Anomálie během statického zážehu Starship SN8 málem vedla k výbuchu

SpaceX plánovalo v listopadu provést pár finálních zkušebních zážehů Starship SN8, po kterých měl brzy následovat zkušební let do výšky 15 kilometrů. Společnost v posledních dnech provedla dva zážehy, ale během toho druhého došlo k anomálii, která málem způsobila výbuch Starship. Napjatě očekávaný let tedy nejspíš bude odložen.

Kosmická loď Starship SN8 (Foto: SpaceX)

Když jsme o Starship SN8 psali naposledy, očekávalo se, že SpaceX s tímto prototypem provede několik statických zážehů a poté měl rychle následovat testovací let do výšky 15 kilometrů. Testování se rozjelo 10. listopadu, kdy společnost natankovala Starship SN8 metanem a kyslíkem. Po zaznění varovné sirény se ale nic nestalo, jelikož pokus o statický zážeh byl z neznámého důvodu přerušen. Zážeh nakonec proběhl o den později.

Neoficiální schéma uspořádání nádrží ve Starship SN8 (Autor: Rafael Adamy)

Test se konal 11. listopadu v 01:07 SEČ a předpokládá se, že při něm byl zažehnut jen jeden ze tří motorů Raptor, který čerpal kyslík z malé nádrže v aerodynamické špičce, ale oficiálně to nebylo potvrzeno. Během zážehu se z rampy do okolí rozletěly jakési jiskry, které jsme u dřívějších testů neviděli. Doteď se spekuluje o jejich původu, ale nejspíš nepředstavovaly žádný problém, protože pracovníci SpaceX po testu se Starship nic nedělali a rovnou přešli na přípravy dalšího zážehu.

V pořadí již třetí statický zážeh Starship SN8 (druhý od instalace aerodynamické špičky) nakonec proběhl 13. listopadu v 02:14 SEČ, avšak došlo k němu k zatím nevysvětlené anomálii. Není jasné, kolik motorů bylo zažehnuto, ani co přesně bylo účelem testu, ale Elon Musk krátce poté na Twitteru uvedl, že po zážehu na lodi z neznámého důvodu přestaly fungovat pneumatické systémy. To znamená, že SpaceX přišlo o možnost ovládat ventily, které regulují tlak v nádržích. To vedlo k nebezpečné situaci, kdy v malé kyslíkové nádrži ve špičce lodi začal stoupat tlak spolu s tím, jak se v ní zahříval kapalný kyslík a tím se měnil na plynný. Podle Elona Muska tedy hrozilo, že nádrže bouchne jako láhev šampusu. Nakonec naštěstí došlo k protržení pojistné membrány, čímž se uvolnil tlak, aniž by došlo k dalšímu poškození lodi.

Pojistné membrány jsou navrženy tak, aby se při dosažení určité hodnoty tlaku protrhly a tím se mohl tlak uvolnit. Tyto membrány používá také tlakovací systém motorů SuperDraco na lodi Crew Dragon, kde nahradily méně spolehlivé pojistné ventily, jejichž selhání vedlo k výbuchu Crew Dragonu během testování v dubnu 2019.

Problém s pneumatickým systémem na Starship SN8 možná souvisel s tím, že krátce po provedení zážehu to vypadalo, jako by z jednoho Raptoru odkapával rozžhavený kov. Elon Musk spekuloval, že by to mohlo značit, že došlo k roztavení spalovací předkomory nebo palivového potrubí Raptoru. SpaceX bude muset celou anomálii nejdříve prošetřit, ale podle Muska bude na Starship SN8 nutné vyměnit minimálně jeden Raptor. SpaceX už vyrobilo přes 50 Raptorů a v Boca Chica byl nedávno spatřen motor se sériovým číslem 42. Podle Muska prý také bude potřeba udělat nějaké úpravy (není jasné, jestli na Starship nebo na Raptoru), aby už nedocházelo k problému, který nastal při posledním statickém zážehu. Není jasné, jak přesně to ovlivní další testování Starship SN8, ale lze očekávat, že to povede k odkladu plánovaného letu lodi do výšky 15 km.

Nový motor Raptor se sériovým číslem 42, který byl spatřen v Boca Chica v listopadu 2020 (Foto: bocachicagal / NASA Spaceflight)

V Boca Chica mezitím pokračují přípravy dalších prototypů Starship a také první nosné rakety Super Heavy. Její předpřipravené segmenty byly aktuálně přesunuty do téměř hotové montážní haly „High bay“, takže nejspíš byl nebo brzy bude zahájen proces kompletace dílů do jednoho celku vysokého 72 metrů.

První orbitální start Starship se Super Heavy je plánován na příští rok. Nová neoficiální animace ukazuje, jak by mohl vypadat běžný start Starship s družicemi Starlink a následné přistání lodi i rakety Super Heavy. Podle Elona Muska se animace velmi blíží realitě, akorát prý chybí rameno pro přesun rakety na rampu a připojení lodi Starship.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
64 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře