Rychlozprávy #21: MDŽ, nové zakázky, díra v ionosféře, přednášky o SpaceX, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte o stavu TELu na rampě LC-39A, nácviku výlovu Crew Dragonu, Falconem způsobené díře v ionosféře a také uvidíte zajímavé výtvory fanouškovské komunity a rovnou dvě české přednášky o SpaceX od Dušana Majera a Petra Melechina.

TEL je připraven

Konstrukce TEL byla 14. března vyfocena na rampě LC-39A a je vidět, že čelisti na spodním plátu byly překonfigurovány z Falconu Heavy zpět na Falcon 9. Na rampě pravděpodobně proběhly zkoušky těsnosti sestavení nové konfigurace v rámci příprav na misi Bangabandhu-1. Ta je plánována na první polovinu dubna a nejspíš půjde o premiéru Blocku 5. Tato nová varianta rakety Falcon mimochodem možná také vyžadovala nějaké menší úpravy na TELu, což by představovalo další důvod pro jeho testování, ale zatím se jedná o nepotvrzenou spekulaci.

Nové zakázky pro Falcon 9

SpaceX nedávno získalo dvě lukrativní zakázky. Tou první jsou dva starty již použitých Falconů 9 pro společnost Maxar, při kterých bude v roce 2021 vyneseno několik snímkovacích satelitů konstelace WorldView Legion. Satelity vyvíjí společnost SSL.

Druhou zakázku SpaceX vybojovalo v rámci výběrového řízení u amerického letectva. Jedná se o velký kontrakt v potenciální hodnotě necelých 300 milionů dolarů, v rámci kterého budou vyneseny až 3 satelity GPS-III. SpaceX zvítězilo nad firmou ULA, která se o kontrakt ucházela se svou raketou Atlas V. Jedná se o již třetí kontrakt týkající se satelitů GPS, který SpaceX úspěšně vysoutěžilo.

MDŽ ve SpaceX

Nedávno proběhl Mezinárodní den žen a SpaceX této příležitosti využilo k oslavě všech žen, které v Muskově firmě pracují, prostřednictvím společné fotku u vystaveného prvního stupně Falconu 9 před centrálou v Hawthorne.

Koláž všech startů

Pokud nepočítáme výbuch Amosu-6 na rampě, nedávná mise Hispasat 30W-6 představovala již 50. start Falconu 9. Gratulace SpaceX! Další podobné statistiky a rekordy najdete v samostatné sekci zde na webu. Na Redditu se při této příležitosti objevila pěkná koláž snímků ze všech 50 startů:

Prvních 50 startů Falconu 9 (Autor: /u/ethan829)

Nácvik výlovu Crew Dragonu

SpaceX 28. února provedlo demonstraci vylovení posádky a makety kosmické lodi Crew Dragonu po standardním přistání ve vodě. NASA požaduje, aby celá operace trvala maximálně hodinu, ale SpaceX ukázalo, že i v nejhorším možném případě to stihne do 45 minut. Navíc pracuje na dalších vylepšeních, která v budoucnu celý proces ještě zrychlí. Podobný nácvik mimochodem proběhl také loni v červenci, když letectvo trénovalo záchranné operace.

Falcon udělal díru do ionosféry

Tchajwanský vědecký tým analyzoval loňskou misi Formosat-5 a zjistil, že kvůli nezvykle příkrému letovému profilu měl průlet Falconu 9 atmosférou nezanedbatelný vliv na zemskou ionosféru. Raketa vyvolala dosud největší zaznamenané kruhové rázové akustické vlny, které měly za následek vytvoření dočasné “díry” v ionosférickém plazmatu (snížení celkového množství elektronů dosahovalo 10–70 %). Podobné situace v minulosti způsobily znepřesnění navigace pomocí GPS až o 1 metr. Ve výsledku se nejedná o žádný velký problém, ale je to vskutku zajímavý následek startu rakety. (Více informací)

Nové záběry na Falcon Heavy a Crew Dragon

Paul Wooster ve SpaceX pracuje na vývoji technologií pro cesty na Mars a nedávno měl na MIT přednášku o BFR. Jednalo se o úplně ty samé informace, které Elon Musk prezentoval loni v Austrálii. Wooster však v rámci přednášky představil nové video – v podstatě takový “úvod do SpaceX”, který obsahoval několik nových záběrů ze startu Falconu Heavy a také nové pohledy na interiér Crew Dragonu a oficiálního skafandru SpaceX.

Přikládám také snímky z některých zmíněných nových záběrů:

Lodě a rakety Commercial Crew

Fanoušek s přezdívkou brickmack na Redditu zveřejnil svou povedenou vizualizaci lodí a raket společností Boeing a SpaceX, které někdy příští rok začnou dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici v rámci programu Commercial Crew. Nahoře je Crew Dragon na Falconu 9 ve variantě Block 5 a dole CST-100 Starliner na Atlasu V.

Falcon 9 s lodí Crew Dragon a Atlas V s lodí Starliner (Autor: /u/brickmack)

Přednášky o SpaceX

Dušan Majer z webu Kosmonautix.cz měl nedávno povedenou přednášku o minulosti, současnosti i budoucnosti SpaceX v rámci festivalu Future Gate a můžete ji zhlédnout na Facebooku. Pokud však chcete přednášku vidět spíše naživo, můžete zajít na Dušanovu chystanou přednášku na stejné téma, která se bude konat 22. března v Plzni. Více informací najdete v události na Facebooku.

Zároveň jsem konečně dostal k dispozici záznam své vlastní přednášky o historii přistávání a znovupoužitelnosti SpaceX, kterou jsem poskytl na loňské Kosmoschůzce. Je už skoro rok stará, takže je v některých ohledech zastaralá, ale snad ji někteří z vás ocení. Jedná se v podstatě o přednáškovou verzi zdejšího článku Historie přistávání a znovupoužitelnosti.

Články z minulého týdne

Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda

Tak jsem to video zkouknul a musím smeknout před Petrem!Jeho přednes je dá se říci takový syrový,neučesaný,amatérský,ale rozhodně mě neuspával,i když prezentované věci jsem znal,tak mu chci poděkovat a přeji mu do budoucna ,aby se jen posunoval na vyšší level!Petře,vzpomeň si,že i SpaceX začínala od nuly a po malých krůčcích a kam to dnes dotáhla!Takže ti děkuji a přeji jen úspěchy ve tvé záslužné práci pro nás fandy!Díky!

Jirka Hadač

Ono hodně pomáhá, když člověk téma zná dobře, nespěchá a raději klidně ještě i zpomalí. Srovnám li to s diskuzí s Davidem, toto bylo o hodně lepší. A ani ta nebyla špatná. Vím, jaké je to vystupovat před lidmi, že to je dost o nervozitě. Proto mám pro každého pochopení. A na to že byla první, musela být dost vybroušená, protože to rozhodně nebylo první povídání na to téma, dle mého existovalo nějaké vystoupení nanečisto, což je naopak jen a jen dobře.

tonda

Neděkuj,bylo mě potěšením a další rozhodně dělej,budeme se těšit!

Jirka Hadač

Moc se na zmiňovanou přednášku P. Melechina těším. Zítra si ji pustím. A že je zastaralá? Posuzuju vždy přednášky z hlediska toho, jestli jsou aktuální z hlediska času, kdy se prezentovaly, obsahu, a projevu mluvčího. Přednášky M. Václavíka o ISS atd jsou v některých případech stare přes 10 let, a stejně se hezky poslouchají. Jeho styl mi totiž vyhovuje.

tonda

Taky se těším na přednášku Petra,ještě jsem od něj žádnou neslyšel.Že je starší není na závadu,většinou si ty zajímavé pouštím po čase i několikrát,jsou li zajímavé a je třeba si věci osvěžit.Překvapil jsi mě ohledně přednášek M.Václavíka,že ti vyhovuje jeho styl.Tady je vidět,že každý člověk je jiný.Nemám absolutně nic proti Michalovi,ale jeho styl mě spolehlivě uspává,musím si to rozdrobit na kratší části,jinak nezvládám!To styl Tomáše Přibyla,to je jiné kafe,to má šťávu,šmrnc,akci,ale to je jen můj pohled,jiní mu to vyčítají,že by mohl ubrat,ale mě to sedí!To jen pro zajímavost.

Jirka Hadac

Ja sem clovek, ktery koukal na pana prstenu, vadilo mu, ze ty dilu jsou moc kratke a byl spokojeny. Proste u Michala beru, ze je takovy jaky je, a ocenuju u nej perfektni znalosti a pripravenost. T. Pribyl je samozrejme skvely showmen. A taktez ho mam moc rad, plus je taktez perfektne pripraveny. Bydlim sam, tak si klidne muzu pustit i dlouhe prednasky. Tot ma vyhoda.

tonda

Ano Jirko,já taky proti Michalovi vůbec nic nemám,ohledně jeho znalostí,připravenosti,fundovanosti.Jeho věci si pouštím,ale ten jeho přednes je takový moc jednotvárný,jede stejnou notu,ale možná je to tím,že už jsem starej dědek a nedokážu se tak dlouho soustředit:A jelikož bydlím také sám,pouštím si jeho věci po částech a je to v pohodě.

Ystrem

Zdravim, bylo by mozne zaslat odkazy na vami zminovane prednasky (Vaclavika o ISS) ? Bud sem nebo klidne na email, Nemohu to najit. Diky

tonda

https://www.youtube.com/watch?v=zQKV82fuFg4&t=9291sMyslím,že Jirka měl na mysli tuto přednášku o stanicích z r.2006.Kdyžtak to Jirko uveď na pravou míru.

Jirka Hadač

Přesně jak píšeš Tondo, však jsem to psal nahoře, staré víc jak 10 let. Ale prakticky si vyber jeho kteroukoliv přednášku, nemá sice projev T. Přibyla, ale co se týká připravenosti a obsahové stránky, perfektní.