Rychlozprávy #31: Tesla nebude soukromá, marsovské plány SpaceX, porážka botů OpenAI a Češi ve SpaceX

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

Jak jsem avizoval minule, Rychlozprávy budou kromě SpaceX nově informovat také o novinkách týkajících se dalších projektů Elona Muska. Dnes mimo jiné zjistíte marsovské plány SpaceX, prohlédnete si hezky zblízka skafandr, ASDS i Dragon a dozvíte se novinky o privatizaci Tesly, výsledek zápasu umělé inteligence OpenAI proti nejlepším hráčům Doty 2 a také objevíte dva rozhovory s Čechy, kteří pracovali ve SpaceX.

Dragon na ISS

Evropská kosmická agentura vydala skvělé video zachycující celý proces odpojení a odletu Dragonu z ISS během mise CRS-15. Obsahuje několik neobvyklých záběrů a navíc je celé natočené v epickém rozlišení 4K!

Zároveň se objevila povedená fanouškovská vizualizace dvou typů Dragonu připojených k ISS (klasický Cargo Dragon dole a nový Crew Dragon nahoře). Tato situace by mohla teoreticky reálně nastat někdy během zbývající doby, než půjde “starý” nákladní Dragon do důchodu (jeho poslední mise by měla proběhnout někdy v roce 2020). Crew Dragon by mohl poprvé letět už letos v listopadu.

Fanouškovský render znázorňující Cargo Dragon a Crew Dragon připojené k ISS (Autor: /u/brickmack)

Češi ve SpaceX

David Pavlík

Do SpaceX se je dost obtížné dostat, pokud nejste občané USA nebo nemáte alespoň zelenou kartu. Proto ve firmě za posledních 16 let od založení pracovali jen dva Češi. Shodou náhod se skoro současně objevily rozhovory s oběma z nich.

Na serveru CzechCrunch vyšel povedený rozhovor s Lukášem Krocem, který se v roce 2012 stal prvním Čechem zaměstnaným ve SpaceX. Následující 3 roky pak ve firmě pracoval například na zavedení vylepšené rakety Falcon 9 v1.1. V rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak je to ve SpaceX s nechvalně proslulou náročností práce nebo jak zaměstnanci vnímají Elonovy nerealistické termíny

O pár dnů později pak na Seznamu vyšel videorozhovor s Davidem Pavlíkem, který ještě donedávna pracoval ve SpaceX. David v něm mluví hlavně o svých zkušenostech v různých firmách (Netflix, Microsoft, Amazon) a srovnává americkou firemní kulturu s tou českou.

A pokud vám to nestačí, můžete se podívat také na záznam loňské besedy, kterou pořádaly weby ElonX a Kosmonautix a které se kromě Davida Pavlíka účastnil také Otto Fabri z Tesly.

Astronaut SpaceX odchází

Loni v červnu jsme informovali, že jedním z 12 kandidátů na nové astronauty NASA byl také Robb Kulin, který předtím pracoval ve SpaceX. Kulin se však nyní rozhodl výcvikový program z osobních důvodů opustit. Stal se tak prvním kandidátem za posledních 50 let, který z programu pro astronauty NASA odešel. Více informací najdete v článku na Ars Technica.

Robb Kulin (Foto: NASA)

ASDS zblízka

Autonomní přistávací plošinu Just Read the Instructions si můžete prohlédnout hezky zblízka díky novému videu. Zároveň se jeden fanoušek podělil o zajímavé porovnání velikostí amerického raketoplánu a mořské přistávací plošiny SpaceX.

Porovnání velikosti mořské plošiny ASDS a raketoplánu (Autor: kNewsSpace)

Skafandr SpaceX podrobně

Stylový skafandr SpaceX jste si mohli prohlédnout pěkně zblízka na fotkách v našem nedávném článku. Everyday Astronaut však nyní vydal nové video, které nabízí zatím nejdetailnější pohled na tento skafandr, který budou nosit astronauti v lodi Crew Dragon.

BFR na Marsu

Paul Wooster ze SpaceX měl nedávno přednášku na konferenci spolku The Mars Society, kde mluvil o chystané raketě BFR a plánech SpaceX na vybudování základny na Marsu. Z velké části se jedná o již známé informace z dřívějších prezentací Elona Muska, ale přednáška se také věnovala konkrétnějším problémům života na Marsu. Bohužel je problematika spíše jen nakousnuta a Wooster o ní mluví velmi vágně, tak jsem sepsal jen ve zkratce pár postřehů:

  • Zkušební skoky horního stupně, neboli lodi BFS, budou probíhat v jižním Texasu.
  • SpaceX stále plánuje na Mars vyslat první dvě lodě s nákladem v roce 2022 a poté další dvě lodě s nákladem spolu s dvěma loděmi s posádkou v roce 2024.
  • BFR je navrženo tak, aby na povrch Marsu dopravilo až 100 tun užitečného nákladu (hmotnost lodi se tedy do této hodnoty nepočítá).
  • Několik prvních lodí, které na Marsu přistanou, tam nejspíše už zůstanou. Poslouží jako prvotní příbytky pro lidi a lodní systémy se mohou hodit při pracích na povrchu.
  • SpaceX při výběru přistávací oblasti zvažuje řadu aspektů – například dostupnost a kvalitu ledu, nadmořskou výšku, množství slunečního záření, rovnost povrchu a přítomnost překážek (např. balvanů). Firma plánuje vybrat několik různých oblastí, které budou vzdáleny pár kilometrů od sebe.

Záznam celé přednášky:

Tesla nebude soukromá

Nejspíš jste zaznamenali, že Elon Musk od začátku srpna pracoval na potenciální privatizaci Tesly, aby se firma mohla lépe soustředit na svou dlouhodobou vizi. Elon však následně oznámil, že se rozhodl od tohoto nápadu nakonec upustit. Privatizace prý byla realizovatelná, ale ne za podmínek, které Musk bral jako přijatelné. Některými z problémů podle něj bylo například to, že celý proces by byl mnohem  komplikovanější a náročnější, než si původně myslel. Zároveň zjistil, že velká část současných akcionářů preferuje, aby Tesla zůstala veřejně obchodovatelná. Dalším problémem bylo, že interní regule mnohým současným investorům brání ve výrazném investování do soukromých firem, a tak by po privatizaci museli Teslu opustit. Nicméně Musk dodal, že sehnání financí na vykoupení akcionářů by nebyl problém. Proslýchá se, že Volkswagen zvažoval poskytnutí velké části peněz, ale to se Muskovi prý nezamlouvalo, jelikož německá automobilka by pak měla v Tesle moc velký vliv. Další informace najdete v oficiálním vyjádření.

Boti OpenAI poraženi

V nedávných Elonovinkách jsme informovali o pokročilých botech organizace OpenAI, kteří snadno porazili bývalé profesionální hráče Doty 2. Na konci srpna se pak konalo mistrovství světa v této hře a proběhly další exhibiční zápasy, ve kterých se boti nazývaní OpenAI Five utkali s profesionálním týmem. Lidé však tentokrát nad umělou inteligencí dokázali zvítězit. Nicméně vzhledem k tomu, o kolik se tato umělá inteligence za poslední rok zlepšila, nebude myslím dlouho trvat, než s ní přestanou zvládat držet krok i ty nejlepší týmy světa. Více informací najdete například v článku na The Verge.

Reklamní předměty Tesla

Tesla ve svém obchodě s dárkovými předměty nedávno nabízela speciální surfové prkno v limitované edici 200 kusů. Prkna se zcela nepřekvapivě vyprodala během jednoho dne. Následně přidala do nabídky také bezdrátovou nabíječku pro mobil s podobným designem jako produkty divize Tesla Energy. I ta je však nejspíš už vyprodaná. V obchodě ale stále najdete například powerbanku Tesla a další produkty jako čepice, trička, bundy, dupačky či angličáky.

Který z předmětů z obchodu byste chtěli domů? 🙂

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lusyen

Každá nová informácia o BFR poteší, aj keď o tomto sme viacmenej už viackrát počuli, vždy sa najprv zarazím, že či náhodou neohlasujú prvé odklady skokov alebo podobne. Bude paráda sledovať prvé skoky, ak budú publikované aspoň tak ako pri grasshopery tak to bude podívaná.

hotovson

k tomu videu — YT mi nabizi max. 1024p, o 4K se moc mluvit neda

hotovson

tak mi to nedalo a udelal jsem pokus – v Safari vytrvale max 1024p, v Chrome to nabidlo 1440p i 2160p…

horalko

Ta ASDS nie je na mori, ale na obeznej drahe 🙂

Kamil

Někde bylo šasi mobilního telefonu s logem Tesly. Že by Elon zaútočil i tady? Mám teorii že to bude satelitní telefon pro síť Starlink

Jiří Hadač

Ten STS v měřítku 1:1 😀 Když už se tak ptáš, Petře 😀