Elonovinky #76: Starhopper poprvé vzlétl a nebylo to naposledy

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Experimentální raketa Starhopper, která slouží k otestování motoru a dalších technologií pro vyvíjenou kosmickou loď Starship, měla poprvé vzlétnout už na jaře, ale tyto plány zhatily problémy při testování motorů Raptor. Ani poté nešlo všechno hladce, ale po menších potížích tento experimentální stroj 26. července konečně úspěšně vzlétl do výšky 20 metrů. S jakými problémy se SpaceX potýkalo během příprav a jak nakonec proběhl dlouho očekávaný skok?

Více informací o prvním letu Starhopperu najdete v samostatném článku.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

5
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Zdeněk
Host
Zdeněk

Sakra, než poskočí těch 200 metrů, tak to bude dlouhý. 🤪

Invc
Host
Invc

Nevím kam ti to postnout:
1) SX bude spolupracovat s nasa na orbitálním tankování.
2) Vývoj orbitálního tankování blokoval přes deset let boeing (v nasa i ula) … protože by to ohrožovalo SLS. Na to taky naráží Muskův tweet : “depot…”

Víc tady:
https://arstechnica.com/science/2019/08/rocket-scientist-says-that-boeing-squelched-work-on-propellant-depots/

Rosetau
Host
Rosetau

Něco podobného nedávno psali i na Teslarati.

Yamato
Host
Yamato

No tak to je sila. Ale vykresluje to, ako sa moze NASA za 50 rokov prepracovat od letov na mesiac az k neschopnosti dostat ludi na orbit. Vdakabohu za komercnikov.