SpaceX bude megaraketu BFR nejspíš vyrábět v losangeleském přístavu

AKTUALIZACE (16. 4.): Starosta Los Angeles potvrdil, že SpaceX bude v místním přístavu vyrábět BFR.


Když Elon Musk v září 2017 představil koncept megarakety BFR, bylo jasné, že tento kolos nebude vzhledem k jeho velikosti možné vyrábět v továrně v Hawthorne, kde SpaceX v současnosti vyrábí rakety Falcon a lodě Dragon. Spekulovalo se o několika místech, kde by Muskova firma mohla vybudovat továrnu na výrobu BFR, ale teď to vypadá, že SpaceX se rozhodlo tuto marsovskou raketu vyrábět v přístavu Port of Los Angeles.

Kompletní raketa BFR

Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell se k výrobě BFR vyjádřila v říjnu 2017 následovně:

Hledáme lokalitu u vody v Los Angeles. Mysleli jsme, že budeme raketu vyrábět v naší továrně v Hawthorne, ale spočítali jsme si, že každý převoz do přístavu by vyšel na 2,5 milionu dolarů – bylo by potřeba odmontovávat semafory a nevyplatilo by se to. Takže postavíme novou továrnu u vody. Časem pak budeme mít další továrny u jednotlivých startovních ramp.

V lednu 2018 pak web NASA Spaceflight informoval, že SpaceX pro výrobu BFR zvažuje také Mys Canaveral poblíž nové továrny Blue Originu na výrobu raket New Glenn. SpaceX o tom prý jednalo s organizacemi NASA a Space Florida.

BFR na Marsu se základnou v pozadí

V únoru 2018 se objevila zpráva na webu Teslarati, kde autor z dostupných střípků informací vyvodil, že SpaceX možná bude BFR vyrábět v jižním Texasu, kde v současnosti buduje novou startovní rampu. Této teorii nahrávají informace z novin Brownsville Herald, podle kterých SpaceX požádalo místní zastupitelstvo o dodatečný příspěvek na tento projekt startovní rampy u Boca Chica Village. Poslanec René Oliveira prohlásil:

Asi před rokem za mnou přišli ze SpaceX a představili mi svůj nový a rozšířený plán pro Boca Chicu. Tento koncept zahrnoval mnohem více než jen provádění startů, a vyžadoval by dodatečné investice, pracovní pozice a stavební úkony.

Otázkou je, zda “rozšířený plán” značí záměr postavit zde továrnu na BFR, nebo třeba jen to, že místo původně plánovaných Falconů nakonec bude z Boca Chicy startovat primárně BFR, o čemž se už nějakou dobu mluví. V únoru o tom informoval například web WIRED, podle kterého “zdroje uvnitř SpaceX mají za to, že první lety BFR budou startovat z Boca Chicy”.

V tom samém článku se navíc objevila informace, že “SpaceX aktivně zvažuje San Pedro pro výrobu své meziplanetární rakety”. V San Pedru se nachází přístav Port of Los Angeles, kde SpaceX v současnosti zpracovává stupně raket Falcon zachráněné pomocí plošiny Just Read the Instructions.

Stupeň z mise Formosat-5 a plošina JRTI při návratu do přístavu Port of Los Angeles (Foto: Helodriver na fóru NSF)

Nyní někdo vyšťoural dokument z jednání zástupců Port of Los Angeles, z kterého vyplývá, že SpaceX pravděpodobně dostane povolení postavit v přístavu továrnu na výrobu BFR. Celé je to trochu zamotané, protože SpaceX jednání evidentně chtělo utajit a provádělo je skrze svou dceřinou společnost WW Marine Composites. Ta byla založena v listopadu 2016, tedy zhruba měsíc a půl po Muskově prezentaci o ITS v Mexiku. Že má firma spojitost se SpaceX však prozrazuje podrobný dokument o celém projektu z prosince 2017, ve kterém je mimo jiné zmíněno, že firma Space Exploration Technologies (tj. SpaceX) bude dané pozemky využívat také k přesunu zachráněné techniky a jako kotviště mořské plošiny (tj. JRTI).

O jaké pozemky se tedy jedná a jaké má s nimi SpaceX plány? Pozemky o rozloze 4 hektarů se nacházejí v přístavu Port of Los Angeles, konkrétně v části zvané Terminal Island, a nacházejí se asi 35 km od centrály SpaceX v Hawthorne.

Mapka pozemků, na kterých chce SpaceX vybudovat továrnu na výrobu rakety BFR (Zdroj: Google Maps)

Momentálně je oblast opuštěná a jediným využitím je občasné natáčení scén pro rozličné filmy a seriály. SpaceX si chce pozemek na 10 let pronajmout (s možností prodloužení o dalších 2 x 10 let) a plánuje zde postavit velkou výrobní halu vysokou 32 metrů s rozlohou necelých 19 000 metrů čtverečních. Vybudované zařízení bude využíváno k “výzkumu a vývoji dopravních prostředků a bude zahrnovat výrobní úkony jako sváření, vytvrzování kompozitů, čištění, lakování a montáž”. (Dopravní prostředek je velmi kreativní označení pro kosmickou loď.)

Projekt je definován jako “moderní průmyslové výrobní zařízení sloužící k vývoji prototypů nových technologií potřebných pro výrobu dopravních prostředků a vývoj výrobních procesů před implementací produkce ve větším měřítku”. Dokončení celého projektu by mělo trvat 12–18 měsíců, přičemž proběhne ve dvou fázích. Během první fáze bude postavena menší budova (6000 metrů čtverečních), která bude následně rozšířena na výše zmíněnou velkou halu.

SpaceX očekává, že v továrně bude pracovat zhruba 750 lidí a dokument mimochodem zmiňuje, že na místo budou dopravovány také velké předměty ze Seattlu. Spekuluje se, že by mohlo jít o obří kompozitové nádrže, jejichž první exemplář údajně vyrobila společnost Janicki Industries, která se nachází v oblasti Seattlu.

Kompozitová nádrž pro ITS (Foto: SpaceX)

V dokumentu také stojí: “výsledné lodě budou moc velké, takže budou muset být z továrny přepravovány do cílových destinací a na testování pomocí pontonů”. Ponton je vlastně jako ASDS, akorát bez motorů. Důvodem umístění továrny přímo v přístavu je možnost přepravy po moři rovnou ke startovní rampě. Z L.A. se dá dostat do Boca Chicy i na Mys Canaveral, akorát se musí jet přes Panamský průplav, což je sice zdlouhavé, ale ne nemožné.

Jak jsem zmínil už výše, SpaceX zároveň na tyto nové pozemky přesune současné aktivity související se zpracováním zachráněných stupňů raket Falcon, které do přístavu vozí robotická plošina Just Read the Instructions. Stupně zde však nebudou repasovány, jen budou přesunuty na transportér, který je odveze do Hawthorne. Plošina zde navíc bude kotvit v době, kdy zrovna nebude využívána. Jeden takto zachráněný stupeň je vyobrazen na vizualizaci výsledného vzhledu pozemku po výstavbě výrobní haly (šedá budova vlevo):

Takhle by mělo vypadat zařízení SpaceX po dokončení stavby (Zdroj: Port of Los Angeles)

SpaceX se dnes k plánům vybudovat továrnu na výrobu BFR v Los Angeles vyjádřilo takto:

SpaceX předběžně jedná s Port of Los Angeles o potenciálním pronájmu dodatečných pozemků pro naše potřeby.

Zatím tedy nic není potvrzeno, ale dostupné informace nasvědčují tomu, že SpaceX nejspíš nebude nic bránit, pokud se rozhodne vyrábět BFR v Port of Los Angeles. Otázkou je, zda SpaceX bude v tomto zařízení SpaceX vyrábět pouze kosmickou loď (tedy vrchní část BFR), nebo i nosič (první stupeň). SpaceX plánuje nosič začít vyrábět až o několik let později než loď, takže je teoreticky možné, že se první stupně nakonec budou vyrábět třeba na Canaveralu nebo v Boca Chice a nosič se s kosmickou lodí poprvé “setká” až u rampy. To by mohlo vysvětlovat stále probíhající jednání ohledně lokality na Canaveralu a další zprávy, které si zdánlivě odporují.

Není jasné, kdy bude továrna uvedena do provozu, avšak Elon Musk i Gwynne Shotwell tvrdí, že první testy kosmické lodi začnou už příští rok. Je však možné, že úplně první prototyp bude vyroben v Hawthorne a není tak závislý na dokončení samostatné továrny.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře