Mise Transporter-2
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 30. 6. 2021 21:31:00 SELČ
- Startovní okno: 58 minut (20:56–21:54) (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Proběhl 22. 6. 2021 ve 21:45 SELČ (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Sdílená mise, při které bylo vypuštěno celkem 88 menších družic pro velké množství zákazníků
- Hmotnost nákladu: Nebyla upřesněna
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1060.8)
- Cíl: Heliosynchronní dráha (SSO) ve výšce 500–600 km se sklonem 97–98°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Florida)
- Pokus o přistání: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-1
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Primárním cílem tohoto startu bylo vynesení celkem 88 malých družic. Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Má umožnit malým zákazníkům dostat za rozumné peníze své družice na oběžnou dráhu a SpaceX tím získá větší podíl na trhu vynášení malých nákladů. Už v červnu 2020 bylo oznámeno, že si zákazníci v rámci tohoto programu objednali starty na raketě Falcon 9 pro víc než 100 družic.
- Šlo o druhou misi, která byla zcela vyhrazena pro družice programu SSR. První start tohoto druhu v režii SpaceX se odehrál v lednu v rámci mise Transporter-1. Vyneseno při něm bylo rekordních 143 družic.
- Při tomto startu si SpaceX účtovalo za každý vynesený náklad přibližně 1 milion dolarů, pokud měl hmotnost nižší než 200 kg. Při překročení tohoto limitu zákazník zaplatí 5000 dolarů za každý kilogram navíc. Zákazník si navíc může připlatit za různé dodatečné služby. Vše lze snadno objednat přes jednoduchý e-shop.
- Ne každý zákazník potřebuje dopravit svůj satelit na stejnou oběžnou dráhu, na kterou poletí raketa. Zákazníci mají v tomto případě dvě možnosti, buď přidají ke své družici raketový motor, který následně upraví dráhu družice, či použíjí nabídku jiné firmy, která pro ně tuto službu zajistí. Při misi Transporter-2 nabízí tuto službu například firma Spaceflight. Ta dodá hned dva prstence SHERPA. První z nich, SHERPA-FX, nebude mít vlastní pohon a bude pouze nést náklad. Druhý se jmenuje SHERPA-LTE a bude se jednat o premiéru. Zákazníkům firmy Spaceflight nabídne tento prstenec možnost změny rychlosti až o 6 km/s díky unikátnímu elektrickému pohonu. Firma Spaceflight zajistí při misi Transporter-2 vynesení celkem 35 družic a jednoho sdíleného nákladu pro celkem 14 různých zákazníků ze 7 různých zemí.
- Přibližně 30 družic bylo vypuštěno na oběžnou dráhu pomocí adaptérů Exoport firmy Exolaunch.
- Dalších 6 družic a 3 fixní náklady vynesl při této misi vypouštěč firmy D-Orbit zvaný ION SCV Dauntless David. Náklad byl vynesen pro zákazníky ze 12 různých zemí.
- Při misi byla vynesena i řada dalších nákladů, včetně 3 družic Starlink. Celý seznam je k dispozici na naší stránce sdílené mise SpaceX.
- Na této misi měly původně letět také náklady ve vypouštěčích společnosti Momentus Space, ale ta narazila na problémy s vyřízení startovní licence, a tak bylo vynesení všech jejích nákladů odložen. Dotklo se to také české družice VZLUSAT-2, jejíž start byl ze stejného důvodu odložen už podruhé. Původně měla letět už na misi Transporter-1.
- Šlo o třetí misi SpaceX na polární orbitu z Floridy, první byl SAOCOM 1B a druhou Transporter-1.
- Přistání prvního stupně bylo původně plánováno na mořské plošině, ale nakonec došlo ke změně a přistání proběhlo na pevninské plošině LZ-1 na Mysu Canaveral. Důvodem je pravděpodobně nižší celková hmotnost nákladu, která umožňuje přistání prvního stupně na pevnině. Falcon 9 naposledy přistával na plošině LZ-1 v prosinci 2020 při misi NROL-108.
- Aerodynamické kryty na této misi byly již použité. Obě poloviny za sebou měly už dva starty.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Byla kvůli tomu nasazena loď HOS Briarwood, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti přibližně 605 km od startovní rampy a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Vývoj data startu: 1. čtvrtletí 2022 → červen 2021 → konec června 2021 → červenec 2021 → 24. června 2021 → 25. června 2021 → 29. června 2021 → 30. června 2021
Související články
- Seznam sdílených misí SpaceX
- SpaceX nově nabízí sdílené starty na Falconu 9 pro vynášení malých satelitů
- SpaceX snížilo ceny za vynášení malých satelitů, přidalo sdílené mise a už má první zákazníky
- O službu SpaceX pro vynášení malých satelitů je zájem, první mise proběhne v březnu
- Bude Falcon 9 první raketou za 50 let, která odstartuje z Floridy na polární orbitu?
- Jak ovlivňuje cílová orbita maximální nosnost rakety?
- LEO, GTO, SSO a další – čím se liší různé orbity?
Fotky
Start a přistání
Ostatní
Videa
Oficiální přenos SpaceX:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Statický zážeh Falconu 9:
Static fire complete.
SpaceX just ignited a Falcon 9 rocket for an on-pad test-firing at Cape Canaveral in preparation for launch Friday on the Transporter 2 rideshare mission.
The Merlin main engines appeared to run for several seconds before shutdown.https://t.co/0KNDNcJkYe pic.twitter.com/EZhO6exD35
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) June 22, 2021
Přistání prvního stupně:
Tracking footage of Falcon 9 landing on LZ-1 pic.twitter.com/uCR2ZuDSG7
— SpaceX (@SpaceX) July 1, 2021
Video o nákladech společnosti Spaceflight:
Aktuální informace
- Mise GPSIII-SV10 - 9. 12. 2024
- Mise O3b mPOWER 4 - 8. 12. 2024
- Falcon Heavy vynese rotorový lander Dragonfly k Titanu pro NASA, plus další novinky ke kontraktům SpaceX - 7. 12. 2024
Nemáte někde potvrzené, proč byl odložen start 29.? Někde jsem zaznamenal, že to bylo kvuli narušení letového prostoru helikoptérou? Jak je to v takovém případě? Dostane ten pilot nějakou pokutu?
Lietadlo vo vyhradenej bezletovej zone, niekde sa pisalo aj vrtulnik. Toto riesi nasledne FAA a podla zavaznosti sa to potom riesi, postih, pokuta, pozastavenie licencie, … nejake smernice na to su.
už jsem našel více info v https://spaceflightnow.com/2021/06/29/spacex-scrubs-launch-after-helicopter-ventures-into-restricted-airspace/ I Musk tvrdí, že ta bezletová zóna je moc veliká, jestli to tomu pilotovi pomůže, težko říct…
Touhle misí asi ještě nebude překonán loňský rekord v počtu vynesených družic za rok. K 28.6.2021 bylo vyneseno cca 1145 družic, loni to bylo 1253 za celý rok. Tak snad při příštím Starlinku
Solarne termální pohon Vigoride zase prý nepoletí. FAA zakázala kvůli ohrožení národních zájmů. Kokorisch je rus, ale ten byl z firmy momentus odvolán. Neměl prověrku. Prý první prototyp letěl na sojuzu 2019.
Je to jako tajemný hrad v karpatech…