Vývoj Starship podle Elona Muska zrychluje, SpaceX na něm spolupracuje s NASA

Elon Musk oznámil, že napjatě očekávaná prezentace o aktuální podobě raketového systému Starship se bude konat 24. srpna v Boca Chica v Texasu. Dočkáme se prý detailního popisu první orbitální Starship a vysvětlení výhod a nevýhod jednotlivých rozhodnutí, ke kterým došlo během navrhování rakety. Musk dodal, že v době konání prezentace by už mohl být skoro hotový texaský orbitální prototyp, který bude vybaven třemi Raptory.

Musk zároveň na Twitteru prohlásil, že pokroky ve vývoji Starship zrychlují exponenciálně. To podle mě docela dobře ilustrují následující obrázky z Floridy, které zachycují stavbu druhého prototypu lodi Starship. První fotka je z 14. května, kdy jsme se poprvé dozvěděli o existenci floridského prototypu, druhá je z 26. července a třetí z 3. srpna. Starship roste jako z vody!

Musk zároveň aktuálně navštívil Boca Chica a podělil se o fotky z příprav tamního prototypu. Poté má v plánu ještě navštívit pracoviště na Floridě.

SpaceX ale není na vývoj Starship samo. NASA oznámila, že bude spolupracovat s řadou firem na vývoji technologií užitečných pro lety na Měsíc. Mezi těmito firmami je také SpaceX, jež bude spolupracovat se třemi středisky NASA na dvou projektech.

Prvním je spolupráce s Kennedyho vesmírným střediskem na „technologiích pro přistávání velkých raket na měsíčním povrchu“ a také „vývoji modelů interakcí mezi spalinami motoru a měsíčním regolitem“. Druhým projektem je spolupráce se středisky Glenn a Marshall na „technologiích potřebných pro přečerpávání pohonných hmot na orbitě, což je důležitým krokem pro vývoj Starship“. Jinými slovy, NASA pomůže SpaceX zkoumat, jak se Starship přistát na Měsíci a také jak nejlépe provádět dotankování této kosmické lodi na oběžné dráze Země, což je jedna z klíčových vlastností Starship umožňující dopravu značného množství nákladu na Měsíc či Mars.

Jedná se o vzájemně výhodnou spolupráci, při které ani jedné straně nevznikne nárok na finanční kompenzaci. To v praxi znamená, že NASA dá SpaceX k dispozici některé své pracovníky a vývojové zázemí, a výměnou za to bude moci v budoucnu využívat poznatky a technologie, které pomůže vyvinout.

Dalšími společnostmi, se kterými NASA navazuje tento typ spolupráce, jsou velikáni jako Blue Origin, Lockheed Martin nebo Aerojet Rocketdyne, ale také několik malých firem.

Zajímavé je, že to je v podstatě poprvé, co NASA vůbec veřejně připustila, že se nějaká Starship vyvíjí. Výjimkou byla akorát zmínka o tom, že Starship/BFR je by mohla posloužit jako nosič pro zvažovaný obří teleskop LUVOIR.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

67 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře