Rychlozprávy #21: MDŽ, nové zakázky, díra v ionosféře, přednášky o SpaceX, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte o stavu TELu na rampě LC-39A, nácviku výlovu Crew Dragonu, Falconem způsobené díře v ionosféře a také uvidíte zajímavé výtvory fanouškovské komunity a rovnou dvě české přednášky o SpaceX od Dušana Majera a Petra Melechina.

TEL je připraven

Konstrukce TEL byla 14. března vyfocena na rampě LC-39A a je vidět, že čelisti na spodním plátu byly překonfigurovány z Falconu Heavy zpět na Falcon 9. Na rampě pravděpodobně proběhly zkoušky těsnosti sestavení nové konfigurace v rámci příprav na misi Bangabandhu-1. Ta je plánována na první polovinu dubna a nejspíš půjde o premiéru Blocku 5. Tato nová varianta rakety Falcon mimochodem možná také vyžadovala nějaké menší úpravy na TELu, což by představovalo další důvod pro jeho testování, ale zatím se jedná o nepotvrzenou spekulaci.

Nové zakázky pro Falcon 9

SpaceX nedávno získalo dvě lukrativní zakázky. Tou první jsou dva starty již použitých Falconů 9 pro společnost Maxar, při kterých bude v roce 2021 vyneseno několik snímkovacích satelitů konstelace WorldView Legion. Satelity vyvíjí společnost SSL.

Druhou zakázku SpaceX vybojovalo v rámci výběrového řízení u amerického letectva. Jedná se o velký kontrakt v potenciální hodnotě necelých 300 milionů dolarů, v rámci kterého budou vyneseny až 3 satelity GPS-III. SpaceX zvítězilo nad firmou ULA, která se o kontrakt ucházela se svou raketou Atlas V. Jedná se o již třetí kontrakt týkající se satelitů GPS, který SpaceX úspěšně vysoutěžilo.

MDŽ ve SpaceX

Nedávno proběhl Mezinárodní den žen a SpaceX této příležitosti využilo k oslavě všech žen, které v Muskově firmě pracují, prostřednictvím společné fotku u vystaveného prvního stupně Falconu 9 před centrálou v Hawthorne.

Koláž všech startů

Pokud nepočítáme výbuch Amosu-6 na rampě, nedávná mise Hispasat 30W-6 představovala již 50. start Falconu 9. Gratulace SpaceX! Další podobné statistiky a rekordy najdete v samostatné sekci zde na webu. Na Redditu se při této příležitosti objevila pěkná koláž snímků ze všech 50 startů:

Prvních 50 startů Falconu 9 (Autor: /u/ethan829)

Nácvik výlovu Crew Dragonu

SpaceX 28. února provedlo demonstraci vylovení posádky a makety kosmické lodi Crew Dragonu po standardním přistání ve vodě. NASA požaduje, aby celá operace trvala maximálně hodinu, ale SpaceX ukázalo, že i v nejhorším možném případě to stihne do 45 minut. Navíc pracuje na dalších vylepšeních, která v budoucnu celý proces ještě zrychlí. Podobný nácvik mimochodem proběhl také loni v červenci, když letectvo trénovalo záchranné operace.

Falcon udělal díru do ionosféry

Tchajwanský vědecký tým analyzoval loňskou misi Formosat-5 a zjistil, že kvůli nezvykle příkrému letovému profilu měl průlet Falconu 9 atmosférou nezanedbatelný vliv na zemskou ionosféru. Raketa vyvolala dosud největší zaznamenané kruhové rázové akustické vlny, které měly za následek vytvoření dočasné “díry” v ionosférickém plazmatu (snížení celkového množství elektronů dosahovalo 10–70 %). Podobné situace v minulosti způsobily znepřesnění navigace pomocí GPS až o 1 metr. Ve výsledku se nejedná o žádný velký problém, ale je to vskutku zajímavý následek startu rakety. (Více informací)

Nové záběry na Falcon Heavy a Crew Dragon

Paul Wooster ve SpaceX pracuje na vývoji technologií pro cesty na Mars a nedávno měl na MIT přednášku o BFR. Jednalo se o úplně ty samé informace, které Elon Musk prezentoval loni v Austrálii. Wooster však v rámci přednášky představil nové video – v podstatě takový “úvod do SpaceX”, který obsahoval několik nových záběrů ze startu Falconu Heavy a také nové pohledy na interiér Crew Dragonu a oficiálního skafandru SpaceX.

Přikládám také snímky z některých zmíněných nových záběrů:

Lodě a rakety Commercial Crew

Fanoušek s přezdívkou brickmack na Redditu zveřejnil svou povedenou vizualizaci lodí a raket společností Boeing a SpaceX, které někdy příští rok začnou dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici v rámci programu Commercial Crew. Nahoře je Crew Dragon na Falconu 9 ve variantě Block 5 a dole CST-100 Starliner na Atlasu V.

Falcon 9 s lodí Crew Dragon a Atlas V s lodí Starliner (Autor: /u/brickmack)

Přednášky o SpaceX

Dušan Majer z webu Kosmonautix.cz měl nedávno povedenou přednášku o minulosti, současnosti i budoucnosti SpaceX v rámci festivalu Future Gate a můžete ji zhlédnout na Facebooku. Pokud však chcete přednášku vidět spíše naživo, můžete zajít na Dušanovu chystanou přednášku na stejné téma, která se bude konat 22. března v Plzni. Více informací najdete v události na Facebooku.

Zároveň jsem konečně dostal k dispozici záznam své vlastní přednášky o historii přistávání a znovupoužitelnosti SpaceX, kterou jsem poskytl na loňské Kosmoschůzce. Je už skoro rok stará, takže je v některých ohledech zastaralá, ale snad ji někteří z vás ocení. Jedná se v podstatě o přednáškovou verzi zdejšího článku Historie přistávání a znovupoužitelnosti.

Články z minulého týdne

Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře