ElonX slaví 2. narozeniny a oproti předchozímu roku je více než dvakrát populárnější

Rok se s rokem sešel a web ElonX slaví už druhé narozeniny! Web byl spuštěn 9. 1. 2017 a od té doby se značně rozrostl. Pojďme se společně podívat, co všechno se během loňského roku změnilo a kdo na tom má zásluhy.

ElonX do roku 2018 vstupoval jako projekt jednoho člověka, ale v následujících měsících se konečně podařilo sehnat hned několik nových redaktorů a dalších dobrovolníků, kteří pomáhali s vytvářením nového obsahu pro vás čtenáře. Ruku k dílu už přiložila spousta lidí, a tak zde vypíchnu alespoň ty nejaktivnější, bez kterých by byl ElonX o dost chudší:

  • Jirka Hadač – na webu začal jako aktivní účastník diskuzí pod články, ale později jsem ho přemluvil k tomu, aby mi pomohl s doplněním starších profilů misí SpaceX. Nakonec se z něj vyklubal aktivní autor kvalitních článků o SpaceX.
  • Pavel Vantuch – Pavla jsem původně naverboval z diskuzní skupiny SpaceX CZ/SK na Facebooku, aby mi pomáhal s Rychlozprávami, ale to nemělo moc dlouhého trvání a místo toho mi Pavel tak nějak pomáhá se vším možným, od psaní článků přes záskoky při živém zpravodajství až po různé grafické práce (např. začal vytvářet grafická znázornění misí SpaceX)
  • Michal Lenc – nejnovější redaktor, který se k nám přidal teprve v prosinci, ale už od začátku je to velice aktivní a spolehlivý autor článků o Tesle, čímž vyplnil důležitou mezeru mezi redaktory
  • Martin Dravecký – velká část přeložených videí na ElonX je výsledkem Martinovy práce, který dokáže chrlit slovenské titulky s kadencí kulometu

Velké poděkování ale patří i dalším pomocníkům: Monika Wojdasová, Jana Uhrinová, Magy Grendel, Ivo Janáček, Tomáš Matuška, Karel Zvoník, Marek Mančal, Jiří Stránský, Dan Ouředník (snad jsem na nikoho nezapomněl!)

A zároveň samozřejmě stále hledáme nejen další redaktory, překladatele, ale i střihače, dabéry, experty na sociální média či grafiky. Více informací v článku.

Právě díky novým redaktorům se mohl web ElonX v roce 2018 posunout o dost dále, než bych dokázal sám, za což jim jsem ohromně vděčný. Nejvíce se to projevilo na zvýšeném množství článků (v podstatě každý den vyšel alespoň jeden článek) a také širším rozsahu témat. ElonX se od svého založení věnoval pouze SpaceX, ale už tehdy jsem avizoval, že bych časem rád rozšířil záběr webu i na další podniky Elona Muska. K tomu konečně došlo zhruba v srpnu 2018, kdy jsme začali vydávat články a videa také o Tesle, Boring Company, Hyperloopu a dalších Muskových projektech. Věřím, že to ocení nejen původní čtenáři, ale že bohatší obsah také na web přivede nové lidi.

Dalším velkým krokem loni bylo navázání spolupráce s webem VTM za účelem vytvářet pravidelný videopořad Elonovinky o těch nejdůležitějších událostech ze světa Elona Muska. Seriál byl spuštěn v únoru 2018 a od té doby vyšel každý týden nový díl (s výjimkou pauzy během vánočních svátků, kterou jsme částečně vyplnili vlastní speciální epizodou). Dále jsme začali spolupracovat s webem VideaČesky, díky které máte pravidelný přísun přeložených videí o aktivitách Elona Muska. Novinkou v roce 2018 pak bylo také spuštění samostatného diskuzního fóra ElonX. Aktivita je sice zatím docela nízká, ale věřím, že se to časem zlepší.

Statistiky

Na ElonX se letos objevilo více nového obsahu a také značně narostla návštěvnost. Pojďme se podívat na pár zajímavých čísel pro rok 2018:

Porovnání návštěvnosti webu ElonX v letech 2017 a 2018 (Zdroj: Google Analytics)

Podpora fanoušků

V roce 2018 také řada z vás finančně přispěla na provoz webu ElonX. Chci být ohledně příspěvků transparentní, a tak pokud dobře počítám, celkem jste za rok 2018 přispěli zhruba 31 500 korun (26 tis. přes Patreon, zbytek přes bankovní účet či PayPal). To je úctyhodná částka, za kterou jsem nesmírně vděčný! Je fajn vidět, že lidé jsou ochotni ocenit projekty, které mají rádi. A jelikož loni měli na úspěchu webu velkou zásluhu také noví redaktoři, chtěl jsem jim většinovou část příspěvků rozdělit pod stromeček. Do Vánoc jsem to ale nakonec nestihl spočítat a hlavně vymyslet, jak peníze nejlépe rozdělit, nicméně to chci dohnat v následujících týdnech. Rozhodně totiž nechci, abyste si mysleli, že všechny vaše příspěvky půjdou jen mně do kapsy! Ještě jednou děkujeme za vaši dosavadní podporu a pokud jste na projekt ElonX ještě nepřispěli a chcete to napravit, návod najdete v tomto článku.

Jsem zvědavý, kam až se ElonX posune v roce 2019!

P. S. Pokud vás zajímá historie vzniku webu, přečtěte si článek z loňských narozenin.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
HonzaS

Gratuluji k druhým narozeninám, ale především mockrát děkuji, za odváděnou práci, která je na vysoké úrovni. Díky moc dámy, pánové a Petře! Kláním se před Vámi:-)

Hansnasa

Díky za skvěle odvedenou práci a moc gratuluji.

Ctirad

Gratulace a velký dík za skvělou práci!

EugeneSpace

ElonX, chtěl bych Vám pogratulovat k druhému výročí. Tento web ve mně společně s webem Kosmonautixu probudil zapomenutou lásku ke kosmonautice. Za což bych Vám chtěl poděkovat a přeji Vám vše nejlepší do dalších let. 🙂

Tomáš

Díky za supr web!

Maty

Gratuluji

Ales

Gratuluji a jsem moc rád že se tento web drží i nadále bez reklam 🙂

Jarda

Za mě klidně i reklamy, autoři článků si zaslouží ohodnocení. Díky všem autorům za bohatý informační servis.

Jakub

Za mne důvod proč lidé používají adblock je agresivita reklam. jsou weby, kde je víc plochy pro reklamy než pro to podstatné. Dále agresivní hýbací obrázkya videa. nejhorší jsou videa se zvukem, která se spustí hned po návštěvě. Nebo reklamy, které se načtou s určitým zpožděním a přesně v místech, kde ještě před vteřinou byl odkaz, na který člověk chtěl kliknout. Díky zpožděnému načtení samozřejmě člověk klikne na reklamu.

Takže. Pokud reklama nebude tohoto typu, myslím, že nikomu vadit nebude. Jestliže 60% lidí používá adblock, pořád je 40% lidí, co ho nepoužívá. Věřím, že pokud by se při spuštění vydal jeden informativní článek o spuštění reklam s žádostí o vypnutí adblocku, tak věřím, že spousta lidí by to přijala a na zkoušku adblock vypla. A pokud reklamy nebudou nějak extra agresivní, tak ho i vypnutý nechají. Také na několika serverech dobrovolně adblock vypínám, protože chci takový server podpořit. věřím, že takových lidí je víc.

Ales

Vsak ja nerikam ze si nezaslouzi ohodnoceni nebo ze na nej neprispivam 😉
https://www.elonx.cz/podporte-elonx/

Goodman

Počet uživatelů, kteří web navštívili: 110 273 uživatelů (v roce 2017 jen 45 243) – 74 % návštěvníků bylo z Česka, 10 % ze Slovenska

Takže zbývajících 16% vychází na Californii, konkrétně Los Angeles, čtvrť Bel Air.

Vlkor

Ti z ostatních zemí se nejspíše připojovali přes VPN server

Tom

Já se třeba občas mrknu z práce a tam se tváříme že jsme v Belgii.

Jiří Hadač

My zas v Rakousku 🙂

Ivo Janáček

Tak já jsem v té první tabulce hned v pěti řádcích. 🙂 Škoda, že není delší, našly by se další místa.

Ivo Janáček

A ještě mě tak napadlo, že v poslední době bude dost přístupů i z letadel a tam se to pak ukáže kdovíjak.

Ivo Janáček

GRATULACE !!!