Mise Starlink v1-4

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

  • Datum startu: 17. 2. 2020 16:05 SEČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Stav: Mise byla úspěšná
  • Statický zážeh: Proběhl 14. 2. 2020 v 15:00 SEČ (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: Dalších 60 satelitů pro satelitní konstelaci Starlink
  • Hmotnost nákladu: Každá z 60 družic má hmotnost 260 kg, takže celková hmotnost nákladu je minimálně 15 600 kg
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (s prvním stupněm B1056.4)
  • Cíl: Nízká oběžná dráha Země
  • Výsledná orbita: 212 km x 386 km x 53°
  • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Air Force Station, Mys Canaveral, Florida)
  • Pokus o přistání stupně: Neúspěšný, na mořské plošině OCISLY
  • Pokus o zachycení krytu: Ano, ale obě poloviny minuly síť
  • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

  • Pátá mise s družicemi pro konstelaci Starlink, která má nabídnout rychlé internetové připojení s globálním pokrytím.
  • Při misi Starlink-1 v květnu 2019 bylo vyneseno 60 družic, ale jednalo se o prototypy. Na dalších misích už letěly družice v novější variantě, která má vyšší hmotnost 260 kg a novinkou byly také vysílače v pásmu Ka. Upravená konstrukce satelitů navíc zajišťuje, že všechny komponenty při deorbitaci kompletně shoří.
  • SpaceX se opět pokusilo o zachycení obou polovin aerodynamického krytu, které byly nově vyrobené. Lodě Ms. Chief a Ms. Tree se nacházely 700 km od startovní rampy. Obě poloviny krytu však minuly síť a do přístavu byly přivezeny poškozené.
  • Na této misi letěl první stupeň Falconu 9 s číslem B1059.4, který v minulosti absolvoval mise CRS-17, CRS-18 a JCSAT-18/Kacific-1.
  • Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo na plovoucí plošině Of Course I Still Love You ve vzdálenosti kolem 629 km od místa startu. Přistání bylo neúspěšné a stupeň následně nebyl vyloven. Důvodem nezdaru bylo to, že stupeň záměrně přerušil pokus o přistání, jelikož narazil na větry, které se lišily od těch, co očekávala předpověď. Nešlo tedy o technické selhání rakety, nýbrž o ochranu mořské plošiny.
  • V rámci první fáze budování sítě Starlink má být umístěno 1584 satelitů na orbitu ve výšce 550 km se sklonem 53°. Bude tedy potřeba přibližně 25 startů raket Falcon 9. Celkově bude výslednou konstelaci tvořit 11 943 satelitů. Polovinu z nich musí SpaceX vynést do roku 2024 a zbytek do listopadu 2027, jinak bude moci provozovat pouze ty, které se do té doby podařilo do vesmíru vynést.
  • SpaceX uvádí, že bude moci začít nabízet služby Starlinku v oblasti Spojených států už po 6 startech. Téměř globální pokrytí pak má být možné po celkem 24 startech.
  • Družice byly vyneseny novým způsobem. V minulosti byly družice vypouštěny zhruba hodinu po startu na kruhovou orbitu ve výšce 280–290 km, ale tentokrát byly vypuštěny už 15 minut po startu na eliptickou orbitu 220 km x 393 km. Následně proběhne ověření jejich funkčnosti a poté začne jejich přesun na finální orbitu ve výšce 550 km. Pohon družic zajišťuje elektrický Hallův motor využívající krypton místo běžnějšího xenonu.
  • Již vynesené satelity Starlink, jejich pozice na oběžné dráze a pokrytí zemského povrchu, si můžete zobrazit na webu stuffin.space
  • Vývoj data startu: konec ledna 2020 → začátek února 2020 → 15. února 2020 → 16. února 2020 → 17. února 2020

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Oficiální přenos od SpaceX:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Petr Melechin



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Eda

Nevíte jaký byl důvod neúspěšného přistání prvního stupně? Děkuji

Krys

Nevíte už někdo náhodou co se stalo, že se nepodařilo přistání prvního stupně na plošině?
Děkuji.

Stepan

Hodilo by se možná ještě uzavřít článek zprávou o nevylovení prvního stupně.
https://twitter.com/SpaceXFleet/status/1231559769527377921?s=20

Mr. G

Na jednej z dnesnych fotiek (20.2.2020) je vidiet v modrej sieti na lodi kus lana (mozno je to vytazny padak). Tipol by som, ze v tomto pripade sa kryt do siete trafil a padak sa oddelil. Nasledne ale kryt zo siete vypadol a pri pade do vody sa rozlomil.
Podobne videa SX zverejnilo z prvych skoro uspesnych zachyteni.

panTau164

Už se něco ví o příčině neúspěšného přistání + zachycení krytů – počasí?
Díky..
A chválím web a pracovitost redaktorů ElonX – ta kadence informací….. super!!!

Franta

Nevíte proč space-x pokaždé těsně před uvolněním skupiny satelitů přeruší přenos? Komentátor sice vždy mluví o něčem náhodném, ale dle mého názoru je to záměrné. Kolikrát byl perfektní záběr na satelity, pak to “odskočí” vetšinou na telemetrii a pak jsou už satelity cca 10+ metrů od nosiče, takže nejde vidět detail uvolnění.

Invc

Ještě je jedna možnost – těsně před oddělením se stupeň prudce pootočí, aby umožnil nákladu se vzdálit a vzájemně se oddělit… a přitom dojde i ke změně orientace anteny.

bohyn

Nemyslím, nepochlubili se s tím ani na žádných záznamech

Invc

1) Před nějakou dobou jsem to někde četl… zkusím najít až budu mít chvíli.

2) A jinak se podívej na dnešní záznam – podívej se na cca minutu před výpadkem signálu a pak po výpadku signálu. Ale nekoukej na satelity – dívej se na Zem. Do výpadku signálu je vidět, že stupeň rotuje podle příčné osy… pak signál zmizí… a po obnovení signálu už nerotuje…

Jiří Hadač

Kupříkladu v článku o startu mise Starlink 1-4 se píše, že
After firing thrusters to enter a controlled spin, the upper stage released retention rods holding the Starlink satellites to the rocket. That allowed the spacecraft — each weighing about a quarter-ton — to fly away from the Falcon 9 as the vehicles soared over the North Atlantic Ocean.

Ales

Tak dříve Musk se vyjádřil ve smyslu, že každý satelit nebude mít svůj mechanismus uvolnění (např. pružinu). A chápal bych to tak, že satelity se uvolňují postupně během toho co rotují. Např. Jedna otáčka = 1 uvolněný satelit. Zřejmě je to mnohem více satelitů na jednu otáčku. Tohle všechno je jen kvůli ušetření hmotnosti.

Invc

Uvolňují se všechny najednou. Jen díky předchozí rotaci (nebo spíš kotrmelci) jsou po uvolnění ty vzdálenější od osy rotace ždibec rychlejší než ty blíže takže se přirozeně začnou rozprostírat…

bohyn

EM řekl (nevim jestli to bude úplně doslovně, hledat se mi to teď nechce) všechny satelity se uvolní naráz a bude to jako když se rozvine vějíř z karet. Vliv rotace se dá předpokládat. Neví se ale co ty satelity drží pohromadě, jak se uvolní a proč to není vidět na žádných záběrech.
Můj tip je, že by to mohlo být něco jako samonavíjecí metr – plechový pásek, který se na nejhornějším satelitu pyrotechnicky odstřelí, namotá se směrem k adaptétu/druhému stupni a odhodí (po Starlinku je 5 kusů smetí). Nevim ale proč by se ty pásky musely odhodit.

Jiří Hadač

Tak pokud zážeh bude proveden dnes a start zítra, tak se dočkáme překonání rekordu v době mezi static fire a startem s připojeným nákladem. Zatím je to, co jsem se včera díval, 42 hodin.

Jansa Jaroslav

A já už myslel že když jedou pro sebe že pojedou z jedny vody na ostro, když mají naložíno tak že to odpálej k nebesům rovnou.

Kamil

Je čtvrtek. Pořád nebyl zkušební zážeh? Nebo nebude?

PetrK

Co statický zážeh? Už jen necelé dva dny do startu a nic ..