ElonX slaví 2. narozeniny a oproti předchozímu roku je více než dvakrát populárnější

Rok se s rokem sešel a web ElonX slaví už druhé narozeniny! Web byl spuštěn 9. 1. 2017 a od té doby se značně rozrostl. Pojďme se společně podívat, co všechno se během loňského roku změnilo a kdo na tom má zásluhy.

ElonX do roku 2018 vstupoval jako projekt jednoho člověka, ale v následujících měsících se konečně podařilo sehnat hned několik nových redaktorů a dalších dobrovolníků, kteří pomáhali s vytvářením nového obsahu pro vás čtenáře. Ruku k dílu už přiložila spousta lidí, a tak zde vypíchnu alespoň ty nejaktivnější, bez kterých by byl ElonX o dost chudší:

  • Jirka Hadač – na webu začal jako aktivní účastník diskuzí pod články, ale později jsem ho přemluvil k tomu, aby mi pomohl s doplněním starších profilů misí SpaceX. Nakonec se z něj vyklubal aktivní autor kvalitních článků o SpaceX.
  • Pavel Vantuch – Pavla jsem původně naverboval z diskuzní skupiny SpaceX CZ/SK na Facebooku, aby mi pomáhal s Rychlozprávami, ale to nemělo moc dlouhého trvání a místo toho mi Pavel tak nějak pomáhá se vším možným, od psaní článků přes záskoky při živém zpravodajství až po různé grafické práce (např. začal vytvářet grafická znázornění misí SpaceX)
  • Michal Lenc – nejnovější redaktor, který se k nám přidal teprve v prosinci, ale už od začátku je to velice aktivní a spolehlivý autor článků o Tesle, čímž vyplnil důležitou mezeru mezi redaktory
  • Martin Dravecký – velká část přeložených videí na ElonX je výsledkem Martinovy práce, který dokáže chrlit slovenské titulky s kadencí kulometu

Velké poděkování ale patří i dalším pomocníkům: Monika Wojdasová, Jana Uhrinová, Magy Grendel, Ivo Janáček, Tomáš Matuška, Karel Zvoník, Marek Mančal, Jiří Stránský, Dan Ouředník (snad jsem na nikoho nezapomněl!)

A zároveň samozřejmě stále hledáme nejen další redaktory, překladatele, ale i střihače, dabéry, experty na sociální média či grafiky. Více informací v článku.

Právě díky novým redaktorům se mohl web ElonX v roce 2018 posunout o dost dále, než bych dokázal sám, za což jim jsem ohromně vděčný. Nejvíce se to projevilo na zvýšeném množství článků (v podstatě každý den vyšel alespoň jeden článek) a také širším rozsahu témat. ElonX se od svého založení věnoval pouze SpaceX, ale už tehdy jsem avizoval, že bych časem rád rozšířil záběr webu i na další podniky Elona Muska. K tomu konečně došlo zhruba v srpnu 2018, kdy jsme začali vydávat články a videa také o Tesle, Boring Company, Hyperloopu a dalších Muskových projektech. Věřím, že to ocení nejen původní čtenáři, ale že bohatší obsah také na web přivede nové lidi.

Dalším velkým krokem loni bylo navázání spolupráce s webem VTM za účelem vytvářet pravidelný videopořad Elonovinky o těch nejdůležitějších událostech ze světa Elona Muska. Seriál byl spuštěn v únoru 2018 a od té doby vyšel každý týden nový díl (s výjimkou pauzy během vánočních svátků, kterou jsme částečně vyplnili vlastní speciální epizodou). Dále jsme začali spolupracovat s webem VideaČesky, díky které máte pravidelný přísun přeložených videí o aktivitách Elona Muska. Novinkou v roce 2018 pak bylo také spuštění samostatného diskuzního fóra ElonX. Aktivita je sice zatím docela nízká, ale věřím, že se to časem zlepší.

Statistiky

Na ElonX se letos objevilo více nového obsahu a také značně narostla návštěvnost. Pojďme se podívat na pár zajímavých čísel pro rok 2018:

Porovnání návštěvnosti webu ElonX v letech 2017 a 2018 (Zdroj: Google Analytics)

Podpora fanoušků

V roce 2018 také řada z vás finančně přispěla na provoz webu ElonX. Chci být ohledně příspěvků transparentní, a tak pokud dobře počítám, celkem jste za rok 2018 přispěli zhruba 31 500 korun (26 tis. přes Patreon, zbytek přes bankovní účet či PayPal). To je úctyhodná částka, za kterou jsem nesmírně vděčný! Je fajn vidět, že lidé jsou ochotni ocenit projekty, které mají rádi. A jelikož loni měli na úspěchu webu velkou zásluhu také noví redaktoři, chtěl jsem jim většinovou část příspěvků rozdělit pod stromeček. Do Vánoc jsem to ale nakonec nestihl spočítat a hlavně vymyslet, jak peníze nejlépe rozdělit, nicméně to chci dohnat v následujících týdnech. Rozhodně totiž nechci, abyste si mysleli, že všechny vaše příspěvky půjdou jen mně do kapsy! Ještě jednou děkujeme za vaši dosavadní podporu a pokud jste na projekt ElonX ještě nepřispěli a chcete to napravit, návod najdete v tomto článku.

Jsem zvědavý, kam až se ElonX posune v roce 2019!

P. S. Pokud vás zajímá historie vzniku webu, přečtěte si článek z loňských narozenin.
Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře