Mise Starlink v1-27

Informace Streamy Články Fotky Videa Aktuálně

Základní informace

 • Datum startu: 9. 5. 2021 08:42 SELČ, záložní termín o den později
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Statický zážeh: Pár dnů před startem, ale ne vždy je prováděn (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Další várka družic pro satelitní konstelaci Starlink (obvykle 60 kusů)
 • Hmotnost nákladu: Každý satelit Starlinku má hmotnost 260 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1051.10)
 • Cíl: Nízká oběžná dráha Země
 • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Ano, na mořské plošině JRTI

Podrobnosti a zajímavosti

 • Další mise s družicemi pro konstelaci Starlink, která nabízí rychlé internetové připojení, časem s téměř globálním pokrytím.
 • Každá družice má hmotnost 260 kg a obsahuje čtyři fázové antény a dvě parabolické. Konstrukce satelitů je navržena tak, aby všechny komponenty při deorbitaci kompletně shořely. Pohon družic zajišťuje elektrický Hallův motor využívající krypton místo běžnějšího xenonu. Družice dále obsahují speciální sluneční clony, které mají výrazně snižovat jasnost družic na obloze.
 • Na této misi poletí již použitý první stupeň Falconu 9 s číslem B1051.10. Bude to vůbec poprvě, co nějaký stupeň poletí podesáté.
 • Přistání prvního stupně Falconu 9 by mělo proběhnout na plovoucí plošině Just Read the Instructions, která se bude nacházet v Atlantiku ve vzdálenosti přibližně 613 km od startovní rampy.
 • SpaceX se při této misi pravděpodobně pokusí o záchranu aerodynamických krytů. Loď pro tyto účely bude umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti přibližně 665 km od startovní rampy a kryty vyloví po jejich přistání do vody.
 • V rámci první fáze budování sítě Starlink má být umístěno 1584 satelitů na orbitu ve výšce 550 km se sklonem 53°. Celkově bude výslednou konstelaci tvořit 11 943 satelitů. Polovinu z nich musí SpaceX vynést do roku 2024 a zbytek do listopadu 2027, jinak bude moci provozovat pouze ty, které se do té doby podařilo do vesmíru vynést.
 • Počet již vynesených a také již deorbitovaných družic Starlink najdete v sekci Statistiky (některé z družic na orbitě jsou však nefunkční). Již vynesené satelity Starlink a jejich pozice na oběžné dráze si můžete zobrazit na webu stuffin.space. Celkové pokrytí zemského povrchu najdete zde.
 • Vývoj data startu: 9. května 2021

Související články

Fotky

Videa

Aktuální informace
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lá-BUS

Za květen mají zatím tempo! Snad to vydrží. A Falcony zjevně budou nasazovat do roztrhání. Doufejme, že nastane za dlouho.

Tomáš Jurka

Škoda, že nakonec neřešili záchranu druhých stupňů… To by teď mohli startovat tak dvakrát týdně 🙂

Martin

Tak záchrana druhých stupňů by se jim těžce nevyplatila. Já myslím, že kdyby měli více dostupných prvních stupňů než mají teď, tak by mohli startovat i 2x týdně.

Tom

Ale to nemají, protože musí vyrábět druhé stupně

Jiný Honza

Jo, taky jsem si dávno říkal, že už dávno mohli testovat “zadarmo” záchranu druhého stupně. A pořešit si tak zároveň vývoj návratu Starship do atmosféry. A kdyby náhodou Starship někde “zadrhnul”, mohli by mít komplet znovupoužitelný a levný systém F9/Dragon. Nic takového na světě dnes není a díky zkostnatělosti ostatních hráčů hned tak ani nebude.

Na druhou stranu by si tím přesunuli zdroje z vývoje nových věcí. Ono těch geniálních vývojářů má i SpaceX jen velmi omezený počet. Elon je prostě dravec a chce všechno. Nebo nic. Nezbývá, než mu držet palce.

Ondra

Ahoj/Dobrý den, neměla by být tímto, sečteno včetně Starlink-26, dokončena první fáze => 1584 satelitů ve výšce 550 km, rozdělených po 22 satelitech do 72 orbitálních rovin s inklinací 53° (tyto družice jsou vynášeny jako první a představují první fázi projektu)?
Děkuji

Jiný Honza

Velmi zjednodušeně řečeno, dokud nemají dnes laserové spojení mezi satelity, je to celé na… Tedy snad na propojení středo-západo-amerických farem k porn…, tedy k internetu. Časem, s tím laserovým spojením to bude pokrok. A pak, jednoho krásného dne dojde k “rozstřelu”. I to bude pokrok. Naučíme se střílet sondy k Marsu skrz bordel. A časem i sbírat bordel. Stejně jako na Zemi.

Adam Ř

I bez leaseru to je fajn – ve všech velkejch městech je internet, a přes satelit může být kdekoliv, kde je v okruhu x kilometrů “datacentrum”

Vendelin

Jestli se nepletu bude to jubilejní 10. Pouziti prvniho stupne??

Václav

Nedaří se mi najít info o misi v1-26, pouze toto:
květen 2021?nízká, sklon 53°Starlink v1-26?Capella-5, Capella-6
Můžete poradit? Dík