Ohlédnutí za pokroky Neuralinku v roce 2020

Rok 2020, tedy čtvrtý rok existence Neuralinku, byl pro firmu určitě rokem významným a pro nás velmi zajímavým. Společnost představila novou verzi svého neurálního rozhraní a změnila způsob jeho testování. Čelila však také interním problémům a vlně kritiky z řad neurovědců.

Do poloviny roku se toho moc nedělo. Neuralink v tajnosti pokračoval ve své práci. Musk občas vypustil na Twitteru nějakou tu informaci o tom, že nová verze rozhraní bude super nebo se rozpovídal o budoucnosti neurálních interfejsů v podcastu Joea Rogana. V červenci však konečně oznámil datum výroční prezentace pokroku firmy a spustil spekulace o tom, co můžeme očekávat. Mohli jsme se domnívat, že nové rozhraní bude ještě menší než předchozí verze, bude mít více elektrod nebo dokonce, že už bylo implantováno prvním lidským pacientům, nakonec ale vše bylo jinak.

Vlevo: Předchozí verze neurálního rozhraní. Vpravo: Nová zjednodušená verze. (Zdroj: Neuralink)

Očekávaná prezentace se konala 28. srpna 2020 a psali jsme o ní zde a zde. Ukázalo se, že hlavním cílem Neuralinku v posledním roce bylo zjednodušení celého systému tak, aby firma co nejrychleji dostala potřebná povolení od amerického úřadu FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a mohlo začít testování na lidech. Nová verze interfejsu se skládá z jediného zařízení, které je celé implantované do lebky a má 1024 elektrod. Chybí externí část. Firmě se podařilo vměstnat do pouzdra o průměru 23 milimetrů čip, veškerou elektroniku kolem něj, vysílač Bluetooth i baterii, která má vydržet celý den. Dozvěděli jsme se také, že Neuralink přestal testovat na primátech a místo toho teď používá prasata. Ta hrála hlavní roli během prezentace, na které Neuralink dokonce i demonstroval fungování implantátu v hlavě jednoho z nich.

The Link v0.9 (Zdroj: Neuralink)

Ne všichni lidé, kteří sledují počínání Neuralinku, byli po prezentaci nadšeni. Na firmu se snesla vlna kritiky ze strany odborníků neurovědců. Z různých stran se objevily názory, že Neuralink sice produkuje skvělou techniku, ale ta je podpořena jen průměrnou neurovědou, čili že z vědeckého hlediska firma zatím nepředstavila nic až tak převratného.

Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že Neuralink má také interní problémy. Z firmy odešlo několik zakládajících členů a za celý rok přibylo jen okolo deseti zaměstnanců. Není známo, kolik zaměstnanců odešlo a kolik nových se podařilo přitáhnout, ale evidentní problémy s náborem se Neuralink snaží vyřešit i tím, že se chystá otevřít novou pobočku ve městě Austin v americkém Texasu. Práce v Neuralinku zřejmě není pro každého.

Elon Musk během srpnové prezentace s novým neurochirurgickým robotem (Zdroj: Neuralink)

Jak je vidět z odkazů v tomto textu, o všem co se letos dělo v Neuralinku jsme se vás snažili průběžně informovat. K tomu se ještě informace, které se nevešly do článků, objevovaly v nové facebookové skupině Neuralink CZ/SK, kde chceme informovat nejen o Neuralinku, ale také o jiných neurálních rozhraních a neurotechnologii obecně.

A co můžeme očekávat od Neuralinku v roce 2021? Především testy na lidech. Podle toho, co nedávno psal na Twitteru Max Hodak, prezident společnosti, to vypadá, že přijdou už brzy, možná v prvním kvartálu. Někdy v polovině roku bychom se pak mohli dozvědět jejich výsledky na další výroční prezentaci pokroku firmy. Doufáme také, že se i v průběhu roku dozvíme nějaké informace o tom, co se v Neuralinku děje. Poslední dobou nejen Elon Musk, ale i Max Hodak občas poodhaluje něco ze zákulisí, tak snad je to konečně známka toho, že Neuralink bude trochu otevřenější.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
plegen