Definitivní konec plánů SpaceX vyrábět Starship v Los Angeles

Když se raketa Starship ještě jmenovala BFR a měla být vyráběna z uhlíkových kompozitů, SpaceX plánovalo její vývoj a výrobu provádět v přístavu v Los Angeles. Ten se nachází nedaleko centrály v Hawthorne a umožňoval by relativně snadnou přepravu vyrobených raket po moři na Floridu či do Texasu, odkud by raketa startovala. Kromě továrny, pro kterou si SpaceX na jaře 2018 pronajalo pozemky, v přístavu také vyrostl rozměrný dočasný stan, kde probíhala výroba prototypů a dílů z uhlíkových kompozitů pro BFR. Elon Musk se pak během roku pochlubil fotkami výrobních nástrojů i dokončených segmentů rakety:

Před půl rokem ale došlo k velkým změnám – BFR se nyní jmenuje Starship a místo z kompozitů je vyráběna z nerezové oceli. Navíc se SpaceX rozhodlo raketu stavět kousek od startovních ramp v Texasu a na Floridě, takže firma už nepotřebuje továrnu ani stan v losangeleském přístavu. O zrušení plánů SpaceX postavit v přístavu továrnu jsme už psali, ale ještě nedávno Elon Musk říkal, že ve zdejším stanu se budou vyrábět alespoň díly pro orbitální prototyp Starship. Z toho však evidentně sešlo, neboť březnové fotky z přístavu od Teslarati ukazují, že stan je pryč a po obřích výrobních nástrojích zbyla jen hromada šrotu.

SpaceX tedy sází všechno na ocel, přičemž testování Starhopperu a výroba prvních dvou prototypů lodi Starship jsou v plném proudu. Nosič Super Heavy se má začít vyrábět zhruba za 3 měsíce.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

71 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře