Elon Musk: Aerodynamický kryt znovu použijeme letos, druhý stupeň příští rok

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk je velice ambiciózní člověk (byť obvykle přehnaně optimistický). Pokud je k vyřešení nějakého problému realisticky potřeba rok, on prohlásí, že to bude hotové za 3 měsíce a nakonec to stihne za 8 měsíců. Dnes na Twitteru jen tak mimochodem pronesl, že první opravdové záchrany aerodynamického krytu bychom se měli dočkat ještě letos a opětovného použití druhého stupně koncem příštího roku.

Pokud jste posledních pár týdnů byli v kómatu, možná vám unikly nedávné informace o tom, že SpaceX slavilo první úspěchy se záchranou aerodynamických krytů. Během mise SES-10 společnost provedla experimentální přistání krytu pomocí manévrovacích trysek a samořízených padáků. Kryt podle Elona Muska přistál na moři v jednom kuse. Následně byl kryt vyloven a přivezen do přístavu na lodi GO Searcher (bohužel byl před zraky zvídavých nadšenců schován pod plachtou). Mořská voda krytům škodí, a tak se podle Muska v budoucnu plánuje přistání krytů na jakémsi “nafukovacím skákacím hradu”.

Zachráněný aerodynamický kryt pod modrou plachtou na lodi GO Searcher po návratu do přístavu. (Foto: Scott Murray)

Elon dnes na Twitteru upřesnil, že “kryt stojí zhruba 5 milionů dolarů a měl by být znovupoužitelný ještě letos”. SpaceX tedy očividně nadchnul výsledek nedávného experimentálního přistání a firma asi má jasný plán, jak dosáhnout praktické znovupoužitelnosti krytů. Dočkáme se pokusu o přistání na “nafukovacím hradu” už během některé z příštích misí?

Takhle by mohlo vypadat přistání druhého stupně Falconu 9

Druhá část tweetu výše je však ještě zajímavější: Elon si je prý “docela jistý, že budeme schopni znovu použít druhý stupeň koncem příštího roku a dostat se tak na 100% znovupoužitelnost [rakety Falcon].” Pokud jsou pro vás snahy SpaceX o záchranu druhého stupně novinkou, přečtěte si nedávný článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné o této problematice. Elon před časem prohlásil, že na první misi rakety Falcon Heavy by rád provedl experiment se záchranou horního stupně. Evidentně tedy asi má nějaký plán, jak záchranu provést a má pocit, že se jedná o plán dobrý, neboť předpokládá, že horní/druhý stupeň znovu použije (nikoli pouze zachrání) už za necelé dva roky.

Sluší se však dodat, že Elon bývá přehnaně optimistický. Když třeba došlo k prvnímu úspěšnému přistání prvního stupně na plovoucí plošině (ASDS) v dubnu 2016, Elon na následné tiskové konferenci oznámil, že předpokládá opětovný let v červnu! Stupeň se nakonec dočkal druhého startu až téměř o rok později (je tedy pravda, že SpaceX nemohlo 5 měsíců létat kvůli nehodě Amos-6, ale i tak). Reálná proveditelnost Elonových plánů se však špatně odhaduje, neboť o záchraně krytů a druhého stupně nemáme téměř žádné informace.

Co myslíte vy? Jsou Elonova slova pouhými naivními sliby, nebo se SpaceX opravdu povede záchrana celého Falconu do konce příštího roku?

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře