O službu SpaceX pro vynášení malých satelitů je zájem, první mise proběhne v březnu

Loni v srpnu SpaceX představilo novou službu Smallsat Rideshare Program pro levné vynášení menších satelitů na oběžnou dráhu. Společnost samozřejmě vynášela malé satelity už v minulosti, ale organizaci mnoha nákladů od různých zákazníků vždy zajišťovala třetí strana (například společnost Spaceflight). Nyní je tímto organizátorem přímo SpaceX, přičemž služba zároveň nabízí několik výhod oproti konkurenci. Služba se setkala s velkým zájmem, což vedlo SpaceX ke zvýšení počtu nabízených startů a také snížení ceny.

Velkým lákadlem služby SpaceX je nízká a jednotná cena 1 milion dolarů za vynesení satelitu s maximální hmotností 200 kg. Další výhodou je, že SpaceX nabízí mnoho startů rakety Falcon 9, na kterých si zákazník může zarezervovat místo. K dispozici jsou v první řadě vyhrazené mise, na nichž poletí pouze náklady spadající pod Smallsat Rideshare Program. SpaceX ale dále nabízí možnost vynést družici jako sekundární náklad na misích jiných zákazníků nebo na některé z mnoha plánovaných misí Starlink. Zákazníci si tak mohou zamluvit místo na misi, která startuje v pro ně ideální dobu, což je u konkurenčních sdílených misí problém.

Horní stupeň Falconu 9 během sdílené mise (Zdroj: SpaceX)

Další velkým plusem je, že na rozdíl od konkurenčních služeb nabízejících vynášku menších satelitů SpaceX plánuje dodržovat předem oznámený harmonogram startů bez ohledu na připravenost všech nákladů. To znamená, že pokud si někdo zamluví místo na některé z misí a pak narazí na problém, který zdrží přípravu jeho satelitu, SpaceX prostě odstartuje bez něj. Tím pádem nedojde ke zdržení všech ostatních zákazníků na dané misi, kteří byli připravení včas. Majitel družice, která start nestihla, se pak může za malý poplatek přeobjednat na některou z budoucích misí.

Oficiální obrázek vypouštěče SpaceX pro satelity různých velikostí (Zdroj: SpaceX)

SpaceX nedávno zveřejnilo uživatelskou příručku, ve které je možno najít všechny potřebné údaje a pokyny, které mohou zajímat potenciální zákazníky o tuto službu. SpaceX také chce, aby celý objednávací proces byl co nejjednodušší, a tak na svých stránkách spustilo online rezervační systém. Potenciální zákazník si zde může snadno navolit požadovanou orbitální dráhu, hmotnost družice, vybere si datum startu, přiobjedná doplňkové služby a pojištění a nakonec zaplatí zálohu.

Rezervační systém na webu SpaceX také odhalil upravený plán startů sdílených misí, který se trochu liší od toho, který byl představen loni. Důvodem je možná velký zájem, který společnost zaznamenala od oznámení této služby. Například vyhrazené mise mířící na nízkou heliosynchronní orbitu měly původně startovat jednou ročně, ale nově by k nim mělo docházet každých 6 měsíců. První odstartuje v prosinci tohoto roku a už bylo oznámeno několik nákladů, které na této misi poletí. Každý měsíc je navíc k dispozici možnost spolujízdy na misích s družicemi Starlink, které létají na nízkou oběžnou dráhu s inklinací 53°. Této možnosti využila například společnost Planet, která si takto nechá vynést několik družic Skysat.

Ale to není všechno, SpaceX dále nabízí místa na tradičních misích, kde je primárním nákladem družice jiného zákazníka. První takovou misí je SAOCOM 1B, která má na konci března odstartovat z Floridy na heliosynchronní dráhu. Jako sekundární náklad poletí družice Sequoia a GNOMES-1 a možná i nějaké další, o kterých zatím nevíme. Z dostupných informací lze také odvodit, že další takto sdílenou misí nejspíš bude start s německou vojenskou družicí SARah 1, která v únoru 2021 poletí na heliosynchronní dráhu. Spolujezdce by jí mělo dělat zařízení Momentus Vigoride, které má vlastní pohon a zajistí tak přesun několika malých družic (například NuX-1) na optimálnější orbitu a jejich následné vypuštění. Další informace o jednotlivých sdílených misí SpaceX a jejich nákladech najdete v našem průběžně aktualizovaném přehledu.

Konkurence na poli vynášky malých družic je poměrně široká. Jsou zde malé nosiče, jako je například raketa Electron, která se výhradně zaměřuje na malé náklady. Dále je zde třeba evropská raketa Vega, která se brzy vrátí do služby a při svém příštím startu vynese celkem 44 satelitů. Společnost Arianespace navíc plánuje pro letošní rok dva další sdílené starty s malými družicemi. A sdílený start s 40 různými družicemi plánuje na 3. čtvrtletí tohoto roku také Rusko s raketou Sojuz 2.

Raketa Electron společnosti Rocket Lab má nosnost kolem 200 kg na heliosynchronní dráhu (Foto: Rocket Lab)

Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody. Například Electron vynese vaši družici přesně tam, kam potřebujete, a kdy potřebujete, ale daní za to je relativně vysoká cena. Sdílené mise na větších raketách jsou o dost levnější, ale zase jste jen jedním z mnoha zákazníků a nemůžete si diktovat termín startu ani parametry cílové orbity. Zároveň se může stát, že start bude několikrát odložen kvůli zdržení nákladu některého z ostatních zákazníků.

Nabídka SpaceX nabízí nízkou cenu, několik různých orbit, mnoho příležitostí pro start a zároveň relativní jistotu, že nedojde k výrazným odkladům vaší mise. To je dost lákavá kombinace, a tak SpaceX dostalo ostatní poskytovatele startů malých družic pod tlak. Za všechny to nejlépe vystihl Brad Schneider, finanční ředitel společnosti Firefly Alpha: „Nabídka SpaceX vytvořila problém a na nás je vyvíjen tlak, abychom se pořádně zamysleli nad tím, co nejlepšího můžeme našim zákazníkům nabídnout.“

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)
Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír Todt

Prokklikal jsem to a koukám, že u Starlink letů je možné apogeum relativně vysoko, jestli jsem tomu rozuměl.
Jinak je to eshop jako když bych si objednával pizzu. :O

Jiří Hadač

Nene, pokud jsi komentoval LEO dráhu, tak to není apogeum, to tam není vyplněné, ale velka poloosa dráhy. Zkrátka si vemeš vzdálenost periapsidy a apoapsidy od těžiště a spočítáš průměr. Čili není to vzdálenost od povrchu, ale od těžiště. Když to vezmeš silně zjednodušeně a zkresleně, od té hodnoty odečti poloměr Země a získáš plus mínus tu dráhu, na které spacex vypouští satelity Starlink. Ovšem u té SSO tam to mají v jednom případě dost divně. Anebo tomu zase vůbec nerozumím já. Ale řekl bych, že to je spíš špatně umístěná hodnota apogea, prostě je to tam dvakrát.
Jojo, jinak e-shop to rozhodně je 😀

Vladimír Todt

Právě jsem na to koukal ve vztahu k velké poloose, čili apogeum je ještě mnohem více. 6000 jsem si pamatoval po zavření a dal >6000.