Falcon Heavy se možná opozdí

Ještě donedávna se mělo za to, že mise OTV-5, která proběhla minulý týden, bude na nějaký čas poslední misí z rampy LC-39A. Podle neoficiálních informací o plánovaných startech SpaceX to však vypadá, že SES-11 bude s největší pravděpodobností také startovat z LC-39A. Nejspíš to znamená, že poničená rampa SLC-40 ještě není připravena začít odbavovat Falcony, aby mohla proběhnout plánovaná odstávka LC-39A, při které budou provedeny úpravy pro první start Falconu Heavy. K odstavení tedy nejspíše dojde až po misi SES-11, jejíž start je momentálně plánován na začátek října. Další misí má být KoreaSat 5A v polovině října, a ta už má podle nejnovějších informací startovat ze znovuzprovozněné rampy SLC-40.

Poničená rampa SLC-40 krátce po nehodě Amos-6 (Foto: Stephen Clark / Spaceflight Now)

Jelikož úpravy LC-39A kvůli Falconu Heavy mají trvat zhruba 2 měsíce, znamenalo by to, že prvního startu této obří rakety se dočkáme nejdříve v prosinci, a i to možná bude těsné, neboť se na rampě musí před startem provést jeden či více statických zážehů s kompletní raketou. A jelikož vše bude probíhat s neozkoušenou raketou na nově upravené rampě, dá se očekávat, že se objeví nějaké ty mouchy.

Teoreticky pozitivní zprávou však je to, že instalace nástupního ramene pro posádku Crew Dragonu, byla odložena na začátek roku 2018. Pokud tedy dřívější dvouměsíční odhad potřebné doby pro upgrade LC-39A zahrnoval i úpravy potřebné pro Commercial Crew, samotné práce týkající se Falconu Heavy třeba zaberou kratší dobu. Další věcí je, že SpaceX mělo poslední dobou docela dlouhé pauzy mezi starty z Kennedyho vesmírného střediska, kde se rampa LC-39A nachází, takže je možné, že se nějaké menší přípravy na Falcon Heavy už stihly provést. Upozorňuji však, že celý tento odstavec je pouhou spekulací a možná jen zbožným přáním. Navíc nedávné řádění hurikánu Irma představuje další možné zdržení, i když se zjistí, že nedošlo k žádným velkým škodám v KSC a CCAFS, kde jsou zařízení NASA, SpaceX a letectva potřebná pro řádné odbavení startů.

Fanouškovská vizualizace odpojení bočních stupňů Falconu Heavy (Autor: Buzz Medialabs)

Sečteno a podtrženo, všechny stupně prvního Falconu Heavy včetně horního už sice prošly testováním v McGregoru, ale pokud mise SES-11 nakonec opravdu poletí z rampy LC-39A a nebude v následujících dvou týdnech přehozena na SLC-40 (což by údajně mohlo teoreticky nastat,  ale opět se dostáváme do značně spekulativních vod), je dost nepravděpodobné, že by se premiérový start Falconu Heavy stihl ještě v listopadu. Prosinec nebo dokonce leden příštího roku se začínají jevit jako realističtější termíny. Pozitivní je každopádně skutečnost, že je to stále méně než 6 měsíců… 🙂

Vždy aktuální informace o přípravách první mise Falconu Heavy najdete v průběžně doplňovaném článku Vše o Falconu Heavy.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře