SpaceX už vyrobilo 10 exemplářů Blocku 5 – jaké má s jednotlivými stupni plány?

Jednou za pár měsíců přinášíme na ElonX přehled prvních stupňů raket Falcon spolu s plány SpaceX na jejich další využití. Naposledy jsme se tomuto tématu věnovali v srpnu, ale od té doby se dosti změnilo. V současnosti máme informace o 10 různých stupních už výhradně ve verzi Block 5, která je zároveň definitivně finální verzí nosičů Falcon 9 a Falcon Heavy. Starší varianty stupňů potkal různý osud, to jediné, co je spojuje, je fakt, že již nejsou v provozu. Pojďme se tedy podívat, co už mají jednotlivé stupně za sebou a jaké další mise je čekají.

Stupeň B1046

Jedná se o vůbec první vyrobený stupeň verze Block 5. Má za sebou dvě mise. První se uskutečnila 11. května a byla při ní vynesena bangladéšská telekomunikační družice Bangabandhu-1. Podruhé se stupeň ukázal 7. srpna při misi s indonéskou telekomunikační družicí Merah Putih (Telkom-4). V obou případech stupeň úspěšně přistál na plošině Of Course I Still Love You (OCISLY) a byl dopraven do přístavu Port Canaveral. Ani v jednom případě však nedošlo k tak očekávanému sklopení všech přistávacích nohou. Po provedených testech a inspekcích byly nohy nakonec demontovány a stupeň přeložen na transportér OTS a odvezen do centra zpracování raketových stupňů nedaleko přístavu.

Stupeň B1046 po příjezdu do přístavu během mise Bangabandu-1 (Foto: /u/sir_oki)

Tento stupeň je nejen první vyrobený kus ve verzi Block 5, ale zároveň to bude vůbec první stupeň, který absolvuje druhé znovupoužití. Jako první nosič na světě poletí na svou již třetí misi – konkrétně misi zvanou SSO-A! SpaceX totiž dosud žádný stupeň nepoužilo více než dvakrát. Statický zážeh proběhl 16. listopadu a po ohlášeném odkladu startu z důvodu dalších inspekcí se stupeň na svou třetí misi vydá až koncem listopadu. Půjde o zatím největší sdílenou misi na nosiči startujícím z amerického kontinentu a bude vyneseno 64 cubersatů a microsatů 30 organizací ze 17 zemí. Jelikož ale stupeň tentokrát bude startovat ze západního pobřeží z Vandenbergovy letecké základny, přistávat bude na plošině Just Read the Instructions (v případě dalšího odkladu startu přichází do úvahy také přistání na LZ-4).

Stupeň B1047

Druhý stupeň vyrobený ve verzi Block 5 se na svou první misi vydal 22. července a vynesl telekomunikační družici Telstar 19V. I přes vysokou hmotnost vynášeného satelitu i zde proběhlo úspěšné přistání na OCISLY. Druhým posláním tohoto stupně bylo vynesení katarské telekomunikační družice Es’hail-2 – start proběhl 15. listopadu a i zde bylo přistání na OCISLY úspěšné. Momentálně se stupeň nachází v centru zpracování raketových stupňů SpaceX v Port Canaveral, kde po návratu na Zemi prochází procesem kontrol a do služby by se měl vrátit při některé z budoucích misí.

Stupeň B1047 při přepravě z přístavu do hangáru HIF po misi Telstar 19V (Foto: d_lo_ags / Instagram)

Stupeň B1048

Jedná se o první a doposud jediný stupeň verze Block 5, který letěl ze západního pobřeží. Poprvé startoval 25. července při misi Iridium-7 a následně úspěšně přistál na plošině Just Read the Instructions (JRTI). Druhý start toho nosiče proběhl 8. října při misi s argentinskou družicí SAOCOM-1A. Přistání proběhlo na přistávací ploše v komplexu SLC-4W označované jako LZ-4 (Landing Zone 4). Toto přistání bylo unikátní v tom, že šlo o vůbec první přistání raketového nosiče ve verzi Block 5 na pevnině.

První stupeň B1048.2 během přistání na LZ-4 při misi SAOCOM 1A (Foto: SpaceX)

O dalším osudu tohoto stupně zatím můžeme jen spekulovat, ale k třetímu startu by mohlo dojít v průběhu února 2019, na kdy je plánovaná mise se satelity Radarsat. Tato mise se jeví jako ideální kandidát, protože bude startovat opět ze západního pobřeží, kde se stupeň B1048 momentálně nachází. Navíc se veřejně ví, že zákazník u této mise při uzavření smlouvy svolil k použití již letěného stupně.

Stupeň B1049

Poprvé se stupeň představil při startu mise Telstar 18V/APStar-5C. Po splnění svého úkolu úspěšně přistál na mořské plošině OCISLY. V polovině listopadu dorazil na Vandenbergovu leteckou základnu v Kalifornii, kde 30. prosince odstartuje znovu. Tentokrát ale poletí z rampy SLC-4E během mise Iridium-8, aby vynesl poslední ze série satelitů konstelace Iridium NEXT. Zároveň bude tato mise posledním startem SpaceX v roce 2018. Přistání by se mělo odehrát, jak už je u misí Iridium tradicí, na plošině JRTI.

Stupeň B1049.1 během testování sklápění nohy po přistání během mise Telstar 18V (Foto: Ken Kremer)

Stupeň B1050

Po červencovém testování v McGregoru byl stupeň v druhé polovině září převezen na Mys Canaveral. Původně se spekulovalo, že poprvé poletí na misi Es’hail-2 nebo GPS III-SV01, ale nyní to vypadá, že by stupeň mohl být nasazen během zásobovací mise k ISS CRS-16, která je plánována na 4. prosince. Tato informace však zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Stupeň B1050 při přepravě z Hawthorne do McGregoru (Foto: C.R. Hicks)

Stupeň B1051

Stupeň je už od začátku výroby vyhrazen pro nepilotovanou demonstrační misi Crew Dragonu DM-1, která je plánována na 8. ledna 2019. Stupeň byl od srpna do října testován v McGregoru a nyní se nachází v hangáru na Mysu Canaveral. Stupeň už bude vybaven finální verzí vylepšených tlakových nádob na helium (COPV 2.0). Ty jsou nezbytné pro certifikaci Blocku 5 agenturou NASA. Zároveň bude započten do vyžadovaných 7 startů v ustálené konfiguraci před první pilotovanou misí DM-2, která je nově plánována na červen 2019.

První stupeň B1051 během testování v McGregoru na konci října 2018 (Foto: SpaceX)

Stupeň B1052

Jde o sedmý vyrobený exemplář varianty Block 5, který byl na konci srpna 2018 přepraven na základnu v McGregoru na testování. V současné době se již stupeň nachází na Mysu Canaveral. Zatím se neví, k jaké misi bude přiřazen, ale mohl by být využit například během mise PSN-6, která je předběžně plánována na leden 2019.

Astronauté Commercial Crew před prvním stupněm B1052 v Hawthorne (Foto: SpaceX)

Stupeň B1053

Stupeň byl koncem září otestován v McGregoru. V současnosti však o jeho dalším osudu více informací nemáme.

Stupeň B1054

17. září 2018 tvořil stupeň „jednu z kulis“ během představení projektu dearMoon v sídle SpaceX v Hawthorne. Začátkem října byl převezen k testování do McGregoru a v současné době se již nachází na Mysu Canaveral. Svou první misi by měl absolvovat se zakázkou amerického letectva během mise GPSIII-SV01 někdy během druhé poloviny prosince. Proslýchá se, že stupeň se nepokusí přistát, takže po svém prvním použití skončí na dně oceánu.

Stupeň B1054 během přepravy na Canaveral (Foto: Robert Bass)

Stupeň B1055

Tento nosič je vyroben jako boční stupeň pro Falcon Heavy a v současnosti se nachází v McGregoru na testování. První misí tohoto stupně by měla být mise Arabsat 6A, což bude první ostrá mise Falconu Heavy pro platícího zákazníka. Bude při ní vynesena družice pro Saudskou Arábii a start je plánován na začátek roku 2019. Stupeň by měl během mise přistávat na pevnině na Landing Zone 1 nebo 2. Následně pak může být použit znovu na některé z budoucích misí Falconu Heavy nebo jej SpaceX může snadno předělat na obyčejný Falcon 9 a použít jej na kterékoli z mnoha plánovaných misí v roce 2019.

Stupeň B1055 při přepravě do McGregoru (Foto: /u/beast-sam)

Pokud chcete být stále v obraze ohledně jednotlivých stupňů, sledujte průběžně aktualizovaný Přehled prvních stupňů.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře