Elon Musk hrozí, že přestěhuje Teslu z Kalifornie, pokud nedostane povolení spustit výrobu ve Fremontu

Tesla žaluje okres Alameda v Kalifornii, kde se nachází její hlavní továrna ve Fremontu. Důvodem je to, že místní zastupitelé stále nechtějí Tesle povolit opětovné spuštění továrny i přes doporučení kalifornského guvernéra. Tesla argumentuje tím, že má zkušenosti ze své čínské továrny a ví, jak zajistit bezpečnost zaměstnanců a bránit šiření koronaviru. Elon Musk hrozí, že pokud se něco brzy nezmění, přesune výrobu a centrálu firmy z Kalifornie do Texasu nebo Nevady.

Vše začalo koncem března, kdy byla Tesla nucena zavřít své továrny v Kalifornii, Nevadě i New Yorku kvůli nařízením, jejichž cílem bylo zpomalit šíření nemoci covid-19. Továrna Tesly ve Fremontu v kalifornském okrese Alameda má na svědomí drtivou většinu globální produkce této automobilky – vyrábí se zde Modely S, 3, X a Y. Čínská továrna v Šanghaji je sice v provozu, ale zatím se tam vyrábí pouze Model 3 pro asijský trh, takže Tesla momentálně nemůže vyrábět žádné vozy pro ostatní trhy.

Tesla očekávala, že továrnu ve Fremontu bude moci otevřít 4. května, jelikož kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil zvolnění některých omezujících opatření a otevření „některých továren a logistických center“. Ve stejný den byla otevřena také továrna Giga Nevada, kde Tesla a Panasonic vyrábějí baterie a další komponenty pro Model 3 a Model Y.

Tesla Factory ve Fremontu (Zdroj: Teslarati)

Avšak zastupitelé okresu Alameda, kde se nachází hlavní továrna Tesly, následně vydali prohlášení, že automobilka svou továrnu prozatím otevřít nemůže. Podniky v několika okolních okresech přitom už byly otevřeny. To rozhořčilo Elona Muska, který na Twitteru uvedl, že Tesla na toto rozhodnutí bude reagovat žalobou, jelikož je v rozporu s pokyny guvernéra a prezidenta. Musk dodal: „Tohle je poslední kapka. Tesla okamžitě přestěhuje svou centrálu a budoucí programy do Texasu/Nevady. Jestli ve Fremontu zůstane vůbec nějaká výrobní aktivita, bude záležet na tom, jak bude s Teslou jednáno v budoucnu.“

Tesla 9. května žalobu opravdu podala a žádá v ní o zrušení rozhodnutí okresu Alameda ohledně nemožnosti otevření továrny ve Fremontu. Zároveň na svém webu zveřejnila své argumenty, proč továrna ve Fremontu může být otevřena. Automobilka uvádí, že má zkušenosti ze své šanghajské továrny, která byla kvůli koronaviru zavřena už v únoru. Už za pár týdnů ale mohla být otevřena s omezeným počtem pracovníků, kteří navíc museli dodržovat různá hygienická a organizační opatření. Tento systém se osvědčil a čínská továrna momentálně vyrábí 4000 kusů Modelu 3 týdně.

Ve Fremontu tedy Tesla chce po otevření továrny zavést podobná opatření, která zahrnují častou dezinfekci pracoviště, trénink zaměstnanců, nošení ochranných pomůcek, oddělovací bariéry mezi pracovními stanicemi a další kroky. Tesla vypracovala a zveřejnila 38stránkovou příručku, která podrobně popisuje její plán, jenž zároveň průběžně komunikovala s místními zastupiteli a úřady.

Zatím není jasné, jestli Muskova žaloba a výhružky, budou mít nějaký efekt, ale podporu Tesle vyjádřili například starosta města Palo Alto, kde se nachází firemní centrála Tesly, a také starostka města Fremont. Ta prohlásila: „Řada důležitých firem už prokázala, že je možné provozovat podnik i s přísnými bezpečnostními opatřeními. Pevně věřím, že stejné metody lze aplikovat na továrny, které jsou kriticky důležité pro naše zaměstnané.“

Předchozí články o sporech Elona Muska a jeho firem:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

78 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře