SpaceX zahajuje výrobu Starship Mk3 a nejspíš přesouvá výrobu Mk4 do nového floridského areálu

Díky oddané komunitě fanoušků SpaceX můžeme sledovat probíhající práce na prototypech Starship v Boca Chica doslova v reálném čase a o druhém pracovišti firmy ve floridském Cocoa máme také aktuální informace díky pravidelným obletům dronem Johna Winkoppa. Poněkud však zapadla skutečnost, že SpaceX připravuje další areál, kde nejspíš plánuje vyrábět prototypy Starship. Nachází se v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě nedaleko existující rampy LC-39A. V posledních měsících zde probíhají stavební práce a z aktuálního dění vyplývá, že SpaceX sem nejspíš přesune výrobu prototypu Starship Mk4 z Cocoa. Zároveň pokračují přípravy startovních ramp pro Starship v Boca Chica i v komplexu LC-39A.

Ještě před pár týdny se mělo za to, že prototyp Starship Mk1 do konce roku vzletí z Boca Chica do výšky 20 km a floridský Mk2 bude brzy přesunut z Cocoa do Kennedyho vesmírného střediska. Následně se očekávala rychlá výroba Mk3 v Boca Chica a Mk4 v Cocoa. V polovině listopadu ale došlo k poškození Mk1 během tlakovací zkoušky a Elon Musk oznámil, že firma se nyní bude soustředit na výrobu Mk3. Spolu s tím se objevily nepotvrzené informace, že Mk2 nikdy nepoletí. Co se tedy bude dít dál?

Boca Chica, Texas (Starship Mk1 a Mk3)

SpaceX aktuálně rozjíždí výrobu prototypu Starship Mk3. V Boca Chica k tomu využívá speciální stroj na ohýbání plechů z nerezové oceli. Vznikají tak hladké prstence, které jsou z jednoho kusu oceli a mají jen jeden vertikální svar, což značně usnadní a zrychlí výrobu oproti dřívějším metodám. Prstence jsou o něco vyšší a zároveň tenčí než v případě prototypu Mk1, takže celková konstrukce lodi bude lehčí. V Boca Chica už byly spatřeny minimálně dva vyrobené prstence a brzy by snad mohlo začít jejich spojování na předpřipravených betonových podstavcích. Zároveň v Boca Chica probíhají práce na novém horním víku nádrže pro Mk3. Stále však není jasné, jestli Mk3 využije již téměř hotovou špičku z prototypu Mk1, nebo bude vyrobena nová.

Tyto práce probíhají na montážní ploše v Boca Chica (takto vypadala v polovině října), ale Starship bude startovat z nedaleké rampy, odkud v srpnu naposledy vzletěl také experimentální Starhopper. Od té doby SpaceX rampu upgraduje a rozšiřuje, aby z ní mohly být prováděny testovací lety výkonnějších prototypů Starship. Rampa tedy byla vybavena vypouštěcím stolem, na kterém se momentálně nachází poškozený prototyp Mk1, přibyly další nádrže na dusík, kyslík a metan a také byla zvětšena nedaleká přistávací plošina. SpaceX zároveň provádí úpravy terénu v nové sekci komplexu, která byla nově opatřena cedulí potvrzující, že odtud časem budou probíhat také orbitální starty s masivní nosnou raketou Super Heavy.

Florida (Starship Mk2 a Mk4)

Nyní se přesuňme na Floridu, kde se aktivity SpaceX související se Starship doposud soustředily na dvou místech. Výroba prototypu Mk2 probíhala na pracovišti v Cocoa a zároveň byla budována rampa pro Starship v rámci existujícího startovního komplexu LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku. Tyto dvě lokality jsou od sebe vzdáleny několik desítek kilometrů, a tak SpaceX plánovalo prototyp Mk2 převézt z Cocoa na rampu LC-39A. Jednalo by se o poměrně komplikovanou operaci, která by zahrnovala převoz Starship po silnici a po řece. Přesun měl proběhnout během podzimu, ale byl několikrát odložen a situaci navíc komplikuje místní železniční most, jehož stavba představuje překážku na trase plánovaného přesunu Starship. Momentálně tedy není jasné, kdy k přesunu dojde (jestli vůbec).

Na jednu stranu byly v Cocoa spatřeny obruče pravděpodobně určené pro převoz prototypu a také byla zaznamenána menší aktivita u řeky, kde má dojít k přeložení Starship na říční ponton, avšak zároveň začíná být evidentní, že SpaceX se z Cocoa stěhuje jinam. Velká část ocelových prstenců, které byly v posledních měsících vyrobeny v Cocoa pro prototyp Mk4, prý byla nedávno rozřezána na šrot. Navíc odtud bylo aktuálně odvezeno víko nádrže a také stojany určené pro montáž prstenců dohromady. Není tedy jasné, co to znamená pro prototyp Mk2 a budoucnost pracoviště v Cocoa obecně. Je možné, že Mk2 zůstane v Cocoa a floridský tým SpaceX začne odznovu s prototypem Mk4 v nové lokaci.

Nový areál na Roberts Road

Tato lokace ale není úplně nová, jelikož jsme o ní informovali už minulý rok. Jedná se o rozsáhlý komplex v Kennedyho vesmírném středisku na Roberts Road. Podle původních plánů měl areál zahrnovat nové středisko pro řízení startů, budovy pro skladování a renovace prvních stupňů a aerodynamických krytů raket Falcon nebo třeba „raketovou zahradu“, kde by byly vystaveny historicky významné Falcony a Dragony. Novinkou však je, že od té doby nejspíš došlo k úpravě plánů a komplex bude využíván také pro výrobu Starship.

Stavební práce začaly už před několika týdny a aktuálně zde byly spatřeny komponenty pro Starship a také došlo k rozšíření místní silnice, což se bude jistě hodit při při přepravě Starship na nedalekou rampu LC-39A. A právě sem nejspíš byly přepraveny také stojany a komponenty z Cocoa. Už na první pohled je zřejmé, že tato lokace je pro stavbu Starship o dost praktičtější, jelikož převoz vyrobených exemplářů k rampě by měl být relativně snadný. Je možné, že SpaceX plánovalo provádět výrobu Starship zde už od začátku a pracoviště v Cocoa bylo jen dočasným řešením, jelikož mohlo být připraveno dříve. Pěkné shrnutí dění kolem areálu na Roberts Road nabízí toto video:

Úpravy rampy LC-39A

Práce pokračují také v komplexu LC-39A, odkud startovaly mise Apollo a v posledních letech také Falcon 9 a Falcon Heavy. SpaceX se rozhodlo stávající rampu rozšířit, aby zde bylo možné provádět také starty Starship. Už několik týdnů zde probíhá stavba sekundárního vypouštěcího stolu a také přistávací plošiny. Projekt se zdá být v pokročilém stádiu, avšak nesmíme zapomínat na to, že rampa bude také potřebovat pozemní vybavení pro provádění startů – všemožná potrubí a rozvody, kropicí systém, nádrže na metan apod. Momentálně není jasné, kdy má být rampa dokončena alespoň v nějaké minimální konfiguraci umožňující testovací starty samotné Starship bez nosiče Super Heavy.

Pokud se v jednotlivých prototypech, pracovištích a rampách začínáte ztrácet, tady máte krátké shrnutí aktuálního stavu:

  • Prototyp Starship Mk1 se nachází v Boca Chica v Texasu a byl poškozen při tlakovací zkoušce. Očekává se, že bude vyřazen ze služby.
  • Starship Mk2 byl vyroben v Cocoa na Floridě a měl být přepraven k rampě LC-39A. Momentálně není jasné, jestli k přesunu dojde, nebo jestli bude prototyp rovnou nahrazen příštím exemplářem.
  • Výroba Starship Mk3 byla nedávno zahájena v Boca Chica. Nejspíš půjde o první prototyp, který provede testovací let do výšky 20 km. Místní startovní rampa by pro to měla být víceméně připravena už teď.
  • Prototyp Mk4 měl původně vzniknout v Cocoa, ale nejspíš nakonec bude vyráběn v novém komplexu na Roberts Road v Kennedyho vesmírném středisku. K testovacím letům by mohlo dojít někdy příští rok z nové sekundární rampy pro starship v areálu LC-39A.
  • Podle Elona Muska by po dokončení prototypů Mk3 a Mk4 mohlo dojít na výrobu prvních exemplářů nosné rakety Super Heavy. Ta je potřeba pro provádění orbitálních letů.Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře