Elon Musk a jeho firmy v popkultuře #5: Tesla ve filmech a seriálech

Je známo, že Tesla neinvestuje do placené reklamy ani cent a marketing šíří víceméně jen přes sociální média a spokojené majitele svých vozidel. Nicméně nepřímou reklamou, která pomáhá ke zviditelnění, jsou situace, kdy se vozy Tesla objeví v nějakém filmu nebo seriálu. Musím uznat, že díky jejich nevšednímu designu je na vozy Tesla radost pohledět a není divu, že se objevují na našich obrazovkách čím dál častěji, ať už jako ztvárnění luxusní komodity nebo jako cíl parodií samotného konceptu elektrických aut.

V dnešním díle seriálu Elon Musk a jeho firmy v popkultuře jsme vybrali ty nejzajímavější tituly, ve kterých se objevila nějaká Tesla, a že je jich opravdu hodně!

Salvation

Jedna z hlavních postav v tomto seriálu je vizionářský milionář Darius Tanz, který svými myšlenkovými pochody a pracovním zaměřením velmi připomíná Elona Muska. Například staví vesmírné lodě a věnuje se umělé inteligenci. Celý seriál je zaměřený na řešení problému s obrovským asteroidem, který se řítí na planetu Zemi. V několika dílech se objeví Tesla Model X, kterou řídí Darius Tanz.

Tesla Model X v seriálu Salvation (Zdroj: imcdb.org)

South Park

V epizodě Světová válka Z (S17E03), která se připodobňuje stejnojmennému filmu s Bradem Pittem, Eric Cartman vidí v jeho spolužákovi Tokenovi hrozbu pro celé lidstvo. Před domem si stopne auto se slovy:

„Dělej! Jeď! Musíme se dostat na letiště. Dámo, máme asi 10 minut, než bude celá země v plamenech. Pokud chceš žít, tak šlápni na plyn! Aha, počkat, tohle je Tesla?! Sakra, tak šlápni na ten prudérní pedál, jinak umřeme.“

Příběh služebnice

Seriálová adaptace dystopického románu od Margaret Atwood se odehrává v teokratické republice Gileád, která vznikla po druhé americké občanské válce. V druhé řadě seriálu se několikrát objeví Tesla Model X jedné z postav. Zde je například scéna z epizody Slovo Boží (S02E13):

Dobré mravy

V epizodě Od mého strašného já (S01E03) hlavní postavy Letty (Michelle Dockery) a Javier (Juan Diego Botto) závodí s časem, aby se vykroutili z násilného zločinu, kterého se Javier dopustil. Situaci dále komplikuje jejich Tesla Model S. Během epizody postavy na útěku několikrát řeší, kde a jakým způsobem auto nabít. Letty také v jedné scéně použije Ludicrous Mode, aby se Javier s autem co nejrychleji dostal od místa nehody. Později je tím pak odůvodněno překvapivě rychlé vybití baterie.

Bojack Horseman

Zde je ukázka opravdu srdceryvné scény v závěrečné epizodě To šlo dobře (S03E12), která ukončuje třetí sezónu tohoto animovaného komediálního seriálu. BoJack řídí velmi zvláštní žlutou Teslu, která je ve stylu čtyřdveřového kabrioletu. Avšak samotná automobilka takový model v nabídce nemá. Líbila by se vám?

Extant

Sci-fi seriál s hvězdným obsazením. Astronautka Molly (Halle Berry) se po roce vrátila z vesmírné mise, kterou absolvovala úplně sama. Avšak po návratu na Zemi zjistí, že je těhotná. Seriál se odehrává v blízké budoucnosti a v řadě scén se objevila Tesla Model X, která posloužila jako kulisa pomáhající navodit futuristickou atmosféru. Zajímavostí je, že Model X v seriálu byl původním prototypem vozu, který se vzhledově liší od finálního produktu.

Prototyp Tesly Model X v seriálu Extant

Paradise PD

Satirická kreslená komedie pro dospělé o nekompetentních policistech. V této scéně epizoda Tohle jsou Jabowští (S01E06) poukazuje na to, jak se dá zneužít Autopilot Tesly za jízdy.

Toto doma určitě nezkoušejte!

Silicon Valley

Seriál je o skupině mladých introvertních programátorů, kteří pracují v Silicon Valley. V epizodě Grow Fast or Die Slow (S05E01) si Dinesh pořídí Teslu Model S, ze které má opravdu radost, ale jeho negativní kolega má na něj neustálé narážky, které vyvrcholí až v nabourání Tesly do stojící dodávky.

Po zhlédnutí prvního dílu se Elon Musk k tomuto seriálu vyjádřil spíše kriticky. Nesouhlasí s „hollywoodským“ vyobrazením softwarových inženýrů ze Silicon Valley. Dodal: „První díl měl stereotypní hollywoodský nádech, který je daleko od pravdy. Avšak od 4. a 5. dílu první sezóny to začne být dobré, no a druhá sezóna je úplně skvělá.“

Iron Man

Představitel Iron Mana Robert Downey Jr. požádal režiséra, aby umístil Teslu Roadster do garáže Tonyho Starka. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, až na to, že Tesla Roadster v době natáčení filmu ještě nebyl k dispozici veřejnosti. V předchozích dílech naší série článků jsme psali o tom, jak se tvůrci tohoto filmu inspirovali u Elona Muska a že některé scény v Iron Manovi 2 se natáčely přímo v továrně SpaceX.

Stříbrná Tesla Roadster ve filmu Iron Man

Simpsonovi

Tento nesmrtelný seriál je vždy plný popkulturních referencí a ani se značkou Tesla tomu není jinak. Různé modely Tesly se objevily hned v několika dílech.

The 7 Beer Itch (S32E05) – Leonardo DiCaprio vlastní Teslu Roadster druhé generace.

Šašek v manéži (S30E08) – Krusty použije Autopilot při škrcení Homera.

Krusty Using his Tesla’s Autopilot on the Simpsons from teslamotors

Průvodce pro princeznu (S26E15) – Pan Burns krade elektřinu od Richarda Bransona, aby si mohl nabít svou Teslu Model S.

Můj táta je bůh (S30E09) – Naštvaný reportér Kent Brockman použije funkci Summon k přivolání své Tesly pomocí mobilu, protože obsluha parkoviště je zapojena do potyčky.

Simpsorama (S26E06) – Takto vypadá futuristický New York v roce 3000 s nejvyšší budovou firmy Tesla.

Dobré místo

O tomto komediálním sci-fi seriálu z produkce Netflixu jsme už psali kvůli několika zmínkám Elona Muska. V epizodě Změnil ses, kámo (S04E10) se navíc objevil billboard s reklamou na Cybertruck, na kterém nesmí chybět Elonovo známé heslo: „Již brzy!“

Lovci zločinců

Harold Finch je skvělý softwarový inženýr, který naprogramoval takzvaný Stroj, což je pokročilá umělá inteligence. Pomáhá agentům CIA předpovídat totožnosti osob, které mají souvislost se zločiny, které se ještě nestaly.

V epizodě Heslo (S05E12) jede Finch na letiště autonomní Teslou Model S. Vtipným detailem je zmatený pracovník parkoviště, který marně hledá řidiče.

Mrazivá pomsta (2019)

Akční drama v hlavní roli s Liamem Neesonem, ve kterém rozstřílí červenou Teslu Model X při honbě za pomstou za svého zabitého syna.

Spoiler: Ne, ani když do Tesly vystřelíte, tak nevybuchne.

Kravaťáci

V tomto americkém seriálu z právnického prostředí se v epizodě Vnitřní boj (S01E03) objeví Tesla Roadster první generace. Šarmantní právník Harvey Spector soupeří s dalším člověkem o to, kdo bude moct vzít Teslu na projížďku. Obě postavy vzájemně porovnávají své znalosti o tomto voze a vyjmenovávají jeho jednotlivé parametry.

Moonbase 8

Tesla ale nevyrábí jen automobily a například v komediálním seriálu Moonbase 8 hrála roli domácí baterie Powerwall. Seriál sleduje trojici neschopných rádobyastronautů, kteří žijí a pracují v simulované měsíční základně NASA, nacházející se někde v poušti.

Čtvrtá epizoda se točí kolem toho, že SpaceX postaví o kousek vedle vlastní základnu pro trénink astronautů na cesty na Mars. Trojice hlavních postav pozve posádku nové základny na návštěvu a chce je přesvědčit, aby Elon Musk koupil NASA a spojil ji se SpaceX. Noví sousedé mají černobílé skafandry připomínající ty, které SpaceX používá ve skutečnosti. Během návštěvy pak jako dárek přivezou baterii Tesla Powerwall, která po zapojení výrazně zvýší energetickou efektivitu základny NASA.

Astronauté SpaceX a Tesla Powerwall v seriálu Moonbase 8

Existuje samozřejmě mnoho dalších filmů a seriálů, kde se objevila nějaká Tesla, my jsme pro vás vybrali jen ty zajímavější. Pokud jsme zapomněli na nějaký titul, ve kterém Tesla upoutala vaši pozornost, napište nám o tom v komentářích.

Předchozí díly seriálu Elon Musk a jeho firmy v popkultuře:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře