SpaceX se pokusí přistát s horním stupněm, ale neplánuje jeho znovupoužití

Provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell ve středisku řízení letů v Hawthorne (Foto: SpaceX)

Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell měla včera přednášku na MIT zvanou “Cesta na Mars” (neplést s páteční Muskovou přednáškou) a získali jsme z ní pár zajímavých informací a citátů o nukleárním pohonu, záchraně horního stupně Falconu, plánech na internetovou konstelaci a Elonově důchodu na Marsu.

To hlavní
  • SpaceX se snaží získat jaderný materiál, ale je to dost obtížné. Podle jedné z účastněných to prý znělo tak, že firma se této problematice věnuje, ale nemá na to vyhrazený velký tým. (O nukleárním pohonu před časem mluvil také Tom Mueller, hlavní konstruktér motorů.)
  • Firma se prý příští rok pokusí o měkké přistání horního stupně Falconu v oceánu. Tyto stupně však nebudou znovu použity. Půjde tedy nejspíš hlavně o získání zkušeností a dat, které se mohou hodit pro budoucí kompletně znovupoužitelné rakety. (Záchranu druhého stupně jsem analyzoval už dříve na základě Elonových prohlášení, že se možná pokusí o nějakou experimentální záchranu při demonstrační misi Falconu Heavy.)
  • Gwynne potvrdila, že SpaceX chce využít výdělků z plánované internetové konstelace (Starlink) k financování cest na Mars a následně vybudovat internetovou infrastrukturu i tam.
O Marsu

Chtěla bych letět na Mars, ale až to tam vypadat trochu k světu. Na kempování moc nejsem a tohle by bylo takové extrémní kempování.

Mars je nejbližší jakž takž použitelná planeta.

Existují blázni, kterým stačí jednosměrná jízdenka na Mars. Takhle to my dělat nebudeme… nebo aspoň ne záměrně…

O Elonu Muskovi

Elon Musk chce strávit důchod na Mars, takže mu tu planetu musíme připravit.

Hodně si zakládám na datech, ale Elon Musk dělá rozhodnutí mnohem rychleji. Nevím, jestli to je tím, že se nebojí riskovat, nebo jestli už zná správnou odpověď.

Ostatní

NASA je skvělá! I když teda v roce 2004 jsme ji žalovali. A letectvo pak vlastně taky…

Mám lidi ráda, takže bych chtěla, aby přežili. No možná ne úplně všichni…

Zdroj informací: Charlotte L na Twitteru

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Elon zná správné odpovědi, protože k nám váš přiletěl z budoucnosti.

Jirka Hadač

Když vidím, co dokázali s Merlinem, tak by mě zajímalo, jak by dnes dokázali vylepšit NERVu. Ale je tam spousta otázek, kde to testovat, momentálně by asi měli útrum po celých státech, hold by to netestovala státní instituce ale soukromník, čili klacky do špic. Aby to mohli testovat, museli by asi zavést třetí stupeň. Jinak by dost vypouštěli svinstvo z reaktoru do atmosféry. A taky se jim bude hodit nějaký zdroj energie, který vydrží dostatečně dlouho. No uvidí se, držím jim palce. Pokud je to zkrátka pravda, tak konečně někdo se to nebojí zkusit. Skvělé. Jedna z možností, jak uvést víc nákladu na Mars.

Jirka

Proč přistávat, když ho nechcou použít? Budou dělat výstavku motorů?

Ren00r

Mne to skôr príde ako prevencia proti článkom typu Raketa spacex znovu vybuchla po nevydarenom pristátí

Dušan

Skvelé hlášky na záver 😀