Plánuje SpaceX znovupoužití horního stupně Falconu?

Elon Musk na Twitteru nečekaně oznámil, že SpaceX se pokusí o návrat horního raketového stupně pomocí obřího balónu. Výhodou balónu podle něj je, že dokáže udržet tvar ve všech rychlostech včetně nadzvukové a snižuje balistický koeficient o dva řády. To znamená, že umožňuje výrazné zpomalení jen pomocí aerodynamického odporu. Musk nespecifikoval, jaký balón má přesně na mysli a jak by byl použit, ale spekuluje se o brzdicím balónu (“ballute”), který se používá například pro zpomalování bomb shazovaných z letounů. Takový balón je optimalizován pro velké nadmořské výšky a nadzvukové rychlosti.

Zatím není jasné, kdy má dojít k prvnímu použití balónu, ale neočekávejte jej během mise TESS. Při ní se totiž horní stupeň vůbec nevrátí na Zemi.Není to poprvé, co Elon projevil zájem vyvinout znovupoužitelný horní stupeň rakety Falconu. V minulosti naznačoval, že při demonstrační misi Falconu Heavy by mohlo dojít k nějakému pokusu o záchranu horního stupně, ale nakonec z toho nic nebylo. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell pak ale loni prohlásila, že SpaceX nakonec neplánuje horní stupeň Falconu znovu použít. V roce 2018 podle ní mají být provedeny experimentální přistání do vody v zájmu získání dat.

Letoun F-111 shazující bomby s brzdicími balóny (Foto: USAF)

Po prvním Elonově tweetu se tedy mělo za to, že záchrana stupně se neplánuje a Elon jen mluví o blížících se experimentech se zpomalením stupně či přistáním do vody. Následný Elonův tweet však naznačil, že možná přeci jen došlo ke změně plánů a SpaceX nakonec opravdu bude usilovat o znovupoužití horního stupně raket Falcon. Elon totiž dodal, že horní stupeň “přistane na skákacím hradě”. Je vám to povědomé? To proto, že SpaceX původně plánovalo s aerodynamickými kryty přistávat na něčem, co Elon nazval skákacím hradem. Tento plán však byl nakonec nahrazen lodí Mr. Steven s obří sítí. Je však možné, že firma se ke konceptu přistání na jakési nafukovací plošině vrátila v rámci projektu záchrany horního stupně. Nebo si z nás Elon taky dělá legraci…

AKTUALIZACE: V dalším tweetu Elon naznačil, že k přistání by mohla být použita loď podobná Mr. Stevenovi, který se používá na zachytávání aerodynamických krytů:

Záchrana horního stupně obecně není procházka růžovým sadem. Ve starším článku jsem podrobněji rozebíral, proč je přistání horního stupně tak náročné a jak by mohlo být řešeno. Motorické přistání by pravděpodobně vyžadovalo výrazné modifikace horního stupně, což by podle mě nemělo smysl vzhledem k ceně horního stupně (nejspíš méně než 20 % ceny celé rakety) a blížícímu se BFR. Pokud však SpaceX vymyslelo nějakou relativně jednoduchou a levnou metodu, která zahrnuje balón a “skákací hrad”, smysl by to už mít mohlo. Ostatně, rakety Falcon nepůjdou do důchodu ještě pěkných pár let a SpaceX bude v následujících letech potřebovat provést opravdu velké množství startů kvůli své konstelaci Starlink. V situaci, kdy všechny ostatní části Falconu jsou znovupoužitelné, by výroba horních stupňů mohla představovat úzké hrdlo a také zbytečně zvyšovat fixní náklady na každý start.

Každopádně z Elonových prohlášení a dřívějších plánů je evidentní, že prostě chce dosáhnout kompletní znovupoužitelnosti Falconů. Jakmile se rozjede opakované používání aerodynamických krytů, horní stupeň bude jedinou větší částí rakety, kterou bude možné použít jen jednou. A to asi Elonovi nedává spát. 🙂

Záchranu horního stupně Falconu 9 si SpaceX v roce 2011 představovalo takto:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

29 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře