Kosmická loď BFR by mohla začít provádět krátké lety už příští rok

Elon Musk se svými dětmi navštívil festival SXSW (South By Southwest) a kromě toho, že představil skvělé nové video o Falconu Heavy, se také zúčastnil hodinové diskuze s filmovým a seriálovým tvůrcem Jonathanem Nolanem (bratr režiséra Christophera Nolana, spolutvůrce seriálů Westworld, Lovci zločinců a scénarista filmů Dokonalý trik, Interstellar a dalších).

Elon Musk a Jonathan Nolan během diskuze na SXSW

Elon během diskuze mluvil o svých mnoha společnostech jako Tesla, The Boring Company nebo Neuralink. Vás však jistě zajímá hlavně SpaceX. Elon o něm sice mluvil hodně, ale většinou šlo o již mnohokrát slyšené informace a historky. Ve výsledku se však přeci jen našlo pár zajímavostí a novinek, především o BFR a kolonizaci Marsu:

BFR

Loď BFR po přistání na Měsíci

Vývoj megarakety BFR pokračuje dobře. Kosmická loď se prý už staví a první testovací skoky by mohly proběhnout už v první polovině příštího roku. Z dřívějška víme, že to nejspíš bude z rampy v jižním Texasu a šlo by o osekanou verzi lodě bez tepelného štítu a vakuových Raptorů. Elon Musk v minulosti tyto skoky popsal takto:

Loď vyletí do výšky několika mil a zase se vrátí na zem. Postupem času budeme dělat náročnější lety. Chceme otestovat tepelný štít, takže vyletíme nahoru, otočíme se, hrozně moc zrychlíme a vrátíme se ve velké rychlosti. Chceme totiž štít, který bude možné mnohokrát použít a zároveň bude schopný absorbovat teplo při návratech z meziplanetárních cest. To není nic snadného.

Cena jednoho startu BFR by měla být díky kompletní znovupoužitelnosti jen 5–6 milionů dolarů nebo dokonce i nižší. To je méně než stál start rakety Falcon 1.

Mars
  • Elon přirovnal první kolonizátory Marsu k dobrodruhům, kteří dobývali Jižní pól. “Bude to obtížné, nebezpečné a je velká šance, že zemřete.”
  • Soběstačná základna na Marsu je podle Elona důležitá, neboť v případě jaderné války na Zemi, je na rozdíl od základny na Měsíci dostatečně daleko na to, aby válku přečkala.
  • Na Marsu by podle Elona měla být přímá demokracie (každý může hlasovat o jednotlivých zákonech). Zároveň by zákony měly být krátké a srozumitelné.

Potenciální vzhled marsovské základny (Zdroj: SpaceX)

Ostatní
  • 80–90 % času, který Elon věnuje SpaceX, stráví inženýrstvím. O chod firmy se stará Gwynne Shotwell. Zároveň poznamenal, že chválu si zaslouží především skvělý tým pracovníků SpaceX.
  • Elon se stal hlavním technologem (CTO) ve SpaceX v podstatě jen z donucení, neboť v počátcích firmy nedokázal sehnat nikoho lepšího.
  • Elon si je vědom toho, že jeho časové odhady bývají moc optimistické a prý se v tomhle ohledu snaží polepšit.

Záznam celé diskuze:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře