Mise Starlink v1-4

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 17. 2. 2020 16:05 SEČ
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Statický zážeh: Proběhl 14. 2. 2020 v 15:00 SEČ (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Dalších 60 satelitů pro satelitní konstelaci Starlink
 • Hmotnost nákladu: Každá z 60 družic má hmotnost 260 kg, takže celková hmotnost nákladu je minimálně 15 600 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (s prvním stupněm B1056.4)
 • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (220 km x 393 km x 53°)
 • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Air Force Station, Mys Canaveral, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Neúspěšný, na mořské plošině OCISLY
 • Pokus o zachycení krytu: Ano, ale obě poloviny minuly síť
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • Pátá mise s družicemi pro konstelaci Starlink, která má nabídnout rychlé internetové připojení s globálním pokrytím.
 • Při misi Starlink-1 v květnu 2019 bylo vyneseno 60 družic, ale jednalo se o prototypy. Na dalších misích už letěly družice v novější variantě, která má vyšší hmotnost 260 kg a novinkou byly také vysílače v pásmu Ka. Upravená konstrukce satelitů navíc zajišťuje, že všechny komponenty při deorbitaci kompletně shoří.
 • SpaceX se opět pokusilo o zachycení obou polovin aerodynamického krytu najednou. Lodě Ms. Chief a Ms. Tree se nacházely 700 km od startovní rampy. Obě poloviny krytu však minuly síť a do přístavu byly přivezeny poškozené.
 • Na této misi letěl první stupeň Falconu 9 s číslem B1059.4, který v minulosti absolvoval mise CRS-17, CRS-18 a JCSAT-18/Kacific-1.
 • Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo na plovoucí plošině Of Course I Still Love You ve vzdálenosti kolem 629 km od místa startu. Přistání bylo neúspěšné a stupeň následně nebyl vyloven. Důvodem nezdaru bylo to, že stupeň záměrně přerušil pokus o přistání, jelikož narazil na větry, které se lišily od těch, co očekávala předpověď. Nešlo o tedy o technické selhání rakety, nýbrž o ochranu mořské plošiny.
 • V rámci první fáze budování sítě Starlink má být umístěno 1584 satelitů na orbitu ve výšce 550 km se sklonem 53°. Bude tedy potřeba přibližně 25 startů raket Falcon 9. Celkově bude výslednou konstelaci tvořit 11 943 satelitů. Polovinu z nich musí SpaceX vynést do roku 2024 a zbytek do listopadu 2027, jinak bude moci provozovat pouze ty, které se do té doby podařilo do vesmíru vynést.
 • SpaceX uvádí, že bude moci začít nabízet služby Starlinku v oblasti Spojených států už po 6 startech. Téměř globální pokrytí pak má být možné po celkem 24 startech.
 • Družice byly vyneseny novým způsobem. V minulosti byly družice vypouštěny zhruba hodinu po startu na kruhovou orbitu ve výšce 280–290 km, ale tentokrát byly vypuštěny už 15 minut po startu na eliptickou orbitu 220 km x 393 km. Následně proběhne ověření jejich funkčnosti a poté začne jejich přesun na finální orbitu ve výšce 550 km. Pohon družic zajišťuje elektrický Hallův motor využívající krypton místo běžnějšího xenonu.
 • Již vynesené satelity Starlink, jejich pozice na oběžné dráze a pokrytí zemského povrchu, si můžete zobrazit na webu stuffin.space
 • Vývoj data startu: 8. prosince 2019 → konec ledna 2020 → začátek února 2020 → 15. února 2020 → 16. února 2020 → 17. února 2020

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Oficiální přenos od SpaceX:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

43
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Robert
Host
Robert

Dobre som odpozoroval z videa pri finalnom odpojeni satelitov od adaptera ze sa ako keby vsetky odpoja od seba? A dokonca myslim ze komentator povedal ze mierne kolizie medzi satelitmi su bezne a su na to dizajnovane(zrejme kolizie v prvych sekundach od odpojenia).

bohyn
Host
bohyn

Ano na drobné kolize při oddělování jsou stavěné

Tom
Host
Tom

To je skvělé, že to vypadá na slibovanou kadenci startů 🙂

Rej
Host
Rej

Historicky moment, v aktualitach se hadaj o tom, ze “tech vesmirnejch startu uz je nejak moc” 😀

Josef
Host
Josef

Nejdou mi psát komentáře přímo k anketě, píšu proto sem. Přimlouvám se prozatím za jeden samostatný profil pro každou misi Starlink (každou misi SpaxeX). Důvod:

1. Starlink je teprve v zárodku, spousta věcí se může ještě měnit. Vzhled satelitů, vynášeně počty, dráhy.

2. Satelity Starlink mohou v budoucnu letět i na jiném nosiči, než je Falcon 9. Může být použit Falcon Heavy s větším krytem, už příští rok může být použita i Starship.

Sjednocením profilů misí Starlink mohou vzniknout obrovské zmatky (znepřehlednění). Držel bych se pravidla: jeden let do vesmíru = jeden profil. Nebo bych toto pravidlo používal alespoň pro letošní rok a příští rok podle situace vyhodnotil.

aaa
Host
aaa

Už je znám konkrétní první stupeň, když chtějí startovat už v sobotu? 🙂

PetrK
Host
PetrK

Co statický zážeh? Už jen necelé dva dny do startu a nic ..

Kamil
Host
Kamil

Je čtvrtek. Pořád nebyl zkušební zážeh? Nebo nebude?

Jansa Jaroslav
Host
Jansa Jaroslav

A já už myslel že když jedou pro sebe že pojedou z jedny vody na ostro, když mají naložíno tak že to odpálej k nebesům rovnou.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Tak pokud zážeh bude proveden dnes a start zítra, tak se dočkáme překonání rekordu v době mezi static fire a startem s připojeným nákladem. Zatím je to, co jsem se včera díval, 42 hodin.

Franta
Host
Franta

Nevíte proč space-x pokaždé těsně před uvolněním skupiny satelitů přeruší přenos? Komentátor sice vždy mluví o něčem náhodném, ale dle mého názoru je to záměrné. Kolikrát byl perfektní záběr na satelity, pak to “odskočí” vetšinou na telemetrii a pak jsou už satelity cca 10+ metrů od nosiče, takže nejde vidět detail uvolnění.

Ales
Host
Ales

Tak dříve Musk se vyjádřil ve smyslu, že každý satelit nebude mít svůj mechanismus uvolnění (např. pružinu). A chápal bych to tak, že satelity se uvolňují postupně během toho co rotují. Např. Jedna otáčka = 1 uvolněný satelit. Zřejmě je to mnohem více satelitů na jednu otáčku. Tohle všechno je jen kvůli ušetření hmotnosti.

Invc
Host
Invc

Uvolňují se všechny najednou. Jen díky předchozí rotaci (nebo spíš kotrmelci) jsou po uvolnění ty vzdálenější od osy rotace ždibec rychlejší než ty blíže takže se přirozeně začnou rozprostírat…

bohyn
Host
bohyn

EM řekl (nevim jestli to bude úplně doslovně, hledat se mi to teď nechce) všechny satelity se uvolní naráz a bude to jako když se rozvine vějíř z karet. Vliv rotace se dá předpokládat. Neví se ale co ty satelity drží pohromadě, jak se uvolní a proč to není vidět na žádných záběrech.
Můj tip je, že by to mohlo být něco jako samonavíjecí metr – plechový pásek, který se na nejhornějším satelitu pyrotechnicky odstřelí, namotá se směrem k adaptétu/druhému stupni a odhodí (po Starlinku je 5 kusů smetí). Nevim ale proč by se ty pásky musely odhodit.

panTau164
Host
panTau164

Už se něco ví o příčině neúspěšného přistání + zachycení krytů – počasí?
Díky..
A chválím web a pracovitost redaktorů ElonX – ta kadence informací….. super!!!

Mr. G
Host
Mr. G

Na jednej z dnesnych fotiek (20.2.2020) je vidiet v modrej sieti na lodi kus lana (mozno je to vytazny padak). Tipol by som, ze v tomto pripade sa kryt do siete trafil a padak sa oddelil. Nasledne ale kryt zo siete vypadol a pri pade do vody sa rozlomil.
Podobne videa SX zverejnilo z prvych skoro uspesnych zachyteni.

Stepan
Host
Stepan

Hodilo by se možná ještě uzavřít článek zprávou o nevylovení prvního stupně.
https://twitter.com/SpaceXFleet/status/1231559769527377921?s=20

Krys
Host
Krys

Nevíte už někdo náhodou co se stalo, že se nepodařilo přistání prvního stupně na plošině?
Děkuji.

Eda
Host
Eda

Nevíte jaký byl důvod neúspěšného přistání prvního stupně? Děkuji