slouží, takže příležitostí bude víc než dost.

Jak by mohlo vypadat uchycení zvětšené sítě ilustruje následující obrázek od uživatele Pipinpadiloxacopolis na Redditu.

A když už jsme u záchrany aerodynamických krytů, web Teslarati aktuálně také poskytl pěkné fotky z přístavu Port of Los Angeles, kde SpaceX nedávno pronajalo pozemky a plánuje tu postavit továrnu na megaraketu BFR. Firma však pozemek zatím používá především jako odkladiště vylovených aerodynamických krytů, které vždy přiveze loď Mr. Steven. Momentálně se na pozemku nacházejí 4 poloviny a je tam připravené místo pro jednu další.

Čtyři vylovené poloviny aerodynamických krytů v přístavu Port of Los Angeles (Foto: Teslarati)

Předpokládá se, že některé z nich budou využity pro plánované zkušební shozy z vrtulníku, při kterých bude SpaceX trénovat chytání krytů. Zkoušky měly podle Elona Muska začít pár týdnů po březnové misi Iridium-5, ale od té doby je ticho po pěšině. Ale jak vidíte, kandidátů pro tyto testy má SpaceX dostatek.

Článek na Teslarati mimochodem také obsahoval velice pěkné panorama celého přístaviště 240, kde vyroste již zmíněná továrna na výrobu rakety BFR, nebo minimálně jejího horního stupně.

SpaceX pokračuje v experimentování s přistáváním krytů také na Floridě. Sice tam nemá k dispozici loď vybavenou sítí, neboť Mr. Steven se nachází v Kalifornii, ale i tak se firmě daří s kryty měkce přistávat do moře a následně je vylovit. Loď GO Pursuit během poslední mise SES-12 opět přivezla vylovený kryt v dobrém stavu.

Následující video nabízí detailní pohled na tento kryt a navíc také záběry na plošinu Of Course I Still Love You. Na konci videa pak jsou starší záběry poškozeného krytu z mise TESS.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře