Starhopper po statickém zážehu zachvátila ohnivá koule

Ve středu 17. července proběhl napjatě očekávaný statický zážeh rakety Starhopper. Jeho úspěšným provedením totiž byl podmíněn chystaný první let tohoto experimentálního stroje. Zážeh nakonec sice proběhl, ale ne úplně tak, jak si SpaceX představovalo, neboť krátce po něm Starhopper zachvátila obří ohnivá koule. Co se vlastně stalo a co to znamená pro další testy a hlavně první zkušební let Starhopperu?

Raptor SN-06 po nainstalování na Starhopper v polovině července 2019 (Foto: bocachicagal / NASA Spaceflight)

Cílem středečního statického zážehu bylo ověřit, že Starhopper i motor Raptor fungují správně, a připravit se tak na první let do výšky 20 metrů, který byl v plánu na následující den. Starhopper už absolvoval dva podobné zážehy před třemi měsíci, ale tehdy byly provedeny s jiným motorem, jež od té doby prošel několika úpravami. Stejně tak SpaceX od dubna provedlo několik vylepšení techniky na rampě (například byl přidán systém pro rychlé odpojení tankovacích přívodů po startu).

Metanový motor Raptor, s kterým byl statický zážeh proveden, byl zatím nejnovější, již šestý vyrobený exemplář. Web NASA Spaceflight v aktuálním článku hezky vysvětlil, co se stalo s předchozími Raptory, tak si to shrňme:

  • První vyrobený Raptor (sériové číslo SN-01) byl rozebrán a analyzován po absolvování testovacích zážehů v McGregoru. Tyto krátké zážehy proběhly na začátku února 2019, o čemž jsme tehdy informovali.
  • Raptor SN-02 byl také otestován v McGregoru a následně byl přepraven do jižního Texasu, kde byl nainstalován na Starhopper a v dubnu s ním byly provedeny již zmíněné dva krátké statické zážehy, při kterých byla raketa připoutána k zemi. Motor byl následně s odmontován a také rozebrán a analyzován.
  • Raptor SN-03 byl v dubnu testován v McGregoru, kde absolvoval například 40vteřinový zážeh. Následně však byl rozebrán a analyzován.
  • Motor SN-04 byl původně určen pro chystané první lety Starhopperu, ale při květnovém testování v McGregoru SpaceX narazilo na problémy. Tento Raptor tedy sice byl nainstalován na Starhopper, ale motor nakonec posloužil jen pro účely zkušební montáže a ověření funkčnosti systému pro vektorování trysky (Thrust Vector Control). Poté byl ze Starhopperu opět odmontován a odvezen.
  • Raptor SN-05 se také potýkal s problémy při testování a během zkušebního zážehu, který měl trvat 50 sekund, došlo už po 2 sekundách k uvolnění statoru kyslíkové turbíny a zničení motoru.
  • SpaceX tedy upravilo konstrukci motoru a výsledkem byl Raptor SN-06, který úspěšně absolvoval pět testovacích zážehů v McGregoru, které trvaly 10, 20, 50, 65 a 85 sekund. Třetí zážeh sice byl ukončen předčasně kvůli vysokému směsnému poměru, ale Elon Musk vysvětlil, že SpaceX záměrně hledalo hranice, při kterých motor ještě dokáže fungovat.

Testovací zážeh motoru Raptor SN06 v McGregoru během července 2019 (Zdroj: Elon Musk)

Šestý vyrobený Raptor dorazil na rampu v jižním Texasu 11. července a téměř okamžitě byl nainstalován na Starhopper a byly s ním provedeny zkoušky vektrovacího systému. Musk následně oznámil, že první let bez ukotvení by mohl proběhnout už v úterý 16. července. SpaceX nakonec v neděli a v pondělí provedlo dvě „mokré generálky“, při kterých došlo ke zkušebnímu natankování Starhopperu metanem a kyslíkem. První generálka byla zakončena zkušebním roztočením turbín Raptoru a druhá zkouška šla ještě o krůček dál, když zažehla tzv. preburner, tedy vedlejší spalovací komoru. Generálky proběhly v pořádku, a tak SpaceX chystalo plnohodnotný statický zážeh na noc z úterý na středu našeho času. Díky místním texaským fanouškům byl k dispozici neoficiální živý přenos z rampy, takže jsme mohli sledovat přípravy v reálném čase.

Tankování pohonných hmot začalo ve středu kolem čtvrté hodiny ranní našeho času se zážehem plánovaným o přibližně 90 minut později. Zajímavostí je, že asi 30 minut před zážehem také proběhlo testování dusíkových manévrovacích trysek, kterými byl Starhopper vybaven před pár měsíci. Jedná se o moduly přímo převzaté z Falconu 9 a na Starhopperu jsou celkem čtyři, přičemž každý modul má čtyři trysky.

Starhopper byl samozřejmě celou dobu připoutaný k zemi lany a statický zážeh nakonec proběhl kolem 5:23 SELČ a trval asi 5 sekund. Z videa je evidentní, že Raptor je velmi silný motor (tah 2 MN) a absence jakékoli šachty pro odvod spalin pak výsledný dojem ještě umocňuje. Prvotní nadšení z úspěšného zážehu ale rychle vystřídaly obavy a poté také zděšení. Když se totiž po zážehu usadil prach, bylo vidět, že ve spodní části Starhopperu něco stále hořelo. SpaceX tedy aktivovalo připravené vodní dělo (nejspíš dálkově ovládané) a začalo hašení. V podstatě okamžitě po kontaktu vody s ohněm však došlo k sekundárnímu vzplanutí, které kolem Starhopperu vytvořilo ohnivou kouli dosahující do výšky několika desítek metrů. Podobná situace pak nastala o pár minut později znovu. Požár se nakonec podařilo uhasit a i když vzplanutí vypadalo hodně zle, Starhopper byl stále v jednom kuse.

Web NASA Spaceflight uvádí, že následkem dvou menších požárů (jeden byl na raketě a druhý na rampě) došlo ke vzplanutí metanu vypuštěného v rámci zajištění Starhopperu po zážehu. Nicméně všichni si následně pokládali otázku, v jakém stavu je Starhopper a jak moc byl poškozen. Jelikož však test proběhl v noci, z webkamery to nebylo možné posoudit, a tak jsme si museli počkat, až v jižním Texasu vyjde slunce. Ranní fotky pak ukázaly, že Starhopper je na první pohled zcela v pořádku, avšak samozřejmě nepoznáme, jestli nedošlo k nějakým dílčím škodám.

Během dne se pak kolem Starhopperu hemžili pracovníci, kteří pravděpodobně prováděli inspekci stavu Starhopperu, Raptoru a techniky rampy. Co tato inspekce odhalila, zatím nevíme, ale SpaceX zatím zrušilo všechno testování, které bylo v plánu na tento týden. První let Starhopperu se tedy prozatím odkládá na neurčito a nám nezbývá než doufat, že zdržení nebude moc velké. Teprve na základě toho, kdy se testování opět rozjede, bude možné odhadnout, k jakým škodám následkem zážehu došlo. Pravděpodobné také je, že odklad prvního letu povede také k odložení plánované prezentace Elona Muska o raketě Starship. Ta se měla konat pár týdnů poté, co Starhopper poprvé vzletí.

AKTUALIZACE (19. 7.): Elon Musk potvrdil, že oheň byl způsoben únikem paliva po zážehu a že Starhopper neutrpěl výraznější škody. První let by prý mohl proběhnout už příští týden.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

81 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře