Elon Musk: Aerodynamický kryt znovu použijeme letos, druhý stupeň příští rok

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk je velice ambiciózní člověk (byť obvykle přehnaně optimistický). Pokud je k vyřešení nějakého problému realisticky potřeba rok, on prohlásí, že to bude hotové za 3 měsíce a nakonec to stihne za 8 měsíců. Dnes na Twitteru jen tak mimochodem pronesl, že první opravdové záchrany aerodynamického krytu bychom se měli dočkat ještě letos a opětovného použití druhého stupně koncem příštího roku.

Pokud jste posledních pár týdnů byli v kómatu, možná vám unikly nedávné informace o tom, že SpaceX slavilo první úspěchy se záchranou aerodynamických krytů. Během mise SES-10 společnost provedla experimentální přistání krytu pomocí manévrovacích trysek a samořízených padáků. Kryt podle Elona Muska přistál na moři v jednom kuse. Následně byl kryt vyloven a přivezen do přístavu na lodi GO Searcher (bohužel byl před zraky zvídavých nadšenců schován pod plachtou). Mořská voda krytům škodí, a tak se podle Muska v budoucnu plánuje přistání krytů na jakémsi “nafukovacím skákacím hradu”.

Zachráněný aerodynamický kryt pod modrou plachtou na lodi GO Searcher po návratu do přístavu. (Foto: Scott Murray)

Elon dnes na Twitteru upřesnil, že “kryt stojí zhruba 5 milionů dolarů a měl by být znovupoužitelný ještě letos”. SpaceX tedy očividně nadchnul výsledek nedávného experimentálního přistání a firma asi má jasný plán, jak dosáhnout praktické znovupoužitelnosti krytů. Dočkáme se pokusu o přistání na “nafukovacím hradu” už během některé z příštích misí?

Takhle by mohlo vypadat přistání druhého stupně Falconu 9

Druhá část tweetu výše je však ještě zajímavější: Elon si je prý “docela jistý, že budeme schopni znovu použít druhý stupeň koncem příštího roku a dostat se tak na 100% znovupoužitelnost [rakety Falcon].” Pokud jsou pro vás snahy SpaceX o záchranu druhého stupně novinkou, přečtěte si nedávný článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné o této problematice. Elon před časem prohlásil, že na první misi rakety Falcon Heavy by rád provedl experiment se záchranou horního stupně. Evidentně tedy asi má nějaký plán, jak záchranu provést a má pocit, že se jedná o plán dobrý, neboť předpokládá, že horní/druhý stupeň znovu použije (nikoli pouze zachrání) už za necelé dva roky.

Sluší se však dodat, že Elon bývá přehnaně optimistický. Když třeba došlo k prvnímu úspěšnému přistání prvního stupně na plovoucí plošině (ASDS) v dubnu 2016, Elon na následné tiskové konferenci oznámil, že předpokládá opětovný let v červnu! Stupeň se nakonec dočkal druhého startu až téměř o rok později (je tedy pravda, že SpaceX nemohlo 5 měsíců létat kvůli nehodě Amos-6, ale i tak). Reálná proveditelnost Elonových plánů se však špatně odhaduje, neboť o záchraně krytů a druhého stupně nemáme téměř žádné informace.

Co myslíte vy? Jsou Elonova slova pouhými naivními sliby, nebo se SpaceX opravdu povede záchrana celého Falconu do konce příštího roku?

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře