Uniklé video nepovedeného přistání krytu do sítě ukazuje, proč SpaceX kryty už radši jen loví z vody

Na Internet unikly zajímavé materiály, které zachycují starší nepovedený pokus o přistání aerodynamického krytu Falconu do sítě na lodi Ms. Tree. To hezky ilustruje, proč SpaceX tuto metodu záchrany krytů opustilo ve prospěch jednoduššího lovení krytů z vody.

Přistání aerodynamického krytu během mise Iridium-6/GRACE-FO (Foto: SpaceX)

Shodou okolností dnes uplynul přesně rok od mise ANASIS-II, při které se SpaceX vůbec poprvé povedlo zachytit obě poloviny aerodynamického krytu Falconu 9 do sítí na lodích Ms. Chief a Ms. Tree. Tyto kryty byly později použity znovu na několika dalších misích. Tehdy to vypadalo, že SpaceX se daří zvyšovat přesnost záchytů a vychytávat mušky tohoto obtížného a komplikovaného způsobu záchrany krytů pro další použití. Zhruba čtvrt roku poté ale společnost na chytání krytů do sítě zcela zanevřela a dnes už dokonce lodě Ms. Tree a Ms. Chief ani nejsou součástí námořní flotily SpaceX.

Firma totiž zjistila, že záměrné přistání krytů do oceánu a jejich následné vylovení obyčejnou lodí je jednodušší a přitom má výrazně vyšší úspěšnost než chytání krytů do sítě na speciální lodi. Suché přistání sice nejspíš usnadňuje proces přípravy krytu na příští misi, ale úspěšnost byla jen asi 30procentní. To by samo o sobě nevadilo, protože i když kryt minul síť, lodě jej stále mohly vylovit z vody. Jenže problém byl v tom, že velmi těsně neúspěšný záchyt někdy vedl ke zbytečnému zničení krytu.

A právě to hezky ilustrují dosud neviděné materiály, které se nedávno objevily na Internetu a nedlouho poté byly smazány. Na Twitteru je zveřejnil dnes již smazaný uživatel jménem Captain Del Mar, který nejspíš sloužil na lodi Ms. Tree v době, kdy ji využívalo SpaceX. Video níže ukazuje noční pokus o záchranu aerodynamického krytu Falconu během neznámé mise pomocí lodě Ms. Tree a je v něm krásně vidět, jak se kryt ladně snáší do sítě. Jenže nakonec nedosedne do sítě natažené nad lodí optimálně a přepadne přes okraj. Z výšky k hladině pak padá pod nevhodným úhlem prakticky volným pádem, což má za následek jeho zničení. Je to krásná ukázka toho, proč SpaceX od tohoto způsobu upustila. V tomto případě mohla právě síť natažená nad lodí za to, že se kryt poškodil. Kdyby se pouze snesl na hladinu, pravděpodobně by se ho podařilo vytáhnout celý.

Stejný člověk zveřejnil také tento zajímavý snímek přímo z kamery na krytu z nějakého jiného pokusu o záchyt. Na něm je vidět, jak samotná loď Ms. Tree narazila do krytu poté, co dopadl do vody. Zřejmě šlo o další přistání, při kterém kryt těsně minul síť a lze předpokládat, že taktéž došlo k poškození krytu a už nebylo možné jej použít znovu.

Náraz lodě Ms. Tree do aerodynamického krytu Falconu po neúspěšném přistání do sítě (Foto: Captain Del Mar)

Od doby, kdy SpaceX přešlo na lovení krytů z vody a přestalo se pokoušet je chytat do sítě, se firmě podařilo úspěšně zachránit drtivou většinu krytů a velkou část z nich opět použít. Jeden z krytů už má za sebou pět různých misí a jen při jedné z nich přistál v síti, takže evidentně slaná mořská voda nakonec nepředstavuje velkou překážku z hlediska znovupoužitelnosti krytů. Výroba jedné poloviny krytu z hliníku a uhlíkových kompozitů stojí přes 2,5 milionů dolarů, a tak není moc překvapivé, že SpaceX nakonec zvolilo tento jednodušší a spolehlivější způsob záchrany krytů místo přistání do sítě, které mnohdy zbytečně vedlo k katastrofickému poškození této drahocenné skořápky.

Karel ZvoníkMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rum Tuzemsky

Muj odhad je, ze puvodni kryty, nebo jejich vybaveni slana voda poskozovala a kdyz se zachycovani nedarilo, tak ve SpaceX zaroven pracovali na upravach, ktere zajisti znovupouzitelnost i po pristani do vody. No a kdyz se tyto upravy povedlo realizovat, zatimco zachytavani bylo stale nespolehlive, tak zachytavani do siti jednoduse vzdali.

bohyn

Podle me zapracovali na zpevneni krytu, prvni kousky se jim lamaly pri pristani na vodu. Dal si myslim, ze spis pracovali na procesu prepasu te skorapky. Hlavne vymena izolace, po kontaktu s vodou urcite nebude OK. Ridici elektroniku a kabelaz asi nebude problem odepsat a nahradit novou. U padaku bych si tipnul, ze uz si taky znovu neskoci. Paradoxne ty GoPro kamery budou mozna to nejsnadnejsi na znovupouziti 😀

Petr

nebezpečné a nespolehlivé. Navíc stejně by takto nešlo chytat ty plánované větší.
Za mne byl ten nápad od začátku podivný. Nicméně vydrželi to zkoušet dlouho. I slepá ulička je cesta vpřed.

bohyn

Je otazka, jestli ty velke kryty pujde zachranit pristanim na vodu. Budou daleko nachylnejsi na rozlomeni pri pristani na vodu, nebo ho muzou rozlomit i vlny. Oboje hrozi i soucasnym krytum.

Ivo Janáček

No pokud by lodě měly povinné ručení a vztahovalo se to na tyto případy, tak by jim to aspoň zaplatila pojistka. 🙂

Ivo Janáček

Jak vidno, tak prozatím dva lidé nepochopili.

Invc

Mno…a nebo trochu tuší, jak funguje “povinné ručení”.

Aufreedom

Tady neni co chapat. Je to hloupy pokus o joke a nepatri to do diskuze.

Badman

A co to je to joke?

Meh

Chyba! Humor je zde prisne zakazan. Ted uz je povoleno psat pouze pravdu, ackoli se zda, ze nektere verze pravdy jsou vitany mene nez jine.