Novinky o Starship #3: Selhání SN11, přípravy SN15, první prototypy Super Heavy a stavba orbitální rampy

SpaceX v Boca Chica v jižním Texasu vyvíjí, vyrábí a testuje kosmickou loď Starship a raketu Super Heavy. Místní obyvatelé podrobně dokumentují aktivity firmy, ale děje se toho tolik, že je obtížné všechno sledovat. Portál NASA Spaceflight však vydává pěkná videa, která krátce shrnují nejdůležitější dění v Boca Chica a člověk se díky nim může snadno udržovat v obraze. Rozhodli jsme se tedy tato videa překládat do češtiny.

Po dlouhé pauze, kdy NASA Spaceflight tato shrnutí nevydávala, tu máme další díl. Ten se věnuje nedávnému neúspěšnému letu prototypu Starship SN11 a také jeho pokročilejšímu nástupci SN15. Práce ale pokračují i na prvních prototypech rakety Super Heavy a související orbitální rampě, jejíž stavba je v plném proudu.

Tato epizoda původně vyšla 6. dubna, takže některé informace v ní už stihly zastarat:

  • Starship SN15 už byla převezena na rampu, kde podstoupila sérii tlakových zkoušek s dusíkem. Statický zážeh by mohl následovat v pátek nebo začátkem příštího týdne.
  • Prototyp Super Heavy BN1 opravdu neabsolvoval žádné zkoušky a aktuálně probíhá jeho demontáž a likvidace. Byl k tomu poprvé využit nový mostový jeřáb.
  • Stavba orbitální rampy od vydání videa výrazně pokročila.

Pokud se chcete podílet na překladech těchto nebo jiných videí, kontaktujte nás na adrese kontakt@elonx.cz!

Aktuální informace o výrobě prototypů Starship a Super Heavy najdete také u nás na webu. Průběh testování a příprav na let Starship SN15 pak můžete sledovat zde. K dispozici máte také podrobný přehled všech prototypů.


Předchozí epizody Novinek o Starship zde a další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře