Uniklé video nepovedeného přistání krytu do sítě ukazuje, proč SpaceX kryty už radši jen loví z vody

Na Internet unikly zajímavé materiály, které zachycují starší nepovedený pokus o přistání aerodynamického krytu Falconu do sítě na lodi Ms. Tree. To hezky ilustruje, proč SpaceX tuto metodu záchrany krytů opustilo ve prospěch jednoduššího lovení krytů z vody.

Přistání aerodynamického krytu během mise Iridium-6/GRACE-FO (Foto: SpaceX)

Shodou okolností dnes uplynul přesně rok od mise ANASIS-II, při které se SpaceX vůbec poprvé povedlo zachytit obě poloviny aerodynamického krytu Falconu 9 do sítí na lodích Ms. Chief a Ms. Tree. Tyto kryty byly později použity znovu na několika dalších misích. Tehdy to vypadalo, že SpaceX se daří zvyšovat přesnost záchytů a vychytávat mušky tohoto obtížného a komplikovaného způsobu záchrany krytů pro další použití. Zhruba čtvrt roku poté ale společnost na chytání krytů do sítě zcela zanevřela a dnes už dokonce lodě Ms. Tree a Ms. Chief ani nejsou součástí námořní flotily SpaceX.

Firma totiž zjistila, že záměrné přistání krytů do oceánu a jejich následné vylovení obyčejnou lodí je jednodušší a přitom má výrazně vyšší úspěšnost než chytání krytů do sítě na speciální lodi. Suché přistání sice nejspíš usnadňuje proces přípravy krytu na příští misi, ale úspěšnost byla jen asi 30procentní. To by samo o sobě nevadilo, protože i když kryt minul síť, lodě jej stále mohly vylovit z vody. Jenže problém byl v tom, že velmi těsně neúspěšný záchyt někdy vedl ke zbytečnému zničení krytu.

A právě to hezky ilustrují dosud neviděné materiály, které se nedávno objevily na Internetu a nedlouho poté byly smazány. Na Twitteru je zveřejnil dnes již smazaný uživatel jménem Captain Del Mar, který nejspíš sloužil na lodi Ms. Tree v době, kdy ji využívalo SpaceX. Video níže ukazuje noční pokus o záchranu aerodynamického krytu Falconu během neznámé mise pomocí lodě Ms. Tree a je v něm krásně vidět, jak se kryt ladně snáší do sítě. Jenže nakonec nedosedne do sítě natažené nad lodí optimálně a přepadne přes okraj. Z výšky k hladině pak padá pod nevhodným úhlem prakticky volným pádem, což má za následek jeho zničení. Je to krásná ukázka toho, proč SpaceX od tohoto způsobu upustila. V tomto případě mohla právě síť natažená nad lodí za to, že se kryt poškodil. Kdyby se pouze snesl na hladinu, pravděpodobně by se ho podařilo vytáhnout celý.

Stejný člověk zveřejnil také tento zajímavý snímek přímo z kamery na krytu z nějakého jiného pokusu o záchyt. Na něm je vidět, jak samotná loď Ms. Tree narazila do krytu poté, co dopadl do vody. Zřejmě šlo o další přistání, při kterém kryt těsně minul síť a lze předpokládat, že taktéž došlo k poškození krytu a už nebylo možné jej použít znovu.

Náraz lodě Ms. Tree do aerodynamického krytu Falconu po neúspěšném přistání do sítě (Foto: Captain Del Mar)

Od doby, kdy SpaceX přešlo na lovení krytů z vody a přestalo se pokoušet je chytat do sítě, se firmě podařilo úspěšně zachránit drtivou většinu krytů a velkou část z nich opět použít. Jeden z krytů už má za sebou pět různých misí a jen při jedné z nich přistál v síti, takže evidentně slaná mořská voda nakonec nepředstavuje velkou překážku z hlediska znovupoužitelnosti krytů. Výroba jedné poloviny krytu z hliníku a uhlíkových kompozitů stojí přes 2,5 milionů dolarů, a tak není moc překvapivé, že SpaceX nakonec zvolilo tento jednodušší a spolehlivější způsob záchrany krytů místo přistání do sítě, které mnohdy zbytečně vedlo k katastrofickému poškození této drahocenné skořápky.

K článku přispěl také Karel Zvoník.




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře