Elonovinky #66: Pokroky SpaceX ve znovupoužitelnosti

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

SpaceX letos začíná s vynášením prvních satelitů pro konstelaci Starlink, která bude ve výsledku čítat skoro 12 000 družic. To bude vyžadovat desítky až stovky startů Falconu 9, takže SpaceX potřebuje optimalizovat proces repasování použitých stupňů a zrychlit předstartovní přípravy. Pomáhají tomu například robot OctaGrabber, sklápění přistávacích nohou nebo ochota zákazníků létat s již použitými stupni.

Související články:

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo Janáček

Já bych měl spíš podnět než dotaz, nedalo by se méně používat zrychlené záběry? Případně udělat komerční verzi pro laiky a pro zainteresované používat záběry nezrychlené, kde se ovšem dá v klidu se zaměřit na detaily dříve, než tam skočí další záběr? A nebo je problém v autorských právech a je nějaké omezení délky záběru?

Ivo Janáček

Ne, nemyslím rychlé střihy i když za to bych taky lidem nejraději urval ruce. Myslím tím zrychlené záběry, schválně jsem to projel ještě jednou a dělal si čárky. Vyšlo mi 19 zrychlených záběrů. Asi to nebude zcela přesné a k tomu pár zpomalených. Ano pár těch zrychlených dává smysl, ale většina moc ne. Já jen že to ve výsledku člověk nestíhá ani sledovat a k tomu poslouchat text, takže nakonec je to kontraproduktivní.

Ivo Janáček

Škoda, myslím si, že zvuková stopa (komentář) by mohla zůstat jak je a předělat jen video. Myslím si, že minimálně lidi co čtou elonx a kosmonautix by to ocenili. Ale chápu.

petr

souhlas většinou si to pustím, ale nic nového se nedozvím. Jako rychlý souhrn pro masovou veřejnost je to ale fajn.

Ivo Janáček

Njn, na tom asi něco je, pravda. Já se přiznám, že videa tady nějak nesleduji, protože jsem čekal, že právě to nejlepší bude v Elonovinkách. 🙂 No vypadá to, že je asi chyba na mé straně. 😀

Vladimír Todt

Ta videa od Živě jsou koncipována pro tzv. maminky od plotny a tatínky od piva u televize, kterým nestačí jenom Nemocnice v růžové zahradě nebo fotbal v TV, ale chtějí občas vědět i něco víc. Viz přeneseně např. přesun česky komentovaných přenosů na mall.tv, kde se až s tímto pořadem ukázalo jake hrozné mozkovotechnické zázemí mall.tv měl, protože je stavěn primárně hlavně pro ty maminky a tatínky, kterým stačí jen ta Nemocnice v růžovce a fotbal.

chello

Napadá mě zdali nohy neskládají pouze na transport a v hale pak nevymění jen vyklápěcí mechanizmus a nebo tedy pouze pokud k nějaké deformaci dojde. A za těch 24 hodin musí stihnout i statický zážeh :-)?

Jirka

Nemyslím si, že dnes se snaží letět s Falconem v rozmezí 24h, to bude spíš úkol pro SHS. Dosáhnou nějakého dobrého času, třeba týdne a to si myslím, bude dobré až dost.