Proběhl statický zážeh mise CRS-13 na opravené rampě SLC-40

AKTUALIZACE: Statický zážeh úspěšně proběhl 6. 12. ve 21:00 SEČ. SpaceX následně potvrdilo, že start CRS-13 je plánován na 12. 12.


Statický zážeh mise CRS-11 na rampě LC-39A (Foto: SpaceX)

Na středu 6. 12. je plánován statický zážeh v rámci příprav na start mise CRS-13. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.

Půjde o první statický zážeh na nově zrekonstruované rampě SLC-40, která byla značně poničena při nehodě Amos-6. Zároveň to bude první mise pro NASA s již použitým prvním stupněm – původně letěl na misi CRS-11 v červnu 2017.

SpaceX před každým ostrým startem provádí generálku, při které prověří všechny prvky rakety, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je několikavteřinové zažehnutí všech devíti motorů Merlin na prvním stupni rakety Falcon 9, při kterém počítač ověří, že fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí a není k ní ještě připojen náklad. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

Po dokončení zážehu bude odčerpáno palivo i okysličovadlo a raketa bude následně sklopena a odvezena zpět do hangáru, kde proběhne připojení lodi Dragon k druhému stupni rakety. Tento konkrétní Dragon je také už jednou použitý – původně absolvoval misi CRS-6 v dubnu 2015.

V tomto článku vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Časové okno, během kterého by měl zážeh proběhnout, začíná ve středu v 16:00 SEČ a potrvá možná až 12 hodin.

Ostrý start mise CRS-13 je zatím plánován na 12. prosince 17:45 SEČ. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

POZOR: Okno s aktuálními informacemi se po čase přestane automaticky aktualizovat, takže je potřeba občas ručně obnovit stránku (např. klávesou F5), aby se vám zobrazily nejnovější příspěvky.

Aktuální informace
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tom

Myslím, že věta o připojení aerodynamického krytu s nákladem je to v tomto případě chybná. Poletí přece Dragon.

Ivo

Ups: Zatím je ticho je po pěšině 🙂

Ivo

Tak trošku nějak mi ta věta nesedí i když chápu jak je myšlena:

SpaceX před každým ostrým startem provádí generálku, při které prověří všechny prvky rakety, nákladu, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu.

Já bych tam ten náklad v článku o statickém zážehu asi vynechal, takto to působí, že je raketa na rampě kompletní.

Lusyen

Hlavne už prosím Vás niečo vypustite konečne hore, lebo už mám od októbra silný absťák

Josif

Jsem na tom úplně stejně 😄 V půlce listopadu odložili Zumu, takže teď mám pocit, že se s tím statickým zážehem až neuvěřitelně flákaj. Ale nic ve zlém, to je jen pohled závisláka 😁