SpaceX přejmenovalo lodě GO Searcher a GO Navigator na počest svých prvních dvou astronautek

Lodě GO Searcher a GO Navigator jsou už řadu let stálicemi námořní flotily SpaceX. Pro firmu spolehlivě „loví“ Dragony po jejich návratu z kosmu a někdy také vypomáhají se záchranou aerodynamických krytů. SpaceX obě lodi doposud pouze pronajímalo, ale nyní to vypadá, že je odkoupilo od původního majitele. To zároveň znamená, že lodě potřebují nová jména a SpaceX této příležitosti využilo k poctění dvou astronautek.

Loď GO Searcher je součástí námořní flotily SpaceX už od roku 2016. Vlastníkem a provozovatelem v té době byla společnost Guice Offshore a SpaceX ji jen pronajímalo. Firma Elona Muska tehdy začínala experimentovat se záchranou aerodynamických krytů pro účely opakovaného použití, a jelikož loď GO Searcher je vybavena jeřábem, měla v té době za úkol kryty vylovit po jejich přistání do oceánu. Tuto roli ale postupně převzaly specializované lodě Ms. Tree a Ms. Chief vybavené obřími sítěmi.

Loď GO Searcher v přístavu v původní zelené barvě (Foto: Marek Cyzio)

V roce 2018 SpaceX přidalo do flotily také pronajatou loď GO Navigator, která je v podstatě stejná jako GO Searcher. Primárním účelem těchto dvou lodí je vylovení Dragonu po jeho návratu z oběžné dráhy. Pro tyto účely byly obě sesterské rozšířeny o helipad pro přistání vrtulníku a také zdravotnické zařízení. Díky tomu může astronauty po návratu z kosmu snadno zkontrolovat lékař a poté je vrtulník rychle přepraví na pevninu. V případě misí s nákladním Dragonem je vrtulník využíván pro přepravu časově citlivého nákladu dovezeného z ISS do rukou pracovníků NASA. V souvislosti se zmíněnými upgrady lodě dostaly také černo-bílý nátěr, což je barevné schéma, které SpaceX hojně využívá.

Loď GO Navigator s nainstalovaným helipadem (Foto: Ciro Morales)

Loď GO Searcher vylovila svůj první Dragon během nepilotované mise DM-1 v březnu 2019. GO Navigator se tehdy účastnil také, ale pouze jako doprovod. Obě tyto lodě pak byly nasazeny do akce při všech následujících misí s Crew Dragonem nebo nákladním Dragonem druhé generace (počínaje misí CRS-21). Jedna z lodí je vždy umístěna v Mexickém zálivu, aby pokryla záložní přistávací oblasti Dragonu u západního pobřeží Floridy. Druhá z lodí zůstává v přístavu Port Canaveral a má na starosti primární přistávací oblasti, které se nacházejí u východního pobřeží Floridy.

Přehled přistávacích oblastí kosmických lodí Dragon v okolí Floridy (Zdroj: NASA)

SpaceX mezitím přehodnotilo svoje plány ohledně metody zachraňování aerodynamických krytů. Firma totiž zjistila, že je efektivnější kryty lovit z oceánu, než se je snažit zachytávat do sítí pomocí lodí Ms. Chief a Ms. Tree. Tato dvě plavidla proto byla na jaře 2021 vyřazena ze služby, ale jejich náhrada ve formě lodí Bob a Doug ještě nebyla připravena. Věrné sestry GO Searcher a GO Navigator tedy občas zaskakovaly ve své dřívější roli lovců krytů, pokud to harmonogram misí s Dragony umožňoval. SpaceX v tomto přechodném období také dočasně pronajímalo další lodě jako HOS Briarwood nebo Shelia Bordelon, které byly vybaveny jeřáby pro vylovení krytů.

Lodě Ms. Chief a Ms. Tree v přístavu Port Canaveral po návratu z mise Starlink v1-5 (Foto:
Farrielle Mohan)

Nové lodě Bob a Doug vstoupily do služby SpaceX na podzim 2021 a jsou unikátní v několika ohledech. V první řadě dokážou plnit vícero různých funkcí. Mají jeřáb pro lovení krytů, spoustu prostoru pro tým SpaceX a další členy posádky a navíc dokážou plnit roli remorkéru, který odvleče plovoucí plošinu ASOG nebo JRTI na místo přistání prvního stupně Falconu. Další novinkou bylo, že tyto lodě byly první, které SpaceX vlastnilo a nebyly pouze pronajaté. Díky tomu je SpaceX mohlo pojmenovat, jak chtělo. Firma se rozhodla vzdát hold Bobu Behnkenovi a Dougu Hurleymu, což byli úplně první astronauté, kteří doletěli do kosmického prostoru na palubě lodi Crew Dragon. Stalo se tak v rámci testovací mise DM-2 v květnu 2020.

Lodě Bob a Doug v přístavu Port Canaveral (Foto: @FarryFaz)

Nyní SpaceX v tomto trendu zřejmě pokračuje, protože lodě GO Searcher a GO Navigator mění majitele a vypadá to, že firma Elona Muska je odkoupila do svého soukromého vlastnictví. Jména lodí ale obsahovala zkratku reprezentující původního majitele (Guice Offshore = GO), a tak asi nikoho nepřekvapí, že došlo k jejich přejmenování. Potvrzuje to databáze americké pobřežní stráže a také fotky z přístavu Port Canaveral, které ukázaly, že původní jména lodí byla aktuálně přetřena bílou barvou.

Zmíněné záznamy v databázi, na které upozornil Gavin Cornwell, prozradily, že GO Searcher se nově jmenuje Megan a loď GO Navigator byla přejmenován na Shannon. SpaceX tak pokračuje v zavedené tradici, jelikož tato nová jména jsou opět poctou astronautům. Konkrétně jde o Megan McArthur, která letěla na misi Crew-2, a Shannon Walker z mise Crew-1. Byly to první dvě astronautky, které letěly v Crew Dragonu. Třešničkou na dortu je, že Megan McArthur je manželka Boba Behnkena, po kterém je pojmenována již zmíněná multifunkční loď SpaceX.

Námořní flotila je nedílnou součástí aktivit SpaceX, a tak bude zajímavé sledovat, jestli se firma rozhodne v budoucnu odkoupit i další lodě. Nabízí se například loď NRC Quest, která slouží v západní flotile SpaceX už od roku 2015, ale firma ji prozatím stále jen pronajímá.

Přehled všech lodí, které jsou nebo byly součástí flotily SpaceX najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře