Kosmická loď BFR by mohla začít provádět krátké lety už příští rok

Elon Musk se svými dětmi navštívil festival SXSW (South By Southwest) a kromě toho, že představil skvělé nové video o Falconu Heavy, se také zúčastnil hodinové diskuze s filmovým a seriálovým tvůrcem Jonathanem Nolanem (bratr režiséra Christophera Nolana, spolutvůrce seriálů Westworld, Lovci zločinců a scénarista filmů Dokonalý trik, Interstellar a dalších).

Elon Musk a Jonathan Nolan během diskuze na SXSW

Elon během diskuze mluvil o svých mnoha společnostech jako Tesla, The Boring Company nebo Neuralink. Vás však jistě zajímá hlavně SpaceX. Elon o něm sice mluvil hodně, ale většinou šlo o již mnohokrát slyšené informace a historky. Ve výsledku se však přeci jen našlo pár zajímavostí a novinek, především o BFR a kolonizaci Marsu:

BFR

Loď BFR po přistání na Měsíci

Vývoj megarakety BFR pokračuje dobře. Kosmická loď se prý už staví a první testovací skoky by mohly proběhnout už v první polovině příštího roku. Z dřívějška víme, že to nejspíš bude z rampy v jižním Texasu a šlo by o osekanou verzi lodě bez tepelného štítu a vakuových Raptorů. Elon Musk v minulosti tyto skoky popsal takto:

Loď vyletí do výšky několika mil a zase se vrátí na zem. Postupem času budeme dělat náročnější lety. Chceme otestovat tepelný štít, takže vyletíme nahoru, otočíme se, hrozně moc zrychlíme a vrátíme se ve velké rychlosti. Chceme totiž štít, který bude možné mnohokrát použít a zároveň bude schopný absorbovat teplo při návratech z meziplanetárních cest. To není nic snadného.

Cena jednoho startu BFR by měla být díky kompletní znovupoužitelnosti jen 5–6 milionů dolarů nebo dokonce i nižší. To je méně než stál start rakety Falcon 1.

Mars
  • Elon přirovnal první kolonizátory Marsu k dobrodruhům, kteří dobývali Jižní pól. “Bude to obtížné, nebezpečné a je velká šance, že zemřete.”
  • Soběstačná základna na Marsu je podle Elona důležitá, neboť v případě jaderné války na Zemi, je na rozdíl od základny na Měsíci dostatečně daleko na to, aby válku přečkala.
  • Na Marsu by podle Elona měla být přímá demokracie (každý může hlasovat o jednotlivých zákonech). Zároveň by zákony měly být krátké a srozumitelné.

Potenciální vzhled marsovské základny (Zdroj: SpaceX)

Ostatní
  • 80–90 % času, který Elon věnuje SpaceX, stráví inženýrstvím. O chod firmy se stará Gwynne Shotwell. Zároveň poznamenal, že chválu si zaslouží především skvělý tým pracovníků SpaceX.
  • Elon se stal hlavním technologem (CTO) ve SpaceX v podstatě jen z donucení, neboť v počátcích firmy nedokázal sehnat nikoho lepšího.
  • Elon si je vědom toho, že jeho časové odhady bývají moc optimistické a prý se v tomhle ohledu snaží polepšit.

Záznam celé diskuze:

Petr Melechin



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Goodman

Nejvíc šokující je cena jednoho startu 5-6 milionů USD. To je něco neuvěřitelného v porovnáním s SLS a vůbec cenami dneška. Pokud se to Muskovi povede, tak se stane Henry Fordem v raketovém průmyslu.

xxx

Raketoplán měl z hlediska ceny taky takovéto optimistické odhady a dobře víme, jaká byla realita. Takže vše ukáže až reálný provoz.

Honza

Hezký souhrn.

Taky jsem dnes na internetu narazil na toto:

https://www.otechnice.cz/elon-musk-mluvil-na-sxsw-o-temne-budoucnosti-a-rekl-ze-prvni-raketa-spacex-by-se-mohla-na-mars-dostat-v-pristim-roce/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Prý že příští rok poletí loď na testovací let k Marsu :D. Nejen že autor psal o něčem čemu asi nerozumí, ale ani si to pořádně nepřeložil, a to bohužel v současnosti není žádná rarita, ale skoro norma. Po přečtení takovéhoto “článku” si hned více vážím toho že existují weby jako Elonx nebo Kosmonautix.

Jsem rád za zdejší fundované články které nijak nemystifikují a je na nich vidět že autor má nadšení a ví o čem píše. Na Elonx je nejlepší, že všechny důležité informace o Spacex jsou na jednom místě, člověk nemusí nic hledat na fórech a tak, stačí sem kouknout a už je v obraze. Odvádíte parádní práci.

Ještě k videu:
Elon říkal taky že jeho časové odhady byly vždy příliš optimistické a že je “rekalibroval”, tak sem zvědav jak se sníží jeho ” časový koeficient”, jestli to naplní a skoky osekané BFS začnou už příští rok, to by byla paráda.

S tou AI mě Musk děsí. Čim dál tím víc jak před ní opakovaně a naléhavě varuje a tvrdí že se AI exponenciálně zlepšuje. Toto odvětví by asi mělo být regulováno a doufám že mu zákonodárci nejen v USA rychle vyhoví, ale i kdyby, tak celá planeta to asi neudělá. To bude docela nebezpečné, dovedu si představit že Rusové a Číňané taky na nějaké AI pracují, časem se třeba přidají státy jako Írán či KLDR a u nich opravdu nelze spoléhat na to že jí budou dělat “bezpečnou”. Je dokonce i možné že nějaká AI je už částečně využívaná na informační válku,chatboti už existují. Ona AI stvořená na manipulaci s lidmi, dalekosáhle převyšující lidský intelekt a schopná se učit by mohla manipulovat úplně se všemi, včetně svých tvůrců a ovládat lidstvo dle libosti. Elonovi fandím, ale doufám že v tomhle se plete a ohledně rychlosti vývoje AI stále platí jeho starý dobrý časový koeficient.

No, koukám že sem se nechal trochu unést, omlouvám se za částečný OT 😀

Martin

No jo… práve som v marcovom čísle PC Revue čítal o Elonovom pláne kolonizovať Mars a tiež som krútil hlavou nad množstvom vecí. Raptor motory pre BFR vraj boli použité pri inauguračnom lete FH a tak podobne 😀 …Z podpisu na konci 4-stranového článku síce vyplýva že autor čerpal z Muskovho dokumentu ktorý zverejnil spolu s prezentáciou na v Mexiku 2016 kde ITS predstavil, ale mohol si aspoň doplniť rok a pol staré učivo keď už tento článok publikoval dnes…

No nič. Nebudem viac lamentovať 😀 Treba im priznať k dobru, že aspoň pre laickejšiu verejnosť je každá publicita tento témy dobrá 🙂 Kto chce novinky tak horúce, že aj Elonom posadnuté weby ich často majú o deň-dva neskôr, nech odoberá ElonX 😉

Jirka Hadač

Máš pravdu, alespoň zde je ta chuť informovat o nečem novém a zajímavém. Kupříkladu, já zjistil na chatu během čekání na Falcon 9 demo flight, že je tam i má bývalá třídní profesorka (v tom davu 8 000 čekajících). Lépe je informovat úplně pravdivě, ale pořád lepší je informovat, než neinformovat vůbec. Ty zkreslení nejsou nikterak zásadní.
Na druhou stranu, přihodím jednu poznámku z fóra kosmonautixu. Jeden tamní redaktor užasl nad jedním článkem na idnes, že je skvěle napsaný, plný zajímavých věcí a že tak dobrý článek o Falconech na idnesu ještě nečetl, když si pak přečetl jméno autora, divit se přestal – Petr Melechin. 😀 Tolik k tvému poslednímu odstavci, na který tímto navazuju.

Honza

Pravda. Uznávám že je asi lepší informovat nepřesně, než neinformovat vůbec. Toto nebylo nikterak zásadní zkreslení, ani ty raptory na FH jak píše Martin nebyly něco co by člověku “otřáslo světem” i když to docela plácne přes oči 😀

Martin Č.

Ten Musk, je magor. V dobrém slova smyslu. Jeho časové odhady jsou legendární, ale i kdyby se mu to posunulo o dvojnásobek času, tak to stejně bude paráda a vesmírná revoluce.

Ondra

Trochu lepší kvalita audia je v oficiálním videu organizátorů: https://youtu.be/kzlUyrccbos

Jirka Hadač

Jak tak koukám, Elon asi miluje knihy R.A. Heinleina, kupříkladu tu jménem Měsíc je drsná milenka. Ta vypráví o revoluci na Měsíci. To jeho povídání o jednoduchých zákonech k tomu vyloženě směřuje. A taky mohl zmínit, ale to si asi myslel, že kromě té přimé demokracie tam možná vzniknou I poměrně jiné a nové formy partnerských vztahů.
A se týká nadměrného optimismu, myslím, že už na tom začal pracovat s tím odhadem šancí na úspěch FH, kdy odpovídal ve stylu srdce by chtělo říct……
Krátké, ale zajímavé. Je prostě na co se těšit. Díky moc, pane Melechin.

zdenek

Ten záznam jsem zkoukl úplně celý. Tak ted počkat na polovinu roku 2019 .