Nezisková organizace odhalila vysokou úmrtnost pokusných opic v počátcích vývoje Neuralinku
Před časem jsme psali o tom, že organizace zvaná „Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu“ zažalovala Kalifornskou univerzitu v Davisu kvůli experimentům na zvířatech, které univerzita prováděla ve spolupráci s Neuralinkem. Konkrétně tehdy šlo o „zatajování informací týkajících se pokusů na zvířatech prováděných ve spolupráci se společností Neuralink“.
O sporu nemáme mnoho informací, ale zdá se, že Výbor v něm uspěl, protože od Kalifornské univerzity získal dalších téměř 600 stran dokumentů, zejména veterinárních a pitevních záznamů. Zástupci Výboru dokumenty prostudovali a výsledky jsou dva:
- podání stížnosti proti UC Davis (ne přímo proti Neuralinku) k americkému Ministerstvu zemědělství (U.S. Department of Agriculture, USDA) ve věci krutosti a špatného zacházení s pokusnými zvířaty
- druhá veřejná soudní žaloba u vrchního soudu kalifornského okresu Yolo, která by měla univerzitu přimět k tomu, aby ještě zveřejnila videa a fotografie, které byly zástupci univerzity označeny za neveřejné
Co je Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu?
Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM) je nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu. Propaguje rostlinnou stravu, preventivní medicínu a alternativy k výzkumu na zvířatech. Podporuje to, co sama popisuje jako „vyšší standardy etiky a účinnosti ve výzkumu.“ Výbor byl založen v roce 1985. Sdružuje více než 175 000 členů, z nichž kolem 17 000 jsou lékaři.
Zdroje informací
Informace o podání stížnosti a další žaloby zveřejnil Výbor na své stránce 10. února 2022. Během několika hodin se pak články o vysoké úmrtnosti makaků Neuralinku, doplněné o informace, které na stránce Výboru chybí, objevily na několika různých portálech – Yahoo, Business Insider, Consequence, New York Post. Podle jejich dat vydání se zdá, že první byl Business Insider.
Většina opic z počátků výzkumu zemřela
Autoři článků, kteří zřejmě byli v kontaktu s Výborem, tvrdí, že „z 23 opic, kterým Neuralink na Kalifornské univerzitě v Davisu implantoval svá rozhraní v letech 2017 až 2020, jich přinejmenším 15 zemřelo“. To však ještě není vše. Jeremy Beckham, jeden z vedoucích představitelů Výboru, uvedl, že „prakticky každá z opic, která měla implantát, měla díky rozhraní vážné zdravotní problémy“. Podle něj „Neuralink pokusná zvířata jednoduše mrzačil a zabíjel“.
Články uvádějí i konkrétní příklady makaků a jejich zdravotních problémů. Jedna z opic po operaci mozku dostala těžkou infekci a musela být utracena. Jiná byla nějakou dobu po implantaci nalezena bez prstů. Pravděpodobně se jednalo o sebepoškození v důsledku pooperačního traumatu. Opice rovněž musela být utracena. Třetí po operaci nekontrolovaně zvracela a po několika dnech zkolabovala z vyčerpání organismu. Pitva odhalila pooperační krvácení do mozku.
Stížnost
Ve stížnosti podané na americké Ministerstvo zemědělství Výbor obviňuje Neuralink z porušení zákona na ochranu zvířat (Animal Welfare Act) v jeho devíti bodech. Ve stížnosti uvádí, že „mnoho, pokud ne všechna, zvířata zažívala při experimentech extrémní utrpení v důsledku neadekvátní péče a vysoce invazivních experimentálních mozkových implantátů“.
Lékařský výbor ve své stížnosti poukazuje na to, že „zaměstnanci Neuralinku a UC Davis neposkytli umírajícím opicím odpovídající veterinární péči, použili neschválenou látku známou jako Bioglue, která zabíjela opice kvůli poškozování částí jejich mozků, a nedokázali zajistit dobré životní podmínky opic. Opice použité v experimentech utrpěly různá traumata, záchvaty a opakující se infekce v místech implantátů. V některých případech, v důsledku zhoršujícího se zdraví, podle nich Neuralink a UC Davis usmrtili opice ještě předtím, než byly vůbec použity v plánovaném experimentu.
Zatajované fotky a videa
Univerzita odmítla zveřejnit fotografie a videa týkající se experimentů Neuralinku s tím, že záznamy patří firmě, čili soukromé společnosti, která nepodléhá kalifornskému zákonu o veřejných záznamech (California Public Records Act). Lékařský výbor tvrdí, že práce prováděné a materiály vytvořené ve veřejných zařízeních, tedy na dané univerzitě, zákonu podléhají a musí být zveřejněny. Neuralink podle nich „nemůže využívat veřejné zdroje, a potom se vyhýbat veřejné odpovědnosti“.
Reakce UC Davis
Mluvčí Kalifornské univerzity v Davisu na stížnost reagoval slovy: „Snažíme se zvířatům, která máme na starosti, poskytovat tu nejlepší možnou péči. Výzkum na zvířatech je přísně regulován a UC Davis se řídí všemi platnými zákony a předpisy, včetně těch, které stanoví Ministerstvo zemědělství USA.“
K tomu ještě dodal jednu zajímavou skutečnost. A sice to, že univerzita už v roce 2020 přestala s Neuralinkem spolupracovat. Nabízí se tak několik otázek: Proč Neuralink ukončil spolupráci s univerzitou? Kde a jak testuje po ukončení spolupráce? Byl konec testů na univerzitě jednou z příčin, proč firma začala testovat na prasatech?
Známé video s makakem Pagerem, který pomocí svého neurálního rozhraní hraje takzvaný MindPong, vyšlo až v září 2021, čili Neuralink evidentně dále na opicích testuje.
Neuralink se ke stížnosti zatím nevyjádřil.
Jak vypadá podobný výzkum jinde?
Neuralink je nejznámějším, nejviditelnějším a nejvíce medializovaným projektem v oboru neurotechnologie a neurálních rozhraní. Dá se očekávat, že na sebe strhne většinu podobných stížností různých organizací, nejen těch bojujících za práva zvířat, ale postupem času také za práva lidská.
Musíme se ale ptát, jak vypadají testy v jiných podobných organizacích, kterých je po světě čím dál více. Některé univerzity a jiné ústavy vyvíjející neurální rozhraní dělají testy na zvířatech už mnoho let. Je zde Neuralink výjimkou, nebo je v počátečních fázích výzkumu podobných zařízení takováto úmrtnost pokusných zvířat běžná?
Je třeba také vzít v potaz to, že Neuralink vyvíjí zcela nové, bezprecedentní zařízení. Nikdo ještě netestoval nic, co by připomínalo podobný implantát.
V souvislosti se zveřejněnými informacemi o testech a úmrtnosti opic se pak nabízí ještě i mnoho dalších otázek: Šlo jen o úmrtnost v počátečních fázích vývoje? Jak vypadá situace teď? Jaká je úmrtnost v případě prasat? Vědí o situaci příslušné kontrolní úřady? Jak se k tomu staví?
Video z laboratoře
V srpnu roku 2020 Neuralink představil krátké video o tom, jak vypadá péče o zvířata v jeho laboratoři. Jde zde sice o prasata, ne makaky, ale zdá se, že péče je na velmi vysoké úrovni. Vypadá to, že pečovatelé mají ke zvířatům velmi humánní přístup. Video jsme před časem opatřili českými titulky:
Co teď s testy na lidech?
Bude mít stížnost Výboru lékařů pro zodpovědnou medicínu nějaký dopad na klinické testy rozhraní Neuralinku na lidech? Těžko říci. Elon Musk se nejednou vyjádřil ve smyslu, že bezpečnostní standardy Neuralinku jsou mnohem vyšší, než jaké vyžaduje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA, Food and Drug Administration). Ohlašuje však klinické testy už třetím rokem. Autoři výše zmíněných článků tak nyní tvrdí, že zjištění Výboru lékařů pro zodpovědnou medicínu můžou poukazovat na to, že firma má ještě k lidským testům velmi daleko.