SpaceX propouští 10 % zaměstnanců. Je to špatné znamení?

Muskova společnost SpaceX v pátek oznámila, že propustí část zaměstnanců. Podle neoficiálních informací jde o zhruba 10 % pracovníků, kterých podle prezidentky Gwynne Shotwell společnost měla na konci lonškého roku kolem 7000 napříč několika pobočkami. SpaceX vydalo následující vyjádření:

Abychom mohli pokračovat v poskytování služeb našim zákazníkům a uspět ve vývoji meziplanetární kosmické lodi a globálního satelitního internetu, musí se SpaceX stát štíhlejší společností. I jen jeden z těchto dvou projektů v minulosti dokázal nejednu společnost přivést k bankrotu. To znamená, že se musíme rozloučit s několika talentovanými a pracovitými členy našeho týmu. Jsme vděční za vše, co dokázali, a za jejich oddanost poslání SpaceX. Tento krok podnikáme jen kvůli mimořádně náročným výzvám, které jsou před námi, a v jiné situace by nebyl nutný.

Gwynne Shotwell v minulosti odhadovala, že projekt Starlink, který spočívá ve vynesení 12 000 satelitů na oběžnou dráhu, jenž pak budou poskytovat internetové připojení po celém světě, vyjde na zhruba 10 miliard dolarů. Generální ředitel Elon Musk v září 2018 odhadoval, že vývoj rakety BFR (nyní nazývané Super Heavy Starship) vyjde na dalších 2–10 miliard dolarů. Oba projekty letos nabírají na rychlosti – první satelity pro Starlink mají být vyneseny už v polovině roku a první testy kosmické lodi Starship by mohly začít už za pár týdnů, přičemž orbity má kombinace nosiče Super Heavy a lodi Starship dosáhnout během roku 2020.

Pracovníci SpaceX před Dragonem pro misi CRS-11 v Hawthorne (Foto: SpaceX)

Takovéto propouštení je však relativně normální a nemusí značit finanční problémy firmy. Jedním z důvodů, které k tomuto rozhodnutí vedly, může být nutnost přeorientování pracovních týmů následkem měnící se priority firemních projektů.

  • Vývoj raket Falcon 9 a Falcon Heavy a motoru Merlin v podstatě skončil
  • Zbývající práce na Crew Dragonu už také budou spíše menšího charakteru
  • Prvních stupňů Falconu 9 se díky jejich znovupoužitelnosti v budoucnu bude vyrábět stále méně, takže nebude potřeba tolik pracovníků
  • Firma v minulosti nejspíš najala řadu odborníků a pracovníků, kteří se specializují na uhlíkové kompozity. Od těch bylo nyní v případě rakety Super Heavy Starship (SHS) upuštěno ve prospěch běžnější oceli.

Někteří lidé z těchto týmů se samozřejmě přesunuli do vývoje SHS, Raptoru či Starlinku, ale u všech to možné nebylo. Podle svědectví zaměstnanců SpaceX na Redditu byli všichni pracovníci v pátek posláni domů a následně byl každému z nich zaslán email ohledně toho, zda jim zaměstnání zůstalo, nebo o něj přišli.

Mimochodem, Tesla před půl rokem provedla podobné propouštění v rámci restrukturalizace, ale jelikož firma nepřestala najímat nové pracovníky (i když pravděpodobně na odlišné pozice, než u kterých nejvíce propouštěla), automobilka má dnes více zaměstnanců než před oním propouštěním a stále roste. To samé nejspíš nastane u SpaceX, i když možná o něco pomaleji – firma však stále shání stovky pracovníků na různé pozice.

Společnost tedy provádí menší čistku, aby se lépe připravila na nové výzvy. Souběžně s tím SpaceX shání dodatečný kapitál, který bude potřebovat na výrobu satelitů pro Starlink a také vývoj megarakety Super Heavy Starship. Nedávno si vzala půjčku na 250 milionů dolarů a také umožnila investorům koupit podíl ve firmě v hodnotě až 500 milionů dolarů. Poslední informace ukázaly, že firma zatím prodala podíl ve výši 273 milionů. SpaceX je v současnosti jedna z nejhodnotnějších soukromých firem na světě a její hodnota se momentálně odhaduje na 30 miliard dolarů.

AKTUALIZACE: Celou situaci pěkně shrnul Eric Berger z Ars Technica v sérii tweetů.

Zdroje: Ars Technica, The Verge, Florida Today
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře