Elonovinky #183: Vesmírní turisté se vrátili na Zemi po 3 dnech na oběžné dráze

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Čtyřčlenná posádka turistické mise Inspiration4 se po třech dnech strávených na oběžné dráze v kosmické lodi Crew Dragon úspěšně vrátila zpět na pevnou zem. Posádka tvořená relativně obyčejnými lidmi ve vesmíru prováděla experimenty a užívala si mikrogravitaci s nepřekonatelným výhledem na zeměkouli. Mise ukázala, že cesty na oběžnou dráhu už nejsou jen výsadou profesionálních astronautů a státních organizací.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza1616

Nemá náhodou v další turistické misi být použit jiný CrewDragon?
Kdesi si psalo že tento Dragon bude sloužit pro stejný typ misí jako byla ta poslední, tedy bez zadokování u ISS, právě kvůli tomu “oknu” aby se pořád nemusel přehazovat dokovací mechanismus. Tedy že na ISS poletí turisté v jiném Dragonu…?!

Martin Dravecký

Zaujímalo by ma, či im ostanú tie skafandre, keďže boli šité na mieru a zrejme sú teda “v cene” 😀 (i keď kým sa ich vlastné skafandre pripravovali, skúšali skafandre po predošlých posádkach, takže možno si ich všetky necháva SpaceX a časom ich napasuje na iných pasažierov rovnakých či podobných rozmerov…)

V_dur

Veľa sa hovorilo či písalo o tom, že niektorí ľudia zle znášajú stav beztiaže (mikrogravitácie), a to aj spomedzi skúsených a dlhodobo sa na let do kozmu pripravujúcich astro/kozmonautov. Ako na tom boli naši štyria vesmírni turisti? Ani jeden z nich nemusel použiť to obávané vrecúško na (snáď nevadí, keď to poviem rovno) zvratky?

PetrC

Musel bych to hledat, ale pamatuji se na dobrý dokument o vlivu mikrogravitace na lidský organismus a tam se říkalo, že první vážné příznaky, hlavně co se týře zraku, potíží s orientací, ztráty chuti k jídlu a tak (tedy nic vážného, jen výrazné změny oproti normálu) jsou pozorované po více než třech dnech. Vzpomněl jsem si na to hned, jak jsem uviděl, že délka mise je práve tři dny (2 noci). Podle mě to spolu souvisí. Nevím, kolik bylo za poslední dvě dekády takto krátkých misí, jestli vůbec nějaká. Což znamná, že lékaři mají (a budou v budoucnu mít) k dispozici spoustu nových pokusných morčat na hledání odpovědí na tyto změny v organismu. Což bude hodně důležité.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem PetrC
V_dur

Vďaka za info!
Ale tie potiaže s orientáciou a zrakom sa mi zdajú byť veľmi vážne, až život ohrozujúce, vzhľadom na to, ako musia byť kozmonauti stále v strehu, pripravení riešiť prípadné problémy, o ktoré v kozmickom „džobe” nebýva núdza… Alebo sa mýlim? 😉

PetrV

Teď to berou všichni jako výlet letadlem. Ale co za tím je práce.
Ať se daří…