Elon Musk hrozí, že přestěhuje Teslu z Kalifornie, pokud nedostane povolení spustit výrobu ve Fremontu

Tesla žaluje okres Alameda v Kalifornii, kde se nachází její hlavní továrna ve Fremontu. Důvodem je to, že místní zastupitelé stále nechtějí Tesle povolit opětovné spuštění továrny i přes doporučení kalifornského guvernéra. Tesla argumentuje tím, že má zkušenosti ze své čínské továrny a ví, jak zajistit bezpečnost zaměstnanců a bránit šiření koronaviru. Elon Musk hrozí, že pokud se něco brzy nezmění, přesune výrobu a centrálu firmy z Kalifornie do Texasu nebo Nevady.

Vše začalo koncem března, kdy byla Tesla nucena zavřít své továrny v Kalifornii, Nevadě i New Yorku kvůli nařízením, jejichž cílem bylo zpomalit šíření nemoci covid-19. Továrna Tesly ve Fremontu v kalifornském okrese Alameda má na svědomí drtivou většinu globální produkce této automobilky – vyrábí se zde Modely S, 3, X a Y. Čínská továrna v Šanghaji je sice v provozu, ale zatím se tam vyrábí pouze Model 3 pro asijský trh, takže Tesla momentálně nemůže vyrábět žádné vozy pro ostatní trhy.

Tesla očekávala, že továrnu ve Fremontu bude moci otevřít 4. května, jelikož kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil zvolnění některých omezujících opatření a otevření „některých továren a logistických center“. Ve stejný den byla otevřena také továrna Giga Nevada, kde Tesla a Panasonic vyrábějí baterie a další komponenty pro Model 3 a Model Y.

Tesla Factory ve Fremontu (Zdroj: Teslarati)

Avšak zastupitelé okresu Alameda, kde se nachází hlavní továrna Tesly, následně vydali prohlášení, že automobilka svou továrnu prozatím otevřít nemůže. Podniky v několika okolních okresech přitom už byly otevřeny. To rozhořčilo Elona Muska, který na Twitteru uvedl, že Tesla na toto rozhodnutí bude reagovat žalobou, jelikož je v rozporu s pokyny guvernéra a prezidenta. Musk dodal: „Tohle je poslední kapka. Tesla okamžitě přestěhuje svou centrálu a budoucí programy do Texasu/Nevady. Jestli ve Fremontu zůstane vůbec nějaká výrobní aktivita, bude záležet na tom, jak bude s Teslou jednáno v budoucnu.“

Tesla 9. května žalobu opravdu podala a žádá v ní o zrušení rozhodnutí okresu Alameda ohledně nemožnosti otevření továrny ve Fremontu. Zároveň na svém webu zveřejnila své argumenty, proč továrna ve Fremontu může být otevřena. Automobilka uvádí, že má zkušenosti ze své šanghajské továrny, která byla kvůli koronaviru zavřena už v únoru. Už za pár týdnů ale mohla být otevřena s omezeným počtem pracovníků, kteří navíc museli dodržovat různá hygienická a organizační opatření. Tento systém se osvědčil a čínská továrna momentálně vyrábí 4000 kusů Modelu 3 týdně.

Ve Fremontu tedy Tesla chce po otevření továrny zavést podobná opatření, která zahrnují častou dezinfekci pracoviště, trénink zaměstnanců, nošení ochranných pomůcek, oddělovací bariéry mezi pracovními stanicemi a další kroky. Tesla vypracovala a zveřejnila 38stránkovou příručku, která podrobně popisuje její plán, jenž zároveň průběžně komunikovala s místními zastupiteli a úřady.

Zatím není jasné, jestli Muskova žaloba a výhružky, budou mít nějaký efekt, ale podporu Tesle vyjádřili například starosta města Palo Alto, kde se nachází firemní centrála Tesly, a také starostka města Fremont. Ta prohlásila: „Řada důležitých firem už prokázala, že je možné provozovat podnik i s přísnými bezpečnostními opatřeními. Pevně věřím, že stejné metody lze aplikovat na továrny, které jsou kriticky důležité pro naše zaměstnané.“

Předchozí články o sporech Elona Muska a jeho firem:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

78 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Netvor

V tomhle je fakt Musk magor. Zkusenosti z Ciny jsou prece jinde k nicemu. V Cine lidsky zivot nema hodnotu. A Musk me stale presvedcuje, ze pro nej take ne. A pro me zas nema cenu Tesla. Easy peasy

qmox

Sherif oznamil tesle ze moze udrziavat iba minimalne nutnu prevadzku dokial jej plan na znovu otvorenie nebude schvaleny.
Pokial tesla neuposluchne vyzvu prijdu tvrdsie methody , tzv phased apporach
Sranda ze vsetci komunikuju cez twitter:
https://twitter.com/ACSOSheriffs/status/1259974251286683648/photo/1

Tesla uz predtym publikovala 32 stranovy manual ako planuje otvorit a vyroba mala bezat na 30% , vyzera to vsak ze panom z okrsku sa ten plan nezdal dostatocne detailny, respektive mozno nemal oficialny template .
https://www.tesla.com/sites/default/files/blog_attachments/Tesla-Return-to-Work-Playbook.pdf

Kazdopadne Elon to zrejme uz nevydrzal a zatlacil na svojich managerov nech otvoria v pondelok nech sa deje co sa deje a tak sa aj stalo .
Musk to zrejme vidi ako buzeraciu kedze vsetky ostatne automobilky dostali povolenie otvorit , zatial co tesla ani na 30% .
To ze ich chceli pustit od 18 Maja to je tiez take otazne kedze oficialne tesla ziadne povolenie alebo konkretny termin nedostala.
Proste to vyzera tak ze pani z okrsku chceli mat pekny weekend zatial co Musk chcel mat Fabriku v prevadzke od pondelka kedze mu to prislo ako cista buzeracia ktora nicomu nepomaha.

Kazdopadne chapem Muska , koniec koncov pri tak integrovanom businesse aky tesla ma, bez freemontu ktory vraj vyraba komponenty aj pre cinu tesla nemoze fungovat . Na druhej strane pre tych 10K ludi je tiez dolezity plat ktory je vacsi ako 800-1200 dolarov co dostanu od statu ako nezamestnany . Specialne v kalifornii ta podpora nemusi stacit ani na najom nieto aby zaplatila aj nejake sluzby ktore zamestnavaju dalsich ludi.

Osobne to vidim tak ze do 2rokov tesla z Californii skonci a to tak ze dobuduje gigafactory tak aby to nebola len vyrobna baterii a zaroven postavy dalsiu fabriku pre Cybertruck , Semi , Roadster v Texase . (kde uz musk spacex)

kayle

Tak ja zas čítam že Fremont nevyrába pre Čínu. Aké diely by mali vyrábať? Nejaký link? (okrem TSLAQ twiterov 🙂
Giga Nevada robila batérie a motory. (tam už sa pracuje a pracuje sa aj v nejakej inej “pobočke”, ktorá nie je v Alameda county ale v nejakom susednom).

Ako chápem oddelenie verejného zdravia, že sa snaží minimalizovať prenos. Ale ľudia tiež večne nemôžu sedieť doma a nepracovať.

Rene

Musk znovu rozjíží výrobu, navzdory zákazu od Alameda County. Guvernér podporuje Muska.
https://www.volty.cz/2020/05/12/elon-musk-restartuje-vyrobu-elektromobilu-tesla-navzdory-zakazu/

Rej

Ano, na twitteru Musk napsal, ze rozjizdi vyrobu i pres zakaz a pokud budou chtit nekoho zavrit, tak pry jen jeho.

Mário

Na jednej strane sa mu nečudujem ale na druhej nemyslí na ľudí. Hádam nechce klesnúť tak hlboko ako novodobý otrokár Jef Who ktorý má zdravie zamestnancov totálne na párku. Znova je to tu samí odborník a nedocenený talent ktorého vláda nepočúva. Dnes je problém že informácií je veľmi veľa a pre kvalitnú konšpiráciu alebo lož nemusí človek ďaleko chodiť. Kto si myslí že je to prehnané a všetko hlúposť mal by navštíviť Taliansko. Tam sa na vlastnej koži presvedčili že to nieje chrípka!! Áno sú hrdinovia čo kričia že oni nemajú problém a trochu si pokaslu. Ale ako by sa zachovali ak by ich blízky skončil v kritickom stave alebo nebodaj zomrel. Je to ako sa rútiť po meste na aute 150. Vy sa možno ponáhľate a máte niečo dôležité ale človek ktorý neprežije zrážku asi nebol pripravený zomrieť a je mu ukradnuté že vy ste mali niečo dôležité. Amerika absolútne nezvládla testovať a je ohromný rozdiel medzi počtom pozitívne testovaných a reálne nakazených. Odhaduje sa že USA by potrebovali minimálne 3x viac testovať aby mohli začať otvárať. Ak si človek berie ako príklad Rusko alebo Čínu kde dávajú čísla ako z rozprávky a doktori musia vravieť to čo vyhovuje vláde pretože môžu zmiznúť alebo náhodou vypadnúť z okna môže len kecat na internete a opatrenia nech radšej nechá na odborníkov.

Martin B

Jak nemyslí na lidi? Tesla připravila plán bezpečnosti a nikdo s nima o otevření nechce ani jednat. Musk se snaží zachránit pracovní místa a někteří z něho dělají masového vraha, zatímco všude kolem se už vyrábí. Ford a GM už otevřely a nevšiml jsem si, že by na ně někdo útočil, přestože situace v Detroitu byla na počet obyvatel horší.

Ivo Janáček

“Musk se snaží zachránit pracovní místa” To jako že když otevřou o týden později, tak už ty místa nebudou? To znamená, že předpokládáte krach Tesly???

Martin B

O týden? O žádném týdnu nebyla zmínka. Jediné co bylo Tesle sděleno, že minimálně 3 týdny neotevřou. Minimálně. Nerozdíl od ostatních automobilek s nimi okres nehodlat jednat o datu otevření. Pouze jim sdělili, že do června nesmí vyrábět.

kayle

Asi to má byť 18.5. Pôvodne sa hovorilo o 8.5., z toho nič nebolo.
Ale ten dátum sa vraj objavil neskôr, po žalobe (alebo aspoň nebol spomínaný, nesledujem každé písmenko, tak bez záruky). Predstaviteľ Alameda County sa mal vyjadriť, že debatovali o dátume 18.5. Ale po žalobe intenzita rozhovorov opadla.
https://twitter.com/alandail/status/1259873253306388480
https://twitter.com/lorakolodny/status/1260067263689809921
Tak neviem, no.

+ čerešnička, cez víkend olej do ohňa priliala aj ďalšia politička (úplne iný county)
https://twitter.com/LorenaSGonzalez/status/1259287879177531392

Martin B

Všechny automobilky měly dány datum otevření. Většina jich už jede. Tesla nedostala žádný termín a je jenom logické, že je zažalovala za vzniklé ztráty. A žaloba není žádný důvod aby navždy zakázali výrobu. Je to jenom okopávání kotníků od nějakého úředníka.

PetrK

Pro některé lidi může být za současné chvíle týden nebo dokonce tři týdny existenční problém. Pokud chceme slovíčkařit, tak pokud je fabrika zavřená, tak počet pracovních míst se blíží nule.
Samozřejmě, že jde především o business Tesly. A Musk není v úplně pozitivní roli. Pokud Tesla nebude vyrábět, tak ta místa mohou časem zaniknout nadobro. Otázka je, jestli se “ultimátum” dá nazvat ochranou. Na druhou stranu, pokud se jinde vyrábí i za horších podmínek, tak je Muskovou (CEO) povinností postupovat takto.

Ivo Janáček

Tak ještě jednou a pro všechny tři (J R, Martin B, PetrK)

Jak jste si jistě všimli, tak jsem reagoval na tuto část věty: “Musk se snaží zachránit pracovní místa”.

To jestli se otevře za týden, za měsíc nebo za rok nijak nemá vliv na počet pracovních míst, prostě až se otevře továrna, tak tam bude ti lidé opět pracovat ve stejném nebo dokonce vyšším počtu, aby maximalizovali rychlost výroby. jak správně uvádí PetrK, jde především o peníze Tesly, protože když stojí, tak nevydělává a naopak platí náklady.

Tímto výše uvedeným nijak nereaguje na to, jestli je správné nebo ne rozhodnutí politiků, ale na nesmyslnost věty na kterou jsem poukázal. Jediný smysl by to dávalo tehdy, pokud by hrozil krach Tesly a to by pak ty místa skutečně mohly zaniknout.

Nakonec už jen dodám, že pro Teslu tato odstávka může být i pozitivní, pokud se jim podaří během ní odstranit jejich dlouhodobé problémy s kvalitou výroby.

Martin B

Vážně si myslíte, že několika měsíční odstávka výroby by neměla vliv na počet pracovních míst? Už jenom nutnost šetřit náklady a propouštět lidi kteří nejsou naprosto nezbytní k přežití společnosti by mohla zničit stovky pracovních míst přímo v Tesle a mohla by být likvidační pro spoustu subdodavatelů a mohla by vést ke kolapsu celé výroby.

PetrK

Pokud dojde ke znovuotevření na stejném místě, tak se dá očekávat, že počet míst bude stejný, možná spíš přechodně vyšší. Bavíme se o fabrice, ta bez lidí nevyrábí, s méně lidmi vyrábí méně. Aktuální počet pracovních míst je samozřejmě skoro nula. Přesunem fabriky jinam dojde k lokálnímu úbytku pracovních míst, ale celkově zůstane počet +/- zase stejný. Tedy dokud fabrika nezavře nebo výrazně nezrobotizuje, zůstane počet pracovních míst, které nabízí stejný.
Vzhledem k vertikální integraci uvnitř Tesly nebude vliv na subdodavatelský řetězec velký. Dodávky polotovarů se v podstatě nesníží, spíš přechodně zvýší.

Martin B

Fabrika bez lidí nevyrábí, ale můžou propustit podpůrné profese. Tedy ty, co budou mít největší problém sehnat práci. A je možné že vůbec bude problém nastartovat výrobu. Tesla má spoustu dodvatelů. První, druhé, třetí úrovně. Jikmile nějaký malý výrobce zbakrotuje, tak se může rozpadnout celá výroba. Ty škody budou mnohem větší. Už před několika týdny říkal, že spousta jeho subdodavatelů má existenční problémy.

PetrK

Pořád srovnáváte Teslu s klasickou automobilkou.
Tesla si prošla minimalizací a opětovným donabíráním na “optimum”. Stejně tak Tesla odebírá především polotovary a několik typů hotových výrobků od dodavatelů – to jsou věci, pro které se právě nevyplatí vertikální integrace. Z více důvodů, z nichž zastřešujícím je dostatečná konkurence na trhu. Nic extra specificky automobilového, jako klasické automobilky.

Martin B

Každá firma má lidi bez kterých může fungovat. Pomocníky v kuchyni, uklízeče, pomocné dělníky při práci s odpadem, část bezpečáků a kontrolorů, úředníků atd atd. A to jsou ti první, kteří půjdou, bude-li to nutné.
A Tesla stejně jako každá automobilka má tisíce subdodavatelů (přímo slova Muska). To je jedno, že jsou silně vertikálně orientovaní. Bez dodavatelů se neobejdeš. A když ti jich pár zkrachuje, tak se ti rozpadne dodavatelský řetězec a nevyrobíš ani auto.

PetrK

Já naprosto přesně rozumím, co chtěl říct. Chtěl si rýpnout, otočit se na slovním spojení. Dělám to taky 🙂 Tady více méně nejsme v rozporu, jen si převysvětlujeme významy 🙂

Ivo Janáček

Právě že jsem si vůbec nechtěl rýpnout ba právě naopak jsem chtěl upozornit na to, že tak jak to bylo napsané by to znamenalo, že pisatel předpokládám krach Tesly a to si myslím, že určitě takto nemyslel. Nic víc a nic méně za tím nebylo.

PetrK

Těch nákladů nebude moc. U nás by to byly především mzdové náklady. V USA budou náklady výrazně nižší – v podstatě jen nutné energie, ostraha … Nejsem si jistý pronájmem (nemovitost, zařízení), jestli je Tesla má vlastní.
Pokud by měla Tesla na stávajícím místě otevřít za rok, tak se vsadím, že dojde k poklesu pracovních míst. I měsíc bude na hraně. Samozřejmě se místa objeví jinde, ale to není logický kontext.
Edited: logický kontext je lokalita a časové období alespoň několika měsíců (IMHO)

Jiří Lacina

I když Tesla nezkrachuje bude to mít samozřejmě vliv na počet pracovních míst. Čím delší znemožnění výroby tím větší finanční ztráta. Tím méně peněz na další expanzi Tesly takže např. za dva roky namísto vytvoření dalších 4000 nových pracovních míst jich bude vytvořeno třeba jen 1000.

Robert

Mario, asi si si pomylil web.

qmox

Suhlas s Muskom je cas teslu postupne presunut z californie do texasu pripadne do nevady.

Urcite na zaciatku opatrenia voci corone boli na mieste len uz mam pocit ze si z toho niektory spravili fetish a to je ten problem.
Zaroven Guverner kalifornie nemal ani gule povedat ci stat ostane otvoreny alebo zavrety takze aby sa pacil vsetkym tak to nechal na okrskoch. Co je trochu pokrytecke same o sebe kedze democrati furt nadavali na trumpa ze nema jednotnu politiku pre US jeho patchwork approach nebude fungovat.

Muskovi zrejme ide o to ze je to nefer voci Tesle vs konkurencia ktora dnes otvara, rovnako tak ako tesla vs zamestnanci ktorych tesla neplati ked nerobia.

By the way Musk dnes tweetoval ze tesla zacina produkciu tak som zvedavi ci ho zajtra zavru alebo nie :

“Tesla is restarting production today against Alameda County rules. I will be on the line with everyone else. If anyone is arrested, I ask that it only be me.”

daevid

Popravde sa mu nečudujem a v tomto podporujem rozhodnutie Tesly.
Kto není zaslepený, uvažuje racionálne, v globálnom merítku a nestranne, pochopí to.

Martin B

USA se otvírá, všechny automobilky už jedou nebo spouštějí výrobu tento týden, celá Kalifornie vyrábí. Tedy s vyjímkou toho jediného okresu, kde sídlí Tesla.

Myslím, že Musk má dost toho okopávání kotníků od kdejakých úředníků. Tesla je největší výrobce v Kalifornii a druhý největší exportér. Člověk by čekal, že si takového zaměstnavatele budou vážit. Ale oni ne. Tak Tesla prostě půjde tam, kde to více ocení.

Vladimír Todt

Z hlediska všech informací okolo a i zde napsaných to vypadá až blbě podezřele, když i lokální úřednící souhlasí s Teslou a okolo se začíná produkovat při zavedených opatřeních. Komedie. Z tohoto pohledu se nedivím, že se nasral už veřejně.

3,14ranha

Tohle není pravda a doufám že to od vás není úmyslná lež. Celá Kalifornie má pořád platný (a navíc dnes prodloužený) Stay-at-home. To znamená že legálně otevřené jsou jen kritické provozy a infrastruktura (jídlo, zdravotnictví, energie, bezpečnost).

“California Gov. Gavin Newsom has also announced an indefinite stay-at-home order for the entire state but said there could be rollbacks of some of the restrictions in the coming weeks.” (May 11)

Martin B

Od pátku jsou otevřené vybrané obchody a výroba za podmínek splnění bezpečnostních pravidel. Je to další fáze v otevírání trhu. Dokonce guvernér dal možnost jednotlivým okresům si rychlost otevírání uzpůsobit podle potřeb a vlastního uvážení. Alameda County místo spolupráce s Teslou na bezpečném otevření dala přednost ještě striktnějšímu uzavření. A to přestože Tesla připravila podrobný plán zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců a má zkušenosti z Číny. Nedivím se že Musk je vztekem rudý. Já bych byl na jeho místě taky.

kayle

+ golfové ihriská.
Aby som nebol bulvárny, boli povolené “Low-risk” prevádzky a rekkreačné aktivity.
https://www.danvillesanramon.com/news/2020/04/29/bay-area-to-allow-construction-projects-golf-courses-summer-camps-under-new-shelter-in-place-order

Jan Tichavský

Spíš by mě zajímalo kolik mají v okrese případů ve srovnání s okolím a s celým státem. Pokud by tam byla míra promoření velká tak to má smysl držet zavřené, ale za 7 týdnů by už to měli mít pod kontrolou, zavírali pokud jsem to dobře našel už 23. března. Taky si umí představit že v továrně si to dokážou zabezpečit poměrně líp než třeba v obchoďáku: povinné ochranné pomůcky, měření teploty na vstupu, dezinfekce na každým rohu atd. Zvlášť když v okolí už otevírají. Takže zbývá otázka kdo to tak brzdí a jestli za tím není nějaký lobbing konkurenčních automobilek.

Silhan.J

Už jsem se začínal bát že se tu neobjeví konspirační teorie i zlé konkurenci.

Martin B

To nemusí být konkurenční automobilky. Těch zájmových skupin, co mají na Muska pifku je dost a dost. Jenom od začátku roku prodělali shorteři na Tesle přes 10 miliard dolarů. Lidi už škodili pro méně.

3,14ranha

A ti zaměstnanci budou mít zákaz opustit okres ?

Když se podíváte na celou Kalifornii, tak v té rozhodně situace stabilizovaná není. Podíl mrtví/nakažení je 5% (při poctivém testování by mělo být asi 1%) takže jim tam běhají tisíce netestovaných potenciálních “přenašečů”.

Amerika zmeškala možnost chytré karantény, sledování kontaktů, roušek a hygieny takže jim to propuklo plošně. Jakýkoli pokus předčasně rušit přísnou plošnou karanténu se jim vymstí druhou (možná ještě horší) vlnou !

PS: Elona mám rád jako technologického vizionáře, ale po dobu koronavirové pandemie by mu měli nacpat do pusy roubík a odpojit tweeter. Bohužel je v téhle oblasti naprosto odtržený od reality, a přestože inženýr, tak neschopný pochopit nejzákladnější matematiku šíření nakažlivých chorob.

Martin B

V době kdy desítky miliónů lidí přichází o práci se Musk snaží zachránit pracovní místa. Nedělá to bezhlavě. Mají zkušenosti z Číny. Připravili podrobný plán bezpečnosti. Očekával bych, že se okres bude snažit podpořit svého zdaleka největšího zaměstnavatele a plátce daní. Že mu nejenom vyjdou vstříc, ale dokonce budou na zajištění bezpečnosti spolupracovat. A všechno co udělali bylo, že zakázali vyrábět. Dokonce mnohem déle než všichni ostatní. Dokonce bez jasné vyhlídky na otevření. Může se někdo Muskovi divit, že zuří?

3,14ranha

Evidentně se vůbec z číny nepoučil. V číně zavedli přísnou karanténu na DVA MĚSÍCE. A tu karanténu startovali v době kdy věděli o pouhých desítkách případů. A doteď se v Číně bojí druhé vlny (a spousta zařízení zůstává buď dobrovolně, nebo příkazem zavřená).

Je směšné ohánět se zaměstnaností po dobu kdy se infekce volně šíří v populaci (pokud nejste hrobník, majitel krematoria či výrobce ochr. pomůcek). Angličané i Švédové už to taky pochopili že uvolněním pouze zvýší počet obětí, ale nedokážou zachránit ekonomiku. Bohužel Elon je (jako spousta dalších) zadlužený až po uši takže řve jak tygr v kleci a na životy spoluobčanů moc ohledů nebere.

Obávám se že spoustě lidí doteď nedochází prostá logika, že situace se v některých oblastech USA jeví lepší PRÁVĚ PROTO že přísnější karanténou relativně zpomalili šíření choroby. Pokud by se to uvolnilo předčasně , tak všechna ta předchozí omezení přijdou na zmar. Situace v Alamedě VE SKUTEČNOSTI vůbec není dobrá. Mají tam doteď víc nových případů na počet obyvatel než bylo u nás v době vrcholu a úmrtnost mají dvojnásobnou.

Amerika zmeškala možnost chytré karantény a může se zachránit už jen tou “hloupou” plošnou, v mnoha státech budou muset vydržet i zákaz vycházení (jako ve wuchanu). Pokud to předčasně otevřou, tak druhá vlna bude horší než ta první.

Martin B

Shanghai nebyl v totální karanténě. Prosím nevymýšlejte si.
Na ostatní nemá smysl reagovat.

3,14ranha

Já taky nemluvím o Šanghaji ale obecně o číně. Já samozřejmě beru s velkou rezervou oficiální čínská čísla, ale je evidentní že čína dostala situaci pod kontrolu karanténou Wuchanu (a 60 milionů lidí okolo). Oni to zarazili včas (přestože je to ekonomicky velmi bolelo).

Amerika už nemá ten luxus jednoho ohniska (jako čína), protože si to nechali roztahat po celých Státech. Byli hodně arogantní, na začátku zvorali testování a jsou politicky nejednotní (demokrati vs republikáni vs sólo jezdec Trump) aby mohli zavést účinná opatření, takže tam má epidemie dost místa k šíření.

V Kalifornii to vypadá že příští týden překonají pár týdnů staré rekordy denních nárůstů nakažených i mrtvých (nepřeju jim to). Kalifornie nejspíš pod vlivem korupce, výjimek a nezodpovědných občanů a podnikatelů jako Elon Musk má tu svoji “karanténu” děravou jak řešeto. Ani okres Alameda (okres s 1,6 milionů obyvatel :-D) nevykazuje pokles, spíš stálý nárůst nakažených i mrtvých.

Jak ještě dlouho chtějí zastánci “chřipečky” klamat sebe a ostatní ? Bez poražení koronaviru žádný návrat do normálu nebude. Tečka.

Rosetau

Velmi bych ocenil, kdyby jste tohle téma řešily někde jinde děkuji.

3,14ranha

Když váš soused skočí z okna desátého patra, skočíte taky ? V Kalifornii se nic plošně neuvolňuje, 90% Kalifornie pořád sedí doma na zadku. Proto se Elon snaží vyřvat si zařazení do “esential” skupiny podnikání.

Je rozdíl tvrdit blbosti v situaci kdy se maximálně zasmějeme hlouposti autora. A je rozdíl tvrdit hlouposti v době pandemie kdy při Elonově sledovanosti takové plácnutí může zničit život velké spoustě lidí*. Koneckonců to může velmi poškodit i reputaci jeho firem.

* typicky v jižní koreji vše zvládali chytrou karanténou (prvních 30 infikovaných cizinců), než jim proklouzla jedna hloupá a nezodpovědná paní, díky které se nakazilo 10.000 lidí a nejméně 300 zemřelo. Podobné to bylo v Itálii, Španělsku, u nás na Litovelsku a obávám se že to uvidíme u druhé vlny která v mnoha zemích bude horší než ta první.

David Novosád

Vy jste asi na Litovelsku nikdy nebyl, že?
Ta karanténa byla jenom experiment, který byl úplně k ničemu.
Teď se zvedá nezaměstnanost, firmy krachují a propouští.
A Kalifornii máte asi taky dobře znalou.
Přečtěte si někdy jak se klasifikuje pandemie a epidemie.
Před pár lety se klasifikace pandemie úplně změnila, na tlak farmaceutických firem.
V roce 2018 byla v ČR na Liberecku epidemie chřipky, kdy bylo potvrzených! onemocnění 1500-1700 na 100 000 obyvatel ( to je klasifikace epidemie,(tento údaj je dohledatelný na stránkách českého statistického úřadu)), a my tady máme cca 8200 potvrzených přítomností viru v těle na 10 500 000 obyvatel, ne onemocnění!!!, závěr ať si udělá každý sám.

Je smutné číst komenty od určitých lidí, kteří mají všechny zaručené a pravdivé informace.
Lidi chce to trochu přemýšlet a dívat se na to trochu logikou a zdravým rozumem.

PS: Kdyby to byl takovej průser jak se to prezentuje, tak tady máme totální karanténu, na křižovatkách vojáci, policajti nikdo nikam, příděly jídla a já nvm co ještě. Když bude člověk trochu pozorný tak se na trochu seriozních stránkách dočte, že na Covid-19 přímo nikdo na světě neumřel, vždy byla pouze potvrzena jeho přítomnost v těle pacienta!!!, popř. zhoršil stav nemocného, tzn. že pacient umřel s COVID-19, ne na něho!!!

PSS: Teď trochu čísel: V ČR je asi 10 500 000 obyvatel, potvrzených lidí, kteří mají přítomnost!!! viru v těle je cca 8 200, což je 0,078%.
Na rakovinu v roce 2017 zemřelo 27 320 což je 0,26% a diagnostikováno jakékoliv onkologické onemocnění bylo 577 373, což je 5,5% a takhle se dá pokračovat, tak ať teď si každý může zapřemýšlet co se to tu vlastně děje!!!
Přeji hezký den

Jiří Hadač

Vážený kolego, budu reagovat jen na část vašeho komentáře, na tu část o Litovli. Trošku bych zabrzdil na téma k ničemu a experiment. A co jako v té chvíli udělat. Měl byste lepší nápad? A máte pocit, že jinde je to lepší, že řada lidí nemá problém z penězi, když nemohli měsíc dva chodit do práce?
Další pasáže na téma pandemie a různé statistiky ponechávám stranou.
PS: Litovel a Chořelice jsou u mě dost osobní téma.

diwalt

Sice dělám strašnou chybu, že odpovídám, protože spojení “na nátlak farmaceutických firem” je indikátorem člověka, který snadno podléhá konspiracím a blábolům, ale budiž…

Ohledně úmrtní na virus SARS-CoV-2 a obecně na úmrtí způsobená virem. Virus jako takový člověka opravdu nezabije. Nikdy a nikde. Virus napadá buňky, které následně přestávají fungovat, čímž člověku selhává organismus. Čili každé úmrtí bude úmrtím na selhání některých z funkcí, případě SARS jde typicky o selhání plic (protože virus nejčastěji napadá plicní buňky), ale může se jednat o selhání jakýchkoli dalších orgánů, může se také jednat o úmrtí z důvodů přehnané reakce vlastního imunitního systému (to je velmi pravděpodobné u případů, kdy byly zjištěny krevní sraženiny, které pravděpodobně způsobila přehnaná reakce bílých krvinek – je to jedna z možností, se kterou se pracuje).

Ani jiné, mnohem nebezpečnější viry, jako třeba HIV, Ebola, virus způsobující MERS a další, nezabíjejí přímo, ale vždy jde o smrt způsobenou druhotným efektem. HIV vyřadí imunitní systém a člověk umírá na jinou, klidně banální infekci. Ebola způsobí masivní krvácení atd.

Podstatné je, že ti lidé, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2 a následně zemřeli třeba na infarkt myokardu způsobený krevní sraženinou, mohli klidně žít dalších pět, deset, dvacet let. Tedy zcela oprávěně patří mezi oběti viru, přestože vir je nezabil. Zemřeli na komplikace spojené s onemocněním COVID-19.

PetrK

@diwalt
Popsal jste veškeré nemocí. Nějaký patogen způsobí nějakou nemoc. Rozbíjíte souvislost mezi původcem nemoci (např.SARS-CoV-2) a nemocí jako takovou (např.COVID-19). Co vás k tomu vede, to vskutku netuším, ale je to obrovský nesmysl. Jestli někdo zaměňuje původce nemoci a nemoc samotnou v tak veřejně propíraném případě, jako koronavirus, tak je to jedno, protože většina lidí chápe, o čem je řeč. Pokud nejsme z oboru, tak v naprosté většině případě netušíme, co je původcem konkrétní nemoci. Nějaká část lidí je schopna rozlišit virový a bakteriální původ onemocnění , ale dost velká část lidí ani to ne.
Vliv jaký pak má daná nemoc na smrt člověka je pak věc úplně jiná. Někdy je to zjevné, ale v naprosté většině případů můžeme pouze spekulovat, zda by dotyčný umřel později, pokud by nebyl infikován nějakým patogenem. Přesný verdikt by možná dodaly nějaké podrobné a patřičně drahé testy a ani tehdy by to nemuselo být přesně průkazné.
Pak se přesuneme od teorie k vykazování – Víte jaká jsou pravidla pro vykazování příčiny úmrtí? Já ne. Dovedu si představit, že v případě epidemie nebo pandemie se zachycují veškeré případy úmrtí, kdy byl dotyčný nakažen.
Opravdu nechápu pokusy o zlehčování. Fakta jsou totiž na stole
– nemoc je podobně nakažlivá jako chřipka
– doba, kdy je člověk nakažlivý a přitom nemá sympromy je relativně dlouhá > mění chřipkové nakažení v mnohem nebezpečnější (pro společnost)
– skupina lidí, kteří jsou touto nemocí smrtelně ohroženi je velká
– specifika těžkého průběhu onemocnění jsou limitující pro zdravotní péči (počet lůžek)
– vůbec netušíme, co mohou být další aspekty lidského zdraví zvyšující pravděpodobnost úmrtí při nakažení
Vyjádření, která tady předhazujete mi spíše připomínají někoho, kdo si přečetl čtyři články na Internetu a myslí si, že sežral Šalomounovo hovno.
Nechci rozmíchávat žádnou flamewar. Nebudu se diskuze dál účastnit. Jen považuji takovéto zlehčování za mnohem nebezpečnější, než nemoc jako takovou.

3,14ranha

re: David Novosád
Já tím myslel, že jedno nezodpovědné rozhodnutí (i jednoho jedince) může být příčinou ohniska s tisíci nakaženými a stovkami mrtvých. U nás italští dovolenkáři (karanténa s dalšími opatřeními zabránila horšímu průběhu), v itálii načerno pracující čínští dělníci, ve španělsku fotbaloví fanoušci a demonstrace feministek, v jižní koreji jediná bláznivá tetka a pak minulý týden návštěvník gayklubu .

To že koronavir nemá smrtnost jako Ebola neznamená že je neškodný. Podstatné je že je řádově smrtnější než sezonní chřipka a je dokonce i násobně nakažlivější (zejména když se vyskytne “superpřenašeč” který dokáže nakazit desítky či stovky dalších lidí).

PS: člověk, lidské tělo je organismus, takže ani hloupá zástava srdce se většinou neděje “sama od sebe”. Někdo má zástavu protože ho vyhodili z práce, nebo mu zemřel partner, někdo má zástavu srdce protože jeho plíce kolabují vlivem infekce koronaviru.

Člověk který zemře na: šok, mrtvici, infarkt kvůli tomu že jeho tělo se vyčerpalo bojem s koronavirovým zápalem plic je jednoznačně oběť koronaviru.
Sporné mohou být jedině případy kdy člověk byl na smrt oslabený už nějakou dobu před infekcí (= obyvatel LDN, JIP s prognózou pár dní zbývajícího života).

PS: už nějakou dobu jsou známy celkové statistiky úmrtí z itálie za březen včetně rozlišení jednotlivých okresů (a podobné statistiky budou přibývat i jako součást vědeckých prací zkoumajících pandemii koronaviru). Okres Bergamo měl nárůst 1000% (desetinásobek) celkového počtu úmrtí týdně. Za týden jim umřelo tolik lidí, jako normálně za 2 měsíce ! Při takovém nárůstu je námitka o správnosti počítání či spolehlivosti testů zcela irelevantní!

A jak to italové zastavili ? Přesně jak píšete: totální karanténa včetně zastavení všeho kromě energetiky a bezpečnosti, na přístupových bodech armádní či policejní čekpointy, zákaz vycházení kromě cesty pro jídlo a příděly jídla pro osamělé a nemohoucí atd.

PPS: prosím než ostatní začnete poučovat, abyste tak nejdříve učinil sám. Děkuji.

Martin B

Zde je možné se podívat na situaci v okresech Kalifornie. V Alamedě je situace poměrně stabilizovaná.
https://www.latimes.com/projects/california-coronavirus-cases-tracking-outbreak/

Jiří

Kvůli téhle rýmičce opravdu nemá smysl držet zavřené vůbec nic. Aktuálně je v USA 98,4 % lidí s mírným průběhem nemoci. To, že předchozí čísla jsou horší je jenom z toho důvodu, že to naplno zasáhlo i nemocnice, domovy důchodců apod. a nějakého dutohlava napadlo, že smrt + pozitivní test na koronavirus je úmrtí na koronavirus. Jelikož je běžné, že má člověk při úmrtí i třeba víc než 10 různých nemocí, tak by s těmito počty vyšlo, že celé lidstvo vyhyne do 8 let 😀

3,14ranha

Tahle vaše “rýmička” je fakticky nejnebezpečnější pandemie od španělské chřipky.

A mrtvých je málo právě díky buď moudrosti (japonsko, tchajwan, jižní korea, částečně střední evropa) nebo díky drastické plošné karanténě (což je metoda účinná i v případě že o původci choroby nevíte naprosto nic – což naštěstí není náš případ).

Člověk který je skutečně a plně zdravý vyhrál životní loterii (a je moudrý pokud si to zdraví sám neničí neřestmi). 90% nás ostatních máme všichni nějaké neduhy (cukr, tlak, cholesterol, astma/alergie, nadváha… všechno tohle má výskyt desítky procent v průměrné populaci !)

PS: úmrtnost je řádově vyšší než u chřipky a nakažlivost dvojnásobná. Tohle NENÍ rýmička.

Jiří

Aha, tak jak vysvětlíte, že nyní tu nemoc na světě má 2429262 lidí a z toho 2382331 s mírnými příznaky? A to nepočítám ty všechny, co nemají skoro ani tu rýmu a tudíž se nenechali otestovat. Opravdu je v populaci 98 % lidí, co jsou naprosto zdraví a nemají ani alergii?
Když byste počítal úmrtnost u chřipky úplně stejně, tj. člověk zemřel a zároveň měl chřipku (a vůbec nebral v potaz, že měl třeba rakovinu v posledním stádiu a zemřel na selhání orgánů), tak by ta chřipka měla taky o několik řádů větší úmrtnost.
Souhlasím s tím, že je to určitě horší než chřipka, ale to, že celé populaci seberete několik měsíců (a doufám, že ne let) života a zakážete jim venku v lese dýchat čerstvý vzduch, to je mnohem, mnohem horší.

Ricardo

Tohle může napsat jenom sociopat. V Itálii totální kolaps nemocnic, to samé NY v USA, mrtvé tam sváží armádní náklaďáky, ale vždycky se najde pako co bude zlehčovat nejhorší pandemii od roku 1918. Jinak kdyby si Musk a ostatní ekonomové uvědomili, že by stačilo zůstat 6 týdnů doma sedět na zadku tak je po epidemii, jako to udělali pitomí Číňani. Takhle se to bude šířit měsíce až roky za mnohem horších ekonomických dopadů a omezení.

Martin B

Nejedná se o nejhorší pandemii. Zdravotnictví kolabuje v Itálii pravidelně, protože mají ze všech vyspělých států zdaleka nejméně lůžek v nemocnicích na počet obyvatel. Německo má tuším 4-5x tolik. Je to kvůli tomu, že v posledních letech se počet lůžek silně reukoval kvůli škrtům.
Další důvod proč tolik lidi umřelo je právě proto, že loňská chřipková sezóna byla velmi mírná a počet úmrtí byl velmi nízký oproti průměru. Lidé s vážně podlomeným zdravím, kteří by umřeli už loni, umřeli až letos. Letošní chřipková sezóna byla naopak silná. A Covid tomu určitě nepomohl. Spíše to dorazil. Ale nejedná se o žádný mor. Průměrný věk úmrtí na Covid je přes 80 let a kopíruje průměrný věk dožití v populaci.

Kvůli španělské chřipce umírali dvacetiletí. Kvůli Covidu umírají 80 letí. To se nedá srovnávat.

Jo a Číňani taky neseděli 6 týdnu doma. To možná tak ve Wuhanu a několika nejvíce nakažených městech, ale ne celá Čína.

3,14ranha

Čína toho na začátku hodně zkazila byrokratickým tutláním, ale Wuchan (a 60 milionů lidí okolo) zavřeli do přísné karantény na 2 měsíce a spustili to v době kdy věděli o pouhých desítkách případů.

Proto mohl být zbytek číny relativně méně omezený – protože tu nemoc “zavřeli” v tom Wuchanu.

V USA se to začalo šíří plošně, napříč celým územím a testování je ještě i dnes nedostatečné. USA jsou ve zcela jiné, horší situaci, než byla čína !

Koronavir není mor, ale je řádově větší smrťák než chřipka a mladší ročníky sice většinou nezabije, ale i mezi mladými končí 20% případů hospitalizací a 5-10% na JIP. Vůbec neznáme trvalé následky (poškození plic, mozku, plodnosti), možné riziko doživotního nošení v těle (kdy se virus aktivuje při snížení imunity) atd.

Jen blázen nechá volně šířit novou chorobu napříč populací když neznáme všechny údaje a nemáme zatím vakcínu.

PS: a samozřejmě je tu riziko mutace – čím víc nakažených, tím větší riziko že u některého jedince vir zmutuje.

Martin B

Nikdo nenechává volně se šířit virus. A v Číně nebyl rozhodně postižený pouze Wuchan. Virus napadl celou zemi. Pouze toto ohnisko bylo uzavřené. Zbytek Číny fungoval dál, protože jej bylo možné zvládnou bez totální karantény miliardy obyvatel.

akuhtr

Bavíme se tu o číně. Tedy ne “věděli o pouhých desítkách případů”, ale “oficiálně věděli o pouhých desítkách případů”

PS: a samozřejmě je tu riziko mutace – čím víc nakažených, tím větší riziko že u některého jedince vir zmutuje.

A? Dost často ho mutace nechrání před protilátkama na jeho předchůdce. Vir si může zmutovat jak chce, ale pokud nemá kam přeskočit tak vymře. Tedy imunita stáda bude vychytávat i dost mutací (ne všechny, je to o pravděpodobnostech co zmutuje) a tak plošné nakažení může být i výhodnější, čistě z tohoto pohledu.

Zdeněk

Za šest týdnů sezení na zadku se z vás, pane Ricardo, stane tak akorát Troglodyt. Pokud se ovšem opravdu domníváte, že si po šesti týdnech virus zapakuje raneček a odletí Dlouhým pochodem fuč, potom jste na nejlepší cestě stát se kvalifikovaným epidemiologem. Jistě najdete uplatnění u WHO. Tam je podobných kalibrů potřeba.

3,14ranha

Šest týdnů je málo. V číně ve wuchanu potřebovali dva měsíce karantény, než epidemie odumřela.

Virus se šíří přenášením – pokud nemáte vakcínu, tak ho můžete porazit jen hygienou a “chytrou” nebo “hloupou”(plošnou) karanténou.

akuhtr

Bavíme se o číně. Potřebovaly 2 měsíce aby řekli že vir už zvládly. Realita je ovšem neznámá.

Jiří

V 60milionové Itálii je aktuálně 999 lidí ve vážném stavu a mají v sobě COVID (opět zdůrazňuji, ne všichni kvůli viru, ale 90 %, že ho chytili v době jiné vážné nemoci). To mají v celé Itálii 5 nemocnic, nebo co tam proboha kolabuje? Jasně, COVID krosí těžce nemocné ve velkém a ti lidé, co by leželi půl roku-rok na lůžku to nedaj, ale to je prostě život, na rozdíl od umělého prodlužování draním chemikálií do těla, holt nad přírodou moc nemáme a nikdy mít nebudeme. Kdyby naši předci měli hadr přes hubu při každé nemoci, tak tu teď nejsme a za nějakou dobu, a nevím jestli to bude 50, 100 nebo 200 let, nám potomci taky nepochybně velmi poděkují za naše uměle vytvořené rezistence proti antibiotikům a slaboučkou imunitu, kdy bez plynové masky si nedojdou ani do parku. K tomu šíření několik měsíců – v posledních dnech je u nás nově nakažených sotva 50 denně. Jestli tohle nestačí k normálnímu žití, tak se připravme na 10 650 000/50 = 213 000 dnů = 584 let života v opatření proti zdravému rozumu. Sorry, to raději chcípnu a bude o jednoho sociopata méně.

3,14ranha

Jste líný zjistit si že epidemie není stejně vážná napříč celou itálií. Nejvíc postižený byl region na severu a z něj to opět bylo jen pár nejvážněji postižených okresů kde se stala většina úmrtí. Do dalších oblastí virus přeskočit nestihl (díky Bohu).

Kdyby to podobným způsobem (jako v pár severních okresech) řádilo v celé itálii, tak mrtvé počítáte na statisíce.

PS: virus zabíjí většinou starší (se slabší imunitou a slabšími plícemi) ale i mezi mladými končí 20% pacientů v nemocnici , i mladí potřebují často 4 týdny na zotavení, i mladí končí na JIP.

Paradoxně právě u mladých poznáte škodlivost koronaviru, protože s běžnou chřipkou se jako zdravý mladý člověk do nemocnice nedostanete vůbec nikdy !

Bigbaz

Mluvíte o “běžné chřipce” vážně o chřipce z rodu influenza? Protože pravá chřipka rozhodně není žádná sranda a pošle do špitálu i mladé jinak zdravé lidi.
To co se mezi lidmi nazývá chřipkou, je často jen jiný typ běžnější virózy, která zmizí během pár dnů. Chřipka vás vypne bez problému na dva týdny.

3,14ranha

OK, omlouvám se za absolutní pojem “vůbec nikdy”. Jsem poslední kdo by podceňoval chřipkový virus.

Chřipka vás může vyřadit na pár týdnů, koronavir ale dokáže i mladého člověka vyřadit na déle než měsíc. A měsíc ležení na lůžku nadělá samo o sobě dost paseky i při 100% vyléčení infekční choroby.

akuhtr

Chřipka dokáže mladého bez diagnostikovaných nemocí vyřadit na věčné časy. Je to méně časté, ale stává se. Takže stále zlehčujete chřipku.

3,14ranha

Srovnáváme s koronavirem. Takže zatímco chřipka zabije 1 ze 200 000 nakažených teenagerů, koronavir zabije 1 z 10 000 nakažených teenagerů.

Ještě větší rozdíl je v hospitalizacích. Schopnost koronaviru zaplavit nemocnice a oddělení JIP pacienty je “úžasná” (nesrovnatelná s chřipkou). Takže nechat volně šířit koronavir by bylo opravdu hloupé rozhodnutí i pokud jste MBA.

Silhan.J

Takže to je v pořádku, když COVID dorazí lidi, co už mají nějaké zdravotní komplikace? To je opravdu úžasný přístup že “slabý kusy musí z kola ven”. Doufám že až ty nebo někdo z tvé rodiny nebude naprosto fit tak taky budeš zastávat přístup, že léčba nemá cenu, když to je “prostě život”

akuhtr

A co takhle, když bych ocenil, aby se nám nezhroutila ekonomika a díky tomu i nadále dostaly chemoterapii. Do určité míry tu je situace “riskovat že je zabije covid” a “riskovat že je zabije rakovina, na jejíž léčbu nebudou prachy”

Silhan.J

S tou hroucení se ekonomikou jsou už lidi tak otravní. To že na tom není světová ekonomika nejlíp a blíží se průser se říkalo dávno před COVID. Pokud přijde recese tak nebude první ani poslední a nejspíš ani nejhorší. Ať už by politici na virus reagovali, jakkoliv tak by krize stejně přišla takhle alespoň zemře méně lidí.

akuhtr

Pokud máte krizi kvůli důvodu A na spadnutí už roky a pak přidáte důvod B, neznamená to že jedna z příčin se rázem vytratí. Krize bude o dost větší když bude A i B. Sars dvojka přišel v okamžiku kdy trh byl přesicen zombie firmami.

3,14ranha

Ekonomiku dělají lidé. Zdraví lidé. Živí lidé (Nikoli nebožáci na JIP, nebo v dřevěném futrálu).

Už i švédové a UK pochopili že jednak je ekonomika globální (takže bez zahraničních objednávek se můžou jít klouzat) a za druhé bez toho aby se podařilo dostat epidemii pod kontrolu tak lidi se sami do normálu nevrátí.

Ekonomice prospěje poražení epidemie. Nic víc, nic míň. To je úkol číslo jedna (s obrovským náskokem).

Jiří

Ano, je to tak v pořádku, chodí to tak na světě již miliardy let, je to prostě život. Ještě dvě generace zpátky by můj názor byl naprosto normální, teď je holt normální názor, že léčba, když už to nemá cenu a poslední chvíle života strávené v nemocnici, je to nejmorálnější, co můžeme udělat. Pro mě je to však to poslední, co bych si přál pro sebe či někoho z rodiny.

Silhan.J

Jenže COVID nezabíjí jen lidi, kterým zbývají týdny nebo měsíce, ale i lidi co mohly v pohodě žít ještě celé roky.

Zdeněk

Ale je to rýmička. Kupříkladu na naši běžnou rýmu byla mezi domorodci v Novém světě více než 60% úmrtnost. A když nemáte účinnou vakcínu a nechcete zruinovat ekonomiku a pomřít hlady, potom nezbývá než přirozený výběr podle pana Darwina. Bez vakcíny není možnost jak ochránit s virem nekompatibilní jedince a je jedno jestli staré nebo mladé. Pokud ovšem věříte na zázraky, pomůže rouška páně z bavlněného hadru a na hlavu si můžeme dát papírovou čepici z Lidových novin.

3,14ranha

Pokud nemáte vakcínu, je řešením karanténa a hygienická opatření (včetně roušek, které omezují vychrchlávání virových částic u nakažlivých jedinců – kteří to o sobě ani nemusí vědět).

Fungovalo to ve středověku, fungovalo to při španělské chřipce a funguje to i na koronavir (viz Čína, Korea, Japonsko, Česká republika…).

Přirozený výběr zkoušeli: V Anglii (než jejich premiér skončil na JIP), nebo v New Yorku (než jim došly volné chladicí boxy v márnicích). Se zpožděním museli zavést 10x přísnější karanténu než jsme kdy měli my, nebo korejci).

Cílem plošných opatření má být snížení nových případů dostatečně nízko, aby nastoupily terénní týmy kteří chytře vyhledávají kontakty, testují a případně nařizují osobní karanténu u vytipovaných jedinců. To funguje i na tu hroznou Ebolu v primitivních oblastech afriky (pokud máte dostatečné ochranné pomůcky pro členy týmů).

Bez poražení epidemie se návrat k normálu konat nebude. Sledujte Brazílii a Rusko (s tím že rusko hlásí pouze mrtvé kteří zemřeli připojení na ventilátor = jejich počty je třeba násobit několikrát pro srovnání s ostatními zeměmi a počet pozitivních testů je už dlouho také podezřele plochý – asi vyčerpali kapacitu laboratoří)

Zdeněk

Rouška je na virovu epidemii vhodná stejně jako ta papírová čepice. Je to pouze ze zoufalé bezradnosti placebo, které zejména uklidní obyvatelstvo. Nic více, nic méně. V době minulé se například obyvatelstvo obávalo jaderného úderu. A světe div se, i vylíhl se v rudých mozcích báječný nápad, že voják i civilista, hrozí-li jaderný výbuch, mají se k němu otočiti zády, sednout do dřepu a přehodit přes sebe nejlépe pláštěnku, vojáci slavný atombordel. Pokud tedy zcela náhodou přežijete, máte vzápětí odhodit kontaminovanou pláštěnku přes hlavu ve směru větru… Předpokládám, že každý uzná co je to za kravinu. Protože co potom až tu pláštěnku odhodíte? A stejné je to s prochrchlaným hadříkem na ústech. Virus nezadrží ani tam a ani zpátky. Kdokoliv tvrdí něco jiného, lže. A pokud by nedejbože virus na roušce ulpěl, kontaminujete se ve chvíli, kdy si roušku nechráněnou rukou sundáte z obličeje. Tak asi tak. Ve chvíli kdy naši vrcholní představitelé státu propadají strachu ze smrti, vykřiknou k národu radu nad zlato : “Zakryjte si čímkoliv ústa a myjte si ruce !” A víte proč? Protože mají prázdné sklady hmotných rezerv, které z lakoty nikdo nedoplnil – ačkoliv se k tomu 7 roků zpátky stát zavázal v platném pandemickém plánu při epidemii chřipky H1N1. Potom se jak šašci klaní na letišti šuntu z číny, který se zakoupil za dolarovou hotovost v nekřesťanských cenách. To asi proto, protože je v ČLR málo křesťanů… No a účinné respirátory kategorie 3 pořád nikde. Takže když se to sumarizuje, tak bez účinné vakcinace epidemii viru nezastavíte jinak, než vlastní imunitou. To se ovšem lidu špatně říká, tak se lže a straší a straší. Třeba Novinky píší, že nastane :”Temná zima.” A Lidovky k tomu přidávají dovětek : ” Tisíce nových případů nakažení v USA.” V našem Hobitíně totiž musí mít lid strach. Zejména proto, protože u nás na 1000 obyvatel připadá 1 ozbrojený policajt/voják schopný vynucovat zákon. To je třeba pravý důvod, proč se uzavřela oblast Litovle. Protože na víc nejsou lidi a nějaká rázná akce musí býti… Populace našeho druhu je na tom stejně jako jakákoliv populace jiného druhu. Virovou epidemii můžete utlumit omezením fyzického kontaktu, ale viru se nijak nezbavíte, stejně jako jaderného spadu. Jakmile se naskytne vhodná příležitost daná více faktory, nákaza se stejně znovu rozjede. A bude se rozjíždět tak dlouho, než populaci proočkujete, nebo si virus a hostitel na sebe zvyknou. Zde platí, že čím více budete epidemii brzdit, tím později dojde k žádoucím mutacím. Pochopitelně to myslím trochu s nadsázkou. Nicméně bez vakcíny vám ti nekompatibilní jedinci stejně pomřou. Na jaře, na podzim, nebo se v mezičase z televize tak vyděsí, že se napijou chlordioxidu a bác ho… Tak to vše berte s rezervou a ne dogmaticky. Musk má z mého pohledu pravdu, protože má zodpovědnost nejen za firmu, ale i za lidi a musí rozhodnout kdy je riziko přijatelné. Na rozdíl od našeho AutoMoto, které půjde na podzim do kytek, Tesla má z toho šanci vyjít posílená.

PetrK

Rouška nemá zastavit jeden jediný vir, ale kapénky, které ho obsahují v tisících nebo miliónech exemplářů. Pravděpodobnost, že onemocníte z jednoho virového exempláře se limitně blíží nule.
Karanténa a omezení pohybu má za účel roztáhnout počet nakažených, kteří potřebují hospitalizaci, v čase tak, aby se na všechny dostalo odpovídající péče.
Požadavky na počty respirátorů ve státních hmotných rezervách se nezměnily od roku 2006 a sklady opravdu nejsou (nebyly) prázdné.
Ano, omezení pohybu je problém, řekl bych obrovský. Jenže argumentovat tím, že je to jedno, protože umřou jenom ti, co mají stejně na kahánku mi připadá … ubohé, nevhodné do 21. století (alespoň v Evropě). A taky hodně zavádějící, až nepravdivé.

Zdeněk

Zdravotnická rouška omezuje rozptyl kapének o cca 60%. Takže sice bližního svého nepoplivete, ale virem nakazíte i tak. Navíc je již dlouhou dobu známo, že viry jsou přenášeny nejen kapénkami, ale zejména i prachovými částicemi o velikosti řádově stovek nanometrů. To je vážený pane v poměru k vláknům roušky jako když projede dětské autíčko pod Nuselským mostem v Praze. Musel by jste mít pane laboratorní oblek s řízenou ventilací do prostor s čistotou prostředí AAA, nebo alespoň celoobličejovou filtrační masku s nejvyšším stupněm filtrace. Mnohem užitečnější než nějaká rouška je celoobličejový štít. Takže se nad tím zamyslete a nepapouškujte tady nesmysl o tom, že vás před virovou nákazou ochrání hadr na ústech. Co se týká středověkých “roušek”. Zde se jednalo o masky naplněné bavlnou napuštěnou v octu. To byla jakási částečná ochrana, ale zejména proti zápachu. Nehledě na to, že v případě moru jde o bakterii přenášenou vší či blechou. (Dýmějový mor nepočítám. Virus) Je to jiné šíření a zásadně jiná velikost patogenu.Jinak karanténní opatření jsou již od starověku. Proti epidemiím způsobených bakteriemi byl prokazatelný účinnek. Zejména později v Benátkách byla karanténní opatření velmi důsledná a vyplatila se. Ovšem jsou dokumentovány případy, kdy veškerá karanténa selhala. Příkladem je antoninovský “mor” za Marca Aurelia. Legie se nakazila ve válce s Parthy pravděpodobně virem pravých neštovic. Nepomohlo nic. Epidemie řádila ve vlnách dvacet let a smrtnost byla cca 10% obyvatelstva. Takže se ptám, když nebudeme mít vakcínu, budeme všichni sedět pokaždé na zadku když smrtnost dosáhne maximálně 0,25% populace? Karanténí opatření ano, ale přiměřená a včasná a ne to co tady bylo předvedeno. Jo a mimochodem, v těch rezervách hmotných rezerv bylo od Emmerové z roku 2005 10.000 respirátorů ffp3, jinak prd. A z čínského nákupu bylo tolik roušek, že třeba v FN Olomouci fasovalo jedno oddělení 10 roušek na den. A v Thomayerově nemocnici v Praze ještě před týdnem si na sálovou obuv oblékají mikroténové pytlíky jak děti na braném cvičení. Lepí to malířskou páskou. Mají totiž také prd. Každý soudný člověk ví, že je to k ničenu. Mimochodem, taková zajímavá věc. Jak se zpracovávají data, tak se začíná ve statistice objevovat zajímavý ukazatel: Po cca 70 dnech zaznamenané nákazy začíná klesat počet nově nakažených nezávisle na přijatých opatřeních. Tak hlavně nepropadejte panice. Darwinovský výběr začal a bez vakcíny bude pokračovat tu rychleji, tu pomaleji. Ne vir, ale strach a byrokracie je nebezpečím pro civilizaci.

3,14ranha

Funkčnost roušek lze celkem spolehlivě srovnat podle úmrtnosti ve vyspělých asijských zemí – ve srovnání se zeměmi kde nošení roušek aktivně zakazovali (než jim došla místa v márnicích). Vy si plete absolutní účinnost jedné roušky s účinností “plošného nošení roušek”, ale je to přesně to stejné jako s očkováním (žádná vakcína není 100%, přesto to stačilo k vymýcení neštovic a obrny).

Funkčnost roušek (po určitou dobu) je spolehlivě prokázaná nejméně 100 let kdy se používají na operačních sálech. To je také důvod proč to funguje jen při plošné aplikaci (dobrovolně nebo befelem). Chrání totiž víc vaše okolí před vámi než naopak. Kromě toho rouška psychicky i fyzicky brání abyste si neustále šmátral po obličeji kontaminovanými prsty (po vdechnutí druhá nejčastější cesta respiračních infekcí). Šahání na obličej je běžný tik kterým trpí i trénovaní zdravotníci (průměrně si šáhneme na obličej skoro každou minutu).

Bez vakcíny je účinná jen různě chytrá karanténa a hygiena. Věděli to moc dobře už ve středověku kdy se jim o lécích a vakcínách ani nesnilo.

Pokud si vezmete na triko úmrtí 1-5% světové populace a kompletní rozvrat globální ekonomiky (20% nakažených potřebuje hospitalizaci, 10% potřebuje JIP) tak jste buď silně neinformovaný, nebo šílenec. Vůbec nepočítáte s trvalými následky. Po napojení na plicní ventilátor vám vždy hrozí trvalé následky a zotavení trvá dlouhé měsíce.
Koronavir škodí jak úmrtími, tak tvorbou vysokého počtu pacientů co potřebují hospitalizaci (o několik řádů víc než sezonní chřipka). Koronavir spolehlivě zastaví ekonomiku i kdyby se všichni pacienti nakonec uzdravili.

Podívejte se na jižní koreu. Epidemie se dá bez zničení ekonomiky zcela porazit, nebo zpomalit téměř na nulu. Stačí jen respektovat pár pravidel a mít vybudovaný systém testování a vyhledávání kontaktů.

Elon Musk je po celou dobu pandemie zcela mimo realitu (třeba jak věštil že do konce dubna už nebudou noví nakažení v USA, nebo že děti se nemohou nakazit*… kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu.)

* nejen že se mohou nakazit a skončit v nemocnici a s rizikem doživotního zmrzačení, mohou dokonce zemřít na selhání imunity i v případě že nemají žádné symptomy onemocnění (googlete kawasakiho nemoc). Vy neuvěřitelně podceňujete že dlouhodobé následky na zdraví se ještě vůbec nestihly projevit. Zatím jen tušíme počet mrtvých, ale zdravotní následky se teprve začínají vědecky zkoumat.

Zdeněk

3,14, vy tak krásně malujete apokalypsu, že tomu snad i věříte. Nepletu si žádnou absolutní účinnost roušky viz. příspěvek výše. Jinak škoda, že jste se v čase minul s Tomášem Akvinským, to by byl koncert. Virus nezastavíte žádnou karanténou. To by jste musel nemocné dokonale identifikovat, izolovat, počkat až zemřou a potom to všechno spálit. Asi tak. A to vše s účinností 100% což je nemožné. Karanténa epidemii může pouze přibrzdit. Virus může zastavit pouze vakcína, jak správně uvádíte, nebo mutace v neprospěch viru. To se stalo u Sars a Mers. Pravděpodobnější ovšem je, že dojde k mutaci viru ve prospěch hostitele. To se každoročně stává třeba u chřipky. A nemyslete si, počáteční smrtnost u nové chřipkové verze je vysoká, ale virus rychle mutací oslabuje. Naštěstí pro nás. Nu a pokud naše 19 mutací nezeslábne, bude to pádný důkaz pro teorii, že se ve viru někdo vrtal. To by potom bylo horší. Zejména pro Muskovu investici v Číně. Musel by to tam asi zavřít, protože v nové studené válce by nemohl mít fabriku u nepřítele 🙂

3,14ranha

Obávám se že o zdravotnictví víte úplné houbeles. Zcela vám uchází smysl roušek (přestože nemají absolutní účinnost tak snižují virovou nálož a snižují riziko nákazy). Zcela vám uchází smysl a účinnost karantény. A to pomíjím vaše konspirační teorie a bláboly o mutacích chřipky, která mutuje, ale výsledek toho je přesně opačný než tvrdíte:

… genetické změny vedou k tomu, že osoby, které byly očkovány proti chřipce nebo infekci prodělali v minulosti, nejsou imunní proti sezónní chřipce. Pokud je v populaci větší množství osob vnímavých k chřipce, může dojít ke vzniku epidemie. Virus chřipky A také může projít velkou genetickou změnou, která vede k jeho větší agresivitě i snadnějšímu přenosu.

Samozřejmě že evolučně je zvýhodněn virus který hostitele nezabije (alespoň ne moc rychle), ale to funguje trochu v jiném měřítku (tj. dlouhodobě) než myslíte a koronavir se trefil svými vlastnostmi tak akorát aby hodně uškodil při volném šíření (velká infekčnost a nezanedbatelná úmrtnost). Takže skutečně jde o nejhorší pandemii od španělské chřipky.

SARS nezmutoval, on měl jen relativně nízkou nakažlivost a v asii jsou zvyklí nosit roušky a dodržovat hygienu. To, spolu s karanténou na úplné zastavení epidemie SARSu celkem stačilo.

Já nemusím žádnou apokalypsu malovat, mě stačí podívat se co se děje v NY, severní Itálii. A co se valí na jižní ameriku (kde to doteď zlehčuje prezident).

V NY zjistili protilátkovými testy že koronavir možná bez příznaku prodělalo až 20% populace. Super, ale to na zastavení epidemie nestačí (potřebujete 60-80% promořenost). Přitom jim doteď umřelo nejmíň 20 000 lidí (a další tisíce stále bojují o život). Takže úmrtnost přes 1%. museli by tedy obětovat další desítky tisíc lidí. A to se ještě neprojevily následky na zdraví (poškození plic, imunity, plodnosti, mozku) a neví se na jak dlouho získáte imunitu. Teď tu epidemii zkrotili karanténou (mnohem přísnější než jsme měli my nebo korejci), uvidíme co vymyslí dál.

Pokud má koronavir úmrtnost přes 1% v New Yorku, tak všude jinde na světě (kde možná plicní ventilátory ani neznají) to může být při tom vašem promořování jen horší. Řízené promořování s úmrtností 1% by znamenalo dlouhé měsíce agónie kdy ekonomika stejně bude na kraji kolapsu. A neřízené uvolnění epidemie (jako v severní itálii) by znamenalo decimaci populace s 5-10% úmrtností (zcela by zkolabovalo zdravotnictví a potom nejspíš i státní moc jako instituce).