Elon Musk o víře v boha, nebezpečích výpravy na Mars, hrozbě umělé inteligence a účelu společnosti Neuralink

Elon Musk poskytl krátký rozhovor pro pořad Axios, ve kterém mluvil o hrozbě umělé inteligence, účelu Neuralinku, víře v boha, náročném posledním roce a také jeho vlastní cestě na Mars. Pořad je možné vidět na televizi HBO, ale velká část rozhovoru je také k dispozici ke zhlédnutí zdarma na webu. Připravil jsem pro vás stručné shrnutí toho nejdůležitějšího. (Citace mohou být volně přeloženy, zkráceny či jinak upraveny.)

Umělá inteligence

Elon Musk založil organizaci OpenAI za účelem bezpečného vývoje umělé inteligence (Zdroj: OpenAI)

 • Mezi velké hrozby pro lidstvo patří jaderné zbraně, umělá inteligence a globální oteplování.
 • „Lidstvo se nevyvinulo tak, aby bylo schopno přemýšlet o existenčních hrozbách. Umíme přemýšlet spíše v krátkodobém horizontu a o věcech, které se nás bezprostředně týkají. Lidi více trápí, že je někdo pomlouvá, než že umělá inteligence zničí lidstvo.”
 • Umělá inteligence možná nevyhladí lidstvo, jen jej postupně vytlačí na nějaké malé území, podobně jako to my děláme se zvířaty, když nám překážejí.
 • Už dnes je možné vytvořit vražedný dron s čipem na rozeznávání obličejů, který obsahují některé telefony. Jakmile dron najde kýženého člověka, doletí k němu a vybuchne. Pro něco takového nejsou potřeba nové technologie.
 • „Dalším důvodem, proč umělá inteligence představuje hrozbu, je její schopnost vytvářet efektivní propagandu a ovlivňovat volby.”
 • „Legislativa je pomalá a lineární, zatímco hrozba umělé inteligence je exponenciální. V takové situaci vždycky zvítězí exponenciála. To je ten hlavní problém.”
Neuralink
 • Cílem Neuralinku je dosáhnout symbiózy s umělou inteligencí a demokratizace inteligence, aby nebyla jen v rukou států a velkých korporací. Umělou inteligenci není možné porazit, a tak je jediným řešením s ní splynout.
 • Neuralink pracuje na rozhraní mezi elektrony a neurony na mikroúrovni. Mozkový implantát pro propojení s počítačem bude k dispozici zhruba za 10 let.
 • „Když budou mít miliardy lidí k dispozici vysokorychlostní spojení s vlastní umělou inteligencí, všichni budou hyperchytří. Něco podobného vlastně máme už teď. Chytrý mobil je jakýmsi digitálním rozšířením nás samotných. V podstatě jde o terciární kognitivní vrstvu.”
 • Neuralink po cestě za svým cílem vyřeší spoustu neurologických problémů, například Alzheimerovu chorobu nebo obnovu motorických funkcí po poranění páteře.
Tesla a osobní názory
 • „Měli bychom podnikat takové kroky, které mají největší šanci zlepšit budoucnost lidstva. Jsem zastánce lidí, ale moje víra v ně byla během posledního roku docela otřesena.”
 • Pro Muska to byl velmi obtížný rok. „Tesla byla ztrátová kvůli problémům s výrobou Modelu 3 a pokud by se nám je nepodařilo rychle vyřešit, Tesle hrozil konec. Firmu od smrti dělilo jen pár týdnů.”
 • V tomto obtížném období Musk pracoval 7 dní v týdnu, spal v továrně. Nikomu to nedoporučuje, nikdo by podle něj neměl tolik pracovat, není to dobré. Je to těžké a bolestivé, ale musel to udělat, protože jinak by Tesla zemřela.
 • Na otázku, zda věří v boha, odpověděl: „Věřím, že existuje nějaké vysvětlení pro tento vesmír, které by se dalo nazvat bohem.”
SpaceX

Podle Muska je 70% šance, že se osobně přestěhuje na Mars. „Aktuálně jsme [ohledně cest na Mars] dosáhli několika velkých pokroků, které osobně považuji za velice vzrušující.” Odmítá ale názor, že Mars představuje únik pro bohaté, a přirovnal to spíše k nebezpečným výpravám na Antarktidu na začátku 20. století:

Pravděpodobnost, že na Marsu zemřete, je výrazně vyšší než na Zemi. Bude to obtížné a je velká šance, že zemřete na cestě tam v malé plechovce putující vesmírem. A i když se vám podaří přistát, budete pak neustále dřít na stavbě základny a nebudete mít čas na zábavu. A i po tom všem pořád budete v nehostinném prostředí, takže je vysoká šance, že umřete. Myslíme si, že se budete moct vrátit, ale nejsme si jistí. Zní vám to jako únik pro boháče?

A proč by tedy na Mars vůbec někdo letěl? „Spousta lidí zdolává hory. Na Everestu umírá spousta lidí. Někteří lidé mají rádi výzvy.”

Segment o SpaceX je možné zhlédnout na stránkách pořadu Axios.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře