Rychlozprávy #5: Fotka skafandru SpaceX, SES-14 nevynese Falcon, podrobnosti o přistání na ASDS, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně a nečtete opravdu každé písmenko, mohly vám snadno uniknout. Tato rubrika nahrazuje starší Drobky.

V dnešním vydání uvidíte mimo jiné první oficiální fotku skafandrů SpaceX, dále zatmění slunce z unikátní perspektivy a také zjistíte, proč společnost SES přesunula družici SES-14 na evropskou raketu Ariane 5.

Skafandry SpaceX

Elon Musk na Instagramu ukázal první oficiální fotku skafandrů, které SpaceX navrhlo pro astronauty v Crew Dragonu, kteří budou již příští rok létat na Mezinárodní vesmírnou stanici a časem možná i jinam, například kolem Měsíce. Tyto skafandry neslouží pro výstupy do volného prostoru, ale pouze pro případ dekomprese (ztráty tlaku) v kabině. Další fotky prý budou zveřejněny v následujících dnech.

Bývalý astronaut Garrett Reisman, který nyní pracuje ve SpaceX, si skafandry pochvaluje:

Tenhle skafandr je o dost lepší než ten, co jsem měl v raketoplánu. Spousta skvělých inovací. Měl jsem ho dnes na sobě při bezpečnostní zkoušce přistání do moře.

Oficiální fotka skafandrů pro posádku Crew Dragonu

Test 1000. Merlinu

SpaceX minulý týden provedlo v McGregoru už 1000. test motoru Merlin. Každý motor tu je individuálně testován, než je zakomponován do prvního nebo druhého stupně, který je poté v McGregoru otestován taktéž. Celá raketa je pak znovu otestována na rampě při statickém zážehu pár dní před startem.

Zatmění slunce

Takhle vypadalo nedávné zatmění slunce z perspektivy družice DSCOVR, kterou SpaceX vyneslo v roce 2015. Družice se nachází v Lagrangově bodě L1 soustavy Slunce-Země, což znamená, že se neustále nachází mezi Zemí a Sluncem ve vzdálenosti zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země.

Zachráněný stupeň z mise Formosat-5

Elon Musk na Twitteru zveřejnil fotku prvního stupně na ASDS Just Read the Instructions po nedávném úspěšném přistání při misi Formosat-5. Zároveň se podělil o pár zajímavých statistik o tomto velice přesném a měkkém přistání:

  • Vertikální rychlost při dosednutí: -1,47 m/s
  • Laterální rychlost: -0,15 m/s
  • Náklon: 0,4°
  • Laterální pozice: 0,7 metrů od středu terče
  • Maximální rychlost: Mach 6,9 (rekord je Mach 7,9 při misi BulgariaSat-1)
  • Maximální výška: 247 km (“zatím nejvyšší, ale rychlost je důležitější”)

Stupeň č. 38 po přistání na plošině JRTI při misi Formosat-5 (Foto: SpaceX)

Škatulata se starty SES

Společnost SES původně plánovala, že SpaceX pro ni vynese družici SES-14 a evropská Arianespace vynese SES-12. Dnes se rozhodla tyto dvě mise prohodit, takže Falcon 9 nakonec vynese SES-12 a raketa Ariane 5 vynese SES-14. Důvodem je údajně to, že jejich satelitu NSS-806 v červenci přestalo fungovat 12 transpondérů, a tak má nyní SES-14 vyšší prioritu. A jelikož SpaceX má napěchovaný plán startů a historicky zrovna nevyniká v dodržování termínů, SES přesunulo důležitější satelit ke spolehlivější Arianespace.

Oba starty jsou plánovány na první čtvrtletí roku 2018, ale SES zkrátka věří Arianespace o něco více, že dokáže termín dodržet. Ariane 5 je navíc schopná vynést družici na vyšší orbitu, což ušetří čas. Podle mluvčího společnosti SES by přesun z Falconu na Ariane měl znamenat, že satelit dorazí na cílovou orbitu “o několik týdnů dříve”.

Crew Dragon při přepravě

Na Redditu se o víkendu objevila fotografie Dragonu při přepravě v Hawthorne. Fanoušci následně zabalenou loď identifikovali jako Crew Dragon, který se možná vracel z nějakého testování.

Crew Dragon při přepravě v Hawthorne (Foto: /u/wishiwasonmaui)
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře