Starhopper příští týden poletí naposledy, nahradí jej pokročilejší prototypy Starship

Na veřejnost prosákla informace, že plánovaný 200metrový skok Starhopperu bude posledním letem této experimentální rakety. Elon Musk se zároveň podělil o několik upřesňujících informací ohledně vývoje lodi Starship.

Starhopper je experimentální stroj, jenž SpaceX slouží jako demonstrátor některých technologií, které firma vyvíjí pro pokročilější kosmickou loď Starship. Starhopper v posledních měsících absolvoval nespočet dílčích zkoušek a tankovacích testů, několik statických zážehů motoru Raptor a nedávno také poprvé vzletěl do výšky 20 metrů. SpaceX nyní plánuje provést další zkušební let, který by mohl proběhnout už 12. srpna. Během něj Starhopper vyletí do výšky 200 metrů a zároveň se přesune na více než 100 metrů vzdálenou přistávací plošinu. Nyní jsme se z neoficiálních zdrojů dozvěděli, že tímto letem testování Starhopperu skončí. Stroj prozatím zůstane na přistávací plošině, kde z něj budou odmontovány užitečné komponenty (např. motor Raptor) a někdy později možná bude někde vystaven podobně jako byla před lety vystavena malá testovací raketa Grasshopper v texaském McGregoru.

Starhopper v Texasu (Foto: Trevor Mahlmann)

Následně bude startovní rampa v Boca Chica, odkud Starhopper startoval, upravena pro starty pokročilejšího prototypu Starship, který je už několik měsíců ve výrobě a podle Elona Muska by mohl být hotový už za pár týdnů. Starhopper tedy nejspíš posledním letem splní svůj účel a SpaceX na testovací program Starhopperu plynule naváže zkouškami prototypu Starship, který má mít mnohem blíže k finální podobě této kosmické lodi. Prototyp má přibližně 55 metrů na výšku a bude vybaven třemi Raptory, z nichž některé jsou v těchto dnech testovány v McGregoru.

Elon Musk 20. července prohlásil, že prototypy Starship, které jsou souběžně vyráběny na Floridě a v Texasu, by mohly letět za 2–3 měsíce, tedy někdy na podzim. Nedlouho předtím zmiňoval, že by mělo jít o lety do výšky 20 kilometrů. A pokud vše půjde dobře, první lety na oběžnou dráhu by prý mohly následovat další 2–3 měsíce poté.

Musk aktuálně na Twitteru pochválil tým SpaceX, který na Floridě pracuje na výrobě druhého prototypu Starshipu. Poznamenal, že i když tento tým začal s výrobou o několik měsíců později než tým v Texasu, rychle prý náskok dohání. Týmy podle Muska závodí o to, čí prototyp dříve doletí na oběžnou dráhu. Floridský tým však kromě toho, že začal později, má další nevýhodu v tom, že ještě nemá rampu, z které by jeho prototyp mohl startovat. SpaceX sice chystá rozšířit existující rampu LC-39A, aby z ní mohly startovat také Starship a Super Heavy, ale otázka je, kdy odtud bude reálně možné starty provádět.

SpaceX už sice začalo s podáváním žádostí o stavební povolení, ale i tak bude celý proces pravděpodobně trvat déle než v případě texaské rampy. Ta je sice malá a velice minimalistická, ale alespoň už existuje a mělo by stačit ji upravit pro potřeby Starship. Takže i když web NASA Spaceflight nedávno informoval, že první starty Starship proběhnou z Floridy, zdá se pravděpodobnější, že se nejdříve začne létat z Texasu.

Schéma plánovaných změn na rampě LC-39A kvůli raketě Starship (Zdroj: Atkins + /u/Raul74Cz)

A jak to bude s lety na polární orbity, které v případě Falconů probíhají z Vandenbergovy základny v Kalifornii? Elon Musk aktuálně prozradil, že momentálně nejsou v plánu starty Starship z Kalifornie, ale časem se to prý může změnit. Zároveň vyvrátil teorie, že SpaceX plánuje Vandenbergovu základnu opustit kvůli nízkému počtu startů v následujících letech. Zdejší rampa SLC-4E podle Muska pořád bude z dlouhodobého hlediska plnit důležitou roli, i když přes 80 % startů bude v budoucnu probíhat z východnějších kosmodromů.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

44 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře