Ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy: 1. část – před startem

Demonstrační mise Falconu Heavy proběhla už před několika týdny a teď, když se po všem tom mediálním humbuku konečně usadil prach, je na čase ohlédnout se zpět. Připomeneme si ty nejdůležitější momenty a také poukážu na všemožné zajímavosti a materiály, které vám v tom chaosu mohly snadno uniknout. Bylo toho tolik, že jsem se rozhodl ohlédnutí rozdělit do více částí. Dnes se podíváme na to nejzajímavější z období před startem jako takovým.

Ještě než byl zažehnut jediný Merlin Falconu Heavy, SpaceX nás zásobovalo kvalitními audiovizuálními materiály ve formě fotek z hangáru, později fotek a videa z rampy, následně přibyly i fotky Muskovy Tesly před uzavřením do krytu a nakonec i povedené video znázorňující jednotlivé fáze demonstrační mise.

Ze všeho nejdřív však bylo potřeba provést zkušební statický zážeh. Ten byl několikrát odložen, ale nakonec v pořádku proběhl 24. ledna, tedy zhruba 2 týdny před startem. Následně někdo vytvořil toto srovnání se statickým zážehem Falconu 9, kde můžete krásně vidět, že rozdíl mezi 27 motory a 9 motory je opravdu znatelný.

Společnost Deimos Imaging se před startem podělila o satelitní snímky rampy a přistávacích plošin LZ-1 a LZ-2. Druhá jmenována si při této misi odbyla svou premiéru.

Na start se přijeli podívat astronaut Buzz Aldrin, popularizátor vědy Bill Nye a spousta zaměstnanců SpaceX – kromě Elona Muska třeba také Tom Mueller, který má ve firmě na starosti vývoj motorů.

Co se týče nákladu demonstrační mise, tak se po startu objevila informace, že SpaceX nabízelo letectvu i NASA vynesení nějakého nákladu zdarma, ale ani jeden ze subjektů prý neprojevil zájem. Muskova červená Tesla byla spíše záložním plánem. Ale možná je nakonec dobře, že to dopadlo, jak to dopadlo. Vesmírná Tesla zaujala média a širokou veřejnost mnohem více, než by tomu bylo u jakékoli potenciální družice. Elon Musk se mimochodem na Instagramu podělil o fotku elektroniky Roadsteru, na které je nápis “Vyrobeno lidmi na Zemi”. Milé poselství.

Nápis na elektronice Roadsteru “Vyrobeno lidmi na Zemi” (Zdroj: Elon Musk)

Na Falcon Heavy bylo možné v den startu narazit na vskutku nečekaných místech. Například v loterii Korunka raketě přáli hodně štěstí, brněnská hvězdárna na svůj Facebook dala srovnání rakety s místním komínem, a společnost LEGO na start upozorňovala prostřednictvím fanouškovského výtvoru znázorňujícího Falcon Heavy včetně červeného Roadsteru. Věda 24 pak vytvořila povedenou 3D vizualizaci velikosti Falconu Heavy v porovnání s moderátorem.

Fanoušci SpaceX se v plánovaný den startu pod záštitou webu ElonX sešli v Praze (a také na jiných místech) a společně sledovali živý přenos. Akci zorganizoval David Vávra, který pomáhal také s říjnovou besedou s Davidem Pavlíkem a Otto Fabrim. Na akci byl i štáb České televize, takže pokud jste se nezúčastnili, můžete se alespoň podívat na krátkou reportáž:

Start samotný pak byl několikrát mírně odložen kvůli příliš silným větrům ve vyšších hladinách atmosféry a když už to vypadalo, že dojde k odkladu na jiný den, SpaceX oznámilo finální čas startu skoro na konci časového okna. Naše trpělivé čekání na spuštění živého přenosu nakonec bylo hned na začátku odměněno parádním sestřihem z příprav rakety na start:

V příští části si připomeneme ty nejlepší momenty ze startu Falconu Heavy, epického přistání bočních stupňů a Starmanova živého vysílání z vesmíru.

Další části ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kopito

Nojo, okurková sezóna je opruz…

Zdeněk

Paráda.