Během mise dearMoon obletí Starship Měsíc, na palubě bude Čech Yemi A. D. a také Everyday Astronaut
V roce 2018 oznámil japonský podnikatel Júsaku Maezawa ve spolupráci se SpaceX projekt dearMoon. Jedná se o turistickou misi, při které má kosmická loď Starship obletět Měsíc se skupinkou umělců na palubě. Ti by pak díky svým vlohám a uměleckému cítění měli být schopni předat zážitek z letu kosmickým prostorem běžným lidem a ve veřejnosti tak vyvolat větší zájem o průzkum vesmíru. V roce 2021 byl oznámen veřejný konkurz s cílem vybrat osm lidí, kteří by se spolu s Maezawou vydali na týdenní cestu kolem Měsíce. Do soutěže se přihlásilo přes milion lidí ze 249 „zemí a regionů“ světa a nyní byli konečně oznámeni šťastlivci vybraní do posádky mise dearMoon. Je mezi nimi především český choreograf Yemi A. D. a youtuber Tim Dodd neboli Everyday Astronaut. Dalšími členy jsou například DJ, sportovkyně, tanečnice, filmař nebo fotografové. Pojďme si posádku i celou misi dearMoon představit podrobněji.
Projekt dearMoon
Projekt dearMoon byl v současné podobě oznámen v září 2018, ale Júsaku Maezawa měl původně jiný plán. Zpětně se totiž ukázalo, že právě on byl oním tajemným zákazníkem, který si o rok dříve u SpaceX objednal oblet Měsíce v kosmické lodi Crew Dragon vynesené raketou Falcon Heavy. Poté ale došlo ke změně koncepce mise a místo malého Crew Dragonu byla zvolena obří loď Starship, která tehdy byla teprve v začátcích vývoje. V té době se raketa nazývala BFR a ještě stále se počítalo s uhlíkovými kompozity pro její výrobu místo současné nerezové oceli.
Maezawa za misi dearMoon zaplatil blíže neurčenou, avšak velmi vysokou sumu a start byl tehdy plánován na rok 2023. Ale jak je v oborou kosmonautiky obvyklé, vývoj a testování BFR/Starship nešly tak rychle, jak SpaceX doufalo. Příští rok tato 120 metrů vysoká raketa teprve absolvuje první testovací lety na oběžnou dráhu a pak ještě bude potřeba vypilovat spolehlivost návratu a přistání a také otestovat orbitální tankování, které je nezbytné pro cesty k Měsíci. Turistické mise Starship jsou tedy určitě ještě několik roků vzdálené, avšak zatím nebyl oficiálně oznámen nový termín mise dearMoon. Posádka nicméně zatím ještě rozhodně nemusí balit kufry.
Posádka
A kdo všechno tedy bude mít to štěstí a proletí se ve Starship kolem Měsíce? Oznámenou posádku bude tvořit devět členů a navíc byli vybráni dva záložníci. Osobně očekávám, že posádku později doplní také nějaký zkušený astronaut z řad SpaceX nebo programu Polaris, ale to je jen moje spekulace. Na palubě budou následující lidé, o kterých zatím víme:
- Júsaku Maezawa – japonský podnikatel, který misi dearMoon zorganizoval a zaplatil
- Yemi A. D. – český choreograf a multidisciplinární umělec
- Tim Dodd – americký youtuber, který se pod pseudonymem Everyday Astronaut věnuje popularizaci kosmonautiky
- Steve Aoki – americký DJ a hudební producent
- Rhiannon Adam – irská fotografka
- Brendan Hall – americký dokumentarista
- Dev Joshi – indický herec
- Choi Seung-hyun (T.O.P) – jihokorejský hudebník
- Karim Iliya – britský fotograf
- Kaitlyn Farrington – americká snowboardistka (záložník)
- Miyu – japonská tanečnice (záložník)
Já se v dnešním článku zaměřím na první tři osobnosti v seznamu, které jsou pro naše čtenáře nejrelevantnější. Pokud vás zajímají podrobnosti o ostatních členech posádky, navštivte oficiální stránku dearMoon. Tam najdete krátké životopisy a videomedailónky, které vám každého pasažéra představí blíže. Pokud preferujete češtinu, přeložené životopisy najdete v článku na webu Kosmonautix.
Júsaku Maezawa
Japonský podnikatel Júsaku Maezawa se narodil v roce 1975 a v roce 2004 založil Zozotown, online obchod s oblečením, jehož prostřednictvím vydělal miliardy (jeho jmění se loni odhadovalo na 2 miliardy dolarů). Maezawa však v září 2019 odstoupil z pozice CEO a odprodal většinu svého podílu ve firmě, aby se mohl věnovat své vášni pro kosmonautiku. Ta sahá minimálně do roku 2017, kdy si u SpaceX objednal oblet Měsíce v Crew Dragonu, jak bylo popsáno výše. Následný přesun mise na teprve vyvíjenou loď Starship však znamenal odklad startu o řadu let, a tak si nedočkavý Maezawa mezitím zařídil návštěvu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) prostřednictvím společnosti Space Adventures. Maezawa odstartoval v ruské lodi Sojuz 8. prosince 2021 a na ISS pak jako turista strávil necelé dva týdny. Jeden let do vesmíru však japonskému podnikateli zřejmě nestačil, a tak nadále pokračují přípravy na misi dearMoon s obletem Měsíce ve Starship. Aktuální oznámení členů posádky proběhlo přesně rok po Maezawově startu na ISS.
Maezawa je milovník umění, a tak se chce o unikátní vesmírný zážitek z mise dearMoon podělit s dalšími umělci z celého světa, kteří poletí kolem Měsíce s ním. Věří, že vzniklá umělecká díla, jejichž vytvoření tato cesta inspiruje, přispějí ke světovému míru a probudí snílka v každém z nás. Na počátku roku 2020 se také objevila poměrně bizarní soutěž, kterou vyhlásil sám Maezawa, při které se snažil najít vhodnou partnerku pro tuto vesmírnou cestu. Server, na který se měly případné zájemkyně registrovat, zaznamenal téměř 28 000 žádostí. Jedna japonská streamovací služba dokonce plánovala dokument Full Moon Lovers. Několik týdnů po vyhlášení však byla akce zrušena samotným Maezawou z osobních důvodů.
Júsaku Maezawa za oblet Měsíce zaplatil blíže neurčenou, ale velmi vysokou částku, kterou SpaceX využilo také na vývoj Starship. Japonský podnikatel vývoj sleduje se zájmem a jako výraz vděku za ranou podporu Starship obdržel od Elona Muska část manévrovacího systému odmontovaného z vyřazeného stroje Starhopper. Ten v roce 2019 absolvoval několik testů včetně krátkých letů a posloužil tak jako první demonstrátor rozličných technologií vyvíjených pro loď Starship.
久しぶりにイーロン @elonmusk とご飯。 @SpaceX の月行きロケットStarshipの開発が想定以上に順調とのこと。さあそろそろ同乗者を誘わないと。 pic.twitter.com/rgPMzC6OdT
— 前澤友作@MZDAO (@yousuck2020) November 19, 2019
Yemi A. D.
Yemi A. D. (celým jménem Yemi Akinyemi Dele) se narodil v roce 1981 v Liberci české matce a nigerijskému otci. První čtyři roky svého života strávil v Československu, ale následně žil v Nigérii. Poté se přestěhoval do Prahy za studiem a prací, kde dnes žije v registrovaném partnerství. Yemi je choreograf, herec, výtvarný umělec a režisér, tanečník a mnoho dalšího. V roce 1999 například založil taneční seskupení JAD Dance Company, které spolupracovalo i s rapperem Kanyem Westem. Dále Yemi založil taneční školu Dance Academy Prague, hrál v několika filmech a seriálech a je ambasadorem elektromobility pro Mercedes-Benz v Česku. Na Twitteru a Instagramu ho najdete pod přezdívkou @YemiAlchemist. Můžete se také podívat na jeho starší návštěvu v talk show Jana Krause z doby před projektem dearMoon:
„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl v tiskovém prohlášení po oznámení posádky mise dearMoon. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.
Yemi se po Vladimíru Remkovi možná stane teprve druhým českým astronautem, který se podívá do kosmického prostoru. Ve hře o tento titul je také Aleš Svoboda, čerstvě oznámený nový astronaut Evropské kosmické agentury. Ten je však členem záložní skupiny astronautů, a tak není jasné, kdy a jestli vůbec bude přiřazen k nějaké kosmické misi.
Seznamte se s Yemim A. D.:
Tim Dodd
Tim Dodd se narodil v roce 1985 v americké Iowě a dříve se živil jako svatební fotograf. Následně ale jen tak ze srandy koupil v aukci starý ruský skafandr. V něm se nejdříve málem udusil, ale pak jej začal používat v sérii fotografií o „běžném astronautovi“ (angl. Everyday Astronaut). To vedlo k jeho rostoucímu zájmu o kosmonautiku, focení startů raket a v roce 2017 také k založení YouTube kanálu Everyday Astronaut. Tam nejdříve nahrával videa ze hry Kerbal Space Program a o něco později také naučná videa o různých technických tématech z oboru kosmonautiky. Některá z nich najdete na našem webu s českými titulky.
Popularita Timova kanálu rychle rostla, jelikož jeho videa jsou kvalitně zpracovaná, fakticky přesná a přesto podaná srozumitelnou formou, takže si je užije i laik. Kanál Everyday Astronaut dnes má přes milion odběratelů a Tim Dodd je předním popularizátorem kosmonautiky. Dělá živé přenosy ze startů raket, pokračuje v tvorbě informativních videí a také si ho oblíbil šéf SpaceX Elon Musk. Ten s Timem často komunikuje na Twitteru a také mu několikrát poskytl exkluzivní rozhovor.
Tim nikdy netoužil letět do vesmíru, ale postupně změnil názor, přihlásil se do konkurzu na misi dearMoon a nakonec se stal jedním z vítězů. Teď po oznámení posádky vydal Tim na YouTube video o svém pohledu na celou situaci:
Jak bude mise dearMoon probíhat
Mise dearMoon pravděpodobně bude představovat první soukromý pilotovaný let za nízkou oběžnou dráhu Země. Všech 24 lidí, kteří se v minulosti dostali do blízkosti Měsíce, byli profesionální astronauté. Už z dřívějška známe podrobnosti o plánované trajektorii letu kolem Měsíce během mise dearMoon, při které se posádka dostane historicky nejdál od zemského povrchu. Tím bude pokořen rekord, který od roku 1970 drží posádka Apolla 13. Ta se během své nešťastné mise ocitla ve vzdálenosti 400 171 km od Země.
Přesný profil mise dearMoon ještě není finalní, ale předběžný plán počítá s 6denním letem, při které se Starship přiblíží k Měsíci na vzdálenost pouhých 200 km. Jak by měla mise dearMoon probíhat? Nejdříve ze Země odstartuje nosič Super Heavy s lodí Starship s Maezawou a zbytkem posádky na palubě. Super Heavy se po necelých 3 minutách letu odpojí a přistane zpět na Zemi, zatímco loď Starship doletí na parkovací orbitu kolem Země. Zde pravděpodobně dojde k připojení k jiné Starship, která zde bude předpřipravená s nádržemi plnými kyslíku a metanu. Tyto pohonné látky se poté přečerpají do Starship s posádkou dearMoon. Následně bude proveden zážeh motorů Raptor, který loď s astronauty navede na dráhu k Měsíci, kam dorazí za 2 dny. Fáze letu v blízkosti Měsíce zabere zhruba den a následně se loď začne opět vzdalovat a zamíří zpět k Zemi, kde o 2 dny později přistane.
Elon Musk v minulosti uvedl, že přetížení, které budou muset pasažéři při startu podstoupit, by nemělo přesáhnout 3 g. Pasažéři také před misí projdou dlouhým tréninkem, ale zatím se neví, jak přesně bude trénink probíhat. Musk také během původního oznámení projektu dearMoon v roce 2018 několikrát zdůraznil, že se jedná o riskantní misi: „Je to nebezpečná mise. Budeme dělat všechno proto, abychom minimalizovali rizika, ale něco se může pokazit. Júsaku je odvážný člověk.” Vzhledem k tomu, že během této mise nebude ani zdaleka využita maximální kapacita Starship, podle Muska to umožní vézt s sebou spoustu rezervního kyslíku a dalších zásob pro případ, že během cesty dojde k nějakému problému. Musk také v minulosti prohlásil, že tato mise bude živě streamována ve virtuální realitě, aby si každý mohl zkusit, jaké to na palubě je. K přenosu dat by prý mohla být využita internetová satelitní konstelace Starlink.
Mise dearMoon však nebude první ani poslední misí Starship s lidskou posádkou. Už víme, že úplně prvním letem Starship s astronauty bude finální mise programu Polaris, který organizuje americký podnikatel Jared Isaacman spolu se SpaceX. Zároveň už byl oznámen i druhý oblet Měsíce ve Starship s turisty. Ten pravděpodobně proběhne až po misi dearMoon a zatím jedinými oznámenými členy posádky jsou manželé Dennis a Akiko Titovi. Jak už jsem ale uvedl výše, než Starship vynese první astronauty, čeká ji ještě spousta testovacích misí a také desítky či stovky úspěšných startů s nákladem. Teprve poté bude možné prokázat dostatečnou úroveň bezpečnosti a spolehlivosti pro zahájení misí s lidskou posádkou. Kdy myslíte, že nakonec mise dearMoon proběhne?
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Mise NROL-149 - 11. 12. 2024
- Mise GPSIII-SV10 - 9. 12. 2024
- Mise O3b mPOWER 4 - 8. 12. 2024
Projekt dearMoon je zrušený.
https://twitter.com/dearmoonproject/status/1796759847817625933
Koukám na to!
https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/yemi-mise-dearmoon-cesta-na-mesic-vesmir.A240601_094407_domaci_tty
Sice je po matce Čech a po otci Nigerejec, ale už z jeho medailonku je jasné, že je spíš světoobčan – bez problémů se pohybuje na třech kontinentech, což je další plus pro tuto misi, která bude vyzdvihoval myšlenku lidské jednoty a míru.
Ve skutečnosti Yemi může být prvním českým kosmonautem, protože Remek byl Čechoslovák. Jen doufám, že tyhle přízemní řeči o národnosti nezakryjí v českém prostředí význam mise. Yemi je výborný vzor i u nás, že přes přetrvávající rasismus lze cílevědomostí dosáhnout velkých věcí.
Rasismus přežívá především kvůli lidem, kteří ho hledají na každém rohu.
Kolik lidí si myslíš, že by si všimlo, že nemá oba rodiče čechy, pokud by byl sněhobílý? Kdo by se vůbec zajímal o jeho rodiče?
A podívej se na diskuzi prakticky pod všemi články o tomto tématu (Dearmoon). Evidentně má barva (tedy rasa – biologická vlastnost) význam pro spoustu lidí …
Za mě 2025 🙂
“Do soutěže se přihlásilo přes milion lidí ze 249 zemí světa” – myslím, že na světě je cca 195 zemí, nejedná se o překlep? 🙂
Je to přímo od SpaceX, ale teď koukám, že tam zahrnují i “regions”. V článku to upravím.
No ak si niekto mysli ze to bude do 2030 tak je teda hodne hodne velky optimista 😂posledny start bol rok a pol dozadu haloooo rok a póóól!!!! a aj to sa velmi poskodili nohy (vtedy sa pisalo ze uz coskoro pojde hore komplet raketa) a ak ich chce zachytavat tak to rozhodne nebude na 1 ani 5 pokus prednost dostane jednoznacne NASA pak starlink a az pak taketo srandy este taky dodatok startovala ,,len”polovica motorov a narobila riadnu paseku na rampe a to este nespominam tepelny stit kazdopadne vam gratulujem k zastupenia na palube 👍🏻 snad k tomu raz dojde
Já nevím, ale asi si neuvědomujete, že SpaceX není NASA, takže neřeší každý šroubek 1000x pořád dokolečka, ale raději to vyzkouší a jdou dál. Pokud jde o poslední let, tak šlo o to, ověřit, zda takové přistání je možné a víc nebylo potřeba, nyní se jde mnohem dál a bohužel to trvá asi i díky tomu, že Musk koupil Twitter, což mě velice mrzí z důvodu SpaceX.
Ano samozrejme to trva dlhsie kvoli twitru co je mne extremne luto nakolko mam pocit ze elon rozdelil svoju pozornost na vela projektov a v podstate je vsade a nikde prial by som si a snad sa to aj uskutocni ze elon odide s twitru a bud rok nas budu cakat aspon 3 orbitalne lety
Jsem optimista: 2026
Jsem optimista: 2028
Yemi nebo jak se jmenuje je tedy podle obrazku vylozeny cech.
on ale nevybíral cecha ale umelce a shodou okolností je to Čech. Co mas sakra za problém? Vážně jses tak omezenej?
Nejde o umělce ale kreativního člověka. To je v češtině rozdíl.
Nejspíš je větším Čechem než Vy, když neumíte napsat správně ani tu jednu jedinou větu, kterou jste se tu představil.
No pán pravděpodobně myslel národnost, ne občanství, ono se to totiž nerozlišuje. V prvním případě měl pravdu, v druhém ne.
A jaké národnosti je člověk narozený české matce v Česku?
všichni nemají potřebu psát striktně vše s diakritikou, zvlášť když píšou z mobilu,
navíc je to pouze komentář a né článek který něco reprezentuje kde je kladen důraz na naprostou nekompromisní gramatickou správnost, korekturu textu a celkovou čitelnost komentáře
podle vašeho komentáře soudím že i kdyby ve výše napsaném článku byla jediná chyba, jediná chybějící čárečka nad písmenem byl by jste agresivní , že ?
ano mate pravdu diakritika interpunkce odstavce vse je naprosto zbytecne citelne je to preci i bez toho o opreklepch ani nemluvbe vzdty je to tolik prace to po sboe precist a opravit navic obrovske zbytecne obrazky v diskuzi jsou taky naprosto skvele a zvlast na mobilu skvele citelne
Muj odhad (pokud nekdy probehne) tak nejdrive za 5 let tedy 2028. Nejdrive musi dostat SS nahoru a zpatky a potom jeste tak aspon 50x.
V roce 2028 budeme rádi za artemis 3, natož dearmoon, který je složitější a není na něj takový tlak.
Eric Berger má na Artemis vědmu. A ta se nemýlí… 😉
https://arstechnica.com/science/2022/11/the-oracle-who-predicted-slss-launch-in-2023-has-thoughts-about-artemis-iii/
https://twitter.com/SciGuySpace/status/1592157414253801472
Na Starship je obrovský tlak.
Prvních pár letů tak měsíc po sobě, pak po týdnu, no a do tří let by se mohlo létat obden. Muskovým cílem jsou tři starty denně. Odhaduji tak do pěti let.
Takže Dearmoon nejpozději do tří let.
Můj odhad.
Jenom mimochodem posledni let v v Boca Chica byl 6. 5. 2021Let Starship SN15
Prvni let SS cekam po dvou letech Q2/2023 – myslim, ze u statickych zazehu a jejich vyhodnocovani se jeste zaseknou.
Zprovoznit startovací rampu pro SHS je náročné. Navíc má sloužit i k záchytu.
Chvíli to ještě bude trvat.
Hlavně mají obavy z výbuchu.
To by je zastavilo o rok i více.
Cesta bude dlouhá. Yemi je cílevědomý. Čeká je dlouhá příprava.