Zachráněný stupeň z mise Iridium-1 se vrátil do přístavu

AKTUALIZOVÁNO: Přidána řada nových fotek do galerie níže.

V sobotu 14. ledna SpaceX oslavilo hned několik úspěchů. Po pětiměsíční pauze způsobené výbuchem jejich rakety na rampě společnost úspěšně vynesla 10 satelitů na oběžnou dráhu v rámci mise Iridium-1. A aby toho nebylo málo, také se jim s raketou podařilo následně přistát na autonomní plovoucí plošině Just Read The Instructions v Tichém oceánu.

Nyní se tato plošina se zachráněným prvním stupněm rakety Falcon 9 vrátila do přístavu v Los Angeles a byli u toho fotografové, kteří pořídili moc pěkné obrázky (další fotky jsou k nalezení na zdrojích níže). Posuďte sami:

SpaceX se už podařilo zachránit celkem 7 prvních stupňů – ten úplně první byl vystaven před jejich ústředím v Hawthorne, další byl mnohokrát znovu zažehnut na dobu několika minut, u dalšího probíhá modifikace, aby mohl být použit jako boční stupeň Falconu Heavy a osud některých dalších zatím není známý. Stejně tak se neví, jaké využití SpaceX najde pro tento konkrétní stupeň, který nese označení 29.

Pokud vás zajímá, proč SpaceX zachraňuje první stupně a jak se jim to v minulosti (ne)dařilo, přečtěte si podrobný článek Historie přistávání a znovupoužitelnosti.

Tip: Český web Kosmonautix.cz nabízí živé zpravodajství o návratu JRTI do přístavu, tak doporučuji sledovat i jejich průběžně aktualizovaný článek.

Zdroje fotografií:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře