Nové video o BFR a zajímavosti od hlavounů SpaceX

V jeden den se nám sešly hned dva různé záznamy vystoupení dvou velikánů ze SpaceX. Hans Koenigsmann měl 50minutovou přednášku soustředěnou primárně na Falcon Heavy a Gwynne Shotwell poskytla rozhovor v rámci konference TED, kde mluvila o vícero tématech a především ukázala nové video s raketou BFR.

Začneme u prezidentky SpaceX Gwynne Shotwell, neboť vás jistě zajímá nové video o BFR. Jedná se o zkrácené a aktualizované video z roku 2016, kterým Elon Musk představil koncept rakety ITS, jež se později vyvinul v o něco menší (ale stále obrovské) BFR. Na videu je podle mě nejzajímavější znázornění způsobu dotankování kosmické lodi na oběžné dráze a také to, že loď má jinak řešené přistávací nohy. Video o BFR začíná v čase 17:55.

Podívat se můžete na celý rozhovor, ale pokud preferujete text, o těch nejzajímavějších informacích, které při něm padly, jsem psal už před dvěma týdny v samostatném článku Gwynne Shotwell o BFR, Blocku 5 a práci pro Elona Muska. Teď když jsem měl možnost se na rozhovor podívat celý, zaujalo mě ještě pár dalších zajímavých informací:

 • V budoucnu budou vyvinuty “ještě větší rakety BFR”.
 • BFR má mít nákladní prostor široký 8 metrů.
 • Osobní dálkové přepravy na Zemi pomocí BFR se dočkáme do 10 let a bude cenově konkurenceschopná ve srovnání s běžnými aerolinkami také proto, že cesta trvá třeba jen 30 minut. Jedna raketa tak stihne klidně i několik desítek letů denně, zatímco klasické letadlo stejnou trasu stihne jen jednou či dvakrát za den.
 • První lidé podle Gwynne poletí na Mars do 10 let.
 • Během prezentace byla ukázána nová fotka zavěšeného Falconu Heavy v hangáru před položením na TEL:

První Falcon Heavy v montážní hale HIF před demonstrační misí (Foto: SpaceX)

 

A nyní přejdeme k Hansi Koenigsmannovi, který má ve SpaceX na starost zajištění misí. Ten měl přednášku na akci Northeast Astronomy Forum (NEAF), ve které krátce mluvil o úspěších SpaceX a následně podrobněji rozebíral demonstrační misi Falconu Heavy. Nic moc nového se v ní neobjevilo, takže jen v rychlosti:

Start prvního Falconu Heavy (Foto: Brady Kenniston)

 • První Falcon Heavy byl tak trochu Frankensteinovo monstrum, neboť kromě již použitých bočních stupňů měl již použité motory na jinak novém centrálním stupni.
 • Falcon Heavy by nejspíš nemohl nikdy letět bez autonomního destrukčního systému. Nebylo by totiž možné manuálně ohlídat, že se žádný ze tří stupňů neodchýlil od plánované dráhy letu.
 • Cross-feed, tedy způsob distribuce paliva napříč raketovými stupni Falconu Heavy během letu, možná bude někdy v budoucnu přeci jen vyvinut. (Osobně o tom dost pochybuji.)
 • Vyvézt Falcon Heavy ležící na transportéru-erektoru z hangáru na rampu nebylo snadné. Hans teď má větší respekt pro přepravní plošinu, kterou pro zdolání stejného kopce používaly raketoplány.
 • Přípravu Muskovy Tesly Roadster pro cestu do vesmíru měl na starosti malý tým. Rozhodnutí vynést Teslu padlo v podstatě na poslední chvíli a byl to Muskův nápad.
 • Oddělení bočních stupňů probíhá následovně: úchyty v horní části boční stupně aktivně odtlačí od středového stupně, zatímco spodní úchyty se jen odháknou.
 • Raketa se orientuje pomocí kombinace GPS a inerciální navigace (gyroskopy). Každý stupeň má vlastní navigační systém. Během letu nahoru má hlavní slovo počítač horního stupně a při návratu se pak každý stupeň řídí pomocí vlastního navigačního systému.
 • Hans nazval síť pro zachytávání aerodynamických krytů na lodi Mr. Steven “skákacím hradem”. Nevím, jestli jde o nedorozumění z jeho strany, nebo jestli i Elon Musk skákacím hradem opravdu myslel jen síť. Naposledy o hradu Elon mluvil v souvislosti se záchranou horního stupně raket Falcon.
 • Hans řekl, že průměr nástroje na výrobu BFR v losangeleském přístavu má průměr 9 metrů. Nedávné informace o tom, že BFR nakonec bude mít větší průměr, jsou tedy nejspíš mylné.

Celá přednáška (začátek v čase 4:03:30):

(Posledních pár otázek z publika je useknuto, najdete je zde.)

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zdenek

Paráda článek.

Hrímfaxi

Díky za článek!

Co asi ponese BFR jako první náklad?
https://imgflip.com/i/28w5au 🙂

Hrímfaxi

Trošku jsem si s tím pohrál. Semi se úplně nabízí. Velká raketa, velký náklad. Uvnitř Startrucker a k tomu píseň “Řidič ten tvrdej chleba má” 🙂 Do návěsu se vejde spousta věcí. Třeba palivové nádrže včetně trysek. A může to létat kolem Marsu a až do aleluja… Pokud se toho teda Tesla dožije.

Hrímfaxi

Ano, použijte to jak je libo.

Martin

hhh 😀 … keď tak vidím toho Godota, rozosmiala ma predstava, že by SpaceX v spolupráci s TBC vyvinula “vesmírne červy” 😀 rakety, ktoré budú zároveň tunelovacími strojmi… dorazia k planéte, zapichnú to na povrch šípkou a začnú hĺbiť podzemnú infraštruktúru 😀 😀 😀

Hrímfaxi

To bude v roce 2024 na Marsu. O dva roky později budou mít první kosmonauti k dispozici ihned po přistání Hyperloop 🙂

Kotlopou

Navrhl bych jako náklad využít plně natankovaný Falcon 1, případně prázdný Falcon 9 (nebo miniverzi BFR obsahující další menší BFR a v ní ještě další… za to by mohli připlatit Rusové).