Kdy začne Iridium létat na použitých Falconech?

Iridium je jedním z největších zákazníků SpaceX – v roce 2010 společnosti uzavřely smlouvu na 7 startů Falconu 9, při kterých SpaceX vynese celkem 70 satelitů nové konstelace Iridium NEXT (později byla smlouva rozšířena na 8 startů a 75 satelitů). První z těchto startů proběhl letos v lednu, druhý v červnu, třetí je momentálně plánován na 9. října a do konce roku by se měl stihnout ještě čtvrtý.

Zatím to však vypadá, že všechny tyto starty budou využívat nové první stupně Falconu 9. Oproti tomu společnost SES, která je pro SpaceX podobně věrným zákazníkem, se naplno opřela do podpory již použitých stupňů. SES bylo vůbec prvním odvážlivcem, který svolil k umístění svého satelitu na již jednou použitý první stupeň při misi SES-10. Toto historicky první znovupoužití prvního stupně proběhlo bez jediného problému, což nabudilo řadu ostatních zákazníků k tomu, aby se vydali stejnou cestou a letos nás čekají nejspíš ještě dva další starty s již použitými stupni.

Proč tedy Iridium neprojevuje zájem o “prověřené” stupně? Právě na to se šéfa společnosti Matta Desche zeptal redaktor webu Spaceflight Now. Ukázalo se, že společnost není zásadně proti a použití recyklovaných stupně zvažuje, avšak pouze za určitých podmínek.

Zleva: Elon Musk (šéf SpaceX), Matt Desch (šéf Iridium) a Jean-Loïc Galle (šéf Thales Alenia Space) během čekání na start Iridium-1 (Foto: Thales Alenia Space)

Detail aerodynamického krytu s logem Iridium NEXT během mise Iridium-2 (Foto: Iridium)

Desch během září prohlásil, že jeho společnost Iridium se SpaceX projednává použití recyklovaných stupňů pro některé ze svých misí. Ale jednání prý ještě nejsou u konce a Desch tvrdí, že kterýkoli z budoucích startů by potenciálně mohl využívat již letěný stupeň, počínaje misí Iridium-4, která je momentálně plánovaná na konec listopadu. Žádný ze startů však nebude přesunut na použitý stupeň, dokud prý společnost nebude spokojena s následujícími aspekty:

  • spolehlivost již použitých stupňů
  • záruka, že použití již letěného stupně povede ke dřívějšímu startu
  • přijatelná finanční sleva

Na otázku na Twitteru, zda by Iridium rádo využilo 30–40% slevu, kterou SpaceX nabízí za použití recyklovaného stupně, Desch odpověděl takto:

Zatím nemám žádné novinky, ale kéž by ty slevy byly takhle velké! Myslím, že čtete nějaké spekulace.

Osobně mi sice přijde trochu přehnané chtít slevu a zároveň dřívější start, ale rozhododně bude zajímavé sledovat, kdy a jestli vůbec se dočkáme startů pro společnost Iridium s již použitými stupni. Pokud je opravdu ve hře Iridium-4 jako první kandidát, rozhodnutí už muselo dávno padnout, akorát to nebylo oznámeno, neboť SpaceX plánuje každou misi pro konkrétní raketu, takže obvykle není možné takhle na poslední chvíli přejít na použitý stupeň.

Snad se dozvíme nějaké konkrétnější informace během mise Iridium-3, která bude startovat už za pár dnů. Tyto mise vždy létají z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, takže pokud se Iridium nakonec opravdu rozhodne pro recyklovaný Falcon, pravděpodobně by se zároveň jednalo o první start použitého stupně z této rampy. Všechny ostatní zatím proběhly z Floridy.

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač

Pripada mi, ze neco podobneho povidali i minule, kdy zminovali, ze drivejsi starty by jim rozhodne vyhovovaly, kdyz kvuli tomu pristoupi na opakovane pouzite stupne.. A jak jako zajistit spolehlivost? Stejne se da polozit otazka, jak zajistit 100% spolehlivou raketu, protoze takova neni, to at si satelity nechaj ve skladu pod dusikovou atmosferou. Stejne jde hlavne o penize a bud si pockaji jako vsichni ostatni, az si to vse odlita SES a nebo pravdepodobneji se Elonem se nejak domluvi. Tusim ze to podepsali za skoro pul miliardy, jestli se nepletu.