Elon Musk: Aerodynamický kryt znovu použijeme letos, druhý stupeň příští rok

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk je velice ambiciózní člověk (byť obvykle přehnaně optimistický). Pokud je k vyřešení nějakého problému realisticky potřeba rok, on prohlásí, že to bude hotové za 3 měsíce a nakonec to stihne za 8 měsíců. Dnes na Twitteru jen tak mimochodem pronesl, že první opravdové záchrany aerodynamického krytu bychom se měli dočkat ještě letos a opětovného použití druhého stupně koncem příštího roku.

Pokud jste posledních pár týdnů byli v kómatu, možná vám unikly nedávné informace o tom, že SpaceX slavilo první úspěchy se záchranou aerodynamických krytů. Během mise SES-10 společnost provedla experimentální přistání krytu pomocí manévrovacích trysek a samořízených padáků. Kryt podle Elona Muska přistál na moři v jednom kuse. Následně byl kryt vyloven a přivezen do přístavu na lodi GO Searcher (bohužel byl před zraky zvídavých nadšenců schován pod plachtou). Mořská voda krytům škodí, a tak se podle Muska v budoucnu plánuje přistání krytů na jakémsi “nafukovacím skákacím hradu”.

Zachráněný aerodynamický kryt pod modrou plachtou na lodi GO Searcher po návratu do přístavu. (Foto: Scott Murray)

Elon dnes na Twitteru upřesnil, že “kryt stojí zhruba 5 milionů dolarů a měl by být znovupoužitelný ještě letos”. SpaceX tedy očividně nadchnul výsledek nedávného experimentálního přistání a firma asi má jasný plán, jak dosáhnout praktické znovupoužitelnosti krytů. Dočkáme se pokusu o přistání na “nafukovacím hradu” už během některé z příštích misí?

Takhle by mohlo vypadat přistání druhého stupně Falconu 9

Druhá část tweetu výše je však ještě zajímavější: Elon si je prý “docela jistý, že budeme schopni znovu použít druhý stupeň koncem příštího roku a dostat se tak na 100% znovupoužitelnost [rakety Falcon].” Pokud jsou pro vás snahy SpaceX o záchranu druhého stupně novinkou, přečtěte si nedávný článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné o této problematice. Elon před časem prohlásil, že na první misi rakety Falcon Heavy by rád provedl experiment se záchranou horního stupně. Evidentně tedy asi má nějaký plán, jak záchranu provést a má pocit, že se jedná o plán dobrý, neboť předpokládá, že horní/druhý stupeň znovu použije (nikoli pouze zachrání) už za necelé dva roky.

Sluší se však dodat, že Elon bývá přehnaně optimistický. Když třeba došlo k prvnímu úspěšnému přistání prvního stupně na plovoucí plošině (ASDS) v dubnu 2016, Elon na následné tiskové konferenci oznámil, že předpokládá opětovný let v červnu! Stupeň se nakonec dočkal druhého startu až téměř o rok později (je tedy pravda, že SpaceX nemohlo 5 měsíců létat kvůli nehodě Amos-6, ale i tak). Reálná proveditelnost Elonových plánů se však špatně odhaduje, neboť o záchraně krytů a druhého stupně nemáme téměř žádné informace.

Co myslíte vy? Jsou Elonova slova pouhými naivními sliby, nebo se SpaceX opravdu povede záchrana celého Falconu do konce příštího roku?

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tom

Blue Origin má len veľké slová a plány, Bezos má veľké peniaze s ktorými by mohol robiť aj veľké veci.. ale namiesto toho len to čo musk vymyslel prekopíroval a nalanáril k sebe muskových zaestnancov na vyššie platy…takže tak, a keby bola pravda, že dáva do toho také veľké peniaze, tak by už mali niečo hmatateľného, a to by sa en tak neutajilo…

kopapaka

A kolik se toho dostalo ven o přípravě suborbitální rakety?
Nebo o motorech?
Hmatatelné jsou právě oba motory.

A kopírování?
No, tak to už je úplná kravina.

Štěpán

To že přetáhl některé zaměstnance SpaceX na větší platy je realita (ověřená) 😉

Tom

To je pravda, majú motory, ktoré ula plánuje dať na vulcan. Od motorov k funkčnej rakete ktorá sa stane spoľahlivým nosičom je to však ešte daleko, nijakým spôsobom ich nechcem znevažovať ale neuznávam to, že bezos sa tvári ako záchranca ľudsva, že on presunie všetok ťažký priemysel na mars a neviem čo ešte všetko… a pritom pre to veľa nerobí, dôležitejšie sú preňho miliardy ktoré má na účte. Lenže pre dalsi pokrok toho musí spraviť viac. A tým nekopírovaním by som si nebol až taký istý, pretože už niekoľkokrát si v podobných časoch nechávali patentovať podobné nápady… a to nie je jediný prípad.

Ketivab

Jak je to vlastně s těmi loděmi? Nemělo Blue Origin na přistávání prvních stupňů na moři patent dřív než SpaceX?

Tom

O tom sa pisalo aj v knihe, elon sa vyjadril, že nie je možné aby niekto dostal patent na takú vec, ako je pristávanie na mori…

jirka4000

Přístup Muska a Bezose je přece naprosto odlišný. Musk je šéfkonstruktér SpaceX a tlačí firmu dopředu dnes a denně, Bezos je jen investor, který do BO vrazí za rok 1 miliardu USD a čeká, co mu za v jeho firmě vymyslí. Myslím, že je to naprostý technický antitalent. BO nikdy nebude vážkou konkurencí SpaceX pro technické stránce, jeho lidi nejsou tak motivováni jako Muskovi. Bezos však má však dost peněz na úplatky všeho druhu, takže se mu možná budou jeho produkty snáze prosazovat na trhu. Ale SpaceX po technické stránce rozhodně nepřekoná. A stavba New Glenn, superrakety bez jakýchkoliv ověřování z jedné vody na čisto je hazard, který si může Bezos dovolit, protože mu na penězích více-méně nezáleží. Do jisté míry to taky ukazuje úroveň jeho technického myšlení.

Jiří Hadač

Já s tebou můžu sice v něčem souhlasit, ale proč používat slovo úplatky. A nemyslím si, že majitel raketové firmy musí být skvělý konstruktér. V první řadě musí být manažer, a že Bezos úspěšný manažer je, tak o tom snad nikdo nepochybuje. A taky bych řekl, že to je jiný přístup, nesoudil bych dopředu, kdo bude lepší, kdo koho překoná.

jirka4000

Omlouvám se, že nazývám věci pravými jmény a nejsem vůbec politicky korektní. Pokud musím někoho finančně motivovat, aby mne podpořil při výběru dodavatele, dávám úplatek. A tak to chodí i v senátu i kongresu USA. A přes členy těchto orgánů se dostanu s dodávkám pro US army, NASA, atd.

Jiří Hadač

Napisu to tedy jinak, neslo mi o politickou korektnost, nemyslim si zkratka, ze jeden z nejbohatsich lidi na svete musi uplacet. A lobbing nejsou uplatky. A podival bych se na to z jine strany, kolik raket bude mit v USA nosnost jako NG? A podotykam americkych raket? Uz jen to znamena sance na zakazky, USA je fakt zeme, kde je obrovsky podil vladnich nakladu.
Fakt mas nejaky dukaz, ze Jeff Who uplacel?

Emmette

Prosim vas, vidim, ze tu je taky rec o Blue Origin….nejsem si jisty, moc jsme po tom nepatral. Blue Origin jeste snad nevyneslo zadny naklad, je znamo, ze uz se dostal do stratosfery a pristal, s 16 metrovou raketou…dal jsme od nej slysel jen silny slova a fakt povedeny video, te nejvetsi raketyna svete 😀 Tak nejak neprisel do ted s nicim novym. Je jen vzdycky o kilomter pozadu nez SpaceX…jen oni uz toho maji za sebou mnohem vic..Tak me zajima, jakou roli tu Blue Origin vubec hraje, snad to neni ani konkurence, pro nikoho? 😀

kopapaka

S BO je problém, že pracuje v téměř dokonalém utajení. Navíc postupují jinak než SpaceX, ač mají stejný cíl.
Otázka je, v jaké fázi vývoje je jejich nová raketa. Víme o motorech – protože je hodlají prodávat – jenže o zbytku moc ne. Osobně bych si tipnul, že v době dokončení právě stavěného výrobního závodu bude spuštěna na vodu ta loď představená ve videu a okamžitě začne výroba první rakety…

Emmette

Myslim, ze v pripade druheho stupne pujde o rychlejsi “boost” zachrny druheho stupne. Preci jen, ocividne maji vylepsenou autonomii pro prvni stupen, jak se vsude pise – museli vyslapat cesticku. Proto si myslim, ze druhy stupen nebude tak trnita cesta. Tomuhle vyroku verim.

Vladimír H.

Když se o to nepokusí Elon tak Bezos určitě, proč by jinak stavěl tak obr raketu, nikdo nepotřebuje 45 tun na LEO
.

Zdeněk

Pokud má nějaký plán – jako třeba orbitální konstrukce raket, tak to smysl dává.

Viktor

..nevidim důvod proč by se to nemelo povest..otazka je spis kdy nez jestli a naivni to urcite uz neni..

Jaro Pudelka

Bezos už vyhlásil, že každý rok dá na vývoj rakiet cca 1 miliardu USD. Tandem Musk + Bezos by bolo niečo úžasné.

Yokotashi

Tandem radsi ne. Konkurence je zdrava. Elona sice zatim zene jeho touha dostat se na Mars, ale z dlouhodobeho hlediska tu je vzdycky riziko stagnace jako treba poslednich par let u Intelu.

Venca

Mě se ten jeho optimismus líbí, a líbí se mi jak mění myšlení. Dříve by se uvažovalo o tom, jestli je to vůbec možné. A teď se uvažuje o tom, zda je to možné v tak krátkém čase. 😀

Roman

Co to asi dělá s konkurencí? Ty asi nespí.

Blaskova

Konkurence bude jen rudnout vztekem, blednout závistí a pomlouvat. Krom Bezose, ten potají nechá vyvinout nějakou pecku jako odpověď.